Dijital markalaşma, markanızın hikayesini ve dijital alandaki varlığını oluşturmakla alakalıdır. Hedef kitlenizle anlamlı bir bağlantı kurmak için dijital markalaşmaya yönlenmeniz mantıklı bir karar olacaktır. Markanızı ve tekliflerinizi rakibinizden farklı kılmak için benzersiz teklifler kullanmak da diyebiliriz. Bir markanın değerlerini yaşaması ve sonrasında bunları dijital markalaşma yoluyla iletmesi gerekir.

En temel şekilde ifade edecek olursak markalaşma, müşterilerinize ilettiğiniz mesaj ve verdiğiniz sözdür. Yalnızca adınızı, logonuzu ve estetiğinizi değil aynı zamanda mesajınızı, kimliğinizi ve sesinizi de içerir. İşletmenizin genel görünümünün yanı sıra müşterilerinize sağladığınız soyut duygu da dijital markalaşmadır. Markalaşma, işinizin tam olarak ne olduğunu ve ne anlama geldiğini aynı zamanda müşteri için ne anlama geleceğini de tanımlamak için markanızın yürüttü dahili süreçleri içerir. Müşterilerinizin markanıza geri dönmesini sağlayan şey dijital markalaşmadır. Etkili bir şekilde markalaştığınızda siz ve müşterileriniz arasında tanınma, kalıcı bir sadakat ve farkındalık ortaya çıkacaktır.

 

 

Dijital Markalaşma Nedir?

 

 

Müşteri hizmetlerine, itibara, reklamlara ve logo gibi tüm görsellere ilişkin algıyı şirketinizin markası temsil eder. Tüm bu segmentler iyi ve etkili bir şekilde çalıştığında markanız sağlıklı olma eğilimi gösterir. İyi bir marka bilinci oluşturarak şirketinizin gelişmesine büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.

İyi bir marka bilinci oluşturma uygulamaları ve güçlü bir markaya sahip olmak ile başarılı dijital pazarlama ve reklamcılık arasındaki bağlantının vurgulanması önemlidir. Markalaşma, etkili dijital iletişimi ve böylelikle daha fazla yeni müşteriyi getirir. Bunun yanı sıra şirketiniz için daha yüksek bir değer, daha iyi bir şirket bilinirliği, artan güven ve ekibiniz için ise motivasyon yaratır. 

Dijital markalaşma sadece online satışları artırmakla kalmaz. Online bir kitlenin ilgisini çekmek için de çalışır. Bunu kitlenizle yüz yüze ya da bir mağazada tanışmak yerine başka türlü bir yolla etkileşim ve bağlantı kurmanın bir yolu olarak düşünebiliriz.Müşteri, çalışan ya da stratejik ortak olması fark etmeksizin dijital markalaşma bir işletmenin dijital profilinden edindiğiniz her şeyi kapsayan bir duygudur. 

Dijital markalaşma modern pazarlamanın temel taşı olarak tanımlanmaktadır, fakat sürekli değişen dijital ortamda dijital markalaşma için sürekli yeni fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Markanızın her zaman güncel kalması önemli bir faktör ve mesajlarınızla ilgili olan bu yeni fırsatları kullanması gerekir. Bunun yanı sıra işletmenizin faydalanmak isteyebileceği bazı denenmiş ve doğru olarak bilinen dijital markalaşma türleri bulunur:

 

 • Marka Mesajlaşması,
 • Logo,
 • Website,
 • SEO,
 • İçerik Pazarlama,
 • Sosyal Medya,
 • Influencer Marketing,
 • Ücretli Dijital Reklamcılık.

 

 

Dijital Markalaşmanın Önemi Nedir?

 

 

Güçlü bir dijital varlık, müşterilerin bir şirket veya ürünle kişisel olarak ilgili hissetmelerini sağlar. İyi hazırlanmış markalaşma, kullanıcılarla ilişkileri geliştirir ve mevcut olarak kullandıkları platformlarda günlük etkileşimler yoluyla tüketicilerle doğrudan konuşmanıza olanak tanır.

Güçlü bir marka, işletmenizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilir. Aşağıda sağlam bir markanın kuruluşunuz için önemli olmasının beş nedenine kolaylıkla ulaşabilirsiniz:

 

