E-Posta Yorgunluğu Nedir, Neden Önemlidir?

3/07/2023 | Dijital Pazarlama, E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması, şirket ve markaların müşterileriyle en etkili iletişime geçme yolu. Ancak tüketicilerin almak istedikleri e-postaları onlara göndermeden önce bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Müşterileri ya da tanımladığınız hedef kitleyi e-posta bombardımanına tutmanız size olumsuz yansıyabilir.

E-posta yorgunluğunun önüne geçmek için gönder düğmesine basmadan önce e-postalarınızın müşterilerinizin ilgisini çekip çekmediğine, sıklığına ve zamanlamasına dikkat etmelisiniz. Pazarlamacıların %59’una göre e-posta büyük bir yatırım kaynağı olsa da e-posta yorgunluğu yaratmamak için abonelerinize doğru zamanda doğru bilgilendirmeleri yapmaya özen göstermelisiniz.

Kitleniz ile etkileşim içerisinde olmanız her zaman önemli. İyi postaları müşterileriniz takdir eder. Ancak unutmamalısınız ki müşterileriniz muhtemelen sizin dışınızda birçok markadan da e-posta almakta. Bu nedenle e-posta gönderme sıklığını iyi ayarlamayı es geçmemelisiniz. Peki e-posta yorgunluğu nedir ve nasıl önlenebilir? İşte aradığınız yanıtlar.

E-Posta Yorgunluğu Nedir? 

E-posta yorgunluğu, abonelerin e-postalarınızdan bunaldıkları durumu ifade eder. E-posta bildirimleri sık bir şekilde çalıyorsa, müşterileriniz gelen kutularını açtıklarında stres duygusuna kapılabilir. Özellikle bunu çok sık bir şekilde yaşamaları onların e-posta yorgunluğundan muzdarip olduğunu gösterir. 

Bununla birlikte e-postalarınızı onlara yoğun bir şekilde göndermeye devam ettiğinizde muhtemelen sizinle daha az etkileşime girecekler. En kötü ne olabilir diye düşünüyorsanız, abonelikten çıkma ihtimalleri olduklarını da belirtelim. Müşterilerinizin markanızla etkileşiminin devam etmesi için e-posta yorgunluğu sorununu ele almalı ve buna neden olacak adımları atmaktan kaçınmalısınız. 

E-Posta Yorgunluğuna Neden Olan Uygulamalar Nelerdir? 

E-posta yorgunluğu, dikkat edilmediği takdirde her markanın yaşayabileceği bir sorun. Ancak endişelenmenize gerek yok. Eğer müşterilerinizin sizinle az etkileşim kurduğunu düşünüyorsanız ya da abonelikten çıktıklarını fark ettiyseniz, e-posta yorgunluğuna neden olan sorunları ortadan kaldırarak onları geri kazanmanız mümkün. Bunun için ise e-posta yorgunluğuna neden olan faktörleri bilmeli ve pazarlama kampanyanızda gerekli iyileştirmeli yapmalısınız.

İşte müşterilerinizin sizden uzaklaşmasına neden olacak 2 temel faktör.

  1. Çok sık e-posta göndermek: Müşterilerinize e-posta gönderme sıklığı pazarlama kampanya başarısı üzerinde önemli etkilere sahip. Dolayısıyla e-posta gönderme sıklığı, üzerinde durulması gereken bir konu. Zira çok az e-posta göndermek kadar fazla sayıda göndermek de marka ve müşteri arasındaki etkileşimin azalmasına neden olabilir. Tüm bunlar neticede düşük açılma ve tıklanma sayılarına yol açar. Müşterilerinizin bunalmış hissetmelerine yol açmamak adına doğru dengeyi bulmalısınız. Onları mesajlarınızla sık bir şekilde rahatsız etmek yerine doğru zamanda ihtiyaç duydukları e-postaları iletmelisiniz.
  2. Hedef kitlenizle alakalı olmayan e-postalar göndermek: E-posta pazarlamasını etkili kullanmanın anahtarı hedef kitlenin dikkatini çekecek ve ihtiyaçlarına hitap edecek içerikler sunmak. Hedef kitlenizi markanızla ve hizmetlerinizle meşgul tutmak için içeriğinizin ilgi çekici olmasına dikkat edin. En önemlisi ise onlara özel kişiselleştirilmiş e-postalar göndermeyi ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde kampanyalarınızı iyileştirirsiniz. Zira kişiselleştirilmiş e-postalar, açılma oranları ve tıklama oranlarını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca tüketicilerin %62’sinin markalardan gelen kişiselleştirilmiş e-postalara yanıt vermeyi sevdiği de göz önüne alınırsa, hedef kitlenize ihtiyaç duydukları doğru içeriği sağlamanız aranızdaki etkileşimin gelişmesine olanak tanır.

