Yeniden pazarlama, reklamverenlerin reklamlarını web sitelerini veya belirli bir sayfayı daha önce ziyaret etmiş kişilere hedeflemesine olanak tanıyan popüler bir dijital pazarlama biçimidir. Markanız veya ürününüzle ilgilenebilecek kişileri belirlemede çok etkili olabilir.

Google reklamları, Facebook reklamları ve Outbrain gibi çeşitli şekillerde yapılabilir.

Yeniden pazarlama, web sitesi sahiplerinin, sitelerini daha önce ziyaret etmiş kişilere hedefli reklamlar sunmasına olanak tanıyan bir taktiktir. Teknik olarak bu süreç, kullanıcının tarayıcısına bir tanımlama bilgisi yerleştirmeyi içerir. Bu taktik, belirli bir ürünü veya hizmeti tanıtmak veya belirli bir dönüşüm hedefini iyileştirmek için kullanılabilir. Örneğin e-ticarette, yeniden pazarlama reklamları, kullanıcıların sepetlerine ekledikleri ürünleri görüntüleyerek bir sitenin terk edilme oranını düşürmeye yardımcı olabilir.

Yeniden pazarlama, geniş kitlelere ulaşmanın ve kar marjınızı artırmanın harika bir yoludur. Her ziyaretçi için ayrı çerezler oluşturularak yapılabilir. Bu yöntem, daha geniş bir kitleye ulaşmanızı ve satışlarınızı artırmanızı sağlayacaktır. Yeniden pazarlamayı uygulamaya başlamadan önce, çeşitli türleri hakkında bilgi edinmek önemlidir. Site yeniden pazarlama, ziyaretçilerinize sitenizden ayrıldıktan sonra reklamınızı göstermenin en popüler ve basit yöntemidir.

Örneğin arama ağı yeniden pazarlaması, web sitenize trafik çekmenin başka bir harika yoludur. Kullanıcıların belirli terimleri ve kavramları aramasını sağlar. Diğer yeniden pazarlama türleri arasında sosyal medya ve e-posta bulunur. Bu yöntemlerin her ikisi de reklamlarınızı belirli kitlelere yeniden hedeflemenize olanak tanır.

 

Yeniden Pazarlama Hangi Avantajları Sağlar? 

Yeniden pazarlama reklamının amacı, ziyaretçilere markayla etkileşime devam etme isteklerini hatırlatmak ve dönüşüm hunilerinin bir sonraki adımına geçmelerine yardımcı olmaktır. Örneğin, bir kullanıcı zaten bir ürün sayfasından ayrıldıysa, reklam onlara hemen gösterilebilir ve daha sonra ürün sayfasına geri dönmeleri için teşvik edilebilir.

Dinamik reklamların ortaya çıkmasıyla birlikte, her bir kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturmak artık mümkün. Dinamik reklam platformları ve kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturma yeteneği, mevcut kampanyalarınızın etkinliğini artırmak için idealdir. Ayrıca, yatırımın pazarlama getirisini artırmaya yardımcı olabilirler.

Yapılan bir araştırmaya göre, web sitesi ziyaretçilerinin neredeyse tamamı siteyi dönüşüm yapmadan terk ediyor. Araştırma ayrıca, yeni kullanıcıların yaklaşık %99’unun iletişim bilgilerini ve e-posta kimliklerini geride bırakmadığını ortaya koyuyor.

Çoğu zaman, insanlar bir satın alma yapmadan önce bir ürünün çeşitli özelliklerini karşılaştırmak ve incelemek için çok zaman harcarlar. Ancak şirketlerin müşterilerinin beklentilerini karşıladıklarından emin olmaları gerekir. Yeniden pazarlama sayesinde işletmeler, kullanıcılarını bir web sitesinden diğerine takip edebilir, ürün ve hizmetlerini ihtiyaçlarına göre tanıtabilir.

Bu yöntemle markalar, mevcut ve potansiyel müşterilerinden değerli bilgiler edinebilir. Daha sonra ürünlerini özel yöntemlerle yeniden pazarlayabilirler. Yeniden pazarlama, şirketlerin marka bilinirliklerini yeniden oluşturmalarına olanak tanır. 

Şirketlerin yalnızca yaklaşık %56’sı müşterilerini hedeflemek için yeniden pazarlama stratejisini kullanıyor. Bu yöntem, kaybettikleri trafiği geri kazanmalarına ve geri alma şanslarını artırmalarına yardımcı oluyor.

Facebook reklamları, çevrimiçi işletmeler tarafından ürünlerini ve hizmetlerini tanıtmak için yaygın olarak kullanılır. Potansiyel müşterilerine ulaşmalarına ve onlara çeşitli fırsatlar sunmalarına izin veriyorlar. İşletmelerin yeniden pazarlama stratejisi uygularken dikkate aldığı en önemli faktörlerden biri, kitlelerinin web sitelerini kaç kez ziyaret ettiğidir.

