E-posta Pazarlama Nedir?

E-posta pazarlama günümüz için yeni olmasa da neredeyse her sektör için önemli bir stratejik kanal. E-posta pazarlama, insanları müşteriye dönüştürmenin en etkili yollarından biri olduğu su götürmez bir gerçek. Araştırmalar, kuruluşların harcanan her bir dolar için yaklaşık olarak kırk iki dolarlık bir yatırım getirisi elde ettiğini gösteriyor.

E-posta pazarlaması, tüm pazarlama kanallarının en yüksek yatırım getirisinden (ROI) birine sahip. E-posta tüketicilerin %60’ı için tercih edilen bir iletişim yöntemi olmayı sürdürüyor. Pazarlama e-postaları, içeriğine bağlı olarak şirket ya da kuruluşların birbirinden farklı birçok amacını yerine getiriyor.

Başlıklara Hızlı Göz Atın

E-posta Pazarlama Neden Önemlidir?

E-posta Pazarlamanın
Avantajları Nelerdir?

E-posta Pazarlama
Metrikleri Nelerdir?

E-posta Pazarlama Hangi
Sektörler
için Uygundur?

E-posta Pazarlamada Sık
Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

E-posta Pazarlamada Dikkat
Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

E-posta Kampanyası Nasıl Ölçümlenir?

E-posta Pazarlamada
Şablonların Önemi Nedir?

E-posta pazarlaması, müşterilerinize veya potansiyel müşterilerinize e-posta göndermenizi sağlayan etkili bir pazarlama türüdür. E-posta pazarlama dönüşümlerinizi artırmak, ürünlerinizi tanıtmak ya da markanıza ilgi ve bağlılık oluşturmak gibi birçok farklı amaç için kullanabilirsiniz.

1. E-posta Pazarlama Neden Önemlidir?

Elektronik posta ya da kısacası e-posta, geleneksel posta servisi yerine elektronik ortamdan doğrudan gönderilen postalara denir. E-posta pazarlama ise belirlenen bir kitleyle yani mevcut müşteriler veya potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek, ürün ve hizmetleri tanıtmak amacı ile e-posta servisinin kullanılması olup bir tür doğrudan pazarlama aracı olarak kullanılan yeni nesil pazarlama yöntemidir.

Müşteri sorularına verilen yanıtlar, sipariş onay e-postaları, otomatik postalar, indirim günleri, promosyonlar ve kampanya bildirimleri e-posta pazarlama yöntemleri olarak sayılabilir. Eskiye nazaran e-posta pazarlama daha stratejik, daha ölçülebilir, daha kreatif, daha optimize edilebilir ve daha etkileşim odaklıdır. E-posta pazarlama aynı zamanda dijital pazarlamanın bir alt kategorisidir. Buna ek olarak e-posta pazarlama için kullanıcıların e-postaya gösterdikleri tıklama ve satın alma gibi aksiyonlara bakıldığında verimlilik açısından en başarılı online pazarlama türü olduğu söylenebilir.

2. E-posta Pazarlama Hangi Sektörler için Uygundur?

E-posta pazarlama için uygun olmayan sektör neredeyse yoktur bunun sebebi ise hemen hemen her kurumun e-posta pazarlamaya ihtiyaç duymasıdır. Bunların arasında vakıflardan sivil toplum örgütlerine birçok farklı kuruluş yer alır.

3. E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanlar için e-posta pazarlaması göz korkutucu gelebilir ama sanıldığının aksine doğru adımlar ve doğru e-posta pazarlama stratejileriyle oldukça kolay hale getirilebilir. E-posta pazarlamanızı nasıl yapabileceğinizi özetleyen bu adımları takip edin ve kısa sürede başarılı e-posta pazarlama kampanyaları gönderebilir hale gelin.

