E-ticaret için E-posta Otomasyonu Nasıl Yapılır?

24/05/2022 | E-posta Pazarlama, E-Ticaret, Pazarlama Otomasyonu

Müşterilerinizle e-posta yoluyla iletişime geçebilirsiniz. Ancak, işletmeniz büyüdükçe tüm müşterilerinizi takip etmek zor olabilir. E-posta pazarlama, müşterilerinize ulaşmanın ve onları takip etmenin harika bir yoludur. Ekibiniz için basit ve etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir. E-posta teknolojisinin gelişimi nedeniyle, kitlenizi özel ihtiyaçlarına göre hedeflemek için kullanılabilir. Bu, ekibinizin pazarlamaya zaman ayırma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Peki e-posta otomasyonu nedir, nasıl yapılır? İçeriğimizin devamında derledik. 

 

E-posta Otomasyonu Nedir? 

Dijital pazarlama araçlarının artan sayısına rağmen, e-posta hala bir hedef kitleye ulaşmanın en etkili yollarından biri olmaya devam ediyor. Pazarlama söz konusu olduğunda mobil uygulamalar ve sosyal platformlar da oldukça önemlidir. Reklamlara verilen zaman ve dikkat eksikliğine rağmen, insanlar hala bir e-postadaki marka mesajlarına dikkat ediyor. Etkili ve yaratıcı bir e-posta alırlarsa bir markaya sempati duyma olasılıkları daha yüksektir.

Bugün hemen hemen herkesin bir mobil cihazı var, bu da neredeyse her yerden bir e-postaya erişebilecekleri anlamına geliyor. Bu, onu herhangi bir pazarlama stratejisinin önemli bir parçası yapar. Otomasyon ve e-posta pazarlama araçları, e-posta gönderme ve alma sürecini büyük ölçüde hızlandırabilir. Açık oranı ve tıklama oranını %79’a kadar artırabilirler.

Otomatik e-postalar, daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olabilir. Her bireyin bireysel ihtiyaçlarına uyan bir dizi tetikleyici kullanılarak oluşturulabilirler. Bu strateji, pazarlama kampanyanızdaki bir sonraki adımı belirlemenize yardımcı olabilir. Otomatik bir e-posta kampanyası oluşturmaya başlamadan önce müşterinizi düşünmeniz önemlidir. Ayrıca, yaşamlarıyla alakalı olduğundan emin olmak için alışkanlıklarına ve e-postanın içeriğine de dikkat etmelisiniz.

Pazarlama otomasyonu söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri müşterilerinizin ihtiyaçlarıdır. Doğru içeriğe ve kişiselleştirilmiş mesajlara sahip olmak, daha fazla potansiyel müşteri çekmenize yardımcı olabilir. Bir e-posta göndermeye başlamadan önce, bir hoş geldiniz e-postanız olduğundan emin olun. Potansiyel müşterilerle ilişki kurmanın en etkili yolu budur. Ürününüzü kullanmak için ihtiyacınız olan bir eğitim setiniz varsa e-posta ile gönderiniz.

Ayrıca, hoş geldiniz e-postanızın satış süreci için adım adım bir kılavuz içerdiğinden emin olun. Bu, potansiyel müşterilerin uygun desteği aldıklarını hissetmelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, web sitenizde hangi yeni içeriğin bulunduğunu onlara gösterin. Ortalama bir e-ticaret mağazasının terk etme oranı %68,63’tür. Bu, hatırlatma e-postaları göndermenin bu rakamı azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Bir müşteri web sitenizden ayrıldıktan sonra, onlara bir hatırlatma e-postası göndererek hala topluluğunuzun bir parçası olduklarını hissettirmeye çalışabilirsiniz. Teklifler, ücretsiz gönderim veya indirim kuponları içerebilir.

 

E-posta Otomasyonunun Püf Noktaları Nelerdir? 

E-posta pazarlama otomasyonunun bir dizi kuralı olmamasına rağmen, deneyimli pazarlamacılar işlerini geliştirmek için basit uygulamaları takip edebilirler. Veritabanınızı temiz tutmak için atabileceğiniz en önemli adımlardan biri, veritabanını düzenli olarak temizlemektir. Önemsiz postaları listenizden kaldırın ve yalnızca işletmeniz için yararlı olan e-postaları gönderin.

Müşterilerinize etkili bir şekilde ulaşmak için onları ilgi alanlarına göre gruplara ayırın. Bu, doğrudan onların özel ilgi alanlarına gidecek etkili kampanyalar oluşturmanıza olanak tanır.

Spam e-posta gönderen otomasyonları kullanmayın. Mesajlarınızın tüm CAN-SPAM düzenlemelerine uygun olduğundan emin olun. Bu politikalar müşterilerinizin mesajlarınızı açmasını ve okumasını engelleyecektir.

E-posta pazarlama otomasyonunu kullanmak söz konusu olduğunda atmanız gereken en önemli adımlardan biri, onu düzenli olarak izlemektir. İşletmeniz büyüdükçe, düzgün çalıştığından emin olmak için onu sürekli güncellemeniz önemlidir. Bunu yapmak, otomasyonlarınızı hem etkili hem de karlı tutmanıza olanak sağlayacaktır.

 

E-posta Pazarlamanın E-ticaret için Avantajları Nelerdir? 

