E-posta Listesini Temiz ve Düzenli Tutmanın 4 Yolu

17/09/2020 | E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması yaparken, satış oranlarını arttırmak isteyen her marka için, elbette geniş bir listeye sahip olmak önemli bir strateji. Markaların, e-posta pazarlamasında başarılı olmak için listelerini genişletip büyütmesi elbette oldukça kıymetli. Fakat oluşturduğunuz listede yer alan alıcılarınızın da; markanızla, ürün ve hizmetlerinizle ilgili, hedef kitlenizin oluşturduğu bir kalabalık olması çok daha önemli. Listenizin potansiyel müşterilerinizden oluşan kaliteli bir liste olması, doğru kişileri hedeflediğiniz için, e-posta pazarlama kampanyalarınızın verimini arttıracaktır. Yani, temiz ve düzenli bir listeye sahip olmak, başarının altın kurallarından biridir. Peki kaliteli bir listeye nasıl sahip olursunuz? Gelin hep birlikte inceleyelim.

1- Abonelikten Ayrılma Linkleriniz Açık ve Net Olmalı

E-postalarınıza abone olan alıcılarınız, bir süre sonra markanız ile ilgili kampanya, bilgilendirme veya haberlere karşı ilgilerini kaybedebilir, bir daha sizden e-posta almak istemeyebilirler. Bu durumda, sizlere güvenilir bir marka imajı da sağlayacak olan abonelikten ayrılma seçeceğini, alıcılarınıza sunmanız gerekir. Markanıza ilgisini kaybetmiş kişilerin abonelikten ayrılma seçeneğini, e-postalarınızın alt kısmına, “ E-posta listesinden çıkmak için…” gibi açık referanslar vererek mutlaka sunun. Bu sayede, listenizde, hedef kitlenizde yer alan kişilerin olmasını da garanti altına almış olur, e-posta pazarlama kampanyalarınızda çok daha yüksek bir başarı elde edersiniz. Ayrıca, ant-spam kuralları ve KVKK gereğince, e-postalarınızda abonelikten ayrılma seçeneğine yer vermenizin zorunlu olduğunu da belirtelim. 

2- Abonelerinizden Geri Bildirim Alın

Kampanyalarınızı gönderdiğiniz abonelerinizin bir kısmı, artık sizden gelen içeriklere tıklamayı bırakmış olabilir. Bu durum, hem kullanıcının kişisel tercihleri sebebiyle hem de sizden gelen içeriklerin dikkatlerini çekmemesi sebebiyle gerçekleşmiş olabilir. Alıcınızın gönderdiğiniz içeriklere ilgisini neden kaybetmiş olabileceğini netleştirmek adına, onlarla ilişki kurmaya yönelik e-postalar gönderebilir, en çok ilgilendikleri konuları iletmelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede, markanızla ilgili isteklerini, memnuniyetsizliklerini veya pozitif dönütlerini öğrenebilirsiniz. Listenizde geri bildirim alamadığınız kullanıcıları mutlaka aktif olmayanlar listesine ekleyin, sizden e-posta almak istemeyenleri ise listenizden çıkarın. Böylece, listenizin temiz ve düzenli kalmasını sağlayabilirsiniz.

3- Yalnızca Hedef Kitlenize Uygun Aboneler Kazanmaya Çalışın

Ürün ve hizmetlerinize ilgilenmeyen kullanıcıları listenize eklemek, yalnızca listenizin daha kalabalık görünmesini sağlar. Fakat kalabalık bir listeye sahip olsanız da, doğru kullanıcılardan oluşan bir liste olmadığında, malesef verimsizdir. Bu nedenle, alakasız ve gereksiz e-postalarla dolu bir liste oluşturmaktan mutlaka kaçının. Hedef kitlenizden oluşan, ilgili kitlenin yer aldığı bir liste oluşturmak, her zaman için kampanyanın hedefli bir şekilde alıcıya ulaşmasını sağlar. Bu da elbette e-posta pazarlama verimliliğinizi arttırmanın bir diğer yoludur. Mesajlar ilgili kitleye iletildiği için, açılma ve tıklanma oranları artar, geri dönüş alma oranınız da bağlantılı olarak artar. Sonuç mu? Elbette verimli bir kampanya!

4- Listeleriniz Segmente Ederek Oluşturun 

Başarılı e-posta kampanyaları için segmente edilmiş listeler olmazsa olmazdır. E-posta listenizi bölümlere ayırmak, temiz bir liste oluşturmak açısından çok önemlidir. Çünkü bu sayede, abonelerinize sadece onları en çok ilgilendiren e-postaları gönderebilirsiniz. E-posta gönderim listelerinizi oluştururken segmentasyon yapmak, okunma oranlarınızı ve geri dönüş oranlarınızı artıracak ve e-posta iletilebilirlik itibarınızı geliştirecektir. Listelerinizde; cinsiyet, yaş, müşteriler, potansiyel müşteriler, iş ortakları, yaşanılan şehir/ülke, meslek, yeni aboneler, aktif aboneler gibi yüzlerce çoklu liste seçeneği oluşturabilir, hedeflediğiniz kitleye kampanyalarınızı ileterek başarı oranını arttırabilirsiniz.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This