Çevrimiçi işletmelerin rakiplerini hedeflemek için kullandıkları en yaygın stratejilerden biri, yeniden pazarlamanın kullanılmasıdır. Bu yöntem, müşterilerin web sitelerini ziyaret ettikten veya belirli bir anahtar kelimeyi aradıktan sonra reklamlarını müşterinin tarayıcısında görüntülemelerine olanak tanır. 

 

Yeniden Pazarlamaya Nasıl Başlanır? 

Dijital pazarlama, hedef kitlenize ulaşmanın ve müşteri tabanınızı artırmanın harika bir yoludur. Etkili stratejiler sayesinde şirketler satışlarını artırabilir ve müşteri etkileşimini iyileştirebilir.

Marka bilinirliğinizi artırmanıza ve web sitenize yapılan ziyaretlerin sıklığını artırmanıza yardımcı olabilir.

Başarılı bir yeniden pazarlama stratejisi, web sitenizin ziyaretçilerinin etkinliklerini izlemenize de yardımcı olabilir. Sitenizi ziyaret eden ancak satın alma işlemi gerçekleştirmeyen kişiler hakkında size değerli bilgiler sağlayabilir. Yeniden pazarlama, insanlara markanızı hatırlatmanın harika bir yoludur. Web’in çeşitli bölümlerinde görüntülenen devam eden mesajlar oluşturmak için kullanılabilir. Ayrıca, markanın web sitesinde daha önce görüntülenen içeriği hatırlamak için kullanılabilir.

Bir web sitesinin dönüşüm oranını artırmanın en etkili yollarından biri, sitede yeniden pazarlama reklamları görüntülemektir. Bu yöntem, alışveriş sepeti sürecini tamamlamış kişileri hedeflemek için kullanılabilir. Diğer durumlarda, markadan içerik indirmiş olan potansiyel müşterileri izlemek için kullanılabilir.

Yeniden pazarlama, belirli kitleleri hedeflemek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Belirli bir mesajı iletmek için tasarlanmış reklamları veya metin reklamları görüntülemek için kullanılabilir. Bir marka web sitesinde bir ziyaretçi tarafından yalnızca belirli eylemler gerçekleştirilebilir. Yeniden pazarlamayı kullanmanın başlıca avantajlarından biri, pazarlamacıların daha önce gerçekleştirilen eylemlere dayalı olarak reklam yayınlamasına olanak sağlamasıdır. Örneğin, bir ziyaretçi belirli bir ürün sayfasına ulaşırsa, o sayfada da bir ürün reklamı görüntülenebilir. Segmentasyon yardımı ile o hedef kitleye uygun bir mesaj gösterilebilir.

Yeniden pazarlamayı güçlü bir araç yapan en önemli faktörlerden biri, markaların web sitelerinden ayrılan ziyaretçileriyle yeniden etkileşim kurmasını sağlamasıdır. Bu, marka hatırlama ve yeniden etkileşim yoluyla yapılabilir. Bunların yanı sıra, bir web sitesinin sosyal medyadaki varlığını artırmak için de kullanılabilir. Ayrıca potansiyel müşteri kaybını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bir web sitesini daha önce ziyaret etmiş olanların geri dönme olasılığı daha yüksek olabileceğinden, bir web sitesinin dönüşüm oranını artırabilir.

 

Sosyal Medyada Yeniden Pazarlama 

Facebook’ta yeterli kitleyi oluşturduktan sonra, sonuç almak için yeniden pazarlama kampanyalarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu strateji, reklam göstermek için yeterli sayıda kişiniz varsa işe yarayabilir. Yeterli kitleniz yoksa, Benzer Hedef Kitle oluşturmayı da deneyebilirsiniz. 

Ayrıca, sitenizi ziyaret eden kişilere Instagram ve Facebook’ta reklam göstermek isteyebilirsiniz. Sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğini öğrenmek için Google Analytics ve Facebook Analytics gibi araçları tercih edebilirsiniz. Instagram ve Facebook reklamlarıyla yeniden pazarlama, web siteniz ve sosyal medya sitelerinizle etkileşime giren kişilerin bir listesini oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca sitenizi 180 güne kadar ziyaret etmiş kişileri de hedefleyebilirsiniz. Yeniden pazarlama ile, sosyal medya sitelerinizle 365 güne kadar etkileşimde bulunan kişilere de reklam gösterebilirsiniz.Reklamlarınızın web sitenizde gösterilme sayısını sınırlandırmalısınız. Mesajlarınızın kullanıcılarınıza gittiğinden emin olmak önemli olsa da, onları bunaltmayın. Reklamlarınızın farklı kitlelerle alakalı olmasını sağlamak için farklı listeler de oluşturabilirsiniz. Sitenizde çok zaman geçiren kişileri hedefleyerek onlara satın alma potansiyeli yüksek ürünlerle yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA!
Share This