E-posta Pazarlama Terimleri Sözlüğü

E-posta pazarlamayla ilgili tüm terimler sözlüğümüzde! Ek olarak, sürekli güncellediğimiz euromsg express blog sayesinde e-posta pazarlamayla ilgili merak ettiğin tüm detaylara ulaşabilirsin.
A/B Testi

A/B test; dijital pazarlama dünyasında kullanılan ve web sayfası, sosyal medya kampanyası, e-posta kampanyası, dijital reklam metni gibi iki farklı varyasyonun test edilerek hangisinin daha iyi performans gösterdiğini karşılaştırma yöntemidir. A/B testte, kullanıcılara rastgele iki farklı değişken gösterilir ve değişkenlerinin hangisinin en yüksek performansa sahip olduğunu belirlemek için istatistiksel veriler kullanılır. Böylece, en çok geri dönüş sağlayan ve en verimli değişken belirlenmiş olur.

DAHA FAZLA
Açılma Oranı (Open Rate)

İşletmelerin hedef kitlelerine gönderdiği toplam e-posta sayısını, alıcıların bu e-postaları açma sayısına bölerek elde ettiği orandır. Açılma oranı, e-posta kampanyalarının başarıya ulaşmasını ölçümlemek açısından oldukça önemli bir metriktir.

Açılma Oranı, alıcılarına gönderdiğiniz e-postalardan kaç tanesinin açıldığını bildirir ve bu oranın yüksek olması, satış oranlarınızın artmasını sağlar. Çünkü, açılma oranınız ne kadar yüksek olursa, gönderdiğiniz teklif, promosyon, bilgilendirme ve özel kampanyalarınız daha yüksek kitleye ulaşır.

Açılma Oranı (Open Rate) image
Beyaz Liste (image)
Beyaz Liste (Whitelist)

İnternet servis sağlayıcı, e-posta kullanıcısı veya e-posta hizmeti veren kuruluş tarafından “Güvenli Gönderici” olarak tanımlanmış e-posta veya IP adreslerini içeren listeye verilen isimdir.
Bir diğer ifadeyle, bir e-posta size iletilmeden önce, iletilen e-postanın içeriği mail istemcisi tarafından incelenir ve spam olup olmadığına dair göstergeler aranır. Eğer gönderilen e-postanın spam olduğuna dair herhangi bir gösterge yoksa, bu gönderici, güvenli gönderici olarak tanımlanır ve iletilen e-posta direk gelen kutusuna düşer. Beyaz listede olan bir e-posta adresinden gelen iletiler, spam kutusuna düşmez, direk alıcıya iletilir.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)

Dönüşüm oranı, e-kitap indirmek, ürün satın almak, bültene kayıt olmak gibi işlemleri yapan mevcut ve potansiyel müşterilerin yüzdesidir. Kampanyaların ne kadar başarılı olduğunu ölçümlemenizi sağlayacak önemli metriklerdendir.

E-posta Filtreleme

Bir e-postanın içerik, başlık (subject line) veya gönderici bilgilerine bakılarak bloklanması işlemine verilen isimdir.

Örneğin, işletmenizin veya sizin, gelen kutunuzda görmek istemediğiniz iletileri spam olarak tanımladığınızda, e-posta filtreleme işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Clicks Per Delivered

İşletmelerin alıcılarına gönderdikleri ve alıcılara ulaşan e-postaların ne kadarlık kısmının iletilip tıklandığını gösteren orandır.

Yani, örneğin gönderdiğiniz 100 adet e-postanın, 95 tanesi hedef kitlenize iletildiği halde, alıcı tarafından tıklanmayabilir. “Clicks Per Delivered” iletilen 95 adet e-postanın yüzde kaçının alıcılar tarafından tıklandığını gösterir. Bu metrik; kampanya, duyuru ve bilgilendirmelerinizin ne kadar başarılı olduğunu da ölçümlemenizi sağlar.

Clicks Per Open

İşletmelerin alıcılarına gönderdikleri ve alıcılara ulaşan e-postaların ne kadarlık kısmının açıldığını gösteren orandır.

Yani, örneğin gönderdiğiniz 100 adet e-postanın, 95 tanesi hedef kitlenize iletildiği halde, alıcı tarafından tıklanıp açılmayabilir. “Clicks Per Delivered” iletilen 95 adet e-postanın yüzde kaçının alıcılar tarafından açıldığını gösterir. E-posta pazarlama kampanyalarının başarısını ölçümlemede önemli bir metriktir.

