E Ticarette E-Posta Pazarlama Ne Anlama Gelir?

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

E-posta teknolojisi, günümüzde telefon gibi bir haberleşme amacı güderek tasarlanmıştır. Ancak günümüzde giderek bir reklam mecrasına dönüşmüştür. Nitekim artık insanlar, haberleşme amacının dışında çoğunlukla e-posta hizmetini tanıtım amaçlı kullanmaya endekslenmiştir. Tam da bu esnada yazımızın konusunu oluşturan e-posta pazarlama; diğer adıyla e-mail marketing, ticari içerik barındıran metinlerin toplu olarak okuyuculara gönderilmesi işlemidir. Günümüzde artış gösteren e ticaret sektörünün de vazgeçilmezi olarak görebiliriz. İnternet üzerinden herhangi bir site veya uygulamadan alışveriş yapmak için üyelik oluşturduğunuz anda tarafınıza yönlendirilen ilk mail de e-posta pazarlamanın bir başka versiyonudur. Reklam, indirim kuponu, hoş geldiniz postası bu pazarlamanın birer ürünüdür. 

E ticaretin artış gösterdiği pazarlama ve satış sektöründe, e-posta pazarlamaya bir tamamlayıcı gözüyle bakabiliriz. E ticaretle ortak amacı olan milyonlarca insana tek bir tıkla ulaşmak, önceden hayal gibi bir şeyken, bu durum gerçekleştiğinde insanlar bu yönteme rağbet göstermeye başladılar. Özellikle artan internet satışları, insanları girişimciliğe iterken bu satışların da bir pazarlaması olması gerektiği fikrini oluşturdu. E ticarette e posta pazarlaması, bir nevi TV reklam kuşağının dijitale yansıması gibi düşünülebilir. Satılmak istenen ürün bir e-posta ile tanıtılırken, hitap edilen hedef kitleyi de kendine doğru adımlar uygulayarak çekmek… 

 

E-ticarette E Posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

 

Maliyeti minimumda olan bu yöntemin belki de en büyük avantajı ise ucuz bir hizmet sunmasıdır. Gönderim süresi kısalırken, hedef kitlenizi belirleyebilir ve ona göre e-posta pazarlaması sunabilirsiniz. Tabii ki bu hedef kitleyi belirlerken muhatap olunan kişiler de iyi analiz edilmelidir. Bu gibi avantajlar kulağa çok güzel geliyor ki günümüzde internet kullanımının en yaygın olduğu e-ticaret platformlarında sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. Dönüşümü en iyi reklam stratejisi olan e-posta pazarlama yöntemini elbette dezavantajları da mevcuttur. Bu olumsuzlukların en başında bahsettiğimiz gibi hedef kitle gelir. Doğru kitleyi seçememek dönüşüm oranını da düşürebilir. “Ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar iyidir” mantığı her zaman tutmuyor ne yazık ki! 

En basit örneği, bir makyaj ürününü erkek kitleye göndererek olumlu dönüş almak hayal ürünü olur. Hiçbir erkek “bugün şöyle bir posta aldım, allığın fiyatı çok uygundu” diye kimseye bahsetmez; bu da doğal olarak hüsranla sonuçlanmış bir girişimi doğurur. Bundan ziyade insanları daraltacak seviyede çok mail gönderimi markayı zedeler ve olumlu dönüş oranını minimuma indirecektir. Çünkü herkes, gün içinde birden fazla mail aldığı bir firma ya da markayı spam olarak işaretleyeceği için muhtemeldir ki sizin mailinizi tekrar görmeyecektir. Bu gibi konular dikkate alındığı takdirde e-posta pazarlama oldukça avantajlı bir kapı aralar. Hedef kitleye sürekli posta yollamak doğru bir tercih olmayacaktır. Birçok e-posta servisi, kullanıcılara çok kısıtlı bir depolama alanı sağlar. Bu alanın dolmak üzere olduğunu gören kişi, ilk olarak tabii ki çok fazla e-posta gönderen adresleri engeller. Bu durumla karşılaşmamak adına, kitleyi sıkmayacak ve rahatsızlık hissi yaratmayacak şekilde hizmetlerden haberdar ederek bir pazarlama yapılması gereklidir. E-posta pazarlama önemli ölçüde yasal uygunluk da sağlamalıdır. KVKK ve İYS’ye göre hazırlanan bu postaları, yine yasalara uygun olarak depolamanız da dikkat etmeniz gereken bir durumdur. 

 

E-ticarette E Posta Pazarlama Neden Önemlidir?

