Yapay Zeka ve E-Posta Pazarlama

1/08/2023 | Dijital Pazarlama, E-posta Pazarlama

Yapay zeka gün geçtikçe hayatımıza yön vermeye devam etmekle beraber birçok noktada iş yükünün büyük oranda azalmasını destekler. Sizin için içerik oluşturan bu teknoloji, çoğu zaman insan zekasını gerektiren görevleri ya da işleri kısa sürede verdiği yanıtlar ile çözüme kavuşturur. Yapay zeka e-posta pazarlaması, aslında pazarlamacıların doğru kitleye en doğru zamanda ulaşmasına yardımcı olan bir destek aracı. 

Sizin için doğru mesajları, potansiyel müşterilerinize ve hedef kitlenize ulaştıracak yapay zeka ile e-posta pazarlamasında, stratejilerinizi geliştirebilir ve amaçlarınıza daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Zira yapay zeka teknolojisi temelde insanların e-posta gönderme, onlarla etkileşim kurma ve okuma biçiminde devrim yaratabilir. Bu pazarlama yönteminde e-posta kampanyalarını otomatikleştirebilir, analiz edebilir, kişiselleştirebilir ve optimize edebilirsiniz.

Yapay Zeka E-posta Pazarlamada Nasıl Kullanılır?

Yapay zeka destekli algoritmalar, kullanıcı davranışlarını sizin için analiz edip size müşteriniz için en iyisinin ne olduğu hakkında fikir verir. Peki ama yapay zeka e-posta pazarlamasında nasıl etkili bir şekilde kullanılabilir? 

Pazarlama dünyasındaki yapay zeka atılımlarını kullanmanın 4 yolu:

1. E-postalarınızı Kişiselleştirmek için Kullanabilirsiniz: 

Toplu e-posta gönderimlerindeki yapay zeka araçlarını kullanarak müşterilerinizin analizini yapabilmeniz mümkün. Bu araçlar, potansiyel müşterilerinizin e-posta adresine göre finansal durumları, sosyal ağ güncellemelerini ve daha birçok bilgiyi görüntüleyerek e-posta girişinizi kişiselleştirir. 

E-posta kişiselleştirmeniz için büyük nedenler mevcut. Zira en önemlisi kitle, markalardan kişiselleştirme talep eder. Yapılan araştırmalara göre Y kuşağının %70’i markalardan gelen alakasız e-postalardan bıkmış durumda. Bununla birlikte tüketicilerin %60’ı da kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi sonrasında tekrar alıcı olacaklarını bildirmekte.

2. E-Posta Listenizi Temizleyebilirsiniz: 

Yapay zeka destekli teknoloji kullanmanız, yola size sadık ve sizden hizmet satın alan kullanıcılar ile devam etmenizi destekler. Bunu ise e-posta listenizdeki güncel olmayan kişileri kaldırarak yapar. Bu tarz işlemleri, manuel olarak yapmanız yorucu ve uzun bir süreç gerektirir. Ancak yapay zeka algoritmaları sayesinde işlerinizi hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Üstelik güncel olamayan kişileri silerken müşterilerin iş unvanlarını, iletişim numaralarını ve diğer bilgilerini otomatik olarak güncelleyebilirsiniz. Bu sayede mevcut müşterilerinize mesajlarınızı güvenle iletebilir ve kaliteli hizmet sunma şansına erişebilirsiniz.

3. E-Postanızı Segmentlere Ayırabilirsiniz: 

E-posta segmentasyonu, e-postanızdaki kişileri davranışlarına, demografik bilgilerine ya da diğer ölçüt gruplarına göre farklı segmentlere ayırmanızı ifade eder. Müşterinizi tanımanızı sağlar. Sonuçta ise kişiselleştirilmiş e-postalar göndererek onları ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirsiniz. E-postanızı manuel olarak segmentlere ayırmak yerine süreci yapay zeka ile otomatikleştirebilir ve mevcut müşterilerden toplanan bilgilere göre onları sınıflandırabilirsiniz.