E-posta Pazarlama (Email Marketing)

Potansiyel müşteri oluşturmak ve müşteri edinmek veya başka herhangi bir dönüşüm türünü sağlamak için e-posta kullanımıdır. Bültenler, etkinlikler, pazarlama teklifleri ve duyurular, farklı e-posta pazarlama türleridir.

E-posta pazarlama; işletmelerin müşteri adayları edinmek ve mevcut müşterilerine ulaşıp geri dönüşümünü arttırmak için hedef kitlesine ilettiği; bülten, bilgilendirme, teklif, duyuru, kampanya ve etkinlik mesajlarını elektronik ileti yöntemiyle tercih etmesidir.

DAHA FAZLA
E-posta Pazarlama (Email Marketing) image
HTML E-posta

Dizayn ve görselliğin ön planda olduğu, HTML kodu ile oluşturulmuş e-postalara verilen isimdir.

HTML e-postaları, Gmail, Hotmail, Android ve Iphone gibi tüm e-posta ve web tabanlı istemcilerde mükemmel görünecek bir görselliğe ve okunabilirliğe sahip olacaktır. HTML e-postalar ile, alıcıların daha çok dikkatini çekip, beğenisini toplayacak tasarımları olan e-postalar oluşturarak marka imajınızı arttırabilirsiniz.

html eg
Can-Spam

1 Ocak 2004 yılından bu yana yürürlükte olan ve e-posta gönderilerinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili ayrıntıları belirleyen yasaya verilen isimdir.

ABD menşeli Gmail, Hotmail, Yahoo gibi bir ileti hizmet sağlayıcısı aracılığıyla toplu gönderim yapıyorsanız, aşağıda belirtilen Can-Spam kurallarına mutlaka uymanız gerekir:

1. İletilerinizde mutlaka “abonelikten çık” linkine yer vermeniz gerekir.
2. Göndericinin e-posta adresi çalışır ve aktif durumda olmalıdır.
3. Hatalı ve aktif olmayan e-posta adreslerine ileti gönderilmemelidir.
4. E-posta konu başlığınız ve içeriğiniz tutarlı olmalıdır.

Double Opt-in

E-posta listesi yaratmanın en önemli faktörlerinden birisidir çift onay. Sitenize üye olmak isteyen kullanıcıya girmiş olduğu e-posta adresine onay linki gönderilir. Onay linkine tıklayan kişi sitenize üye olur, böylece e-posta adresinde onaylı olmuş olur .

İzinli e-posta işlemini gerçekleştirmenin en önemli yollarından biri olan Double Opt-in işlemi, işletmenize abone olmak isteyen kullanıcıların e-postalarına, kimliklerini doğrulamak için gönderilen onay e-postasına verilen isimdir. Gönderilen e-postada yer alan bağlantıya tıklayan alıcı, işletmenizin e-posta listesine eklenmiş olur.

Eyleme Çağrı Butonu (Call to Action Button)

Eyleme çağrı butonu, eyleme geçirme çağrısı veya harekete geçirici mesaj olarak tercüme edilebilecek Call to Action(CTA); şirketlerin müşteri kazanmak için oluşturduğu; hedef kitleye yönelik; yönlendirici, harekete geçirici ve teşvik edici mesajların yer aldığı butona verilen isimdir.

Örneğin; “Hemen Satın Al”, “Şimdi Oku” gibi yönlendirmelerin yer aldığı butonlar, CTA örneğidir.

DAHA FAZLA
E-posta İletilebilirliği
(Email Reputation)

Gönderdiğiniz e-postaların yüksek oranda alıcıya teslim edilmesi, doğrudan IP adresiniz ve domain itibarınızla ilgilidir. Yüksek bir puana sahip olduğunuz takdirde, İnternet Servis Sağlayıcıları(ISP) itibarınıza güvenecek ve e-postalarınızın, spam kutusuna düşmeden, alıcılara ulaşmasını sağlayacaktır. E-posta iletilebilirliğinizin yüksek olması, IP itibarınızın yüksek olmasına bağlıdır ve bunu sağlamak için;

• Double-opt-in yöntemi kullanılarak, alıcılarınızın gerçek ve ilgili kişiler olduğunu teyid ederek ilerleyin, içeriklerinizi ilgili kişilere iletmeniz, spam olarak işaretlenme ihtimalinizi düşürerek IP itibarınızı arttırır.
• E-posta listenizi düzenleyin, başlangıçta küçük ve ilgili bir gruba e-postalarınızı göndererek, listenizi yavaş yavaş büyütmeyi deneyin.

Kabul Oranı (Acceptance Rate)

ISP yani Hotmail, Yahoo, Gmail gibi ileti hizmet sunucuları tarafından kabul edilen e-posta oranıdır.

