E Posta Kampanyalarınızda Ölçümlemeniz Gereken 5 Önemli Metrik

5/07/2022 | E-posta Pazarlama

Bir işletmeyi tanıtmanın en etkili yollarından biri e-posta pazarlamasıdır. Bu pazarlama biçimi, müşterilerinizle daha güçlü bir ilişki kurmanıza ve onları yeni ürün ve hizmetlerden haberdar etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, markanızın değerini daha iyi anlamalarını sağlayarak sürece dahil olmalarına zemin hazırlar. Bu yazıda, e-posta pazarlamasının işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğinden ve e posta kampanyalarınızda ölçümlemeniz gereken en önemli metriklerden bahsedeceğiz. 

E-posta pazarlamasının ana avantajlarından biri, diğer reklamcılık biçimlerine kıyasla nispeten ucuz olmasıdır. Çoğu durumda, mesajı milyonlarca kişiye ulaştırmak için çok para harcamanız gerekmez. Ayrıca, bir milyon kişiye mesaj göndermekle karşılaştırıldığında e-posta pazarlama neredeyse ücretsizdir. Toplu posta gönderirken bile, ilettiğiniz kişiler arasındaki etkileşim süresi çok kısadır. 

Akıllı telefonların popülaritesi, insanların postalarını telefonlarından takip etmelerini kolaylaştırmıştır. Bu aynı zamanda hedef kitlenizle etkileşim sürenizin kısaltılmasına da zemin hazırlamaktadır. E posta kampanyaları, e-posta listenizi yaş, cinsiyet ve coğrafi konum gibi çeşitli faktörlere göre gruplandırma yeteneği gibi çeşitli özellikler kullanılarak yürütülebilir.  Bu tekniğin bir diğer avantajı, mesajınızı en alakalı kişilere hedeflemenize olanak sağlamasıdır. Profesyonel e-posta pazarlama hizmetleri sunan birçok şirket, demografik olarak kategorize edilmiş listeler de satmaktadır.

Kişiselleştirilmiş içerik göndermek için yalnızca bir tür reklam tekniği kullanmanız gerekir. Yapılan araştırmalara göre kişilere mail göndermek satışları olumlu yönde etkiliyor. Son yirmi yılda pazarlama alanında meydana gelen teknolojik gelişmelere rağmen, e-posta pazarlaması hala en çok tercih edilen pazarlama yöntemi olmaya devam ediyor. Bunun nedeni, çok uzun süredir var olması ve teknoloji değiştirilmediği sürece kullanılmaya devam edecek olmasıdır. E posta kampanyaları hazırlanırken tıklama oranı, dönüşüm oranı ve spam skoru gibi önemli bazı metrikler bulunmaktadır. Hadi gelin bunları yakından inceleyelim!

 

Tıklama Oranı

 

Click To Rate (CTR) olarak da bilinen tıklama oranı gönderdiğiniz maile kimlerin tıkladığını görmenizi sağlamaktadır. Tıklama oranı kavramı, bir kampanyanın ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmektedir. Belirli bir reklamın veya anahtar kelimenin ne kadar iyi performans gösterdiğini ankamak için yaygın olarak kullanılır. Farklı ürün veya hizmetlerin aynı anda tıklama oranlarını karşılaştırmak genellikle ideal değildir, çünkü bu yanıltıcı sonuçlara yol açabilir. Bunun yerine, sonuçları iyileştirmek için verileri farklı segmentlere ayırmalısınız. 

 

Dönüşüm Oranı

 

E-posta pazarlaması üzerinde çalışmaya başlamadan önce, ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemeniz önemlidir. Bu, pazarlama çabalarınızın dönüşüm oranını artırmanıza olanak tanır. Dönüşüm oranı; oturum açma veya form doldurma gibi çeşitli unsurları içermektedir. İnterneti bu kadar kullanışlı kılan en önemli etkenlerden biri de bize kesin veriler sunabilmesidir. Bu oran, reklam verdiğinizde, reklamınızı kaç kişinin gördüğünü ve kaçının tıkladığını size net bir şekilde gösterir. Dönüşüm oranı, reklamınızın etkinliğini analiz etmek için kullanılabilir. 

