Pazarlama Otomasyonu Stratejileri Nelerdir?

23/03/2022 | E-posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, pazarlama eylemlerini otomatikleştirmek için kullanılan yazılımdır. Takip e-postaları göndermekten sosyal medya sitelerinde güncellemeler yayınlamaya kadar çeşitli pazarlama görevlerini yürütülmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Pazarlama otomasyonu terimi aslında tek bir konsepte atıfta bulunmaz. Pazarlama süreci kurmaya ve kendi başına çalışmasına izin vermeye teşvik eden stratejiler topluluğudur. Yani pazarlama otomasyonu, çeşitli pazarlama faaliyetlerini otomatikleştirmek için yazılım kullanımını ifade eder. 

Büyük veri ve kişiselleştirmeler işletmeler için potansiyel müşteri oluşturmak ve katılımlarını sağlamak açısından önemlidir. Bu faktörlerin yaygın hale gelmesiyle birlikte, pazarlama otomasyonu da stratejilerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Pazarlama otomasyonu, bilgi paylaşımını kolaylaştırdığı için satış huninizin verimliliğini artırır. Pazarlama otomasyonu araçları kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamada oldukça fayda sağlar. Böylece müşterilerinize sorunsuz bir deneyim sunmanıza yardımcı olur.

Pazarlama otomasyonu, şirketinizin verimliliğini artırmanın anahtarı olabilir. Pazarlama otomasyonu stratejisi, işletmenizi otomatikleştirmek ve ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için kapsamlı bir plan sunar. Bununla birlikte verimliliği artırmaya yardımcı olarak daha yüksek yatırım getirisi sağlayabilir. Etkili bir pazarlama otomasyonu aracı sayesinde hedef kitlenizi ve potansiyel müşterilerinizi sosyal medya, e-posta otomasyonu ve kısa mesajlar gibi birden fazla platformda daha iyi hedefleyebilirsiniz. Ayrıca otomasyonun sağladığı zaman tasarrufu müşterilerinize daha fazla vakit ayırabilmenizi sağlar. Pazarlama otomasyonunun kapsadığı bazı unsurlar şunlardır:

 • E-posta, SMS ve sosyal medya gibi iletişim kanalları,
 • Pazarlama ve satış süreçleri,
 • İlk kez bir web sitesi ziyaretçisinden tekrarlanabilir bir müşteriye müşteri yolculuğu,
 • Pazarlama teknolojisi araçlarınız.

 

Pazarlama Otomasyonu Stratejileri Oluşturulurken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 

Etkili bir pazarlama otomasyonu stratejisi oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı adımlar vardır:

 • Mevcut verileri araştırın: Müşteri ve pazar araştırması verileri stratejinizi tanımlamak söz konusu olduğunda büyük bir değere sahiptir. Bu adımdaki amaç planlamaya geçmeden önce mümkün olduğunca fazla veri toplamaktır. Bu veriler, kaynakları ve enerjiyi hangi noktaya odaklamak istediğimizi öğrenmemiz konusunda yardımcı olabilir. Ayrıca, işiniz ve stratejiniz için ideal müşteri profilini veya profillerini tanımlamanıza da yardımcı olacaktır.

 

 • İdeal müşteri profilinizi tanımlayın: Bir veya iki otomatik e-posta dizisi uygulamayı düşünüyor olabilirsiniz. Kapsamlı bir pazarlama otomasyonu stratejisi geliştirmek için çalışıyor da olabilirsiniz. Her iki halükârda da kilit nokta hedef kitlenizi anlamanızdır. Hedef kitleniz pazarlama mesajınızla uyum içine girmezse veya pazarlamanız yanlış müşteri profilini hedefliyorsa en gelişmiş otomasyon dahi başarısız olabilir.
 • Pazarlama otomasyonu hedeflerinizi belirleyin: Hedef belirleyerek ve kitlenizin davranışlarını analiz ederek etkili içerik oluşturma olasılığınız artar. Hedef belirlerken öncelik sıralaması yapmanız ise işletmenizin kazanç sağlamasına katkı sağlar.

 

İşletmeler Neden Pazarlama Otomasyonuna İhtiyaç Duyar? 

 

Teknolojiyi benimsemek, modern pazarlamacılar için mutlak bir zorunluluk olmuştur. Günümüzün dijital ortamında, pazarlama otomasyonu, sürekli başarı için gerekli olan iki faktör olan verimlilik ve verimliliğin temel bir yapı taşı haline gelmiştir. İşletmelerin pazarlama otomasyonuna ihtiyacı çeşitli nedenlerden kaynaklanır:

