Okula Dönüş E-posta Kampanyalarınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler (Covid-19 Dönemi)

17/08/2020 | E-posta Pazarlama, Özel Günler

Mart ayında ortaya çıkan Covid-19 pandemisiyle birlikte, belirsizlikler hayatın birçok yönünü etkilediği gibi, eğitim ve perakende sektörünü de etkiledi. Okullara dönülecek mi, yoksa eğitim online mı devam edilecek gibi pek çok soru, belirsizliğini hala korumakta. Ancak eğitim döneminin başlayacak olması, hem aileler, hem de çocuklar için heyecana neden olmaktadır. 20 Milyon öğrenciyle birlikte, veliler ve öğretmenler de okulların açılmasının heyecanıyla birlikte; yeni kıyafetlere, kitaplara ve daha birçok malzemeye ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, birçok sektörün takviminde, Ağustos ve Eylül aylarına gelindiğinde, “Okula Dönüş” e-posta kampanyaları yoğunlaşıyor. Biz de sizlere bu yoğunlukta, daha verimli e-posta kampanyanızı oluşturmanız için birkaç tavsiye hazırladık.

 

Mutlaka E-posta Kampanyası Oluşturun 

Okula dönüş dönemi; giyim, okul malzemeleri, mobilya, eğitim ve daha birçok ürünü barındıran sektörlerin hareketlendiği dönemdir. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan Covid-19 pandemisiyle birlikte, okulların önümüzdeki dönem nasıl hizmet vereceği ve gereken okul gereçleri belirsiz olmasına rağmen, hemen hemen bütün firmalar okula dönüş döneminin kazanım havuzuna katılmanın bir yolunu bulabilir. Eğitim sektörü ile özleştirilmiş okul ürünleri satmıyor olsanız bile, okula dönüş dalgasının tamamından faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken biraz yaratıcılıkla markanızı okula dönüş dönemiyle ilişkilendirmeniz olacaktır. Unutmayın ki herkes bu dönemin satış ve promosyonlarından faydalanmak istiyor, bırakın sizden de faydalansınlar! 🙂 Unutmayın ki okula dönüş dönemi, satışların en yüksek olduğu dönemlerden biridir. Bu dönemde, satışlarınızı artıracak kampanyalar oluşturmayı ihmal etmeyin. 

Zamanlamayı İyi Ayarlayın

Okula dönüş döneminin, Ağustos ayının yarısı ve Eylül ayının tamamını kapsayan bir periyot olduğunu düşünürsek, burada geniş bir zamandan bahsediyoruz. Bazı aileler; okul gereçleri, kıyafet  ve spor malzemesi gibi ürünleri toplu olarak satın alırken, bazı aileler de parça parça almayı tercih edebilir. Bundan dolayı, bu dönemde sürekli hazır olmalı ve iyi bir zaman planlaması yapmalısınız. E-posta kampanyalarınızı bu dönemlere göre planlı olarak hazırlamayı unutmayın. 

Not: Önce okulların açılmasına dikkat çeken ve bu süreçte yapılması gerekenleri anlatmaya odaklı bir e-posta oluşturmak, sonrasında ise kampanya fırsatlarını ve tekliflerini göstermek, zaman planlaması açısından etkili bir yol olabilir.

Konu Başlıklarınızla Dikkat Çekin

Hedef aldığınız kullanıcılar, okula dönüş dönemi boyunca, büyük olasılıkla, yüzlerce okula dönüş e-postası alacaktır. Bu dönemde, kullanıcıların dikkatini çekmek için birçok markayla rekabet içinde olacaksınız. E-postanızla bu kalabalığın arasından ayrılmanız gerekiyor. Bunu başarmanın en önemli ve ilk adımı, dikkat çeken bir okula dönüş e-posta konu başlığı bulmak olacaktır. Daha önceki blog yazılarımızda bahsettiğimiz gibi, e-posta konu başlıkları açılma oranlarını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Bundan dolayı, başlığınızı “okula dönüş” sözcüklerinden çok uzaklaşmadan oluşturmanız, açılma oranlarını pozitif şekilde etkileyecektir.

Okula Dönüş E-posta Konu Başlık Önerileri:

  • Okula Dönüş! Gel Eğlenceye Katıl!
  • Tüm Okula Dönüş Ürünlerinde %20 İndirim!
  • Okula Dönüş Fırsatlarında Son Günler! Kaçırma!
  • Okula Dönmeye Hazır mısın? 
  • Yine Yılın O Zamanı… İndirim Fırsatlarını Kaçırma!

İlginizi Çekebilir:

Etkileyici E-posta Konu Başlığı Yazmanın 5 Yolu


Satışlarınızı Arttıracak Eylem Çağrılarında Bulunun

“Call to action”, yani eylem çağrılarının e-posta pazarlamadaki rolü çok önemlidir. Eylem çağrıları dikkat çeker, bir satış hedefi ortaya koyar ve bilinçaltına yönelerek, müşteriyi satın alıma teşvik eder. Butonlar en yaygın olarak kullanılan eylem çağrısıdır. Butonunuzda oluşturacağınız yazıyı büyük harflerle yazmaya ve e-posta şablonunuza uyan, ilgi çekici renklerle oluşturmaya dikkat edin. Buradaki amaç, e-posta alıcınızdan beklentiniz ne ise onu yapmaya itmek olmalıdır. Etkili bir eylem çağrısı butonu sizin bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır.