Örneğin, bir saatte toplamda 10.000 tane e-posta gönderseniz bile, bu iletilerin tamamı alıcılara iletilmeyebilir. Kaç adedinin alıcılara iletileceğine, İleti Hizmet Sunucuları(ISP) karar verir. Gönderdiğiniz 10.000 e-postanın yüzde kaçının alıcılara iletildiğini gösteren oran, kabul oranıdır.

hard bounce img
Hard Bounce

Alıcının e-posta adresinin kapandığını veya aktif olmadığını bildiren e-posta bilgisine hard bounce denir.

Örneğin, iletmek istediğiniz Anneler Günü Kutlama e-posta içeriğini, e-posta listenizdeki tüm kişilere gönderdiniz. Eğer, listenizde e-posta adresini kapatmış olan alıcılar varsa, gelen kutunuza e-postanızın iletilemediğine dair bir bilgilendirme gelecektir. Bu bilgilendirme e-postası, hard bounce olarak tanımlanır.

DAHA FAZLA
Soft Bounce

Alıcıya gönderilen e-postanın, mail kotasının dolması, mail boyutu vb. geçici sorunlardan kaynaklanan nedenlerden dolayı geri dönmesine soft bounce denir.

DAHA FAZLA
Spam

Gereksiz veya istenmeyen e-posta olarak tanımlayabileceğimiz spam, alıcıların e-posta kutularına gönderilen e-postaların düşmemesi durumudur. Listenizdeki alıcılar, e-postalarınızı almayı istemedikleri takdirde, spam olarak işaretleyerek, sizden gelen bilgilendirmeleri almamayı tercih edebilirler.

Spam listesine alındığınız takdirde, e-posta kampanyalarınız karşı tarafa ulaşmayacaktır.

Kara Liste (Black List)

Kara liste, gereksiz e-postalar (spam) gönderdiği tespit edilen kişilerin bilgilerinin yer aldığı listeye verilen isimdir.

Eğer bir e-posta adresi veya domain; virüs yayma, yasaklı kelimeler kullanma, bilinçli veya bilinçsiz şekilde spam e-postaları gönderme gibi faaliyetlerde bulunuyorsa, kara listeye girer. Kara listeye alındıktan sonra, bir daha ilgili alıcıya e-posta gönderemezsiniz.

Toplu Mail (Bulk Mail)

Toplu halde, büyük kitlelere gönderilen e-posta gönderimlerine verilen isimdir.

Örneğin, işletmenizin hedef kitlesine Ramazan Bayramı Kutlama e-postası göndermek istiyorsunuz. E-posta listelerinizde yer alan tüm kişilere Ramazan Bayramı Kutlama e-postası gönderirseniz, toplu e-posta göndermiş olursunuz.

Opt-Out
(or Unsubscribe)

Web sitesi, e-posta veya reklamlarda yer verilen formlar aracılığıyla alınan abonelik rızasının alıcı tarafından iptal edilmesi veya vazgeçmesine opt-out (unsubscribe) işlemi denir.

Out-put  img
Opt-in
(Subscribe)

E-posta pazarlama kampanyalarının başarısında oldukça arttıran bileşenlerden biri olan geniş ve verimli e-posta listesine sahip olmak için, işletmelerin potansiyel veya mevcut müşterilerinden e-posta ile gönderilen formlar, web sitesindeki formlar veya özel reklamlar aracılığıyla e-posta adreslerini alarak bilgilerine erişim rızasının alınması işlemidir. Alınan bu izin sayesinde, alıcılara gönderilen e-postalar spama düşmeden, verimli bir şekilde hedef kitleye iletilebilir.

Yatırım Getirisi (ROI)

Belirli bir yatırımın geri dönüşünü gösteren yüzdeliğe verilen isimdir. Pazarlama kampanyalarında yer verilen belirli metriklerle ölçümlenir, satış oranlarını ve kampanya başarılarını ölçümlemeyi sağlar.

Tıklama Oranı (Clickthrough Rate – CTR)

Tıklama oranı (TO), bir kampanyanın gösterim sayısına göre aldığı tıklamaların yüzdesidir.

Bir diğer tabirle, e-posta listenize ilettiğiniz Babalar Günü kampanya içeriğinizin yüzde kaçının e-posta listenizdeki kişiler tarafından açıldığını tanımlayan terimdir.