 

Önemini uzun yıllar kaybetmeyecek gibi duran e-posta pazarlama yöntemi, kullanıcılara yönelik doğrudan pazarlama stratejisi sunmaktadır. E ticaret sektöründe ise kullanılmaya müsait olan bu yöntemle birçok insana tek bir tıkla hitap ederek kitlenizi geliştirmek son derece akıllıca olacaktır. Eskiden olduğu gibi broşürlerle, pankartlarla ya da isminizi duyurmak için binbir zorlu yollar denemek tarihe karışırken internet teknolojisinden faydalanarak e ticarette e posta pazarlamanın avantajlarını kullanmak, iyi bir prestij ve pratiklik açısından oldukça önemlidir. Yalnız bu pazarlama yöntemini gerçekleştirirken bazı temel noktalara dikkat edilirse, istenilen verim çok kolay şekilde alınacaktır. 

Birçok insanın neredeyse her gün düzenli bir şekilde e-postasını kontrol ettiği kanıtlanmış bir gerçektir. Buna bakıldığında düzenli bir şekilde e-posta kontrolü yapan kişilere iletmek istediğiniz mesajınız yollanırken, iletinizin de okunmuş olduğu ihtimalini göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bu esnada sizin dikkat etmeniz gereken kısım ise, hedef kitlenin posta kutusunu kontrol ettiği ortalama saati tespit ederek, kişilere o zaman diliminde mail gönderimi sağlamaktır. E-postalarınızı okumayan ya da hiç açmamış kişilere gönderim sağlamanız sizin aleyhinize olur; zira iletilerinizin spam kutusuna düşmesi istenecek en son durumdur. 

Markanızın prestij kazanmasını veya oluşturduğu prestiji kaybetmemesini istiyorsanız, güvenliğinizi de sıkı tutmanız gerekecektir. Siber saldırganlar, yeteri kadar güvenli olmayan hesabınızı gördüğünde hackleyerek sizin adınıza kötü amaçlı mailler yollayabilirler. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında e ticaret sektöründeki güvenirliğiniz azalırken müşteri kaybı yaşarsınız; ki bu da istemeyeceğimiz bir durumdur. Bunun için güvenlik önlemlerine çok dikkat etmeniz gereklidir ki hedeflediğiniz prestiji sağlayabilesiniz. 

Dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri senkronizasyon; diğer deyişle eş zamanlamadır. Postaların alıcılara eş zamanlı olarak ulaşması oldukça önemli bir konudur. E-posta pazarlamanın sunduğu avantajların da bir maddesini oluşturan senkronizasyon, amiyane tabir ile birden fazla kitleye tek tıkla reklam pazarlaması yapmaktır. E-posta iletişimi kişiler arasında her daim eş zamanlı olmasa dahi, birçok kişi ve kurum maillere sanıldığından daha hızlı bir dönüt ve tepki verebilmektedir. Bu gibi durumlar için e-postanın birbiriyle uyum halinde ve hedef kitleye eş zamanlı olarak gönderim sağlanmalıdır. Bu da elektronik pazarlama sektörünün bir vazgeçilmezi olarak bizi karşılamaktadır. Birçok e-posta kullanıcısı, günün belli saatlerinde posta kutularını kontrol ettiği tespit edilirken, bu zaman aralığı dikkate alınarak mail gönderimleri o zamanlarda yapılıyor olmalıdır. 

Böylece kişilerin maillere bakmadığı saatte gönderilen mailin okunma olasılığı, posta kutularını kontrol ettikleri saatte gönderilen maile göre oldukça düşüktür. Her zaman bu zamanlamayı takip ederek mail gönderimi sağlandığı takdirde, iletilmek istenen mail alıcıya ulaşırken hedef de başarıya ulaşmış olacaktır. Bu gibi hususlar dikkate alındığında e-posta pazarlamanın oldukça güzel yanlarından faydalanırken birçok insana hitap etme ve firmanın ismini duyurma şansını yakalarsınız. 

 

E-ticarette Kullanılabilecek E-Posta Pazarlama Türleri Nelerdir?

 

Kullanılabilecek türlerin en başında sektörünüze bağlı olarak hedef kitlenin yaşı, cinsiyeti gibi kıstaslar önem arz eder. Bu türlerin en başında indirim kuponları yer alır, kitleye indirimle alakalı bir mail gönderildiğinde geri dönüş oranı muhakkak artacaktır. Bu indirim, yeni üyelikle ya da üyeliğin birinci senesinde; doğum günü gibi özel günlerde de geçerli olmalıdır. Onun dışında ilk üyelik için de bir e-posta gönderimi sağlanmalıdır ki kullanıcının dikkatini çekebilsin. Bu gibi durumlara dikkat edildiğinde mükemmel bir e ticaret için e-posta pazarlama hizmeti sunmuş olabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This