 

Hemen Çıkma Oranı

 

Hemen çıkma oranı, bir web sitesine gelen kişilerin başka bir sayfayı ziyaret etmeden siteden ayrıldığını ölçmektedir. Bu, belirli bir sayfayla ilgili olabilecek çeşitli sorunları gösterdiğinden web siteleri için çok önemlidir. Ayrıca, ziyaretçilerin davranışlarını belirlemeye ve web sitenizin verimliliğini artırmak için stratejiler geliştirmeye yardımcı olur.

Hemen çıkma oranı sitenize gelen kişilerin çoğunluğunun sitenin içeriğinden ve tasarımından memnun olmadığını gösterir. Öte yandan yüksek bir oran, web sitesinin ürünleri ve içeriği ile ilgili yanlış bir şey yaptığınızı ortaya koyar. E-ticaret ve internet siteleri için ideal hemen çıkma oranı yüzde 35 ile 55 arasındadır. Ancak oran bunu aşarsa, sitenin verimliliğini korumak için bazı değişiklikler yapılması gerekir.

 

Açılma Oranı

 

E posta pazarlama kampanyalarında açılma oranı oldukça önemlidir. Açılış oranı ile birlikte alıcılarınızdan kaçının e postanız ile etkileşim kurduğunu analiz edebilirsiniz. Bu da kampanyanızın başarısını ölçme aşamasında size yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra böylelikle gelecekte daha iyi kampanyalar da tasarlayabilirsiniz. E posta pazarlamada ortalama bir açılış oranı bulunmasa da oranlar genellikle %15 ile %25 arasında seyretmektedir. 

 

Spam Skoru

 

Spam skoru, Google’ın kurallarını ihlal ettiği için hangi sitelerin cezalandırılacağını belirlemek amacıyla kullandığı bir araçtır. Web sitenizin ve bağlantı verdiğiniz diğer sitelerin spam oranını ölçmek için kullanılabilir. Spam skoru e posta kampanyalarınızın güvenliğini artırmaya da yardımcı olmaktadır. Spam skoru bir web sitesinin güvenliğini ve ne kadar spam içerdiğini ölçmektedir. Puan ne kadar yüksek olursa, Google tarafından cezalandırılma olasılığı da o oranda artacaktır. 

 

E-posta Kampanyalarında Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 

Güçlü bir pazarlama stratejisi oluşturmak için iyi bir e-posta adresine sahip olmak da önemlidir. Kullanıcılarınızla bir güven düzeyi oluşturmanız gerekir. E-posta adresiniz spam olarak kabul ediliyorsa, görünürlüğünüzü olumsuz etkileyebilir ve kullanıcılarınızda olumsuz bir izlenim bırakabilir. Bunu önlemek için, adresinizin spam raporlarında gösterilme sayısını azaltmaya çalışın.

Ayrıca toplu e-postalar göndermekten kaçınmalısınız, çünkü bunlar spam olarak kabul edilebilir. Herkese aynı mesajı göndermek yerine, mesajlarınızı kendi demografilerine göre gönderilecek şekilde özelleştirmeye çalışın. Bu strateji, kullanıcıların ilgi alanları ve geçmişte yaptıkları alışverişler dikkate alınarak gerçekleştirilebilir. Bunu yapmak, e-postanızın spam olarak görülme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ayrıca e-postalarınızda resim ve yazı kullanımına da dikkat etmelisiniz. Spam kutusuna yalnızca görsel içerik içeren dosyalar düşebilir. E-postalarınızda uygunsuz ve hassas kelimeler kullanmaktan da kaçınmalısınız. Bunu yapmak spam olarak kabul edilmeye neden olabilir ve görünürlüğünüzü olumsuz etkileyebilir.

Şirketinizi veya markanızı doğru bir şekilde temsil eden bir e posta adresine sahip olmanızda fayda var. Ayrıca adreste numara kullanmaktan kaçının. HTML kodundaki hatalar da web sitenizin spam olarak görülmesine neden olabilir. Bunu önlemek için, kodu düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Hedef kitlenizi çekmek ve genişletmek için e-postalarınızda abartılı ve yanıltıcı içerik kullanmaktan kaçının.

 

SIGN UP FREE

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This