Üyeleriniz E-Posta Listenizden Neden Ayrılıyor?

18/04/2023 | Dijital Pazarlama, E-posta Pazarlama

E-posta, müşterilerinizle aranızdaki benzersiz erişimi sağlayan etkili bir pazarlama yolu. Zira bir marka ya da işletme, yapacağı satışı duyurmak, sağladığı hizmet hakkında bilgilendirmek ve oluşturduğu kampanyalardan müşterilerini haberdar etmek için e-posta kullanımına yönelir. Hızlı olduğu kadar uygun maliyetli bu çözüm önerisi ile geniş kitlelere bir tık ile ulaşır.

Ancak e-posta pazarlaması ile müşteri deneyimi artırmak kadar onların sadakatini kazanmak da göz önüne alınması gereken bir konu. Özellikle e-posta listenizi hatırı sayılır bir sayıya çıkardığınızda, sizden mesaj almayı bekleyen müşterilerinize en iyi deneyimi sunmak için çabalamalısınız. 

Şunu da belirtmekte fayda var ki ne kadar deneyimli olsanız da veya listenizde binlerce kişi bulunsa da, e-posta listenizden çıkmak isteyenlerin olması normal. Fakat bu durum süreklilik gösteriyorsa, onları listenizde kalmaya ikna etmek için gerekli adımları atmalısınız. Özellikle müşterilerinizin neden e-posta listenizden çıktığını anlayarak bu durumu minimuma indirmeyi başarabilirsiniz. 

Peki insanlar neden e-posta listesinden çıkar? İşte birkaç nedeni…

 

Çok Fazla E-Posta Gönderiyorsunuz

 

E-posta erişilebilir ve kolaylıkla çoğaltılabilen bir iletişim aracı. Her türlü elektronik veriyi müşterilerinizle kısa sürede paylaşabilirsiniz. Ancak müşterilerinize e-posta gönderme sıklığını doğru ayarlamalısınız. Zira buradaki amaç müşterilerinize en iyi deneyimi sunmak. Aşırı bilgilendirme özellikle yoğun tempoda çalışan müşterilerinizi rahatsız eder ve bu durum onları listenizden çıkmaya itebilir. Bununla birlikte tüketicilerin gün içerisinde birçok marka ve işletmeden e-posta aldığı düşünülürse, e-posta pazarlamasını aşırı kullanmak geri dönüşlerin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Yapılan araştırma sonucu istatistikler incelendiğinde insanların yalnızca sadece %10’u günlük e-posta almayı tercih ederken yine sadece %3’lük kesim e-postaları haftada üç kez almayı sevdiklerini dile getirmişlerdir. Sonuç olarak müşterilerinize çok sık e-posta göndermekten kaçınmalısınız. Bu durum onların gelen kutusunun açılmamış e-postalar ile dolup taşmasına neden olabilir. Önemli güncellemeler olduğunda, yeni bir satış sunduğunuzda, yeni ürün tanıtımında ya da herhangi bir değişiklikte müşterilerinize e-posta gönderebilirsiniz. Aksi takdirde sürekli e-posta göndererek onların abonelikten çıkmasına neden olabilirsiniz. Zira kullanıcıların %73’ünün abonelikten çıkma nedeni arasında çok sık e-posta gönderimi bulunur.

 

Kişiselleştirilmiş E-Posta Deneyimi Sunmuyorsunuz

Kişiselleştirilmiş e-postalar, müşterilerinizle kişisel düzeyle bağlantı kurmanızı sağlar. İlgilerini çekmenizi mümkün kıldığı gibi güvenlerini kazanmanızı da destekler. Mevcut müşterilerinizin sizi takipte kalmasının yolunu açar. Nasıl mı? Günümüzde birçok şirket için başarı artık sadece yatırım getirisinden ibaret değil. 

Güçlü markalar müşterilerini en iyi deneyimi sunmayı amaçlarken müşteriler ise bağ kuran ve fark yaratan şirketlere yönelmeyi tercih eder. Markaların %70’nin kişiselleştirilmiş e-posta kullanmada başarısız olduğu göz önüne alınırsa, bu fırsatı lehinize çevirmek için hareket edebilirsiniz. Müşterilerinizin beklediği farkı, onlara kişisel bir e-posta deneyimi yaşatarak sunabilirsiniz.

