E-posta Gönderimi İçin En Uygun Gün ve Saat Nedir?

19/03/2021 | E-posta Pazarlama

Kampanyalarınızı oluşturdunuz ve abonelerinize göndermek için hazırsınız diyelim; peki ya e-posta gönderimi için uygun bir zaman olduğuna emin misiniz? Kampanyalarınızın ve pazarlama e-postalarınızın etkili olmasında gönderim zamanının rolü oldukça büyük. Doğru zamanda göndermediğiniz bir e-postanın açılım oranı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. E-posta gönderimi için kesin olarak bir zaman belirtmek maalesef mümkün değil. Şayet böyle bir gerçeklik olsaydı bütün işletmeler e-postaları aynı anda gönderirdi değil mi? E-postalarınızı göndermek için en doğru zaman; markanızın iletmek istediği mesaja, ürünlerinize ve hedef kitlenize göre değişiklik gösterebilir. Bu yazımızda sizlere e-posta kampanyalarınızdan en yüksek verimi almanıza yardımcı olacak, açılma oranlarını artırmanızı sağlayacak ve işletmeniz için mükemmel zamanlamayı tespit etmenize yarayacak bilgileri paylaşıyoruz. Hazırsanız başlayalım…

E-posta gönderimi için doğru zaman ile ilgili bazı genel algılar mevcut ve yaygın olarak kabul görmekte. Gelin önce bu ipuçlarına bir göz atalım

Pazartesi Günleri

Bilirsiniz ki pazartesi günleri çoğu insan için sendromlu başlar. Güzel geçen bir hafta sonunun ardından pazartesi sabahı iş hayatının koşturması, günlük yapılması gereken işlerin sorumluluğu vb. durumlar stres ve yoğunluk yaratabiliyor. Hal böyle olunca örneğin pazartesi sabah saatlerinde gönderdiğiniz bir e-posta muhtemelen bir yığın mailin içerisinde kaybolacak, açılmadan kalacak ve hatta belki silinecektir. Pazartesi günü e-posta gönderimi yapacaksanız öğleden sonrayı tercih etmeniz tavsiye edilir.

Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri :

E-posta pazarlamacıların genellikle pazartesi sabahı ve cuma akşamları e-posta gönderimi yapmaktan kaçındıkları bir gerçek. Hal böyle olunca hafta ortası e-posta gönderimi için daha uygun günler haline geliyor. Euromsg express verilerine göre de bu günler içerisinde en fazla e-posta gönderimi Salı ve Çarşamba günleri yapılmakta.

Cuma Günleri:

Hafta sonuna çok az bir zaman kalan bu günde insanlar genellikle işlerini yetiştirmek veya bitirmekle meşgul oluyorlar. Yapılan bazı araştırmalara göre cuma günleri öğle saatinden hemen sonrası e-posta açılma oranları, aynı gün içerisindeki diğer saat aralıklarına göre oldukça yüksek. Yeni iş ve sorumlulukların alınmadığını da düşünürsek insanların e-postaları ile ilgilenebilecek vakit bulabildiklerini söyleyebiliriz.

Hafta Sonları:

Hafta sonları genellikle e-postaların açılma oranlarının düşük olduğu günlerdir. İnsanların sosyal aktivitelere daha çok vakit ayırdığı, maillerini kontrol etmediği veya görmezden geldiği zamanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle haftasonları mail gönderimi için pek uygun zamanlar olmayabilir. Olaya farklı bir açıdan baktığımızda ise hafta sonları e-posta gönderim yoğunluğu diğer günlere göre oldukça azdır. Gönderdiğiniz e-postaların görünürlüğü bu günlerde daha fazla olabilir. Hafta sonları e-posta açılma oranı verilerinize göre en doğru kararı vererek hareket etmenizi tavsiye edebiliriz. Karar sizin.

Gündüz ve akşam saatleri:

E-postaları genellikle gündüz saatleri göndermek daha uygun zamanlardır. Sabah 9.00 – 10.00 saatleri e-postaların açılma oranlarının yüksek olduğu zaman aralıklarından biridir.
Euromsg express verilerine göre e-postaların en yüksek açılma oranı
9.00 – 10.00 saatleri arasında. Bu veriyi 7.00 – 9.00 saat dilimi takip ediyor. Akşam saatlerinde ise e-postaların 19.00 – 20.00 saatleri arasında açılma oranları yüksek.

E-posta pazarlama çalışmaları araştırmalarından elde edilen bazı verilere göre ise;

  • Pazarlama e-postalarının %40’ı sabah saat 6.00 – 12.00 arasında gönderiliyor.
  • Perşembe günleri saat 11.00‘dan önce e-posta göndermek %25 CRT (Click- through Rate) getirmektedir.
  • Cuma günleri hafta sonu ve diğer günlere göre e-posta açılma oranlarının daha yüksek olduğu günlerdir.
  • E-posta kampanyalarını göndermek için en uygun saat aralığı 8.00 – 10.00 saatleri arasındadır.

Doğru e-posta gönderim zamanı hedef kitle, konum, alıcıların davranışları ve genel hedeflerinize göre değişiklik gösterir. Bütün bu verilerin yanı sıra e-posta gönderimi için doğru zamanı tespit etmek için hedef kitlenizin en çok hangi saatlerde aktif durumda olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin bir e-ticaret siteniz varsa en çok satış yaptığınız gün ve saat aralıklarını belirlemeniz bu zaman aralıklarına özel strateji belirlemenize yardımcı olacak ve başarı oranınızı artıracaktır. Markanız için e-posta gönderimi adına mükemmel zamanlamayı belirlemek için verilerinizi analiz etmeniz size oldukça fayda sağlayacaktır.

Ayrıca;

  • Onay e-postası,
  • Hoş geldin mesajı,
  • Fatura bilgilendirmesi vb.

abonelerinizin bir işlemi gerçekleştirmesinin ardından göndermeniz gereken e-postaları göndermek için en doğru zaman işlemden hemen sonrasıdır. İşlemsel e-postaların gönderim hızı alıcılarınız ile aranızdaki etkileşimi artıracak en önemli etkenlerden biridir. Euromsg express ile işlem e-postalarınızı 1,59 saniyede alıcılarınızın posta kutusuna ulaştırabilirsiniz.

İşlemsel e-postalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için ayrıca bu yazımıza (işlemsel e-posta blog yazısı) göz atabilirsiniz.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This