E-Posta Pazarlama Avantajları Nelerdir?

17/03/2022 | E-posta Pazarlama

Tarihteki ilk e-posta bir bilgisayar mühendisi olan Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında gönderildi. Gönderdiği mesaj sadece bir sayı ve harf dizisi olsa da dünyayı yeni bir iletişim çağının başlangıcına adım attırdı. Aynı zamanda e-posta adreslerinde “@” sembolünün kullanılmasını öneren ilk kişi yine Tomlinson’du.  1978 yılında bir pazarlama müdürü olan Gary Thuerk ise insanlara yeni bir ürün hakkında bilgi vermek amacıyla ilk ticari e-postayı göndermek istedi ve bunun için bu doğrudan iletişim yöntemini kullandı.  

E-posta listesinde yalnızca dört yüz adres olmasına rağmen gönderdiği e-postalar yaklaşık olarak on üç milyon dolarlık satış ile sonuçlandı. Doksanlı yıllarda ise internet ticari olarak insanların kullanımına sunulmuştu.  İnsanların birbirleri ile iletişim kurma şekilleri çarpıcı ve hızlı bir biçimde değişmeye başladı. Pazarlamacılar da bu değişimi gözlemleyerek e-postanın reklam vermenin çok etkili bir yolu olabileceğini keşfetti.

E-posta başlangıçta iletişimin bir parçası ve mektuplaşmanın farklı bir yolu gibi düşünülse de; teknolojinin, internetin, dijital pazarlamanın ve ihtiyaçların hızla değişmesi ve gelişmesi ile yeni bir boyut kazanmıştır. Günümüzde artık e-posta sadece bir iletişim ya da bilgi verme amaç ile değil pazarlama aracı olarak da kullanılmaktadır. Markaların, şirket ve kuruluşların dijital pazarlama çalışmalarında oldukça sık tercih ettiği e-posta pazarlamanın birden fazla avantajı bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır: 

 • Maliyet etkisi; E-Posta pazarlama diğer dijital pazarlama veya geleneksel pazarlama faaliyetlerine nazaran çok daha ucuzdur. Genellikle satış odaklı olan E-posta pazarlama harcanan bütçeyi dengeleyecek biçimde dönüşüm elde etmek olasılığı e-posta pazarlamada daha mümkündür.
 • İletim süresinin oldukça kısa olması; E-posta pazarlama, direkt olarak hedef kitle odaklı yapılabildiğinden iletilen mesaj anlık olarak belirlenen kişi ya da kitlelere ulaşmaktadır. Bu bakımdan hızın rekabet şartlarını oluşturduğu bir çağda markalara büyük ölçekte bir avantaj sağlar.
 • Analiz ve takip kolaylığı; Sürecin takip edilmesi e-posta pazarlamada oldukça önemli ve kolaydır. Gönderilen e-postanın hangi müşteriler tarafından açıldığı veya silindiği, hangi müşterilerin maili okuduğu, kısacası hangi müşterinin e-postadaki mesaja aksiyon verdiği takip edilebildiği için takip e-posta pazarlamada oldukça önemlidir. Yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ülke ve il gibi akla gelebilecek her parametreler kullanarak analizler yapılabilir. Bu analizler ile de yeni e-posta pazarlama stratejileri geliştirmek mümkün olmaktadır.
 • Hedefleme; E-posta pazarlama ile mesaj veya mesajlar belli bir hedeflenen kitleye ulaştırılabilir. E-posta datasını yaş, cinsiyet, eğitim ve lokasyon gibi kategorize ederek e-posta pazarlamada hedefleme yapmak mümkündür. Müşterilerinizin bireysel istek ve ihtiyaçlarına göre farklı mesajlar göndermenize olanak sağlayan e-postalar herkese uyan tek bir pazarlama kampanyasına kıyasla, dönüşüm oluşturmada oldukça etkilidir.
 • Kişiselleştirme; Geliştirilen e-posta pazarlama araçları sayesinde mesaj veya mesajlar kişiselleştirilir. İnsanlara adlarıyla hitap edebileceğiniz e-mail göndermek mümkündür.
 • Görünürlük; Potansiyel müşterileriniz ve takipçilerinizin bir e-postayı görme olasılığı, müşterilerin sosyal medya akışlarındaki bir paylaşımı görme olasılıklarından daha yüksektir.

 

E-Posta Pazarlama Dezavantajları Nelerdir?

 

E-posta pazarlamanın kişi ve kurumlar açısından artık avantajlarını biliyorsunuz. Peki e-posta pazarlamanın hiç mi dezavantajı yok? Her pazarlama modelinde olduğu gibi e-posta pazarlamanın da avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. E-posta pazarlamada bu yüzden strateji, plan ve raporlama büyük önem taşımakta.