Hedef kitlenizi anlamak ve tam olarak belirtmek sizi bir adım ileriye taşır. Farklı aboneler ve müşteriler, benzersiz ve çeşitli ihtiyaçlara duyarlar. Bu durum ise farklı tasarlanmış yaklaşımlar hazırlamanızı gerekli kılar. Kitlelerinizi bölümlere ayırarak onların ihtiyaçlarına uygun e-postalar oluşturabilirsiniz. E-posta iletişim stratejileriniz için kişiselleştirilmiş deneyim sunarak büyük etki yakalayabilirsiniz. Aksi takdirde onları kaybetmeniz olası. Yapılan araştırmaya göre müşterilerin %52’si e-posta kişiselleştirilmediğinde gidecek başka bir yer bulacaklarını ifade etmiştir. 

Kişiselleştirilmiş e-postalar sayesinde dönüş oranlarını ve tıklama oranlarını artırabilirsiniz. Zira işletme liderlerinin yaklaşık %80’ni tüketicilerin deneyimleri kişiselleştirildiğinde harcamalarının arttığını ifade etmiştir. Pazarlamacıların %74’üne göre ise mesaj ve e-postaların kişiselleştirilmesi müşteri katılım oranlarını iyileştirebilir. Tüm bunlar ise müşterilere özel bir deneyim yaşattığınız takdirde sizi e-posta listesinden çıkarma ihtimalini minimuma indireceğini gösterir.

 

E-Posta İçerikleriniz Çok Sıkıcı

Müşterilerinizin sizi e-posta listesinden çıkarmasının bir başka nedeni ise içeriklerinizin ilgi çekici olmaması. Tüketicilerin mesajlarınızı görmezden gelmesini ya da gelen kutusunda açılmamış mesajlarınızın birikmesini ve nihayetinde listenizden çıkmalarını önlemek için dikkat çekici içerikler oluşturmalısınız. Ayrıca e-posta konu satırlarınızın da ilginç ve kısa olmasına özen göstermelisiniz. Zira 50 ve daha az karakterli konu satırlarına sahip e-postaların %12 daha yüksek açılma oranı olduğu tahmin edilir.
Bununla birlikte tüketicilerin %63’ü kendilerine değerli, ilgili ve alakalı içerik sunan markalar hakkında daha olumlu düşüneceklerini söylemiştir. Ayrıca içerik alaka düzeyinin eksik olması ortalama pazarlama kampanyasında yanıt oranının %83 daha düşük olduğunu ortaya koymuştur. Dolayısıyla iki istatistik sonucuna göre markaların müşterilerini tanıması; onlara hitap eden hizmet ve deneyimi sunması büyük önem taşır.

 

E-Postalarınız Mobil Uyumlu Değil

Hedef kitlenizin ve mevcut müşterilerinizin e-postalarınızı açmasını amaçlıyorsanız, atmamanız gereken nokta e-postaların mobil ile uyumlu olması. Günümüzün modern yaşantısından birçok kişi işini telefonda çözer. İnsanların günde 150 kez telefonlarına baktığı göz önüne alınırsa, e-postalarınızın hem ilgi çekici hem de mobil uyumlu olmasının önemi artar. Litmus ve Fluent’e göre, 2016’da tüketicilerin %45’i web sitelerin yanı sıra e-postaların da akıllı telefonları ile uyumlu olmamasından dolayı promosyon e-posta aboneliklerinden çıkmıştır. 

Müşterilerinizin listeden çıkmasını önlemek için <a href=”https://www.relateddigital.com/tr/mobil-pazarlama/”>mobil pazarlama</a> stratejilerinizi iyileştirmelisiniz. Zira başka bir araştırma, akıllı telefon kullanıcılarının %74’ünün e-postalarını kontrol etmek için cihazlarını aktif olarak kullandığını belirtmiştir. Bu bilgiye ek olarak SparkPost’un araştırması ile ise e-posta kampanyalarının %42 ile %60’nın mobil cihazlarda açıldığı dile getirilmiştir. Dolayısıyla müşterilerinizle bağlantılarınızın devam etmesi için mobil uyumlu e-posta oluşturmaya özen göstermelisiniz. 

Markanızın hızlı büyümesini destekleyen Related Digital ile müşterilerinize doğru zamanda ihtiyaçlarına yönelik mobil uyumlu e-postaları gönderebilirsiniz. Kişiselleştirilmiş dinamik içerikler ve ilgi çekici kampanyalarla size olan bağlılıklarını artırabilirsiniz. 

 

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This