E-Posta Testi Ne İşe Yarar?

21/10/2021 | E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması kolay kullanımı, büyük kitlelere ulaşma şansı ve açıklayıcı olma şansı verdiği için dijital pazarlama alanında çalışanlar tarafından en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi haline gelmiştir. E-posta pazarlama kampanyalarınız büyük başarılara imza atsa da dijital pazarlamada her zaman gelişime ve daha dikkatli olmaya yer vardır.

Üyelerinize yolladığınızı e-postalarda gözden kaçırabileceğiniz pek çok hata bulunabilir. Bu hataları e-postalarınızı binlerce kişiye yollamadan önce tespit etmek, hataları düzenlemek ve kusursuz e-posta kampanyalarına imza atabilmek için e-posta test etmeyi pazarlama kampanyalarınızın kalıcı bir adımı olarak düşünmelisiniz.

 

Email Testing Ne İşe Yarar?

E-posta testleri göndereceğiniz e-postayı kimi zaman on binlerce kişiden oluşabilen üyelerinizin eline geçmeden incelemenizi sağlar. Bu test sayesinde büyük önem taşıyan unsurları tekrar gözden geçirmiş olursunuz. Bunların arasında aşağıdakileri sayabiliriz:

 

1. Yazım Hataları

Yazım hataları ve typo’ların yapımı bir anlık dikkatsizlikten kaynaklansa ve yapımı çok kolay olsa da yaratacağı etki çok derin olabilir. Yazım hataları markaları özensiz, üyelerine ya da müşterilerine karşı saygısız gösterebileceği gibi marka kimliğine karşı da güvensizlik meydana getirebilir. Her ne kadar metinler editörler ve redaktörler tarafından gözden geçiriliyor olsa da gönderilecek e-postanın tasarımı üzerinde yazım ve dil bilgisi hataları çok daha belirgin olur. Bunların dışında anlatım bozuklukları, düşük cümleler ve etkin olmayan anlatım için de metni sesli olarak en baştan okumak doğru bir yol olacaktır.

 

2. Tasarım Hataları

Üyeleriniz gönderdiğiniz e-postayı açtığı zaman ilk fark edecekleri şey metinden önce tasarım olacaktır. Eğer tasarımda bir sorun varsa ve hatalı görünüyorsa pek çok üye metni okumakla vakit kaybetmek istemeyecektir. Test emailleri sayesinde tasarımın üyeleriniz tarafından görüntülenecek halini görme şansınız olacak, bu şekilde sorunsuz bir görünüme sahip e-postalar yollayabileceksiniz.

 

3. Yanlış ve izlenemeyen linkler

E-posta pazarlamasının pek çok farklı amacı olsa da en önemlilerinden bir tanesi üyelerinizi alışveriş yapmaları için web sitenize yönlendirmek olacaktır. Eğer mailde verilen bağlantılar hatalıysa kampanyanız tamamen boşuna hazırlanmış anlamına gelir. Hatalı bağlantılar vakit, enerji ve bütçe kaybına yol açar. Bu nedenle de e-posta testleri büyük öneme sahiptir. Parametresiz, direkt ve doğru bağlantıların verilmiş olması kampanyanızın doğru amaca ulaşmış olmasına doğru atılan bir adım niteliği taşır.

 

 

4. Diğer Önemli Unsurlar

Test sürecinde hazırlanan e-postanızda dikkat etmeniz gereken başka unsurlar da bulunur. Bunlar arasında ilk sırada sayabilecek olan konu başlığıdır. Yanlış konu başlığı tıpkı yazım hataları ve anlatım bozuklukları gibi özensiz bir hava yaratacaktır. Konu başlığı e-postanızın ilk izlenimi sayılır, hatalı bir konu başlığı e-postanın hiç açılmamasına sebep olacaktır. Bunun dışında varsa kurumsal fontunuzun kullanılıp kullanılmadığı, görsellerin kolay açıldığı ve alt metinlerin doğru bir şekilde yerleştirilmesi de test sürecinde dikkate alınması gereken unsurların ilk sıralarında yer almaktadır.

 

Test Kullanıcısı Nedir?

E-postaların yalnızca gönderilmeden önce değil gönderildikten sonraki durumları da test edilmelidir. Böylece farklı cihazlarda, browserlarda ve araçlarda nasıl görüntülendiklerinden emin olunabilir. Ayrıca e-postanın spam kutusuna düşmesi, kullanıcılara iletilememesi, şablonların ve tasarımların hatalı gözükmesi gibi durumlar da yaygındır. Bu sorunların önüne geçebilmek için test kullanıcı adı verilen hesaplara hazırlanan e-posta gönderilir. Göndericiye ait olan bu hesaplardan e-postanın gelip gelmediği, geldiyse gönderim saatinden ne kadar sonra geldiği ve spam kutusuna düşüp düşmediği kontrol edilir, sorun tespit edilirse iyileştirme için gerekli çalışmalar yapılır.

 

E-Posta vs. Sosyal Medya: Hangisi Daha Güçlü?

 

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This