 1. Yeni müşteriler bulun. Markalaşma, şirketinizin yönlendirme işi almasını sağlar. Sizden hizmet alan müşterinizin, bir müşteriyi size yönlendirebilmesi için adınızı, sloganınızı ya da bulunduğunuz yeri hatırlaması gerekir. Markanız akılda kalıcıysa, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin hatırlanma ve arama motorlarında bulunma olasılığı daha yüksek olacaktır. Web sitenizde, dijital reklamlarınızda ve basılı materyallerinizde tutarlı marka bilinci oluşturmanın gücü, hedef kitlenizde “akılda kalıcı farkındalığı” güçlendirmeye yardım edecektir.
 2. Artan tanınma. Harika bir marka oluşturmak için birçok görselin bir araya gelmesi gerekse de, logonuz markanızın merkezinde yer alır. Logo tasarımı önemlidir, çünkü grafikler her e-postada, kartvizitte, broşürde, etikette ve firmanız tarafından oluşturulan tüm reklamlarda olacaktır. Güçlü bir logo, akılda kalıcı olacak kadar basit, ancak şirketiniz hakkında kalıcı bir izlenim yaratacak kadar da ayırt edicidir.
 3. Güven oluşturun. Profesyonel ve tutarlı bir görünüm güvenilirlik ve güven oluşturur. İnsanların, gösterişli ve yasal bir imaja sahip bir işletmeden alışveriş yapma olasılığı daha yüksektir. Markanıza verilen duygusal tepki, firmanızın değerini yükseltebilir ve satışların artmasına yardımcı olabilir.
 4. Hedefleme. Markanız, hedef pazarınızı tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Dijital pazarlama, genel pazarları (yani bir arama motorunda ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi arayan herkes) ya da çok özel kitleleri (yani belirli yaş grupları ve gelir seviyeleri) bulabilir. Başarılı bir markanın parçası, hedef müşterilerinizi anlamak ve şirketinizin faydalarını bu hedef kitleye başarıyla ileten bir imaj yaratmaktır.
 5. Ekibinizi motive edin. Firmanızın belirli bir amacı varsa ve çalışanlar sizi ve sağladığınız ürün ve hizmetleri bulduklarından memnun olan müşterilerle konuşursa, mutlu bir iş gücünün temellerini atmış olursunuz. Pozitif ve mutlu çalışan kişiler daha motivasyonlu, daha üretken ve şirketinizin gelişmesine yardımcı olacak bir kültür yaratacaktır. Markanız “keyifli hizmet” sözü verdiğinde ve bir müşteri tam olarak bu tür bir hizmet aldığında, markaya olan güven ve aynı zamanda satışlar da artar.

 

İyi bir marka disiplin, iç değerlendirme, ilgili piyasa verilerinin gözden geçirilmesi ve sonuçta müşterilerinize ve ekibinize etkili bir şekilde iletilebilecek güçlü bir kim olduğunuz duygusu gerektirir. Hedef pazarınızı markanız hakkında etkili bir şekilde eğitmek için dijital pazarlamanın gücünü ve odağını kullanabilirseniz başarılı bir iş kurma yolunda güçlü bir adım atmış olursunuz.

 

Dijital Markalaşma İçin Neler Yapılabilir?

 

 

Karşılaştığınız zorlukların hedef kitlenizin istek ve ihtiyaçlarıyla nasıl ilişkili olduğunu anlamak önemli bir noktadır. Dijital kimliğinizi oluşturmak için kullanılan iki güçlü araç içerik pazarlaması ve sosyal medyadır. İçerik pazarlaması, bir kullanıcının yolculuğunun çeşitli aşamalarına uygun, stratejik bir içerik dizisi aracılığıyla ürününüzün veya hizmetinizin nasıl bir çözüm olduğunu aktaran alakalı içerik sağlamak için kullanılır. Sunduğunuzun ötesinde bir değer sağlamak, kimliğinizi oluşturmaya başlamanın en iyi yolu olacaktır. Değer önerinizi veya neden rakiplerinizden daha iyi olduğunuzu yeniden vurgulamak, hedef kitlenizle etkileşim kurmaya devam etmenin etkili bir yöntemidir. 

Sosyal medya etkileşimleriniz ise markanızın sesini iletir. Durum güncellemelerinizden yorumlara yanıt verme şeklinize kadar markanızın sesini iletebilirsiniz. Sosyal medya etkinliğiniz farkındalık oluşturmak için harika bir araçtır ve kimliğinizi şekillendirmek için kullanılabilir. Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz dijital kimliğinizi bilgilendirmeye yardımcı olması için sosyal medya platformlarını inceleme ve dinleme ile başlayabilirsiniz. Dijital kimliğinizi yönlendirmek için kitle sohbetlerini inceleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin ne istediğine bağlı olarak kimliğinizi değiştirmek zorunda değilsiniz. Kitlenizle konuşma şeklinizi değiştirmeniz gerekir ve kimliğiniz de bu deneyimle şekillenecektir.

Uzmanlığınızdan kar elde etmek isteyen biri ya da kitlenizi dönüştürmek isteyen bir şirket olmanız fark etmeksizin dijital markalaşmaya öncelik vermeniz gerekmektedir. Dijital markalaşma, bir işletmenin kimliği, görünürlüğü ve işletmeyi online olarak keşfeden, onunla ilişki kuran ve etkileşime giren müşteriler arasındaki güvenilirliğidir. Günümüzde müşteriler satın alma kararlarına yardımcı olmak için online platformları (online arama, sosyal medya, mobil uygulamalar gibi) kullanmaktadır. Bu sebeple güçlü bir dijital marka oluşturmak müşteri kazanmanızı, içerik tüketiminizi, marka bilinirliğinizi ve potansiyel müşteri oluşturmanızı artıracaktır.

 

 

SIGN UP FREE
Share This