Sosyal Medya İle E-posta Listenizi Büyütmenin Yolları

24/09/2021 | E-posta Pazarlama

Bugüne kadar en çok kullanılan iletişim kanallarından biri olan e-posta pazarlaması, pazarlamacılara göre müşteri kazanmada ve satış yapmadaki en etkili yöntemlerden kabul ediliyor. Faydaları saymakla bitmeyen e-posta pazarlamasına nereden başlayacağınızı bilemiyor ya da listenizdeki kişileri nasıl artıracağınızı düşünüyorsanız sosyal medya bu konuda size yardımcı olabilir. Sosyal medya hesaplarınızı takip eden kişilerin markanızla ilgilendiği bir gerçektir. Bu potansiyel müşterileri elde tutmanın en iyi yollarından birisi de onları e-posta listenize ekleyip onlarla birebir iletişime geçerek onları özel hissettirmenizdir. Ayrıca e-posta listenizdeki kişileri de sosyal medya hesaplarınıza davet ederek çift taraflı abone aktarımını sağlayabilirsiniz. Şimdi sosyal medya ve daha fazla önereceğimiz yöntemlerle e-posta listenizi nasıl büyüteceğinizi inceleyelim.

1) Sosyal Medya Hesaplarınızdan “ E-bültenimize Abone Ol! ” Paylaşımı Yapın

Belki de ilk akla gelebilecek yollardan birisi sosyal medya hesaplarınızdan insanları abone olmaya teşvik edecek bir paylaşım hazırlamanızdır. Bu paylaşım ile takipçilerinizi e-bülteninize çağırabilirsiniz. Takipçilerinizi harekete geçirmek için birkaç kez önlerine çıkmayı deneyebilirsiniz.

 

2) Facebook’da Abonelik Formu Oluşturun

Facebook Business Manager, Facebook sayfanızın sağ üst köşesine bir buton eklemenize olanak tanır. Bu butona üyelik sayfanızın linkini ya da bir abonelik formu ekleyebilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz kapak resmini de üyelik sayfanızın bağlantısını içeren bir resimle değiştirebilirsiniz. Vereceğiniz URL görselin üzerinde olacağından, tıklanmadığı için akılda kalır ve kolay olmasına önem verin.

 

3) Twitter Ve Google+ Hesaplarınızın Biyografi veya Hakkında Bölümüne Kayıt Formunuzun Linkini Ekleyin

Biyografi kısmında her ne kadar az bir alana yer verilse de kayıt formu için kısa bir URL
eklemenizi öneririz.

 

4) Twitter’da Bir Tweet’i Sabitleyin

Twitter’da, sayfanızın üst kısmında sabit kalması için bir Tweet’i sabitleme seçeneğiniz vardır. Bu tweet, profil sayfanıza girildiği zaman ilk görülen olacaktır. Takipçilerinizi e-posta listenize katılmaya davet edecek bir Tweet’i sabitleyebilirsiniz.

 

5) Yarışma veya Çekiliş Düzenleyin

Birçok pazarlamacı, Facebook, Twitter, Instagram ve başka yerlerde takipçilerini artırmak için yarışmalara, promosyonlara ve çekilişlere ev sahipliği yapar. Bu eğlenceli yöntem yeni müşteriler kazanmanıza ve marka bilinirliğinizi artırmanıza ortam oluşturur. İnsanları rekabet ruhuna ne kadar çok katarsanız etkileşimi o kadar artırırsınız. Yarışmanız için özel olarak bir hashtag oluşturun ve katılımcılarınızın gönderilerini repost ve retweet yaparak onları devam etmeye teşvik edin. Yarışmanızı yayınladıktan sonra, yarışmaya yeni trafik çekmek için tüm sosyal medya hesaplarınızda tanıtın. En önemlisi de yarışmaya mutlaka bir katılım formu ekleyin.

 

6) Twitter Sohbeti Başlatın

Twitter’da bir sohbet başlatmak veya devam ettirmekle samimi bir imaj çizebilirsiniz.
Önce sektörünüzdeki birkaç sohbete katılmakla başlayabilirsiniz. Bulunduğunuz bir Twitter sohbeti sırasında verebileceğiniz ücretsiz ve konu ile alakalı bir kaynağa erişim için takipçilerin e-posta bilgilerini toplayabilirsiniz.