E-posta pazarlaması, bir markanın satışlarını artırmaya yardımcı olabilecek güçlü bir araçtır. Ayrıca tüketicilerin sosyal medyada bir satın alma fırsatı bulmasına yardımcı olabilir.

Müşterilerle etkileşim kurmanın en hızlı yollarından biri e-posta göndermektir. Bir araştırmaya göre, e-postaların neredeyse %22’si ilk bir saat içinde açılıyor. Bunların yarısından fazlası altı saat içinde okunuyor.

Müşterilerle etkileşim kurmanın en uygun maliyetli yollarından biri e-posta göndermektir. Sosyal medya gibi diğer yöntemlerden farklı olarak e-posta ile pazarlama ücretsizdir. Ayrıca, insanların bağlantınıza tıklamasını sağlayarak satışlarınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Bir kişi listesi oluşturmanın çok maliyetli olma potansiyeli olmasına rağmen, e-posta pazarlaması genellikle diğer yöntemlerden daha ucuzdur. Bir e-posta pazarlama kampanyası geliştirmeye gelince göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri, onu kişiselleştirme yeteneğidir. Bunun nedeni, alakalı ve kişiselleştirilmiş içerik alma olasılığını artırmaya yardımcı olabilmesidir.

Bir e-postanın ortalama açılma oranı %20 civarındadır. Ancak doğru kişiselleştirme ile %50’ye kadar çıkabilmektedir. E-posta pazarlama kampanyası geliştirmeye gelince göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri, otomatikleştirme yeteneğidir. Bu, kampanyanızın verimliliğini artırmaya ve daha karlı hale getirmeye yardımcı olabilir. Bir araştırmaya göre, otomatik e-postalar, otomatik olmayanlardan daha fazla gelir sağlayabilir.

Otomatikleştirmenin yanı sıra, e-posta pazarlama desteği, kampanyanızın verimliliğini artırmaya da yardımcı olabilir. Manuel bir sürece gitmek zorunda kalmadan müşterilerinizle etkileşim kurmanıza zemin hazırlar. 

E-posta pazarlamanın ana avantajlarından biri, çok uygun maliyetli olmasıdır. Bu pazarlama türü genellikle müşterilerin iletişim bilgilerinin kullanılması yoluyla gerçekleştirilir. Müşterilerin bilgileri şirketlerin veri tabanlarında tutulduğu için bunu yapmanın maliyetinin neredeyse sıfır olduğu söylenebilir. E-posta pazarlamasının bir şirketin dönüşüm oranlarını artırabileceğine yaygın olarak inanılmaktadır. Bu pazarlama yöntemi, potansiyel müşterilerine ulaşmalarını ve ürünlerini tanıtmalarını sağladığı için işletmeler için faydalıdır. Bunu yaparken de mevcut müşterilerine ulaşabilir ve onları ürünlerini satın almaya teşvik edebilirler.

E-posta pazarlamanın en önemli avantajlarından biri, çok kısa sürede gerçekleştirilebilmesidir. Bu pazarlama yöntemi, şirketlerin hedeflerine çok daha kolay ulaşmasını sağlar. Doğru hedef kitleye bir mesaj göndermek sadece birkaç saniye sürer. Günümüz dünyasında şirketlerin müşterilerine isimleriyle hitap etmelerini sağlayan araçları kullanarak e-posta pazarlama kampanyalarını kişiselleştirmeleri daha kolay. Bu özellik, ideal müşterilerine daha kişiselleştirilmiş bir şekilde ulaşmalarını sağlar. E-posta pazarlamanın en büyük avantajlarından biri, mesajlarını doğru kitleye hedefleyebilmesidir. Bu pazarlama yöntemi, şirketin verilerinin kullanılmasıyla yapılabilir. Bu, mevcut müşterilerini analiz etmelerine ve satışlarını iyileştirmelerine olanak tanır.

 

E-posta Pazarlamanın Dezavantajları Var Mıdır? 

E-posta pazarlamayı kullanmanın birçok avantajı vardır, ancak dezavantajları da olabilir. 

E-posta pazarlamasını kullanan çoğu şirket, müşteri verilerine erişmek için gerekli izne sahip olduklarını iddia etse de, diğerleri bunu izinsiz yapıyor. Bunu yapmak olumsuz bir izlenim yaratabilir ve etkili bir şekilde pazarlama yapmalarını engelleyebilir.

Şirketlerin e-posta pazarlamasını kullanmayı bırakmasının en yaygın nedenlerinden biri spam postalardır. Bu tür postalar genellikle farklı veri kümeleri üzerinde çalışan şirketler tarafından gönderilir. Bir mailin spam olarak gönderilip spam klasörüne atılması şirketin etkin bir şekilde pazarlama yapmasını engelleyecektir.

E-posta pazarlamanın en büyük dezavantajlarından biri, hangi postanın spam olarak gönderileceği konusunda bilgi eksikliği nedeniyle bir kampanya için strateji belirlemenin zor olabilmesidir. Bilinmeyen posta miktarı nedeniyle hangi postanın spam olarak gönderileceğini belirlemek de çok zordur. Bunların yanı sıra sürecin karmaşıklığı gibi diğer faktörler de şirketlerin e-posta pazarlamasını etkin bir şekilde kullanmasını engelleyebilir. Bu faktörlerin etkilerini en aza indirmek için birçok firma konu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This