E-Posta Yorgunluğundan Neden Korkmalısınız? 

E-posta yorgunluğu ile yüzleştiğinizde bu sorunu göz ardı etmemelisiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse, herkesin başına gelebilecek bu sorun ile birlikte müşterileriniz mesajlarınızı yok sayabilirler ya da rahatsızlık hissettiklerinde mesajlarınızı açmadan silebilirler. Her şey bu kadarla sınırlı değil. Abonelikten çıkabilirler ve mesajlarınız spam klasörüne gönderilebilir.

Yukarıda saydığımız tüm bu olumsuz etkenler ise beraberinde müşterilerinizin sizinle daha az etkileşime girmesine neden olur. Tıklama oranlarındaki azalmalar, hedef kitlenizin e-postalarınızı görmezden geldiğine işaret ediyor olabilir. Dolayısıyla e-posta yorgunluğuna neden olmamak için ana nedenleri iyi anlamalı ve yeni düzenlemelere yönelmelisiniz. 

Sürekli e-posta göndermek, özellikle de alakasız içeriklerle müşterilerinize ulaşmanız spam şikayetlerinin artmasına sebep olabilir. E-posta kampanyanızın performansını etkileyecek bu geri dönüş ile birlikte abonelik iptalinde artış olması da mümkün. Return Path tarafından yürütülen bir ankette katılımcıların %80’i e-posta aboneliklerini iptal etmelerinin başlıca sebebi olarak “alakasız ve yararsız içerikler” olduğunu dile getirmişlerdir.

E-Posta Yorgunluğunu Nasıl Engelleyebilirsiniz?

E-posta yorgunluğu önlem alınmadığında şirketler için önemli kayıplara yol açabilir. Bu durumun nasıl önlenmesi gerektiğine dair bir fikriniz yoksa, öncelikle doğru e-posta frekansını bulmanız gerektiğini belirtelim. Doğru e-posta sıklığını bulmak zor olsa da dikkatinizi müşteri verilerine yoğunlaştırabilirsiniz.

Hedef kitlenizin neyi tercih ettiğine ve tıklama olanlarına da dikkat ederek etkili bir strateji oluşturabilirsiniz. En önemlisi de müşterilerinizi segmentlere ayırarak onlara alakalı e-postalar gönderebilirsiniz. E-posta segmentasyonu herkese aynı içeriği göndermek yerine içeriklerinizi belirli gruplara uyarlamanıza yardım eder. Kampanyalarınız belirli kitlelere ve bireylere daha uygun olduğunda açılma olasılıkları da yüksek olur. Her şirketin amacı özünde aboneleri müşterilere dönüştürmek. Segmentasyon sayesinde abonelerinize daha alakalı içerikler gönderirsiniz. Bu noktada ise onlara ihtiyaç duydukları içerikleri sunduğunuz için müşteriye dönüştürme ihtimaliniz atar. 

Müşteri deneyimi her şirket veya marka için ilk sırada yer alır. Kötü bir deneyim, müşterinin hiçbir zaman sizi tercih etmemesine yol açabilir. Bu yüzden e-posta yorgunluğuna neden olacak adımları atmaktan kaçınmalı ve stratejilerinizi iyileştirmelisiniz. E-postanızı daha kişisel hale getirmek için müşterilerinizi demografik, coğrafi konum ya da davranışsal segmentasyonlara ayırabilirsiniz.

Kampanyalarınızı güvenli ve hızlı bir şekilde oluşturup hedef kitlenize ulaştırmak için Euromsg Express’i tercih edebilirsiniz. Müşteri deneyimini iyileştirecek dikkat çekici içeriklerle işletmenizi büyütecek adımları atabilirsiniz.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This