E-Posta vs. Sosyal Medya: Hangisi Daha Güçlü?

6/10/2021 | E-posta Pazarlama

Dijital pazarlama denildiği zaman farklı kanallardan iletişimden bahsedilse de son yıllarda pek çok insanın aklına ilk olarak sosyal medya geliyor. Oysa ki diğer kanallar da güçlü ve başarılı sonuçlar veren kampanyalar hazırlamak için benzersiz faydalar sunuyor. Bunların arasında bulunan e-posta pazarlaması düşük bütçesi, kolaylığı ve geniş kitlelere ulaşabilmesi sayesinde en çok tercih edilenlerden biri olarak biliniyor.

İki kanal da başarılı sonuçlar verdiği için e-posta pazarlaması ile sosyal medya pazarlaması arasında sıklıkla karşılaştırmalar yapıldığını görüyoruz. Hangi kanalın hangi açılardan daha güçlü olduğunu merak edenler için yaptığımız bu karşılaştırmayı inceleyerek kampanyalarınıza nasıl bir yön vermeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

 

Geniş Kitlelere Hitap Etmek İsteyenler İçin

Son yıllarda toplumun büyük çoğunluğunun popüler sosyal medya platformlarında birer hesabı olduğunu düşünebiliriz. Fakat etkileşim açısından düşünüldüğünde sonuçların yüzde 0.58 civarında olduğunu görüyoruz. İnsanlar sosyal medyada çok fazla zaman geçirseler de bu nadiren her bir gönderiyi yeterince inceleyecek bir şekilde oluyor. 

Öte yandan e-posta pazarlaması ile çok daha geniş kitlelere hitap edebilme şansı bulabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarına sahip olan herkesin aktif olarak kullandıkları bir e-posta hesabına sahip olduğunu zaten biliyorsunuz. Bunların dışında sosyal medya hesabına sahip olmayan fakat aktif e-posta hesabı olan çok büyük kitleleri de düşünürseniz e-posta ile ulaşabileceğiniz insan sayısının çok daha fazla olduğunu fark edebilirsiniz.

 

Daha Detaylı Bilgi İçin Daha Fazla Alan

Sosyal medya gönderilerinde çoğunlukla uzun metinler için yeterli alan olmaz. Facebook gibi platformlarda bu alan olsa dahi sosyal medya kullanıcıları gönderileri hızlı bir şekilde ve fazla incelemeden geçmeyi tercih ediyorlar. Markanız, ürününüz ya da kampanyanız hakkında ayrıntılı bilgi vermek istiyorsanız e-posta pazarlaması en güçlü yardımcınız olacaktır. Vurucu ve akılda kalıcı kısa sloganlar yerine açık ve net bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızdan kullanıcıları web sitenize yönlendirmekte güçlük çekiyorsanız bir de e-posta kampanyalarınıza ağırlık vermeyi deneyebilirsiniz. Böylece içeriklerinizde promosyonlarınızı detaylı ve ayrıntılı bir şekilde anlatabilir, üyelerinizle anlamlı bir iletişim kurabilirsiniz. Şablonlar ve görsellerle içeriklerinizi zenginleştirebilirsiniz.

 

Dilediğiniz Gibi Kişiselleştirin

E-posta pazarlamasının sosyal medyaya karşı güçlü olduğu yönlerden biri de kişiselleştirmedir. Gönderilerinizde alıcılara isimleriyle hitap edebilmek kadar güçlü bir ilişki kurmaya yönlendirecek az şey bulunur. Bunun yanında elinizdeki datayı kullanarak üyelerinizi segmente edebilir, farklı gruplara farklı mesajlar yollayabilirsiniz.

Eski ve sadık müşterilerinize ödül promosyonlar, yeni kayıt yapan, sepetine ürün ekleyen fakat satın almayı tamamlamayanlar için teşvik edici indirimlerin yanı sıra yaşa, cinsiyete ve lokasyona göre de üyelerinizi segmentlere ayırabilir, hepsine farklı e-postalar yollayabilirsiniz. Sosyal medyada ise bütün takipçilerinizle tek bir gönderiyle iletişime geçmeniz gerekir.

Bunun dışında sosyal medyada takipçilerinize onlar size mesaj atıp soru sormadığı sürece özel mesaj atmanız hoş karşılanmaz. Kullanıcıların yalnızca yüzde 9’unun sosyal medya üzerinden iletişime geçilmesini tercih ettiğini gösteren istatikler de bunu kanıtlar. Siparişlerle ilgili bilgiler, özel promosyon kodları ve benzeri içerikler için iletişim mutlaka e-posta üzerinden yapılmalıdır.

Sonuç olarak doğru bir değerlendirme yaptığımızda sosyal medyanın e-posta pazarlamasına bir üstünlüğü olmadığını, ikisinin de farklı ayrıcalıklar sunan kanallar olduğunu kabul etmeliyiz. E-posta pazarlaması daha geniş kitlelere ulaşmak ve kişiselleştirilmiş mesajlar iletmek için ideal bir kanal olsa da her markanın sosyal medyada aktif olması gerektiği de inkar edilemez. Doğru kanalları doğru amaçlar için kullanarak bir denge sağlamak bu noktada en güvenilir yol olarak gözüküyor.

 

Black Friday İndirimlerine Markanız Hazır mı?

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This