SEO’nun E Ticaret Siteleri için Avantajları Nelerdir?

8/09/2022 | Dijital Pazarlama, E-posta Pazarlama, E-Ticaret, Search Engine Optimization (SEO)

SEO Nedir?

SEO, web sitenizin Google veya diğer arama motorlarında organik arama sonuçlarındaki sıralamasını yükseltmek için alaka düzeyini, güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini iyileştirme sürecidir. Daha yüksek bir organik arama sıralaması ile sitenize daha fazla trafik kazandırır.  

 

SEO Nasıl Çalışır?

Arama motorları, arama sonuçları oluşturmak için yüzlerce faktör kullanır. SEO, siteleri bu faktörler için optimize ederek, taranmasını ve dizine eklenmesini sağlayarak çalışır. SEO’nun nasıl çalıştığı anlaşıldığında, arama sonuçlarında görünürlüğü veya üst sıralarda yer almayı artırmak için anahtar kelime araştırması, içerik oluşturma ve sayfa hızı optimizasyonu gibi farklı teknikler kullanılır.

 

SEO’nun Nasıl Çalıştığını Anlamak Neden Önemlidir?

İnternet gerçekten dünyayı herkesin parmağının ucuna getirdi. İnsanlar, aradıkları neredeyse tüm bilgilere genellikle birkaç tıklamada ulaşabiliyor ve hizmet, ürün gibi ihtiyaçlarını ararken internetten faydalanıyorlar. Bu sebeplerden insanların internet kullanımı arttıkça, internetten pazarlama yapmak veya internet üzerinden bir iş sürdürmekte aynı oranda arttı. Bu artan oran içerisinde kazanç sağlamak ve başarılı olmak için fark edilebiliyor olmanız gerekir. SEO sizi fark edilebilir kılar, insanların sizin sayfanıza veya markanıza ulaşmasını sağlar. SEO optimizasyonu kullanmazsanız, varlığınızı bilmeyen ama sizin gibi birini arayan insanların sizi asla bulamayacakları ve onlara neden rekabette daha iyi olduğunuzu söyleme şansınız bile olmayacak demektir.

 

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO (arama motoru optimizasyonu), web sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında daha görünür hale getirmenin ücretsiz bir yöntemidir. E-ticaret SEO stratejisi uygularken dikkate alınması gereken ve sizlere yardımcı olacak şeyler vardır.

 

E-Ticaret Sitelerinin Kullandığı SEO Stratejileri Nelerdir?

E-ticaret siteleri, marka veya sitelerin görünürlüğünü artırmak için stratejiler uygulanır. Bu stratejilerden bazıları şu şekildedir:

 

1. Alakalı arama sonuçlarında sıralamak için anahtar kelime araştırması yapmak

E-ticaret sitelerinin kullandığı SEO stratejilerinin ilk adımı anahtar kelime araştırmasıdır. Anahtar kelimeler, e-ticaret müşterilerinin alakalı ürünleri bulmak için bir arama motoru kullanırken aradıkları terimlerdir. Anahtar kelimeler, ürünleri alışveriş yapan kişilerin önünde görünmesine yardımcı olur. Google gibi arama motorları, sayfanın arama sonuçlarındaki alaka düzeyini belirlemek için anahtar kelimeler kullanır. Bu nedenle, alakalı arama sonuçlarında görünebilmek için ürün sayfaları için doğru anahtar kelimeleri seçmek çok önemlidir.

E-ticarette anahtar kelimeleri araştırmak ve hangi ek anahtar kelimeleri oluşturabileceğini öğrenmek için ürün türleri aranarak başlanır. Alakalı terimlerin bulunması için bir anahtar kelime araştırma aracı kullanılabilir. Anahtar kelime araştırması yaparken long tail anahtar kelimelere bağlı kalmak istenebilir çünkü bu anahtar kelimeler üç veya daha fazla kelime içerir, çok spesifiktir ve işletmeler için daha alakalı potansiyel müşteriler elde etmelerine olanak sağlar. Genel olarak, daha nitelikli trafik çektikleri için long tail anahtar kelimelere bağlı kalmak tercih edilebilir.

 

2. Hedef anahtar kelimeleri dahil etmek

Anahtar kelimeleri sayfanın tamamına ekleyerek hedef kitlenin tam olarak neye baktıklarının bilinmesini sağlar. Anahtar kelimelerin kulağa doğal gelmesi istenir, bu nedenle çok fazla anahtar kelime doldurmaktan kaçınılmalıdır.

 

3. Arama amacını eşleştirmek

Bir içerik oluşturulduğunda, içeriğin arama amacı ile eşleştiğinden emin olmak gerekir. Anahtar kelimeleri alarak diğer şirketlerin bir konu hakkında ne yazdığını görmek için arama yapılabilir. Bu, arama amacına daha iyi uyan içerik oluşturulmasında yardımcı olur. Böylece sonuçlarda yer alma potansiyeli artar.

