CTR nedir, neden önemlidir? E-posta pazarlamada CTR ne demek? Aklınızdaki bu sorulara uygun ve net yanıtlar arıyorsanız, yazımıza göz gezdirmenizde fayda var.

 

CTR (Tıklama Oranı) nedir?

 

CTR (Tıklama Oranı), dijital pazarlamada kullanılan ve bir reklamdan veya organik arama sonucundan bir web sayfasını ziyaret eden kişilerin yüzdesini ifade eden bir terimdir. Reklama tıklamak, onları o ürün veya hizmet için bir web sayfasına gönderir. Tıklama oranı, daha sonra, bir reklamın bir site ziyaretçisinin ilgisini çekmede ne kadar başarılı olduğunu ölçer.

Yüksek bir tıklama oranı, web sitenizdeki başarılı bir sıralama sayfasını veya bir SERP’deki (herhangi bir arama motorunda anahtar kelimeyi girdikten sonra karşınıza çıkan sonuç sayfası) reklamı gösterir. Bu, web sitenizin arama motorlarında gösterim başına daha fazla trafik oluşturduğu anlamına gelir. Yüksek bir tıklama oranı, açılış sayfasının kullanıcı deneyimine bağlı olarak artan dönüşüm oranlarını da gösterebilir.

 

 

CTR neden önemlidir?

 

Kalite Puanınızı doğrudan etkiler: Kalite puanını kredi puanınız olarak düşünün. Kötü bir kredi puanı, bir krediye hak kazanma şansınızı azaltır, benzer şekilde, yetersiz bir kalite puanı, her tıklama için ödediğiniz fiyatı artıracaktır. Öte yandan, daha yüksek kalite puanı, Google’ın reklamınızı ve içeriğinizi aynı anda daha yüksek bir sıraya yerleştirirken, reklam tıklaması başına sizden daha az ücret alacağı anlamına gelir.

 

Müşterileriniz için ne tür mesajların önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır: Tıklama oranı, bir kullanıcının onları ne sıklıkta tıkladığından doğrudan etkilendiğinden, daha yüksek bir yüzde, reklamlarınızın veya içeriğinizin hedef kitleyle düzgün bir şekilde iletişim kurup kurmadığını gösterir. CTR, mesajlarda ince ayar yapmanıza etkili bir şekilde yardımcı olabilir, böylece bir dahaki sefere birisi onu gördüğünde anında tıklayacaktır.

 

Doğru hedef kitleyi hedefler: Okuyucuların büyük bir kısmı belirli bir web sitesinde reklamınızı görebilse de, yalnızca küçük bir kısmı reklamınızı tıklamak ister. Örneğin, reklamınız “beslenme” kelimesini içeriyorsa, beslenme ile ilgili ipuçları arayan okuyucular tarafından da görülebilir. 

 

Çevrimdışı dönüşümleri tahmin edebilirsiniz: Google’a göre, çevrimiçi ürün arayan kişilerin yarısından daha az bir kısmı işlemler gerçekleştiriyor, bunun yerine satın alma işlemlerini perakendeciyi ziyaret ederek çevrimdışı yapmayı tercih ediyor. CTR yüzdesi, bir müşterinin ürününüze olan ilgi düzeyinin bir göstergesi olarak kullanılabilir. Bu nedenle, merakları aslında bir form doldurmak veya satın alma yapmak gibi bir eylem çağrısına dönüşmese de, çevrimdışı satın almalarla güçlü bir şekilde ilişkili olabilir.

 

Daha yüksek CTR puanı, daha düşük tıklama başına maliyete eşittir: Adwords’ün reklamınızın fiyatına karar verme şekli, kalite puanınızı teklif fiyatı ile çarpmaktır. Yüksek kaliteli bir puan, tıklama başına maliyetinizi önemli ölçüde azaltır. Kalite puanının kendisi Tıklama oranının bir fonksiyonudur. Temel kural, daha yüksek bir tıklama oranının daha yüksek kalite puanıyla sonuçlanmasıdır.

 

 

E posta pazarlamada CTR nasıl ölçümlenir?

 

E-posta tıklama oranınız, e-postanızdaki bir bağlantıyı tıklayan toplam abone sayısına göre belirlenir. CTR’yi ölçümleyebileceğiniz formül:

Toplam tıklama sayısı ÷ Toplam teslim edilen e-posta sayısı x 100 = CTR

Yani, 200 aboneye bir e-posta gönderdiyseniz ve 25 tanesi bir bağlantıya tıkladıysa, tıklama oranınız %12,5’tir.

 

 

E posta pazarlamada CTR neden önemlidir?

 

Etkili bir e-posta pazarlama kampanyası, markanızı güçlendirme, mevcut ve potansiyel müşterilerle etkileşim kurma ve onları harekete geçirme yeteneğine sahiptir.