4. E-Posta Konu Satırlarında Yapay Zekaya Başvurabilirsiniz:

E-posta konu satırları, müşterilerinizin e-postaları aldıklarında gördükleri ilk tek satırlık metinler. Dolayısıyla konu satırları, e-postanızın açılma oranlarını büyük oranda etkileyebilir. Hedef kitlenizin iyi hazırlanmış kampanyalarınızı açması için iyi bir e-posta konu satırı hazırlamalısınız. Yapay zeka araçları tonlarca veri analizi sonrasında markanıza uygun ilgi çekici konu satırları oluşturabilir. 

E-Posta Pazarlamasında Yapay Zekayı Kullanmak Neden Önemli?

Pazarlama ekiplerinin iş yükleri büyük olabilir. Özellikle manuel ile yapılacak bazı işler, çok fazla zaman ve emek gerektirir. Yapay zeka, şirketlerin pazarlama sürecini daha stratejik bir şekilde yönetmesine olanak sağlar. Şirketlerin liste segmentasyonu, e-posta planlaması ya da metin yazarlığı gibi tekrarlayan görevlerini otomatikleştirir. Bu süreçlerin daha kısa bir zaman diliminde yapılmasını mümkün kılar. Sonucunda ise müşterilere daha iyi bir deneyim sunulur. 

E Posta Pazarlamasında Yapay Zeka Kullanmanın Faydaları Neler?

İş dünyasında rekabet artarken manuel işlerinizi hızlandırıp size güvenilir sonuçlar verecek teknolojik araçlardan yararlanabilirsiniz. Yapay zeka kullanımı son dönemlerde pek çok kullanıcının radarına girmiş durumda. Pazarlama dünyasına da artan yapay zeka kullanımı, şirketinize kısa ve uzun vadeli faydalar sunabilir.

Maliyetlerinizi azaltabilirsiniz: Yapay zeka destekli e-posta pazarlaması, şirketinize uygun kampanyaları sizin için tasarlar. Reklamlar için harcanacak maliyetleri minimum düzeye düşür. Bununla birlikte “vakit nakittir” politikasını izliyorsanız, yapay zeka size zaman kazandırma potansiyeline sahip. Tasarruf edilen saatler ile kampanyalarınızda önemli finansal farklar yaratabilirsiniz.

Geliri Artırabilirsiniz: Yapay zeka, e-posta pazarlamasında şirketiniz ile alakalı içerikler oluşturmanıza yardım ederek tıklanma ve açılma oranlarının artmasını destekler. Bu sayede e-posta kampanyalarından daha fazla getiri sağlayabilirsiniz.

Etkileşimlerinizi İyileştirir: Yapay zeka, şirketlerin hedef kitlelerini harekete geçirecek markayla ilgili kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturmaya yardım eder. İlgi uyandırıcı kampanyalar sayesinde etkileşimi artırabilir.

E-posta programlarını optimize eder: Yapay zeka, e-posta programlarınızı müşteri davranışıyla uyum sağlayacak şekilde ayarlayabilir. Gönderme zamanını değiştirme ya da açılma oranını artıracak farklı bir konu satırı önerebilir. Tüm bunları ise hedef kitlenizi bölümlere bölümlere ayırmak gibi çeşitli şekillerde ayarlayabilir. Bu sayede dönüşüm oranlarınız artabilir.

Yapay Zeka E-Posta Pazarlamanın Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

E-posta, şirketler için en etkili araçlardan biri olup müşterilere kaliteli hizmet sunmanın anahtarı. İşletmeler için e-posta pazarlamanın önemi göz önünde alındığında, stratejilerin geliştirilmesi için farklı yöntemlere başvurulduğunu görmek mümkün. Yapay zeka kullanımı da e-posta pazarlamacıları arasında hızla artarak iş dünyasında yön veren yollardan biri. 

Son zamanlarda birçok işletmenin e-posta pazarlama stratejisinde kullanılan yapay zeka, iş akışının hızlanmasını sağlar. Tıklanma oranlarından açılma oranlarına kadar birçok noktada iyileşme olanağı sunar. Forrester Research’e göre yeni yapay zeka teknolojisini kullanan işletmeler, kullanmayanlara göre yılda 1,2 trilyon dolar büyüyebilir.

Euromsg Express’i tercih ederek kampanyalarınızı düşük maliyetle hızlı bir şekilde hazırlayarak müşterilerinizle buluşturabilir ve marka bilinirliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This