E-Posta Kampanyalarınızla Müşteri Etkileşimini Artırın

11/02/2022 | E-posta Pazarlama

Sosyal medya pazarlamalarında öncelikli amaç markaların takipçilerini etkileşim vermeye yönlendirmektir. Takipçilerin gönderileri beğenmesi, paylaşması ya da gönderinin altına yorum yapması özellikle arzu edilen ve beklenen aksiyonlar arasında yer alır. Bu etkileşimlerin en bilinen faydası markaların gönderilerin ve sosyal medya hesaplarının bulundukları platformda daha görülür bir hâle gelmesidir.

Etkileşimin bir başka getirisi ise takipçilerin ya da kullanıcıların markanıza daha yakın hissetmesidir. Gönderilerinizi beğenen, onlara yorum bırakan takipçilerin aklında daha uzun süre kalacak, bu şekilde marka bilinirliğinizi ve sadakatinizi artıracak ve sonucunda bu artışı satışlarınızda da göreceksiniz. Bu yüzden etkileşim sadece sosyal medya hesaplarınızda değil e-posta pazarlamanızda da hedeflerinizden biri hâline gelmelidir.

E-postada etkileşim sosyal medyadan biraz daha farklı olacaktır. E-posta gönderilerine sosyal medya gönderilerinizde olduğu gibi beğeni ya da yorum gelmez. E-posta pazarlamasında etkileşim için farklı bir yol izlemelisiniz. Örneğin mail’inizin içeriğinde üyelerinizin belli bir linke tıklamasını, o linkteki formu doldurmasını rica edebilirsiniz. Üyelerinizi ödül olarak indirim ya da promosyon sunduğunuz oyunlara yönlendirebilir, sizden alışveriş yapmış olan müşterileri geribildirim vermeleri için oylamaya davet edebilirsiniz. Bu aksiyonların hepsi de birer etkileşim sayılır. 

E-posta kampanyalarınız yardımıyla müşteri etkileşimi yaratmak ve bu etkileşimi günden güne artırmak istiyorsanız birkaç kritik noktaya dikkat etmeniz gerekir. Bu şekilde az efor ve zaman harcayarak hem marka bilinirliğinizi hem de satışlarınızı artırmayı başarabilirsiniz.

 

CTA’lerinizi Dikkatli Seçin

 

CTA, yani Call-to-Action bir pazarlama mesajının en can alıcı noktasıdır. Harekete geçirici olan bu cümle sayesinde üyelerinizi dilediğiniz aksiyona yönlendirebilir, bu şekilde etkileşim yaratabilirsiniz. Burada önemli olan kısım ise yönlendirmek istediğiniz aksiyonun ne olduğudur. Mail’inizi okuyan üyelerin ne yapmalarını istiyorsunuz? Web sitenizi ziyaret etmelerini mi? Bir önceki alışverişleri hakkında memnuniyet ölçen anketi doldurmalarını mı?

Her bir e-postada yalnızca tek bir CTA cümlesi bulunmak zorunda değildir. Örneğin aylık newsletter’larınızda yeni blog gönderilerinizden, e-booklarınızdan ve sosyal medya hesaplarınızdan bahsediyor olabilirsiniz. Kaç CTA cümlesi kullanırsanız kullanın, önemli olan mesajınızın açık ve net olduğuna emin olmanızdır. Her birini ayrı paragraflara koyarak ve doğru formatlamadan faydalanarak birkaç CTA cümlesi ile üyelerinizi aksiyona geçirebilirsiniz.

 

Kişiselleştirmeden Faydalanın

 

Kişiselleştirme blog gönderilerimizde sürekli tekrar eden bir öneri gibi görünüyorsa bunun tek nedeni kişiselleştirmenin, özellikle de e-posta kampanyaları için en güçlü araçlardan biri olmasıdır. E-posta mesajlarınızda kişiselleştirme kullanmanın en kolay yolu üyelerinize isimleriyle hitap etmek, alışveriş ya da ürün bakma geçmişlerine ithafta bulunarak onlara özel önerilerde bulunmak olacaktır. 

Daha önce bir ürününüzü satın almış olan müşterinize tamamlayıcı bir ürün önerebilir, bu şekilde o ürünün sayfasını ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Ya da benzer şekilde hizmetinize puan vermesini, web sitenize yorum bırakmasını isteyebilirsiniz.

A/B Testlerini Unutmayın

 

Dijital pazarlamada sürekli gelişmenin yapıtaşlarından olan A/B testleri ile e-postalarınızda hangi araçların etkileşimi artırdığını görebilirsiniz. Testlerinizde en küçük detayların dahi önemini ölçebilirsiniz. CTA cümlesinin kullanıldığı yer, e-posta metinlerinizde üyelerinize hitap şekliniz, görsellerin kullanımı bunlardan sadece bazılarıdır. E-postaların hafta ve gün içinde gönderildiği zamanlar da üye etkileşimine yüksek etkisi olabilen unsurlar arasında bulunur. 

Test sonuçlarını analiz edip kampanya stratejilerinizde gerekli değişiklikleri yaptığınız zaman müşteri etkileşiminde sonuçlardaki farkı görebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken ise test yapmanın tek seferlik bir aksiyon değil sürekli devam etmesi gereken bir alışkanlık olduğunu kabul etmek olacaktır. Böylece yalnızca etkileşiminizi değil satışlarınızı da düzenli bir şekilde, ara vermeden artırabilirsiniz.

 

2022’de Popüler Olacak E-posta Pazarlaması Trendleri

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This