En azından, e-postalar sizi hedef kitlenizin zihninde önde ve merkezde tutacaktır. E-posta, müşterilerinizle ilişki kurmak için kullanabileceğiniz en kişisel temas noktalarından biridir. E-posta tıklama oranı, e-postanızdaki bir veya daha fazla bağlantıya tıklayan alıcıların yüzdesidir. Tıklama başına maliyete bakıldığında, tıklama oranı, gösterimlere göre bir reklamın aldığı tıklamaların sayısıdır.

Bir e-posta pazarlama kampanyasının CTR’sini ölçmek, kampanyamızın abone ilgisini çekmede ve alıcıları satış hunisinden aşağı, bir satın alma işlemine veya başka bir şekilde dönüşüme yönlendirmede ne kadar etkili olduğunun açık bir göstergesidir.

Bir kampanyanın oluşturduğu dönüşümleri veya yatırım getirisini ölçmenin aksine (bir abone bir web sitesine tıkladıktan sonra kaybedilen satışlar/dönüşümler arasında ayrım yapmayan) CTR, yalnızca pazarlama e-postasının kendisine değil, aynı zamanda abonelerin web sitesinin etkinliğine ilişkin bilgi sağlar.

Bu ayrım önemlidir, çünkü e-posta tarihindeki en büyük e-posta pazarlama kampanyasını üretsek bile, tıklayanların web sitesi kötüyse, satın alma işlemini tamamlamaları pek olası değildir. Bu tür kayıp dönüşümler ve gelir, ölçmekte olduğumuz pazarlama e-postasına hiçbir şekilde yansımayabilir.

CTR, bir pazarlama e-postasının aboneleri satın alma yapabilecekleri bir web sitesine taşıma hedefini tam olarak ne kadar iyi gerçekleştirdiğini gösteren bir pencere sunar. Oradan, satışı sürdürmek ise web sitesinin işidir. 

 

 

E posta pazarlamada CTR nasıl artırılır?

 

E-posta CTR’niz en az %2,62 ise, tüm sektörler genelinde ortalama ile doğru yoldasınız demektir. Fakat CTR’nizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışmalısınız, çünkü bu sayı ne kadar yüksek olursa aboneleriniz o kadar etkileşimde olur. E-posta pazarlamada CTR’yi artırabileceğiniz bazı adımlarla devam edelim:

 

Açılma oranı: E-postanızın açılma oranı ve CTR el ele gider, çünkü abonelerinizin e-postalarınızı açmasını sağlayamazsanız, hiçbir bağlantınıza tıklama alamazsınız. Bu yüzden başlangıç olarak açılma oranına odaklanmanız gerekir. Abonelerin e-postalarınızı açmasını sağlamanın en iyi yollarından biri, gönderen adını ve konu satırını değiştirmektir. Gönderen olarak belirli bir kişinin adını kullanmayı deneyebilirsiniz. Kişisel bir isim kullanmak küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak büyük bir fark yaratabilir. Konu başlığı, müşterilerin e-postalarınızı açıp açmamasında bir diğer önemli faktördür. Daha kısa konu satırları, açılma oranlarınızı iyileştirebilir.

 

Mobil cihazlar için optimizasyon: Tüm e-postaların yaklaşık %50’si mobil cihazlarda açılıyor ve masaüstü bilgisayar kullanan kişilerin sayısı azalıyor. Bu nedenle, neden daha yüksek bir CTR’ye sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, e-postalarınızın mobil cihazlar için optimize edilip edilmediğine bakabilirsiniz. 

 

Az sayıda CTA (harekete geçirici mesaj): Bir işletme sahibi olarak, hedef kitlenize tanıtmaya çalıştığınız birden fazla ürün ve hizmetiniz olabilir. Buna rağmen abonelerinize gönderdiğiniz e-postalarda çok fazla bağlantıya yer vermemeniz daha iyi olacaktır – çok fazla bağlantı abonelerinizi bunaltabilir. E-postalarını tek bir harekete geçirici mesaja indiren işletmeler, tıklama oranlarını yüksek oranlarda artırmaktadır. Abonelerinize çok fazla seçenek verirseniz, karar vermede sıkıntı çekebilirler. Dolayısıyla, aynı e-posta içinde birden fazla CTA’nız varsa, bu muhtemelen düşük tıklama oranı yaratıyordur. Bunun yerine, e-posta içeriğine uygun bir ya da birkaç CTA kullanmayı deneyebilirsiniz.

E-posta pazarlamasında CTR artırma adımlarına daha fazlası eklenebilir. Eğer daha geniş çapta bilgi almak ya da tıklama oranını artırmak istiyorsanız Euromsg Express ile dilediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

SIGN UP FREE
Share This