· Bir e-posta sağlayıcı seçin

E-posta haber bültenleri ve bir e-posta abone listesi oluşturma konusunda endişelenmeden önce servis sağlayıcınızı seçmeniz gerekir. E-posta pazarlama sağlayıcısı olarak da bilinen bir e-posta servis sağlayıcısı (ESP), e-posta kampanyalarınızı oluşturmanıza ve göndermenize yardımcı olur. Doğru e-posta pazarlama yazılımını bulmak, etkili bir e-posta pazarlama planı oluşturmanın önemli bir ilk adımıdır. Constant Contact gibi bir e-posta servis sağlayıcısı ile e-posta abonelerinizi saklayabilir ve onları farklı listelere ayırabilirsiniz. Sağlayıcınızı e-postalarınızı göndermek ve haber bültenlerinizin ve e-posta serilerinizin performansını izlemek için de kullanabilirsiniz. Bir ESP seçerken, bütçenize uygun güvenilir bir sağlayıcı arayın. Ek olarak sağlayıcınızın damla kampanyaları, liste segmentasyonu ve A/B testi gibi özellikler sunup sunmadığını kontrol edin

· Kitlenizi oluşturun

E-posta pazarlama sonuçları, büyük ölçüde bir abone listesi oluşturma ve bunu potansiyel müşteriler oluşturmak için kullanma yeteneğinize bağlıdır. Her yeni aboneyi gelecekteki potansiyel bir müşteri olarak düşünün. Bu nedenle, e-posta pazarlama planlamanızın bir parçası olarak bir kitle oluşturma stratejisi eklemeniz gerekir.

· E-posta katılım formu oluşturun

Yeni başlayanlar için en iyi e-posta pazarlama ipuçlarından biri kuşkusuz ki e-posta bülteniniz için ilgi çekici bir katılım formu oluşturmaktır. Katılım formunu e-postalarınız için çevrimiçi bir kayıt formu olarak düşünebilirsiniz. Bülten listenize abone ekleyebilmek için web sitenize bir e-posta katılım formu ekleyin. Ayrıca çift katılım formlarını kullanmanız yararınıza olacaktır. Çift katılım formu, kayıt formunuzdaki aboneleri toplar ve iletişim bilgilerini doğrulamak için bir onay e-postası gönderir.

 · Abone listenizi oluşturun

E-posta pazarlamaya yeni başladığınızda, katılım formu alanlarınızı basit tutmanız oldukça önemlidir. Değerli bir ücretsiz teklif sunuyorsanız (ayrıntılı bir vaka çalışması veya bir e-kitap gibi), o zaman daha fazla abone bilgisi istemekten kurtulabilirsiniz. E-posta listenize abone olanlara teşvikler sunarak kayıt oranınızı artırabilirsiniz.

· Abone segmentini oluşturun

E-posta abone listeniz büyüdükçe, toplam hedef kitlenizin segmentler olarak bilinen alt kümelerini oluşturabilirsiniz. E-posta listelerinizi bölümlere ayırmanızın sizin için ne kadar şeyi kolaylaştıracağını ve ne kadar karlı olacağını tahmin etmekte zorlanabilirsiniz ama abonelerinizi segmentlere ayırmak gerçekten çok önemlidir. Abonelerinizi segmentlere ayırmak, tıklama oranınızı %64’e kadar artırabilir. Abonelerinizi demografi, coğrafi alan, e-posta etkileşimi, geçmiş satın alma tarihi veya toplam satın alma tutarı şeklinde ayırabilirsiniz. Bu şekilde listelerinizi bölümlere ayırdığınızda, daha spesifik bir dille özel e-posta kampanyaları gönderebilirsiniz. Unutmayın ki e-postalarınız bir okuyucuya ne kadar kişisel geliyorsa, katılımınız ve açılma oranlarınız o kadar iyi olur.

· Bir içerik stratejisi geliştirin

Artık kitlenizi nasıl büyüteceğinizi ve segmentlere ayıracağınızı bildiğinize göre, eğlenceli kısma geçmenin zamanı geldi; içerik ve tasarım. Etkileyici e-postaları nasıl yazacağınızı ve bunları doğru zamanda nasıl göndereceğinizi öğrenmek, e-posta pazarlama stratejinizi oluşturur veya bozar. Öyleyse, içerik stratejisinin e-posta pazarlama planlamasını nasıl etkilediğini görelim. İçerik pazarlama stratejinizi oluşturmadan önce ana e-posta türlerini daha yakından incelemeli ve öğrenmelisiniz. Her e-posta türü amacına hizmet eder ve farklı içerik türleri gerektirir.

Bültenler ve işlemsel e-postalar geleneksel olarak tek seferlik iletişimlerdir. Ancak davranışsal e-postalar tek bir mesaj veya bir damla kampanyası olabilir. Bir damla kampanyası, belirli bir süre içinde gönderilen bir dizi e- postadır. Örneğin, bir hoş geldin kampanyası, bir hafta içinde gönderilen dört e-postayı içerebilir. Çoğu e-posta pazarlama yazılımı, işlemsel e-postalar, davranışsal e-postalar ve damla kampanyaları için otomasyon içerir. İçerik stratejinizi nasıl geliştireceğinize dair daha ayrıntılı bilgi için blog gönderimizi okuyabilirsiniz.