 

E-Posta Pazarlamasında Her Adıma Özel Tavsiyeler

 

7) Facebook Reklamları Oluşturun

Sosyal medya platformlarınızdan e-posta yönlendirmeleri yapmanın en hızlı yolu, reklamlara biraz para harcamaktır. Reklamınız için doğru kişileri bulmak için ülkeler, ilgi alanları, yaş, cinsiyet ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Düşük bir bütçe ile başlayarak reklamınızı test edip ilerisi için ona göre bir strateji belirleyebilirsiniz.

 

8) LinkedIn Grubu Oluşturun

Linkedin’de grup oluşturmak, sektörünüze yönelik bilgi aktarımı yapmak ve ilgili kişilerle konuşmak için mükemmel bir fırsattır. Linkedin’den e-posta aboneleri elde etmek için grubunuzdan kendi yazdığınız, sektörünüzle alakalı olan makalelerinizi veya başka kaynaklardan seçilmiş makaleleri yayınlayabilir ve üyeler arasında konuyu tartışmaya teşvik edebilirsiniz. Grubunuza yeni üyeler almak için, Linkedin’deki gelişmiş arama özelliğini kullanın. Potansiyel müşterilerinizle birebir bağlantı kurmaktan çekinmeyin. Linkedin profilinize e-posta listenize katılmaları için bir bağlantı eklemeyi unutmayın. Ayrıca düzenleyeceğiniz eğitimleri de Linkedin’de duyurmak çok akıllıca olacaktır.

 

9) Youtube Eğitimleri Düzenleyin

Eğitim videoları oluşturup YouTube’da paylaşarak ya da canlı yayınlar yaparak, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgilenenlerden oluşan güçlü bir takipçi kitlesini hızlıca oluşturabilirsiniz. Bir YouTube videosuna sahip olmak, aynı zamanda Google’ın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır.

 

10) SlideShare’den Müşteri Yakalayın

SlideShare mevcut PowerPoint sunumlarınızı alıp herkesle çevrimiçi olarak paylaşmanıza olanak tanıyan bir platform. Yüklediğiniz sunumlar sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşmayı da mümkün kılıyor. Sunumunuza ilgi gösterenlere bir potansiyel müşteri formu oluşturup toplamak istediğiniz bilgilere ve hangi slayttan sonra formun görünmesini istediğinize karar verebilirsiniz.

 

 

11) Instagram Canlı Yayın İle Müşterilerle Birebir İletişime Geçerek Sorularını Yanıtlayın

Periyodik olarak instagram’da canlı yayınlar yaparak müşterilerinizle olan bağınızı kuvvetlendirebilir ve kolay ulaşılabilir olduğunuzu göstererek onların güvenini kazanabilirsiniz.
Ayrıca kararsız olan potansiyel müşterileri de samimiyetiniz sayesinde abone olmaları için ikna edebilirsiniz.

 

12) Web Sitenizin Ana Sayfasına “Abone Ol” Butonu Ekleyin

Web sitenizin en üst kısmına yani en çok görülen yere “abone ol” butonu ekleyerek sayfanızla ilgilenenler için kolay bir kayıt süreci sağlayabilirsiniz.

 

13) Google AdWords’den Yararlanın

En hızlı etkileşim alabileceğiniz bir diğer yöntem de Google Adwords’leri kullanmak. Müşteri çekmek için harekete geçirici ve görenlerin tıklamalarını sağlayacak görseller olmasına özen gösterin.

 

14) Bloglara Yorum Yazanları Listenize Davet Edin

Blog yazılarınıza yorum yapan kişiler sizinle etkileşime girmeye isteklidirler. Yorum yaptıkları için onlara teşekkür edebilir ve daha fazla içerik için abone olmaya teşvik edebilirsiniz.

 

15) Etkinlikleriniz İçin Fragman Videosu Hazırlayın

Eğer bir etkinlik düzenliyorsanız etkinliğinizi gerçekleşmeden önce tanıtmak için kısa bir fragman videosu oluşturun. Bu fragman sayesinde müşterilerinizin ilgisini çekecek ve daha fazlasını görmeleri için kayıt olmalarını sağlayacaksınız.

