Geçici E Mail Nedir? Ne İçin Kullanılır?

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

E-postalar insanların bir iletişim aracı olarak kullandıkları bir platformdur. Bu iletişim elektronik bir ortam üzerinden sağlanmaktadır. E-posta hesapları ile insanlar birbirlerine gerekli gördükleri belgeleri, fotoğrafları alıcıya ulaştırırlar. E-mail son derece güvenli bir iletişim aracıdır. E-mail ile gönderilen belgeler aynı zamanda da uzun ömürlü olmaktadır. Çünkü kendinizin oluşturduğu şifre ile giriş yaparsınız silmediğiniz sürece mailler ve maillerin içindeki belgeler orada kalır. Bu yönüyle de e-mailler son derece güvenli ve mantıklı bir depolama alanı olarak da kullanılabilmektedir. E-mail adresi genellikle resmi yazışmalarda ve belge niteliği taşıyacak görüşmelerde kullanılmaktadır. Günlük iletişim araçlarındaki samimiyetten farklı olmak üzere e-mail dili genel olarak daha resmi bir dildir. E-mailler kişiye özeldir ve yer yer kişisel bilgiler de barındırabilmektedir. 

E-mail iletişim aracının kullanımı bu kadar yaygınken çok fazla spam maili gelmesi bazen işlerinizin aksamasına neden olabilir. İnternette kendimiz için gerekli gördüğümüz ya da hoşumuza giden sitelere kaydolurken genel olarak mail gerekmektedir. Mail adresini girdikten sonra gelen kutusuna çokça spam maili düşebilmektedir. Bu durum yer yer gerekli olan maillerin araya kaynamasına veya mail kirliliğine neden olabilmektedir. Bu durumdan kurtulmak için geçici e-mail almak en kolay ve rahat çözüm olacaktır. Geçici e-mail hesapları gelen kutunuzu istenmeyen spam maillerinden korur. 

 

Geçici E Mail Nedir?

 

Geçici e-mail gelen kutunuzu sitelerden gelen gerekli olmayan maillerinden korur. Geçici e-mailler tek seferliktir yani bir kere kullanılabilir. Geçici e-maili imha maili gibi de düşünebilirsiniz. Bir internet sitesine, alışveriş sitesine, dergi sitesine, oyun sitesine veya buna benzer sitelere kayıt olduğunuzda sizden bir mail istenmektedir. E-mailinizi girdiğiniz takdirde sonrasında gelen kutunuza çok sayıda spam maili düşebilmektedir. Bu rahatsızlık verici durumdan kurtulmak için de imha maili, yani geçici e-mail almak en iyi yollardan biridir. Katıldığınız siteler son derece faydalı siteler olsa da maalesef bu siteler tarafından gönderilen mailler sizin asıl e-mailinizdeki gelen kutusunda karışıklığa neden olabilmektedir. 

Kalıcı bir e-mail adresi sizin günlük işlerinizde, iletişiminizde, dosya depolamanızda daha çok işe yarar. Buralarda bulundurduğunuz dosyalar kolay kolay kaybolmaz ve insanların eline geçmez. İş, eğitim gibi durumlarda asıl, kalıcı e-posta kullanmak sizin için daha yararlı olacaktır. Önemli olmayan işleriniz ve sitelere kayıt olmak için girdiğiniz e-postalar içinse geçici bir e-mail adresi almak sizin için pratik ve kolay bir çözüm yoludur. 

Geçici e-mailler kendilerini bir süre sonra imha eden maillerdir. Böylelikle yabancı sitelere kayıt olurken girmek zorunda kaldığınız maillere spam e-postaları düşmez. Geçici e-mailler kısa ömürlüdür. Bu mailler birkaç dakikadan birkaç güne kadar kalıyor olabilir. Geçici e-mailler ile e-posta gönderilmez, yalnız e-posta alınır. Geçici e-mailler sadece html adreslerine ve metin içeren e-postalara izin verir. Maille birlikte gönderilen dosya eklerine izin verilmez ve devre dışı bırakılır. Bu durumun en büyük nedeni sizleri tehlikeli ve istenmeyen maillerden korumaktır.  

 

Geçici E-Mail Ne İçin Kullanılır?

 

E-mail adresleri birçok kişiyle güvenli bir şekilde haberleşmemizi, belgeleri, fotoğrafları göndermemizi sağlayan bir yöntemdir. Uzun süredir kullanılmaktadır. İş, okul ve çeşitli durumlarda iletişim aracı için e-mail yolu ile iletişim tercih edilmektedir. İş veya okul dışında kullanmak için farklı sitelere kaydolduğumuzda o sitelere yorum yazabilmek ya da alışveriş yapabilmek için mail adresi girmek gerekmektedir. Bu gibi durumlarda kullanmak için geçici e-mail adresi alınır.