 

4. İçeriği doğru şekilde biçimlendirmek

Sıralanan içerik sohbet amaçlıdır. Bilgileri açık ve anlaşılır bir şekilde sunar. İçeriği ulaşılabilir kılmak için aşırı miktarda teknik ve sektöre yönelik terim kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

5. Kullanıcı deneyimine önem vermek

Google, hangi sitelerin arama motorlarında hangi sırayla sıralanacağını belirlemek için kullanıcı istatistiklerinden yararlanır. Buna, sayfada geçirilen süre, hemen çıkma oranı, dönüşüm oranı, yükleme süresi gibi bilgiler dahildir. Bunun sonucunda kullanıcılar aradıklarını bulabilir mi? Güvenilir bir bilgi kaynağı mı? Gibi soruların cevaplarına ulaşırlar. Bu soruların cevapları karşılanırsa arama sonuçlarının ilk sırasında yer almak anlamına gelebilir.

 

6. Link inşası kurmak 

Hangi iç bağlantılara (web sitelerden) ve dış bağlantılara (diğer kaynaklardan) bağlantı verildiği düşünülmesi gerekir. Ayrıca, yetki için geri bağlanan diğer kaynakları da takip etmek gerekir. Doğru kaynakları seçmek veya başka bir kuruluş için atıfta bulunulan kaynak olmak, güvenilirliği ve marka itibarını arttırmaya yardımcı olabilir.  

 

7. Göz atmayı kolaylaştırmak

İnternette alışveriş yapan kişiler, bir siteye geldiklerinde aradıkları bilgileri hızlı bir şekilde bulmak isterler. Bu yüzden içeriğin kolayca taranabilir olması gerekmektedir. İnternetten alışveriş yapanların ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca bulmaları için sayfaları kısa paragraflar, madde işaretli listeler ve başlıklarla ayırmak bu amaca yardımcı olacaktır.

 

SEO’nun E Ticaret Siteleri için Avantajları Nelerdir? 

SEO’nun E Ticaret siteleri için birçok yararı vardır. Bazıları aşağıda örnek olarak verilmiştir: 

 

1.Kullanıcı deneyimini geliştirir

Google’ın en önemli sıralama faktörlerinden biri, kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaktır. E ticaret siteleri, hedef kitle için doğru anahtar kelimeleri kullanıyorsa ve web sitesi ziyaretçilerinin sahip olabileceği soruları yanıtlıyorsa, Google bunu olumlu bir deneyim olarak görür ve sonuç olarak sıralamayı yükselir. Ancak kullanıcılar siteye tıklayıp hemen uzaklaşırsa, Google bunu olumsuz bir deneyim olarak görür ve sıralamaya zarar verir.

 

2. Etki alanınızı genişletir

SEO e ticaret sitelerinin web mağazalarının daha fazla trafik almasına yardımcı olur ve bu da sitelerin etki alanlarını genişletir. Bir kullanıcı bir web sitesine organik olarak ulaştığında, daha sonra ücretli yeniden hedefleme kampanyaları ile o kişiye tekrar ulaşılabilir. SEO yeniden pazarlaması oldukça etkili bir uygulamadır.

 

3. Marka bilinirliğini artırır

Pazarlama reklam maliyeti olmadan e-ticaret siteleri optimize edilebilir. SEO sıralamaları optimize ediliyorsa siteleri Google’ın cevap kutusuna çıkarmayı amaçlamak katkı sağlayabilir çünkü Google’ın yanıt kutusunda olmak daha fazla tıklama, daha yüksek web sitesi trafiği ile daha fazla marka bilinirliği getirir.

 

4. Ücretli arama maliyetlerini düşürür

SEO için optimize edilen içerik, organik ve ücretli arama için değer yaratan ifadeler üzerinde ortak çalışma yaptığı varsayılırsa Google Ads kampanyalarına da fayda sağlamalıdır. Google’ın Kalite Puanı, tıklama başına maliyeti belirlemek için reklamların açılış sayfalarıyla alaka düzeyini ölçer. Optimize edilmiş açılış sayfaları, daha iyi Kalite Puanları, daha düşük tıklama maliyetleri ve organik aramada daha yüksek performans anlamına gelir.

 

5. Kalıcı değer yaratır

SEO, uzun vadeli performansa yapılan bir yatırımdır. Reklamdan farklı olarak kampanya sona erdiğinde değeri durmaz. Ancak SEO bir kerelik bir çaba değildir. Her biri siteyi oluşturan içeriğe, tasarıma veya teknolojiye odaklanan, hiç bitmeyen bir optimizasyon projeleri döngüsüdür. Her proje muhtemelen uzun vadeli değere sahip olacak ve organik arama performansını aylar veya yıllar boyunca yükseltecektir.

 

6. Long Tail yakalar 

Arama sorgularının yüzde on beşi yenidir ve Google bunları daha önce hiç görmemiştir. Bu belirsiz tek seferlik ifadeler, tek tek birkaç arama yapan ancak toplu olarak toplamın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan sorulardaki long tailin bir parçasını oluşturur. BU long tail ifadeler, diğer anahtar kelimelerden daha yüksek oranda dönüşüm sağlama eğilimindedir. E-ticaret siteleri, hiyerarşik olarak artan ayrıntı düzeylerine göre oluşturuldukları için, bu uzun kuyruklu aramaları hedeflemek için genellikle iyi yapılandırılmıştır. Ayrı ayrı hedeflenemeyecek kadar çok long tail olabilir. Bu sebeple ölçeklenebilir SEO buradaki anahtardır.

E ticarette sık kullanılan dijital pazarlama kanallarından biri de e ticarette e posta pazarlama hakkında detaylı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This