Pazarlama Otomasyonu Nedir?

23/03/2022 | E-posta Pazarlama, Pazarlama Otomasyonu

Birçok işletme düşük maliyetle daha yüksek gelir elde etmek ve işlerini daha hızlı büyütmek için çaba sarf etmektedir. Bu hedeflerin önündeki en büyük engellerden biri görev süreçlerini teknolojiye entegre edememekten kaynaklanmaktadır. Pazarlama otomasyonu tam da bu noktada devreye girmektedir. Pazarlama otomasyonunun başlıca görevi şirketlerin operasyonel verimliliğini artırmaktır. Pazarlama görevlerini ve iş akışlarını düzene koyarak hem büyüme hızına hem de gelir artışına fayda sağlar. 

Pazarlama otomasyonu, ilk müşteri etkileşimlerinden satış sonrası desteğe kadar tüm müşteri yolculuğu boyunca devam eder.  En temelde pazarlama kampanyalarını ve faaliyetlerini otomatikleştirmek için yazılım kullanma süreci olarak tanımlanır. Müşteri ilişkileri yönetimi için ihtiyacınız olan her şey bir pazarlama otomasyonu stratejisi ile yapılabilir. Birden fazla kanalda yürütülecek pazarlamanın etkin şekilde sürdürülmesini ve tekrarlayan görevlerin otomatikleştirilmesini sağlar.

Doğru pazarlama otomasyon yazılımı herhangi bir şirketin organize olmasına ve satışlarının artırmasına katkı sağlayabilir. Ayrıca müşteri deneyiminin iyileştirilmesine de yardımcı olabilir. Otomatikleşmeye yardımcı olan bu yazılım teknolojisi, aynı zamanda çeşitli ölçümler de sağlar. Özellikle küçük işletmeler için gerçek bir oyun değiştirici olabilirler. Pazarlama otomasyonu yerleşik bir kitle ve uygulamak istenen etkili bir strateji olduğunda en iyi sonucu verir.  Şirketlerin satış hunisinin her aşaması için en etkili stratejileri belirlemelerine yardımcı olur. Yeni müşteriler edinmenin ve potansiyel müşteriler üretmenin de etkili bir yoludur.

Pazarlama otomasyonu yalnızca verimliliğe katkı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda müşteriler için daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sağlamak için çalışır. Müşteri ilişkileri yönetimine bağlı pazarlama otomasyonu sayesinde işletmeler müşterilerini tanıyabilir. Müşterinin kim olduğuna ve neye önem verdiğine bağlı olarak web, e-posta, sosyal medya ve satış kanallarında otomatik angajmanlar sunmaya çabalar.

Otomasyon araçları, kişilerin davranışlarına, tercihlerine, satın alma etkinliklerine göre bir deneyimi özelleştirmek için de kullanılabilir. Bunun için müşteri verilerini izleyebilir ve harekete geçebilir. Pazarlama ekipleri doğru mesajı doğru kişiye doğru zamanda ulaştırmak için sağlam kampanyalar oluşturabilir. Müşterilere pazarlama mesajının sadece onlar için hazırlandığını hissettirmek markayla bağ kurulmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda kişiselleştirilmiş deneyimler sayesinde müşteriler tarafından markaya olan güveni artırmak mümkün hale gelir. 

 

Pazarlama Otomasyonu Ne Yapar? 

 

Pazarlama otomasyonu, monoton pazarlama çalışmalarını otomatikleştirmek için yazılım kullanır. Modern pazarlama ve satış rollerinin en çok zaman alan sorumluluklarından bazılarını basitleştirmek ve kolaylaştırmak için tasarlanmış bir araçtır. Pazarlama departmanları, e-posta pazarlaması, sosyal medya yayını ve hatta reklam kampanyaları gibi tekrarlayan görevleri otomatikleştirebilir. Pazarlama otomasyonunun arkasındaki teknoloji, bu görevleri daha hızlı ve daha kolay hale getirir. 

Pazarlama otomasyonu, dijital pazarlama stratejinizi kolay ve verimli yoldan uygulamanıza olanak sağlar. Oluşturduğunuz her e-postaya, mesaja, kampanyaya veya gönderiye manuel olarak komut verme zorunluluğunuzu ortadan kaldırır. İyi otomasyon araçları, hedef kitlenizi tanımlamanıza, doğru içeriği tasarlamanıza yardımcı olur. Zamana ve müşteri davranışlarına dayalı eylemleri otomatik olarak harekete geçirmeye yarar. Pazarlama otomasyonu işinizi büyütmeye odaklanırken zaman ve kaynak tasarrufu sağlar. Böylece gelir ve yatırım getirisini artırmaya da yardımcı olur. Pazarlama otomasyonunun sağladığı önemli faydalardan bazıları şunlardır:

