E-Posta Pazarlamasında Her Adıma Özel Tavsiyeler

31/08/2021 | E-posta Pazarlama

E-postalar dijital pazarlamanın en çok tercih edilen ve en güçlü yönlerinden biri olmaya hiç ara vermeden devam ediyor. Dünya genelinde yollanan e-posta sayısı şu anda günde 103 trilyonu bulabiliyor, bu nedenle de e-postanın en çok tercih edilen iletişim araçlarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

E-posta pazarlamasına yapılan yatırımın geri dönüşü (ROI) oldukça yüksek olsa da doğru bir stratejiyle her zaman daha fazla artırılmaya açık olduğunu görebiliriz. Özellikle de e-posta listenize yeni üye olan kullanıcıların markanızı tanıma adımlarında, onlara doğru mesajları yollayabilirseniz başarıya ulaşmanız çok daha kolay olur.

 

1.İlk Adım: Marka Farkındalığı Yaratın

 

Listenize yeni üye olmuş ve markanızı yeni tanımaya başlayan birinden hemen harcama yapmasını ve ürün ya da hizmetlerinizi satın almasını isteyemezsiniz. Satın alma işleminden önce her kullanıcıya güven duygusunun aşılanması gerekir.

Kullanıcıların markanıza güvenmesi için onlara şeffaf bir şekilde markanızı tanıtan, bilgilendirici içerikler sunmanız başarılı sonuçlar verecektir. Bunların yanında faydalı ve eğitici yazılar ya da eğitim videolarına linkler de ekleyebilirsiniz. Örneğin kozmetik sektöründe yer alan bir markaysanız doğru ten makyajı ürünlerinin seçimi konulu bir yazı ya da ücretsiz makyaj dersi videoları markanıza duyulan güveni artıracaktır.

Marka kültürünüze uygun bir dil kullanmanız, samimi ve net olmanız ise kullanıcılarla iletişimi çok daha pürüzsüz bir hâle getirecektir.

 

2.İlgililerle İletişime Geçin

 

İlk adımdan sonra hâlâ listenize üyelikten çıkmayan ve e-postalarınızı okuyan insanlar markanıza ilgi duymuş, tam olarak satın almaya karar vermese bile düşünme aşamasında olan kitleleri oluştururlar. Bu hassas noktada onları satın almaya ikna etmeye çalışmak aceleci bir davranış olabilir. Onun yerine case study’ler, ürünlerinizden memnun kalan müşterilerin düşünceleri ve başarılarınızı paylaşabilirsiniz.

Ayrıca ilk adımda markanızı sade bir şekilde tanıtmayı tercih ettiyseniz ikinci adımda yukarıda bahsettiğimiz ücretsiz eğitim videoları, bilgilendirici yazıları bu adımda kullanabilirsiniz

İkinci adım için bütün kullanıcılara aynı e-postayı göndermek yerine kullanıcıları davranışlarına göre segmente ederek daha özelleştirilmiş gönderilere imza atabilirsiniz.

İkinci adımda gönderilerinizin sonuna call-to-action eklemek de akıllıca olacaktır.

 

 

E-posta Gönderimi İçin En Uygun Gün ve Saat Nedir? Öğrenmek için BURAYA TIKLA

 

 

3.Karar Verme Aşamalarında Vurucu E-Postalar Yollayın

 

Üçüncü adımda kullanıcılar artık karar vermeye hazır olacaklardır. Bu nedenle de e-posta içeriklerinizde kullanıcıları harekete geçirici cümleler ve görseller kullanmayı tercih edebilirsiniz. İkna edici olması gerektiği için en çok özen göstermeniz gereken e-postanın bu olduğunu söyleyebiliriz.

Mail listenize üye olanları satın alma işlemine ikna etmek için onlara çeşitli kampanyalar ve fırsatlar sunabilirsiniz. Bunlar arasında ilk defa alışverişe mahsus indirimler bulunabilir, bu indirimleri süreli yapmanız kimi durumlarda çok daha büyük etki yaratabilir.

Kozmetik ve gıda gibi sektörlerde yer alan markalar deneme boyu ürünler gönderebilir. Eğitim ya da program gibi ürünleriniz varsa müşterilerin denemeleri için kısa süreli ücretsiz kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

 

4.Onları Önemsediğinizi Gösterin

 

Yeni bir müşteri bulmak için var olan müşterinin tekrar alışveriş yapmasını sağlamak için gerekenden neredeyse 6-7 kat daha fazla bütçeye ihtiyacınız olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden ürününüzü ya da hizmetinizi satın almış olan kullanıcılara duyguğunuz minneti belirten, onların düşünceli bulacağı e-postalar dördüncü adımı oluşturuyor.

Bu adımda hazırladığınız kampanyaya göre farklı aksiyonlar alabilirsiniz. Fırsatlar ve indirimler eski müşterileri tekrar kazanmak için idealdir. Ürün ya da hizmet memnuniyeti anketleri ise yalnızca müşterilerinize onları düşündüğünüzü hissettirmekle kalmayacak aynı zamanda da işletmenizin gelişimi için yardımcı olacak geribildirimi de sağlayacaktır.

Bütün bu adımlar marka kültürünüze, pazarladığınız ürün ya da hizmete göre değişkenlik gösterebilse de yeni müşterileri satın almaya yönlendirmek için stratejik bir yol izlenmesi gerektiği neredeyse her marka için geçerlidir. Siz de bu etkili pazarlama yöntemini doğru strateji ve dikkatli adımlarla çok daha güçlendirebilirsiniz.

 

 

Okula Dönüş E-posta Kampanyalarınızda Dikkat Etmeniz Gerekenler Nedir? Öğrenmek için BURAYA TIKLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This