Etkileyici E-posta Konu Başlığı Yazmanın 5 Yolu

1/07/2020 | E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama; şirketlerin düşük maliyetle, müşterileriyle dijital iletişim kurarak müşteri sadakatini sağlamaları için oldukça etkili bir yöntem. Bu etkili yöntemi, başarılı bir şekilde uygulamanın ilk adımı ise, elbette hedef kitlenize gönderdiğiniz e-postaların açılma oranlarını arttırmaktan geçiyor. Peki, e-postalarınızın okunup okunmayacağını belirleyen en önemli kısımlardan birinin konu başlığınız olduğunu biliyor muydunuz? 

E-posta alıcısında ilk izlenimi oluşturan e-posta konu başlığını özenle seçmek, kampanyalarınızın başarıya ulaşması için oldukça önemli. Peki etkileyici bir konu başlığı nasıl oluşturulur? 

Konu Başlığında Açık, Net ve Anlamlı Cümleler Kurmaya Özen Gösterin

E-postalarınız için konu başlığı oluştururken, çok uzun cümleler yazmaktan kaçınmanız gerekir. Çünkü, çok uzun bir e-posta konusu yazmak, alıcınızın zihninde, iletmek istediğiniz konuyu nokta atışıyla sunamadığınız izlenimini yaratır. Ayrıca, günlük hayatında bir çok farklı markadan e-posta alan alıcınızın dikkatini çekmek için, kısa ve etkili cümlelerin yer aldığı, vermek istediğiniz mesajı net olarak ilettiğiniz bir konu başlığı oluşturmak, kampanyalarınızın dikkat çekmesini sağlamak için de oldukça işlevsel olacaktır. Konu başlığınızı maksimum 45 karakter ile anlatarak, hedef kitlenize vermek istediğiniz mesajı daha verimli bir şekilde sunabilirsiniz. 

Fayda Odaklı Konu Başlıkları Okunma Oranınızı Arttırır 

E-posta konu başlığınızda iletmiş olduğunuz; kampanya, bilgilendirme, ürün veya hizmetlerin alıcılarınıza nasıl fayda sağlayacağından bahsetmeniz, e-postalarınızın okunma oranlarını arttıracak oldukça etkili bir yöntemdir. Örneğin “ Satış Oranlarınızı Arttıracak X Yöntem” veya “ Maliyet Tasarrufu Yapmanızı Sağlayacak X Adım” gibi konu başlıkları kullanarak, hedef kitlenizin nasıl kazanımlar elde edeceklerinin altını çizebilir, böylece okunma oranlarınızı arttırarak verimli bir kampanyaya imza atabilirsiniz.

Konu Başlıklarınızla Alıcıda Merak Uyandırın

Alıcılarınız, dikkat çekici ve merak duygusunu kabartan bir e-posta başlığına, karşı koyamayıp açma eğilimindedir. Gönderdiğiniz e-postaların konu başlığında, alıcılarınızın içeriği okumadığında bir şeyleri kaçıracakları veya birşeyleri öğrenmekten geri kalacakları algısını yaratmanız, e-postalarınızın açılma oranlarında, büyük ölçüde bir artış yakalamanızı sağlayacaktır. Örneğin; “ E-posta Pazarlama Hakkında Şaşırtan X Bilgi” veya “ Sürpriz Fırsatları Kaçırma” gibi alıcıda merak ve aciliyet duygusuna sebep olacak başlıklar kullanarak, okuyucunuzun dikkatini çekebilirsiniz.

Harekete Geçirmek İçin Kıtlık ve Aciliyet Duygusunu Kullanın

Konu başlıklarınız doğru oluşturulduğunda, alıcılarınızı harekete geçirecek güce sahiptir. Hedef kitlenize; bir fırsat için sınırlı sürelerinin kaldığını, ürünlerinizin neredeyse tükeneceğini veya kampanya ve fırsattan yararlanmak için hemen harekete geçmeleri gerektiğini belirten başlıklar ilettiğinizde, okunma oranlarınız artacaktır. Örneğin, “Bu Fırsattan Faydalanmak İçin Son Gün” veya “Bu Ürün İçin Stoklarımız Tükenmek Üzere” gibi kıtlık ve aciliyet hissiyatı uyandıran cümleler kullanabilir, kampanyalarınızın başarısını katlayabilirsiniz.

Alıcılarınıza Dürüst Davranın

Alıcılarınızı, e-posta başlığında ilgi çekmek veya tıklanma oranlarını arttırmak için kandırmanız, markanızın repütasyonuna oldukça zarar verecek bir yaklaşım olacaktır.  Bu nedenle, mutlaka içerikte sunacağınız bilgi ile çelişmeyen, alıcınızda kandırılmışlık hissi uyandırmayacak ve inandırıcılığınıza zarar veremeyecek konu başlıkları kullanmayı tercih edin.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

E-Posta Kalitenizi Korumak İçin Öneriler

E-Posta Kalitenizi Korumak İçin Öneriler

E-posta, markaların değerini artıracak en önemli etkileşim araçları arasında. Kampanyalarınızdan başarılar elde etmenizi sağlayabileceği gibi olumsuz geri dönüşler almanıza da neden olabilir. Bu yüzden e-posta kalitenizi koruyacak önlemler almalı ve uygulamaya...

Satış Sonrası Mail Göndermek Neden Önemlidir?

Satış Sonrası Mail Göndermek Neden Önemlidir?

Hedef kitle ya da potansiyel müşteri ile ilk iletişimi kurduğunuzda müşteri dönüşüm sürecini başlatırsınız. Peki ya sonrası için planlarınız neler? Müşterilerinizi kampanyalarınızdan, ürün ya da hizmetlerinizden haberdar ettikten sonra onları takip etmeyi ihmal...

E-Postalarınızda Kullanabileceğiniz Farklı CTA’lar

E-Postalarınızda Kullanabileceğiniz Farklı CTA’lar

Call to action açılımına sahip CTA, e-posta tıklanmasının artmasına yardımcı olacak en etkili yollardan biri. Pazarlamacılar için hazırlanan mesajlara yanıt almak oldukça önemli. CTA genellikle e-postanın sonunda görünen basit ancak etkili ifadelerden oluşur. Bu tarz...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This