Pazarlama Kampanyalarınızda Kullanabileceğiniz E-posta Türleri

24/11/2021 | E-posta Pazarlama

Dijital pazarlamanın her zaman en güçlü araçlarından biri olmuş olan e-posta pazarlamasının bir başka avantajı da büyüklük fark etmeden her işletme için doğru bir seçim olmasıdır. İster küçük ister orta ölçekli bir işletme olun, isterseniz de çok uluslu dev bir şirket için çalışın. E-postalar hedef kitlenize ve müşteri adaylarınıza ulaşmak için en stabil ve güvenilir çözümlerden biri olmaya adaydır.

E-posta pazarlaması bütün avantajlarına rağmen tek başına başarıyı garanti etmez. Arzuladığınız sonuçlar için stratejinizi içgörülerinize dayanarak hazırlamalı, e-postalarınızda çeşitliliği artırmalısınız. Üyelerinize ulaşmak için yollayabileceğiniz farklı türlerde mailler bulunmaktadır. Bunlar arasından doğru olanları seçerek doğru zamanlarda kullanmanız gerekir. Hatta üyelerinizi segmente ederek farklı segmentlere farklı e-postalar gönderebilirsiniz.

İşletmenizin büyüklüğünü, içinde bulunduğunuz endüstriye ve marka kimliğinize göre göndereceğiniz e-posta türlerinde değişiklik olabilir. Bu yazımızda sizler için neredeyse her büyüklükten ve her endüstriden işletmelerin göndererek başarılı sonuçlar elde ettiği e-posta türlerini inceleyip nasıl kullanılmaları gerektiğine dair bir rehber hazırladık.

 

Yeni Müşteri Kazanma E-postaları

 

Hali hazırda e-postalarınız için üye olmuş fakat sizden alışveriş yapmamış kullanıcılarınızı satın almaya teşvik edecek e-postaları Müşteri Kazanma, ya da Acquisition mailleri denir. Bu e-postaların ikna edici ve güçlü olması beklenir, hazırlanmaları büyük özen ve dikkat isteyecektir. Müşteri kazanım e-postalarında üyelerinize indirimler ve fırsatlar sunabilir, ilk alışveriş için kupon kodları gönderebilirsiniz. Ürünlerinizi her küçük ayrıntısına kadar anlatabilir, ihtiyaçlarına yönelik bir kampanya oluşturabilirsiniz. Müşteri kazanım e-postaları da kendi aralarında farklı türlere ayrılır.

Bu e-postaların hakkını vermek istiyorsanız müşteri yolculuğu haritalarından yararlanabilir, adım adım giderek onları ikna edebilirsiniz. Dilerseniz sizler için hazırladığımız E-posta Kampanyalarınız İçin İzlemeniz Gereken Adımlar rehberini inceleyebilirsiniz. Müşteri kazanım e-postaları dönüşüm oranınızı hızlı bir şekilde artırmak için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. 

 

Newsletter E-postaları

 

Newsletter’lar özellikle de küçük ya da orta ölçekli işletmelerin hedef kitlelerini müşteriye çevirmeleri için ideal e-postalardır. Belirli aralıklarla göndereceğiniz bu e-postaların içerikleri marka kimliğinize ve endüstrinize göre değişkenlik gösterebilir. Genelde küçük işletmelerin büyüme süreçlerini izlemek müşterilerin hoşuna gittiği için şirket içindeki gelişmelerden bahsedebilirsiniz. Ürünlerinizin ve hizmetlerinizin özelliklerini anlatabilirsiniz. 

Newsletter’larda dikkat etmeniz gereken en önemli şey içeriğinizin yeterince ilgi çekici olmasıdır. Aksi takdirde alıcılar üyelikten ayrılırlar ve potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz. Bu nedenle de okunması keyifli, görsellerle zenginleştirilmiş, bilgi veren ya da işe yarayan içerikler sağladığınızdan emin olmalısınız. Bunların yanında e-postalarınızın çok sık olmamasına da dikkat etmeli, can sıkıcı olmaktan kaçınmalısınız.

 

Neden E-posta Şablonları Kullanmalısınız?

 

Üyelerinizi Elinizde Tutmak İçin E-postalar

 

Yeni ve küçük ya da orta ölçekli bir işletmeyseniz yeni müşteriler kazanmaktansa elinizde olanları korumak hem daha kârlı olacak hem de daha az emek harcamanızı gerektirecektir. Bunun için ürün ya da hizmetinizi zaten satın almış müşterilerinizden feedback isteyen e-postalar gönderebilir, sepette ürün bırakmış üyelerinize hatırlatıcı e-postalarla ulaşabilirsiniz. Bu e-postalar sayesinde hatalarınızı ve eksiklerinizi görerek gerekli düzenlemeleri yapabilir, müşterilerinizin ihtiyaç ve isteklerini anlayabilirsiniz. Ayrıca hedef kitleniz zaten markanız ve ürününüzle ilgili olduğu için dönüşüm oranlarınız çok daha yüksek olacaktır.

 

Promosyonlar ve Kampanyalar

 

E-posta pazarlamasının en yaygın olarak bilinen türü de promosyonlar ve indirimler sunan maillerdir. Bu maillerde genel olarak yaptığınız indirimleri paylaşabilir, indirimlerden önce heyecan ve merak uyandıracak bildirimlerde bulunabilirsiniz. Ya da üyelerinizi segmente edebilir, belirli özelliklere göre indirim ya da promosyonlar sunabilirsiniz.

Promosyon maillerinin sık gönderilmemesi önemlidir. Her hafta ayrı bir indirim e-postası indirimlerin gerçekçiliğini azaltır. Doğru aralıklarla ve heyecan yaratan metinlerle kullanılması başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Neden E-posta Şablonları Kullanmalısınız?

Neden E-posta Şablonları Kullanmalısınız?

Sektörü ne olursa olsun markaların her zaman en güçlü silahlarından biri olmuş olan e-posta pazarlama hala dijital pazarlama dünyasının en gözde araçlarından biri olarak biliniyor. E-postalar sayesinde markalar yeni müşteriler buluyor, markalarını ve ürünlerini en iyi...

E-Posta Testi Ne İşe Yarar?

E-Posta Testi Ne İşe Yarar?

E-posta pazarlaması kolay kullanımı, büyük kitlelere ulaşma şansı ve açıklayıcı olma şansı verdiği için dijital pazarlama alanında çalışanlar tarafından en çok tercih edilen araçlardan bir tanesi haline gelmiştir. E-posta pazarlama kampanyalarınız büyük başarılara...

Dijital Pazarlama İçin E-posta Yazma Tüyoları

Dijital Pazarlama İçin E-posta Yazma Tüyoları

E-posta pazarlaması dijital pazarlamanın en eski ve hala en sağlam ayaklarından biri olarak kabul ediliyor. Düşük maliyetleri, geniş kitlelere kolay ulaşım sağlanması, kısa ve anlık bildirimlere kıyasla mesajınızı çok daha açıklayıcı bir şekilde iletmenize izin...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This