E Posta Pazarlamada Emoji Kullanımı

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

Son zamanlarda e posta pazarlamada emojileri sıklıkla görebilirsiniz. Gelen kutularında diğerlerinden ayrılmanın ve öne çıkmanın en kolay yolu emojilere yer vermektir. Cümleleri tamamlayarak alıcılarla samimi bir dil ile bağlantı kurmak amaçlanır. Konu satırlarında emoji kullanmak dikkat çeker ve iletinin daha çok açılmasını sağlar. Cevaplanma oranları daha yüksek olan emojili e postalar etkileşim yaratır. E posta içeriklerinde emojilere yer verecekseniz aktardığınız mesaja uygun olmasına dikkat etmeniz gerekir. 

Markanıza uygun olan emojileri tercih etmeniz halinde alıcılar üzerinde olumlu etki yaratmış olursunuz. Günlük hayatımızda oldukça fazla kullandığımız emojilere markalar tarafından bize sunulan iletilerde yer verilince bakış açımız olumlu yönde şekillenecektir. Markalar aşina olduğumuz emojiler ile samimi bir iletişim dili yaratarak hedeflediği kitleye doğrudan ulaşır. E posta pazarlama bazı markalar için kesinlikle doğru bir yöntemdir. Alıcılarıyla yakın olmak isteyen markalar iletilerine uygun olan emoji tercihlerinde bulunabilir. Fakat bazı markaların ise e posta pazarlamada emoji kullanımından uzak durması gerekmektedir. Bazı marka imajları emoji kullanımı için uygun değildir. 

 

E Posta Pazarlamada Emoji Kullanılabilir Mi? 

 

E posta pazarlamada emoji kullanımı cümleleri uzatmadan kısaca anlatmanızı sağlar. Anlatılmak istenenler daha net ifadeler ile aktarılır. Hedef kitlenizle daha samimi bir ilişki kurulması yönünde büyük rol oynar. Alıcılar ve mesaj arasında duygusal bağ kurularak iletişimin zenginleşmesine yardımcı olur. Emojiler dijital ortamdaki mesajlaşmalar üzerinde büyük işlevlere sahiptir. E posta pazarlamada anlatılmak istenilenlerin daha etkili olması için emojilerden yardım almak doğru olacaktır. 

Reklam kampanyaları markaların ürün ya da hizmetlerini tanıtması noktasında önemlidir. E posta pazarlamacılığı sayesinde kampanyaların duyurusu gerçekleşir. Hedef kitleniz ile iletişim kurarken dikkat etmeniz gereken en önemli husus dikkat çekici ve kendini okutacak iletiler göndermektir. Gelen kutusunda kaybolan iletiler başarılı olamaz. Emojiler ile fark edilerek daha samimi bir iletişim dili oluşturabilirsiniz. Genellikle sıkıcı olan e postaları daha eğlenceli bir yer haline getirmek emojiler ile mümkündür. Emojiler bazı kesim için kurumsallığı bozan bir yapı olarak tanımlanabilir. Fakat çağa ayak uydurmak gerekmektedir. Günlük yazışma dilinde sıkça yer verdiğimiz emojiler kurumsallığı bozmaktan ziyade alıcılar ile daha etkili bir iletişim gerçekleştirilmesine yardımcı olur. 

 

E Posta Pazarlamada Emoji Nerelerde Kullanılır? 

 

Konu satırı ve içerik bölümlerinde emojilerden yararlanılabilir. Yapılan araştırmalara göre emojilerin etkileşim oranını arttırdığı kanıtlanmıştır. Emoji kullanılan ileti hedef kitleye doğrudan erişimi sağlayarak duygusal bağ oluşturur ve marka bağlılığını güçlendirir. Konu satırında emoji kullanılırsa iletiler daha çok okunur. Gelen kutusunda diğer iletilerden sıyrılarak rakiplerinden fazla tıklanır. İçerikte ise emojilere yer verirken alıcıların düşüncelerine göre hareket etmenizde fayda vardır. Hedef kitlenizin beklentisinin dışında emoji kullanımı doğru değildir. Gereksiz yerlerde ve fazla kullanmanız halinde alıcılar üzerinde olumsuz etki yaratmış olursunuz. E posta pazarlamada elde etmek istediğiniz olumlu sonuca ulaşamazsınız. Doğru yöntemi belirlemek için alıcılar üzerinde test yapabilirsiniz. Test sonuçlarına göre hangi emojiler daha etkili olmuşsa onları kullanmaya devam ederek e posta pazarlamadaki hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Markaların e posta pazarlamada emoji kullanması kampanya duyurusunun daha etkili yapılmasını sağlar. Hizmet ya da ürünler hakkında alıcılarınıza iletmek istediğiniz bilgileri emojiler ile taçlandırmanız doğru bir yöntemdir.  Bu hedef kitleniz üzerinde marka için değerli olduğu algısını oluşturacaktır. 

 

E Posta Pazarlamada Emoji Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

E posta pazarlamada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta abonelerinize uygun olan emojileri tercih etmenizdir. Eğer aboneleriniz aktarmak istediğiniz mesajı algılama noktasında sorun yaşarsa bu yöntem işe yaramayacaktır. Alaka düzeyi yüksek ve yerinde kullandığınız emojiler e posta pazarlamada sizi başarıya ulaştırır. Konu satırında emoji kullanırken sözcüklerin yerine emoji kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu uygulama vermek istediğiniz mesajın anlamını kaybetmesine neden olarak etkisini düşürebilir. 

Hangi emojileri kullanacağınıza karar verme noktasında hedef kitlenizi iyi tanımanız gerekmektedir. Her marka için e posta pazarlamada emoji kullanımı doğru olmayabilir. Hukuk firmasının hedef kitlesi iletilerde emoji kullanılmasını doğru bulmayabilir. Dilerseniz A/B testleri gerçekleştirebilirsiniz. A/B testleri alıcıların iletileriniz hakkındaki tutumlarını ölçmenin bir yoludur. E postalarınızda yaptığınız değişikliklerin olumlu ya da olumsuz olarak ölçümlenmesine yardımcı olur. Farklılık yaratmak için iletiden alakasız emojileri kullanmanız oldukça yanlış olacaktır. Böyle bir hata hedef kitleniz tarafından markanıza ait olan olumlu imajı çürütebilir.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This