 

16) Bir Konu Hakkında Anket Düzenleyin

Bir amaca hizmet eden ve belli bir konu hakkında anket düzenlemek de ilgilenen kişiler hakkında veri toplamak açısından iyi bir yöntemdir.

 

 

17) E-posta Listenizdeki Kişilerden Gönderilen İçeriği Paylaşmaya Teşvik Edin

Okuyucularınızı, alınan e-postayı, eğer içerik ilgilerini çekiyorsa, arkadaşları ve tanıdıklarıyla paylaşmaları konusunda teşvik edin. İçeriği paylaşmaları için sosyal medya ikonları koyabilir veya okuyucularınızdan e-postayı arkadaşlarına da iletmelerini isteyebilirsiniz.

 

18) Blog Yazılarınızın Altına “Abone Ol” Butonu Ekleyin

Blog yazınızın sonuna bir abonelik veya devamını indirmeleri için form eklemek, blog yazınızı beğenen okuyucuların abone olmasını kolaylaştıracaktır. Formun basit ve kısa olmasına özen gösterin.

 

19) Web Sitenize Pop-up Ekran Ekleyin

Web sitenizi ziyaret edenlerin karşısına çıkacak “bir e-kitabı indirmek” veya “bir hizmette indirim yapmak” gibi teklifler sunan pop-up ekranları ekleyebilirsiniz.

 

20) Faydalı İçerikleriniz İçin Bir Kayıt Formu Oluşturun

E-kitap, infografik, teknik rapor, makale, sektöre özel rehber, podcast gibi içerikleriniz varsa bunları bir e-posta adresi karşılığında ücretsiz olarak sunabilirsiniz.

 

21) Webinar (Web Semineri) Düzenleyin

İlgi çeken ve faydalı etkinliklerden biri de webinar’lardır. İzleyicilerden webinar’a girmeden önce e-postalarını toplamak için bir kayıt formu oluşturun. Sosyal medya hesaplarınızda etkinliği mutlaka duyurun. Webinar’ı kaydederek izlemeyenler için sonrasında kaydı bir abonelik çağrısı olarak da kullanabilirsiniz.

 

22) QR Kodları Kullanın

Fiziksel dünyada işe yarayacak yöntemlerden biri de ürününüze çıkartma olarak veya reklam panolarına QR kod yerleştirmektir. Böylece herkesi istediğiniz linke yönlendirebilirsiniz.

 

23) Abone Olanlara Özel Ayrıcalıklar Tanıyın

Abone olanlara bir kereye mahsus %25 indirim veya ücretsiz bir içerik gibi cazip teklifler sunabilirsiniz. Buna benzer teklifleri sunmadan önce onlardan sosyal medyalarında markanızı paylaşmalarını ya da e-posta listenize yeni bir abone davet etmelerini isteyebilirsiniz.

 

E-posta Listesini Temiz ve Düzenli Tutmanın 4 Yolu

 

24) Var Olan Abonelerinizi Kaybetmemeye Çalışın

Var olan abonelerinize değer verin ve abonelikten çıkmamalarını sağlayın. Yeni içerikler üreterek onların her zaman ilgisini çekin. Gelen kutularında dikkat çekmek ve ön plana çıkmak için kısa başlıklar ve emojiler kullanın.

 

25) Sayısal Veri Girin

Listeniz biraz ilgi görmeye başladığında, kaç aboneniz olduğunu herkese açık olarak göstermek insanların markanıza güvenmelerini kolaylaştıracaktır.

 

26) Abonelik Kampanyalarınızı Test Edin

Kampanyalarınızı A/B testi ile test etmek size nasıl bir yol izlemeniz konusunda fikir verecektir.

 

27) Fiziksel Kayıt Formu Oluşturun

Eğer bir mağaza veya restoran işletiyorsanız kayıt formlarınızı kasada da müşterilerinize bir teklif karşılığında vermeniz mümkün.

 

28) Kendinize Bir Partner Şirket Bulun

Sizin müşteri profilinize benzer olan ve rakip olmayan bir ortak bulup müşterilerinizi çoğaltabilirsiniz.

 

Etkileyici E-bültenler Oluşturmak İçin 7 Ücretsiz Kaynak Önerisi

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This