DAHA FAZLA
Liste Segmente Etme (List Segmentation)

Hedef kitlenizi belirli gruplara ayırarak e-posta gönderimlerinizi hedefli göndermenizi sağlayan yönteme verilen isimdir. Bu yöntemle, e-posta listelerinizdeki kişileri segmente ederek, kampanyalarınızı ilgili kişilere iletme ve başarısını arttırma şansı yakalarsınız.

e-posta yorgunluğu image
E-Posta Yorgunluğu

E-posta yorgunluğu, abonelerin e-postalarınızdan bunaldıkları ve bu nedenle e-postalarınızla ilgilenmeyi bıraktıkları bir durumdur. Onlara e-posta göndermeye devam ederseniz rahatsız olabilirler, bu da etkileşimin azalmasına ve abonelikten çıkma oranının yükselmesine neden olur.

E-posta Servis Sağlayıcısı (ESP)

E-posta pazarlaması için kullanıcılara abone listeleri oluşturma ve e-posta gönderme imkanı sunan teknoloji şirketleridir. Bu şirketler dinamik içerik, otomasyon, testler, formlar ve segmentasyon gibi gelişmiş özellikler sunabilir.

Ozel IP

Bir kişiye özgü özel bir IP adresidir. VPN kullanıcıları, genellikle paylaşılan IP adresleri kullanır, ancak Dedicated IP, veri gizliliğini ve kontrolünü artırır. Başkaları bu IP’yi kullanamaz.

Müşteri Veri Listesi

İzin tabanlı müşteri listesi, işletmelerin izinli müşterilere promosyon mesajları göndermek için kullanılan isim, adres ve iletişim bilgilerini içeren bir veri koleksiyonudur. Genellikle özel olarak oluşturulur ve müşteri ilişkilerini güçlendirme ve marka sadakati oluşturma amaçlarına hizmet eder.

müsteri listesi
Imza Dosyası

E-posta veya Kullanıcı Ağı mesajlarının sonuna eklenen kişisel bilgi veya iletiyi içeren metin dosyasıdır. E-posta ve kullanıcı Ağı programları, bu imza dosyasını otomatik olarak mesajlara eklemenize izin verir.

imza dosyası image
Gönderici Puanı

IP adresinin itibarını ölçen bir ölçektir (0-100). Yüksek puan, güvenilir gönderenleri gösterir ve e-postaların alıcılara ulaşmasını etkiler. E-posta hizmetleri, gönderen puanına dayalı olarak iletim kararı alır.

Etkileşim Oranı

İçeriğin hedef kitle tarafından ne kadar etkileşim aldığını gösterir. Bu oran, yorumlar, beğeniler ve paylaşımlar gibi faktörleri içerir ve etkileşimde bulunanların gösterimlere oranıyla hesaplanır.

Müşteri Edinme Maliyeti (Customer Acquisition Cost)

Yeni müşteriler kazanmak için yapılan harcamaları ifade eder. Sektördeki rekabet ve gelişmeler, bu maliyetleri etkiler. Rekabet yoğun olduğunda, müşteri edinme maliyetleri artar.

müşteri edinme maliyeti image
Marketing Funnel

Müşterinin markanızı keşfetmesinden satın alma sürecine kadar olan yolculuğunu açıklayan bir modeldir. Bu süreç, farkındalık yaratma, ilgi uyandırma, değer teklifi sunma ve satışı tamamlama aşamalarını içerir. Şirketler, her aşamada müşteri ihtiyaçlarını anlayarak pazarlama stratejilerini optimize ederler, bu da daha fazla satış ve sadık müşteriler elde etmeye yardımcı olur.

marketing funnel image
CPM (Cost Per Thousand)

Dijital reklam envanterinin otomatik olarak alınıp satıldığı bir süreçtir. Talep tarafı platformları (DSP), reklamverenlere hedefli reklam satın alma ve yönetimini sağlar. Tedarik tarafı platformları (SSP), yayıncıların reklam envanterlerini otomatikleştirir. CPM, reklam fiyatlandırmasında gösterim başına maliyeti ifade eder.

Kişiselleştirme

Hizmet veya ürünlerin bireylerin özelliklerine uyumlu hale getirilmesi anlamına gelir. Veri toplama, web tarama geçmişi, çerezler ve konum bilgisi ile ilgilidir. Şirketler, müşteri memnuniyeti, dijital satış, pazarlama sonuçları, marka bilinirliği ve web ölçümleri için kişiselleştirmeyi kullanır.

kişilselleştirme image
Potansiyel Müşteri Büyütme (Lead Nurturing)

Potansiyel müşterilerle sürdürülebilir ilişkiler kurma sürecidir. Olası müşterilerle yapılandırılmış ilişkiler, eğer müşteri şirketin bir ürününü satın almaya hazır değilse özellikle önemlidir.

DAHA FAZLA