4. E-posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

E-posta başlangıçta iletişimin bir parçası ve mektuplaşmanın farklı bir yolu gibi düşünülse de teknolojinin, internetin, dijital pazarlamanın ve ihtiyaçların hızla değişmesi ve gelişmesi ile yeni bir boyut kazanmıştır. Günümüzde artık e-posta sadece bir iletişim ya da bilgi verme amaç ile değil pazarlama aracı olarak da kullanılır. Markaların, şirket ve kuruluşların dijital pazarlama çalışmalarında oldukça sık tercih ettiği
e-posta pazarlamanın birden fazla avantajı bulunur.

Bunlar şu şekilde sıralanır:

· Maliyet etkisi

E-Posta pazarlama diğer dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama faaliyetlerine nazaran çok daha ucuzdur. Genellikle satış odaklı olan E-posta pazarlama harcanan bütçeyi dengeleyecek biçimde dönüşüm elde etmek olasılığı e-posta pazarlamada daha mümkündür.

· İletim süresinin oldukça kısa olması

E-posta pazarlama, direkt olarak hedef kitle odaklı yapılabildiğinden iletilen mesaj anlık olarak belirlenen kişi ya da kitlelere ulaşır. Bu bakımdan hızın rekabet şartlarını oluşturduğu bir çağda markalara büyük ölçekte bir avantaj sağlar.

· Analiz ve takip kolaylığı

Sürecin takip edilmesi e-posta pazarlamada oldukça önemli ve kolaydır. Gönderilen e-postanın hangi müşteriler tarafından açıldığı veya silindiği, hangi müşterilerin maili okuduğu, kısacası hangi müşterinin e-postadaki mesaja aksiyon verdiği takip edilebildiği için takip e-posta pazarlamada oldukça önemlidir. Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ülke ve il gibi akla gelebilecek her parametreler kullanarak analizler yapılabilir. Bu analizler ile de yeni e-posta pazarlama stratejileri geliştirmek mümkün olur.

· Kişiselleştirme

Geliştirilen e-posta pazarlama araçları sayesinde mesaj veya mesajlar kişiselleştirilir. İnsanlara adlarıyla hitap edebileceğiniz e-mail göndermek mümkündür.

· Hedefleme

E-posta pazarlama ile mesaj veya mesajlar belli bir hedeflenen kitleye ulaştırılabilir. E-posta datasını yaş, cinsiyet, eğitim ve lokasyon gibi kategorize ederek e-posta pazarlamada hedefleme yapmak mümkündür. Müşterilerinizin bireysel istek ve ihtiyaçlarına göre farklı mesajlar göndermenize olanak sağlayan e-postalar herkese uyan tek bir pazarlama kampanyasına kıyasla, dönüşüm oluşturmada oldukça etkilidir.

· Görünürlük

Potansiyel müşterileriniz ve takipçilerinizin bir e-postayı görme olasılığı, müşterilerin sosyal medya akışlarındaki bir paylaşımı görme olasılıklarından daha yüksektir.

5. E-posta Pazarlamada
Sık Yapılan Yanlışlar
Nelerdir?

E-posta pazarlamasında yapılmaması
gerekenler bulunmaktadır. Bunlar şöyle
sıralanabilir:

· Konu ile ilgisiz konu başlıkları
kullanmak

· E-postaları responsive
tasarlamamak

· CTA linklerine ve butonlarına yer
vermemek

· Gereğinden uzun e-postalar
hazırlamak

· Müşteri ile empati kurmamak

6. E-posta Kampanyası Nasıl Ölçümlenir?

E-posta kampanyalarınızı ölçümlemek için süreci üç ayrı adıma bölebilirsiniz:

1. Sürenizi belirleyin

E-posta kampanyalarınızın performansını düzenli aralıklarla ölçümlemeniz gerekir. KPI’larınızı belirlemeden önce takip sürenizi kararlaştırmanız yerinde olacaktır. Bu haftalık ya da aylık olabileceği gibi kampanyadan kampanyaya da yapılabilir.