Mağazalar Yerine Online Alışverişe Teşvik Edin

Son dönemde hayatımıza ani bir şekilde giren Covid-19 salgını ile birlikte, dijitalleşen dünyanın dijitalleşme hızı giderek daha da  artmaya başladı. Mdg Advertising’in yaptığı araştırmaya göre; 2019 okula dönüş dönemi satın alımların %29’ u online olarak yapıldı ve tahmin edeceğiniz üzere, Covid-19 pandemisiyle birlikte, bu oranın ciddi şekilde artış göstermesi bekleniyor. Buradan yola çıkarak, okula dönüş e-posta kampanyanızı oluştururken kullanıcınızı online alışverişe teşvik etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Aciliyet Duygusunu Arttırın

Okula dönüş gibi yoğun alışveriş dönemlerinde kullanıcılar kampanyanızda sunduğunuz teklifleri unutabilirler. Bu nedenle, kampanyanızda sunacağınız tekliflere aciliyet duygusu yaratmak size yardımcı olacaktır. Okula dönüş e-posta kampanyanızı oluştururken, “kısıtlı”, “belirli bir tarihe kadar geçerli” gibi sözcükler ve cümleler kullanmak önemlidir. Bu terimler, kullanıcıyı hızlı ve kararlı bir şekilde aksiyon almaya itecektir.

Listenizi Segmente Ederek Oluşturun

Okula dönüş döneminde satış stratejisini oluştururken sadece öğrencileri hedef alan markalar, çok büyük bir hata yapmış olurlar. Okula dönüş sadece öğrencilere hitap eden değil; velilere, öğretmenlere ve daha birçok kitleye hitap eden bir dönemdir. Kısacası, karşınızda çok geniş bir kitle var ve bu dönem için oluşturacağınız kampanyalardan daha fazla verim almak istiyorsanız, geniş kitleyi segmente ederek bölmenizi öneriyoruz. Euromsg Express’in sizin için oluşturduğu liste ve yönetim bölümünden listelerinizi oluştururken üye segmentine göre oluşturabilirsiniz. Böylece kampanyalarınızdan elde edeceğiniz geri dönüşümleri arttırabilirsiniz.

Sosyal Medya ve E-posta Kampanyalarınızı Birleştirin

Okula dönüş gibi yoğun ve hareketli dönemlerde e-posta kampanyaları, farklı pazarlama kanallarını dengeli bir şekilde yönettiğiniz ve hedef kitlenizle birçok seviyede etkileşim kurduğunuz bütünsel bir pazarlama planının parçası olmalıdır. Ürünleriniz ve kullanıcılar arasında etkileşim yaratırken, e-postanın yanında; Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya kanallarını kullandığınızda kullanıcıların bilinçaltında markanızın bilinirliği güçlenecektir. 

Not: Ücretsiz veya indirimli ürün kazanma fırsatı ile kullanıcılarınız için bir yarışma düzenlemek, okula dönüş kampanyanız açısından  e-posta pazarlaması ile sosyal medyayı birleştirmenin etkili bir yöntemidir.

Bonus: Kampanyalarınıza İndirim ve Kuponlar Ekleyin

NRF’ in yaptığı araştırmaya göre, okula dönüş alışverişi yapan kullanıcıların %28.4’ ünün kupon kullanmayı planladığını göstermektedir. Kısacası, okula dönüş döneminde kampanyalarınıza indirim ve kuponlar eklemeniz, sizi planladığınız satış hedeflerinin üstüne çıkarabilir. Yeri gelmişken belirtmekte fayda var:

Bu kampanyaları oluştururken segmentasyon bölümünde konuştuklarımızı göz ardı etmeyin.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt ol!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmeni geliştir, büyüt ve cironu katla.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karını katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluştur.

Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarını oluşturmaya başla!

Okumaya devam et…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Günümüzde dijitalleşmenin giderek artması ve her alanda vazgeçilmez bir yer edinmesi ile birlikte dijital pazarlamanın önemi de aynı oranda artmaktadır. Marka ve işletmelerin dijital pazarlama stratejilerinden yararlanarak marka bilinirliklerini aynı zamanda...

E-posta Gönderimi İçin En Uygun Gün ve Saat Nedir?

E-posta Gönderimi İçin En Uygun Gün ve Saat Nedir?

Kampanyalarınızı oluşturdunuz ve abonelerinize göndermek için hazırsınız diyelim; peki ya e-posta gönderimi için uygun bir zaman olduğuna emin misiniz? Kampanyalarınızın ve pazarlama e-postalarınızın etkili olmasında gönderim zamanının rolü oldukça büyük. Doğru...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt ol!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This