 • Müşterilerinizi anlamanıza yardımcı olur: Müşteri beklentilerini anlamak etkileşimlerinizi daha zengin hale getirir. 2018 yılındaki bir rapora göre müşterilerin yüzde sekseninin özelleştirilmiş deneyimler sunan markalarla etkileşime girmeyi tercih ettiği görülmüştür.  Müşteriler, şirketlerin onları tüketiciler arasındaki meçhul bir kişi olarak değil, kişisel istekleri olan bireyler olarak görmesini ister. Şirketler buna uygun davrandığında ise müşterilerin markayla bağ kurma olasılığı artar.
 • Karmaşık stratejileri uygulamanıza olanak tanır: Potansiyel alıcılarla veya müşterilerle etkileşimde bulunmanın ne zaman daha anlamlı olacağını düşünmek ve haritalamak çok önemlidir. Pazarlama otomasyonu stratejinizle birlikte kampanyalarınıza komplekslik kazandırmanızı sağlar. Örneğin hedef kitlenizin farklı ilgi alanlarına, davranışlarına ve hatta yazılımınızdaki verilere göre özel mesajlar göndermenizi mümkün kılar. Müşteri ilişkileri yönetiminizi geliştirmek için müşterinin eylemlerine dayalı olarak bu bireyselleştirilmiş iletileri zamanlayabilirsiniz.
 • Ekibinizin daha üst düzey görevlere odaklanmasını sağlar: Otomasyon çözümleri dijital pazarlamada giderek yaygınlaşmakta ve pazarlamacıların daha verimli olmalarına yardımcı olmaktadır. Normal şartlarda yapmak zorunda oldukları bazı manuel, tekrarlayan görevleri otomatikleştirerek, işlerinin daha farklı taraflarına odaklanabilirler. Örneğin, ekip pazarlama mesajlarını otomatik olarak zamanlayıp gönderdiğinde müşteri deneyimini geliştirmeye odaklanabilir.
 • Zaman ve kaynak tasarrufu sağlar: Pazarlama otomasyonu, iş akışı otomasyonu ile zamandan tasarruf etmenizi, müşteri etkileşimlerini geliştirmenizi sağlayarak birçok açıdan kar elde etmenize yarar. 

 

Neden Pazarlama Otomasyonu Kullanılmalıdır? 

 

Pazarlama ve satış arasındaki bazı adımları otomatikleştirmek, ekibinize stratejiye ve umut vaat eden potansiyel müşterilere odaklanmak için daha fazla zaman verir. Otomasyon araçlarınızı seçerken, iş hedeflerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Otomasyon araçları, pazarlama stratejiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Pazarlama otomasyonunun işletmelere başlıca faydaları şunlardır:

 • Verimlilik,
 • Pazarlama ve satış uyumu,
 • Dönüşüm oranı artırma,
 • Doğru raporlama,
 • Kişiselleştirilmiş pazarlama stratejisi geliştirme,
 • Potansiyel müşteri puanlama,
 • Veri yönetimi,
 • Ölçeklenebilir süreçler.

 

Pazarlama Otomasyonu Araçları Nelerdir? 

 

Pazarlama otomasyonu, pazarlamacıları tekrarlayan görevlerin yoğunluğundan kurtarmanın ve etkili pazarlama mesajlarını hızlı bir şekilde iletmenin bir yoludur. Yapay zekâ ve makine öğrenmesi de otomasyon kullanılarak pazarlama mesajlarının etkinliğini ve güncelliğini optimize etmede yardımcı olmuştur. 

Pazarlamacılar, kullanıcıların web sitelerindeki ve diğer kanallardaki davranışlarını izleyerek müşterilerin ilgi alanlarını ve niyetlerini anlamak için bu verileri kullanabilir. Yapay zekâ ise hangi içerik ve pazarlama mesajlarının bu potansiyel müşterilerle en alakalı olacağını belirleyebilir. Ayrıca en iyi sonuçları elde etmek için bu mesajların gönderilmesi gereken en uygun zamanı otomatik olarak önerebilir. Pazarlama stratejinizi otomatikleştirmeyi kolaylaştırdığını iddia eden birçok araç vardır. Pazarlama otomasyonu araçları, özelleştirme, entegrasyon ve kişiselleştirme açısından büyük ölçüde değişebilmektedir. Fakat çeşitli süreçler için pazarlama optimizasyonu araçları arasında ortak özellikler mevcuttur. Bu en yaygın beş özellik şunlardır:

 • E-posta pazarlama otomasyonu,
 • Potansiyel müşteri büyütme,
 • Sosyal medya otomasyonu,
 • Analitik ve raporlama,
 • SEO.

 

Pazarlama Otomasyonu Hangi Zorlukları Çözebilir?

 

Pazarlama otomasyonu yazılım yetenekleri sayesinde, potansiyel müşterilere ve var olan müşterilere çok kanallı yaklaşıma dayalı tutarlı ve bütünleşmiş bir deneyim sunar. Yazılım, pazarlamacıların potansiyel müşterileri çekmelerine ve içeriği zamanında sunarak müşteriyi tutmalarına yardımcı olur.

 • Az Kaynakla Çok İş Yapma Beklentisi: Pazarlamacılar dijital ortamın hızlı temposu içerisinde daha azıyla daha fazlasını yapmak için baskı hissederler. Daha fazla potansiyel müşteri üretmeleri ve gelir elde etmeleri beklenir. Pazarlama otomasyonu, pazarlamacıların yoğun programlarını otomatik görevlerle serbest bırakır, böylece daha stratejik çalışmalara odaklanabilirler. Ayrıca yazılımın potansiyel müşterileri yönetmek için geri kalan işi yapmasına da izin verebilir duruma gelirler.
 • Kullanıcı Katılımını İzlemenin Yolu Olmaması: Pazarlama otomasyonu potansiyel müşterileri yakalamanıza, izlemenize, yönetmenize ve puanlamanıza olanak tanır. Bu sayede programlarınızı daha iyi optimize edebilecek ve çabalarınızın yatırım getirisini daha iyi görebileceksiniz.
 • Pazarlamada Verimsizlik ve Teknolojik Yetersizlik: Belirli manuel iş akışlarını otomatikleştirerek, personeliniz için genel süreçleri iyileştirebilirsiniz. Böylece günlük işler ile pazarlama kampanyalarını yenilemek arasında sarf edilen eforu dengeleyebilirsiniz. Müşteri personaları ile alıcıya yolculuğunun her aşamasında kişiselleştirilmiş hizmet sağladığınızdan emin olabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA

 

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This