Ölçüm ve kontrol aralıklarınızı doğru bir şekilde belirlerseniz kampanyalarınızın başarısını net bir şekilde görüntüleyebilir, yapmanız ve yapmamanız gerekenleri daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Ölçümleme süresi içinde bulunduğunuz endüstriye, ürününüze ve hedef kitlenize göre değişkenlik gösterebilir. Doğru ölçümleme sürenizi öğrenmek için deneme-yanılma yöntemini denemeniz gerekebilir.

2. Hedeflerinizi belirleyin

Performansınızı takip etmeniz için öncelikli olarak hedeflerinizi ve amaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Bu şekilde hedeflerinizi tutturup tutturmadığınıza göre bir takip yöntemi oluşturabilirsiniz. Hedeflerinizin net ve gerçekçi olması ilerleyen zamanlarda size kolaylık sağlayacaktır.

 3. Nelerin çalıştığını ve nelerin işe yaramadığını görün

E-posta pazarlama çalışmalarınızda attığınız her adım size aynı olumlu sonuçlarla dönmeyecektir. Ölçümleme yaparken işe yaramayan aksiyonları belirleyerek plandan çıkarmalı, işe yarayanlara bir sonraki kampanyanızda ağırlık vermelisiniz.

7. E-Posta Pazarlama Metrikleri Nelerdir?

E-posta pazarlama kampanyalarının başarısı ölçülürken şu metrikler kullanılır:

 · Gönderim Oranları

E-posta pazarlama kampanyalarınızın başarılı olması için ilk adım olabildiğince geniş bir e-posta listenizin olmasıdır. Bu ulaşabileceğiniz bir kitlenin var olduğunu ve e-posta adreslerine sizden mail gelmesini isteyecek karar markanızla ilgilendiğinin kanıtıdır.

· Açılma Oranları

Ne yazık ki pazarlama amacıyla gönderilen e-postaların büyük bir çoğunluğu açılmadan silinir. E-postalarınıza tıklanması yaratıcı konular yazabildiğinizin ve üyelerinizin ilgisini çekebildiğinizin bir kanıtıdır. Yüksek açılma oranları yüksek okunma ve tıklanma oranlarının elde edilmesine yardımcı olur.

· Tıklanma Oranları

Ölçümün son adımında ise kampanyalarınızın ve tanıtımlarınızın ne kadar çekici olduğunu görürsünüz ve bunun metriği de e-postalarınızın içeriğindeki tıklanma oranıdır.

8. E-posta Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

E-posta listenizi yasal yollardan oluşturmuş olmanız ve yalnızca gerekli izinleri vermiş olan üyelere kampanyalarınızı göndermek dikkat etmeniz gereken birinci kuraldır. Bu yalnızca sorun yaşamanıza sebep olmaz, aynı zamanda da boşuna bütçenizi ve zamanınızı harcamanıza yol açar.

Kampanyalarınızda içeriklerinizin markanızı en iyi şekilde yansıttığına emin olmalı, metinleri çok uzun tutmamalısınız. Konu kısmına yazacağınız cümleler ideal olarak 5 kelime civarında olmalı ve alıcıların meraklarını cezbetmelidir.

Mobil uyumluluk e-postalarınızda muhakkak dikkat etmeniz gereken bir başka konudur. Günümüzde pek çok kişinin e-postalarını okumak için mobil cihazlarını kullandıklarını göz önüne alırsak mobil uyumluluk için gereken özeni göstermeniz çok önemlidir. Böylece e-postalarınız hangi cihaz üzerinde olursa olsun kolay bir şekilde okunur ve görseller görüntülenebilir. E-posta pazarlama çalışmalarınızda dikkat etmeniz gereken ve başarınızı garantileyecek daha pek çok öneri için blogumuzu okumayı unutmayın.

9. E-posta Pazarlamada Şablonların Önemi Nedir?

E-posta pazarlama çalışmalarınızın doğru etkiyi yaratabilmesi için e-postalarınızın doğru şekilde kodlanmış ve içinde bulunduğunuz endüstriye uygun bir tasarıma sahip olması gerekir. Fakat pek çok yeni ve küçük işletmenin buna ayıracak vakti ya da bütçesi bulunmaz.

Tasarım ve kodlama işlemlerini aradan çıkarmak ve üyelerinize profesyonel görünümlü e-postalar göndermek istiyorsanız kullanıma hazır şablonlardan yararlanabilir, zamandan ve bütçeden tasarruf edebilirsiniz.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik kolay kullanımlı ve güvenli e-posta pazarlama çözümleri için hemen başlayın!