Geçici e-mailler tek seferliktir ve bir kez alınır. Alındıktan birkaç dakika sonra veya birkaç gün sonra kaybolurlar. Geçici e-mail imha e-postası gibi kullanılır. Geçici e-mail hesabı oluşturmak asıl kullandığınız mailde çok fazla mail olmaması ve asıl gerekli mailleri gözden kaçırmamanız için oldukça gerekli bir durumdur. Kayıt olduğunuz siteler her ne kadar faydalı siteler olsa da maalesef o sitelerden gelen çok fazla spam e-postası vardır. Geçici e-maillerin ömrü kısadır. Geçici e-mailleri aldıktan birkaç dakika ve birkaç gün sonra imha edilirler. 

Geçici e-mailleri aynı zamanda asıl mailinizi gizli tutmak için de kullanabilirsiniz. Belgelerinizi ve fotoğraflarınızı depolamak için kullandığınız iCloud, Drive gibi araçlara e-mailinizi girdiğinizde e-postalarınız üçüncü bir tarafla paylaşılabilir. Eğer e-mailinizin üçüncü bir tarafla paylaşılmasını istemiyorsanız siz de geçici e-mail oluşturarak bu sitelere kayıt olurken geçici e-posta adresinizi kullanabilirsiniz. Katıldığınız tartışma gruplarında sohbet etmek için de geçici e-mail oluşturabilirsiniz. Böylelikle kimliğinizi korumuş olursunuz ve aynı zamanda çevrimiçi ortamda faydalı tartışmalara katılım sağlayabilirsiniz.

İnternette bir uygulamada ikinci bir hesap açmak istediğinizde geçici e-mail kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar ya da siteler sizlerin aynı e-posta adresi ile farklı hesaplar oluşturmanıza izin vermeyebilir. Bu gibi durumlarda ikinci e-mail için geçici e-posta oluşturabilirsiniz. Eğer bir yazılımcıysanız ya da bir web sayfası kodladıysanız, bunu test etmek için geçici e-mail oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu geçici e-mail ile kodladığımız sayfaya kayıt olarak test edebilirsiniz. 

E-mail ile uzun ömürlü belgelerimizi, fotoğraflarımızı, evraklarımızı, ödevlerimizi, yaptığımız projeleri ve buna benzer şeyleri gönderebiliriz. Bunlar günlük hayatta ihtiyacımız olan ve uzun süre depolanmasını istediğimiz şeylerdir. Fakat herhangi bir siteden gelen spam mailler ve haberler her zaman ihtiyacımız olmaz ve kısa sürede silinsin isteriz. 

 

Geçici E-mail Kullanmak Tehlikeli Midir?

 

Günlük hayatımızda düzenli olarak e-mailin yanı sıra bazı önemli olmayan mailler için de geçici e-mail almak gayet mantıklı bir davranıştır. Geçici e-mailler internette yorum yapmak, alışveriş yapmak, müzik dinlemek, dergi okumak, sayfaları takip etmek için kayıt olduğunuz sitelerden günlük ya da haftalık olarak yaklaşık olarak birkaç kere üst üste gelen maillerden korunmanız için oluşturulmuştur. Geçici e-mail almak ücretsizdir. Geçici e-mail aldığınızda kullandığınız ya da kayıt olan sayfalardan gelen spam maillerinin de kısa sürede imha edilmesini sağlamış olursunuz. Böylelikle asıl işleriniz için kullandığınız maillerde karışıklık olmasını engellemiş olursunuz. Çok önemli bir iş için kullandığınız maillere kayıt olduğunuz herhangi bir siteden sürekli mail gelmesi işinizde aksaklıklara yol açabilmektedir. Önemli bir mailin araya kaynamasına neden olabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. 

Geçici mail kullanmak sizin hayatınızı önemli ölçüde kolaylaştırır. Fakat geçici maillerin çok da güvenli olmadığını unutmamak gerekir. Geçici e-postalar güvenli değildir çünkü bu maillere giriş yaparken herhangi bir parola istemez. Girişte bir parola istemediği için başka bir insan da maillerinize erişebilir. Eğer kendinize ait bir geçici e-mail oluşturacaksanız kişisel bilgilerinizi girmemeniz son derece önemlidir böylelikle yabancı insanlar sizin kişisel bilgilerinize ulaşamazlar. Bu geçici e-postaları oluştururken bunların çok da güvenli olmadığını aklınızda bulundurmanızda fayda var. Geçici e-mailler siz oluşturduktan çok kısa bir süre sonra dolar. Eğer kişisel bilgilerinizi ev adresinizi, telefon numaranızı ve benzeri özel bilgilerinizi girmezseniz çok büyük bir sorun oluşmaz. Geçici e-mailler gereksiz e-postalardan kurtulmanıza yardımcı olur. Böylelikle de asıl maillerinizin daha düzenli olmasını sağlar.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This