 • Zamanı Korumak ve Optimize Etmek: Otomasyon araçlarının kullanılması içerik planlaması ve işgücü yönetimi gibi görevlere harcanan zamanın çoğunu devre dışı bırakır. Örneğin sosyal medya görevlerini otomatikleştirmek haftada 6 saatten fazla tasarruf sağlayabilir. 
 • Yatırım Getirisini Üst Düzeye Çıkarmak: Müşteri ilişkileri yönetimi sistemini pazarlama otomasyonu ile birleştiren sağlam bir araç kullanmak etkili bir seçenektir. Böylece satış ve pazarlama ile ilgili tüm faaliyetleriniz tek bir merkezi yerde kullanılabilir olacaktır. İşletme sahibi, müşteri ilişkilerinin elde tutmanın kilit nokta olduğunu bilir. Potansiyel müşteri yetiştirme faaliyetlerinizi otomatikleştirerek müşteri ilişkilerini geliştirebilirsiniz. İş çıktılarınızı artırmak zorunda kalmadan maksimum yatırım getirisi elde edebilirsiniz.
 • Müşteri Davranışları Hakkında Bilgi Edinmek: Pazarlama otomasyonu, çok çeşitli kaynaklardan ve kanallardan veri toplamanıza ve müşterilerinizi daha iyi anlamak için bu verileri kullanmanıza olanak tanır. Dönüşümleri artırmak için müşteri davranışlarını iyi analiz etmek önem arz eder.
 • Tutarlılık Elde Etmek: Etkili müşteri katılımı söz konusunda tutarlılık anahtar noktadır. Doğru mesajı doğru zamanda ve doğru kanal üzerinden doğru kitleye ulaştırmak dönüşümü ve müşteri tutma olasılığını artırabilir. Pazarlama otomasyonu, müşteri yolculuğunun her aşaması için mikro stratejiler oluşturmanızı sağlayarak bu hedefleri başarmanıza yardımcı olabilir.
 • Ölçeklere Göre Kişiselleştirilmiş İçerik Oluşturmak: Pazarlama otomasyonu, her müşterinin benzersiz gereksinimleriyle uyum içinde olan iletiler oluşturmanıza yarar. Ayrıca bu iletileri otomatik olarak dağıtmanıza olanak tanır.

 

Pazarlama Otomasyonunu Neden Kullanmalıyız? 

 

Pazarlama otomasyonu, pazarlama görevlerini ve iş akışlarını kolaylaştıran, otomatikleştiren ve ölçen bir yazılım platformudur. Verimli olmanıza, gelir artırmanıza ve daha güçlü bir pazarlama ekibine dönüşmenize yardımcı olur. Yalnızca toplu e-posta gönderme özellikleri sunan otomasyon sistemlerinden farklı olarak, pazarlama otomasyon araçları çeşitli ve gelişmiş özellikler sunar. Pazarlama otomasyonunun daha etkili bir şekilde yapmanıza imkân tanıdığı şeylerden bazıları şunlardır:

 • E-posta pazarlama,
 • Açılış sayfası oluşturma,
 • Kanallar arası pazarlama kampanyaları,
 • Olası satış yaratma,
 • Segmentasyon,
 • Potansiyel müşteri büyütme ve puanlama,
 • Çapraz satış ve yukarı satış,
 • Müşteri tutma,
 • Yatırım getirisini ölçme,
 • Web sitesi kişiselleştirme.

Pazarlama otomasyonunun getirdiği etki tekrarlayan görevleri otomatikleştirmenin ötesine geçer. Girişimcilerin müşteri ilişkilerini büyütmeye ve geliştirmeye daha fazla odaklanmalarına yardımcı olarak iş operasyonlarını kolaylaştırır.

 

Pazarlama Otomasyonu Pazarlamacılara Nasıl Yardımcı Olur?

 

Günümüz pazarlamacıları az kaynakla ve az zamanla satışları ve üretkenliği artırmak için sürekli baskı altındadır. Pazarlama otomasyonu tam da bu noktada pazarlamacılara destek olan bir sistemdir. Sürekli gelişen bu otomasyon teknolojisi, potansiyel müşterileri ve dönüşümleri artırmaya; daha fazla gelir elde etmeye yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla pazarlama otomasyonu günümüzün başarılı pazarlama stratejilerinin kritik bir bileşeni haline gelmiştir. Bulgulara göre satış verimliliğini ortalama %14,5 artırabilirken ve pazarlama yükünü %12,2 oranında azaltabilmektedir.

Pazarlamacılar, potansiyel müşterilere gönderdikleri mesajları veya içeriği kişiselleştirmek için otomasyon araçlarını kullanabilir. Ayrıca mesajları zamanlayabilir ve ortak yanıtları otomatikleştirebilirler. Büyük müşteri veri tabanına sahip işletmeler için bu araçlar satış ve pazarlama ekiplerinin verimliliğini büyük ölçüde artırabilir. Pazarlama otomasyonunun pazarlamacılara yardımcı olabileceği bazı konular şunlardır:

 • Uzun vadeli bir ilişki kurmak için potansiyel müşterileriniz, kullanıcılarınız ve var olan müşterilerinizle bağlantıda kalmanın bir yolunu sağlar.
 • Müşteri davranışlarından ve profillerinden yola çıkarak satın alım aşaması için öngörü sağlar. Böylece uygun pazarlama stratejileri geliştirilmesine olanak tanır.
 • Potansiyel müşterilerinizi değerlendirmenizi ve müşteri yolculuğunda ilerlemelerine yardımcı olmanızı sağlar.
 • Farklı pazarlama kanalları arasında bir sinerji yaratır.

Pazarlama otomasyonu, farklılıkları ortadan kaldırmaya ve işletmedeki satış ve pazarlama ekipleri arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, potansiyel müşterilerinizin, kullanıcılarınızın ve var olan müşterilerinizin bütünsel bir resmini oluşturarak müşteri verilerini toplamanızı sağlar. Bu verilerin kullanımı ise etkili stratejilerin oluşturulması ve kazancın artırılmasında etkilidir. 

Pazarlama otomasyonu kampanyalarını başlatmadan önce özel gereksinimlerinizi, mevcut kaynaklarınızı ve iş hedeflerinizi değerlendirdiğinizden emin olun. Optimizasyon amacıyla yazılım tedarik etmeden önce gerekli kaynakları inceleyin. Bu araçlar, işletmenizin büyümesini ve başarısını sağlamak için önemlidir ve iyi analiz edilmeyi gerektirir. Pazarlama otomasyonu doğru kullanıldığında şirketin gelirinin artırmasına ve büyük ölçüde büyümesine olanak sağlayabilir.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This