Bazı firmalar çeşitli yollardan elde ettikleri izinsiz dataya mailing yapmaktadırlar. Bu davranış spam olarak adlandırılmaktadır. Spam, yalnızca e-posta pazarlamanın başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olmaz aynı zamanda marka değerine de olumsuz etkiler. Spam mail adı verilen bu toplu gönderimler, yasalar ile ağır cezalara rağmen hala devam etmektedir. Bu çeşit gönderimler kuralına uygun yapılan e-mail pazarlamayı da zor duruma sokar. Örneğin e-posta pazarlamayı düzgün ve kuralına uygun şekilde yapan firmalar bile kimi zaman çalışmanın kanuna uygunluğunu ispat etmek zorunda kalırlar.

Kullanıcılar genellikle bir firmadan gelen mailin spam olduğunu yada olmadığını tespit edemezler. Kullanıcı, sadece yoğun şekilde mail aldığında spam gönderime maruz kaldığını düşünür ve bunu engellemek için çeşitli araçlar kullanır. Bu yüzden datanın izinli olması spama düşmemek için yeterli bir sebep değildir. Sık sık e-posta göndermek zorundaysanız datanızı yormayacak bir strateji hazırlamalısınız. Ayrıca bir e-posta zaman aralığı belirlemek sizin için oldukça faydalı olacaktır.

 

E-Posta Pazarlama Neden Önemlidir?

 

Elektronik posta ya da kısacası e-posta, geleneksel posta servisi yerine elektronik ortamdan doğrudan gönderilen postalara denir.  E-posta pazarlama ise belirlenen bir kitleyle yani mevcut müşteriler veya potansiyel müşterilerle ilişkileri geliştirmek, ürün ve hizmetleri tanıtmak amacı ile e-posta servisinin kullanılması olup bir tür doğrudan pazarlama aracı olarak kullanılan yeni nesil pazarlama yöntemidir. 

Müşteri sorularına verilen yanıtlar, sipariş onay e-postaları, otomatik postalar, indirim günleri, promosyonlar ve kampanya bildirimleri e-posta pazarlama yöntemleri olarak sayılabilir. Eskiye nazaran e-posta pazarlama daha stratejik, daha ölçülebilir, daha kreatif, daha optimize edilebilir ve daha etkileşim odaklıdır. E-posta pazarlama aynı zamanda dijital pazarlamanın bir alt kategorisidir. Buna ek olarak e-posta pazarlama için kullanıcıların e-postaya gösterdikleri tıklama ve satın alma gibi aksiyonlara bakıldığında verimlilik açısından en başarılı online pazarlama türü olduğu söylenebilir.

 

E-Posta Kampanyaları Nasıl Kurgulanır?

 

Artık e-posta pazarlama hakkında biraz bilgi sahibisiniz. Şimdi sıra 5 basit adımda nasıl etkili pazarlama e-postaları oluşturacağınızı öğrenmekte;

 • E-posta listenizi oluşturun:

E-posta pazarlaması stratejinize başlamanın ilk adımı abone kazanmaktır. İnsanların e posta adreslerini kullanabilmek için o kişilerin iznini almanız gerekir bunu unutmayın.

 • Bir e-posta pazarlama hizmeti seçin:

E-posta pazarlaması çok sayıda aboneyi ele almayı, hedeflenen mesajlar göndermeyi ve e-posta ölçümlerinizi analiz etmeyi içerdiğinden, işinizi yönetmenize ve düzenlemenize yardımcı olacak güçlü bir e-posta pazarlama hizmetine ihtiyacınız olması oldukça muhtemeldir. MailChimp, GetResponse ve SendInBlue size yardımcı olabilecek platformalara örnek verilebilir.

 • Hedef kitlenizi segmentlere ayırın:

Segmentasyon e-postalarınızın doğrudan hedef pazarınızın istek ve ihtiyaçlarına hitap etmesi için daha isabetli mesajlar göndermenizi sağlar. Abonelerinizi demografi, coğrafi bölge, Web sitesi davranışı, satın alma geçmişi gibi birkaç farklı kategoriye bölebilirsiniz.

 • Harika içerikler oluşturun:

Spam ya da sinir bozucu olarak görünmek yerine, hedef kitlenize gerçek değerler yaratan düşünceli e-postalar oluşturun. Bunu özel içerikler veya sezonluk kupon kodları gibi abonelerinizin ilgisini çekebilecek avantajlar veya bilgiler sağlayarak yapabilirsiniz.

 • Kampanyalarınızı optimize edin:

Kampanyalarınızı sürekli optimize edebilmeniz önemlidir. Takip edilmesi gereken en önemli analizlere teslimat ve tıklama oranı, spam şikayetleri ve açılma oranları örnek verilebilir.

 

E-Posta Pazarlama İçin Hangi Sektörler Uygundur?

 

E-posta pazarlama için uygun olmayan sektör neredeyse yoktur bunun sebebi ise hemen hemen her kurumun e-posta pazarlamaya ihtiyaç duymasıdır. Bunların arasında vakıflardan sivil toplum örgütlerine birçok farklı kuruluş yer almaktadır. Markalar da toplu bilgilendirme sağlamak amacıyla bu stratejileri kullanmaktadır.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This