Kampanyanızın Spam’e (İstenmeyen) Düşmesini Engelleyecek 10 Tavsiye

11/03/2021 | E-posta Pazarlama

Kampanyalarınızın, alıcı e-posta adresine ulaşmamasının birbirinden farklı olarak birçok nedeni ve kontrol alanları vardır. Bunlar içerisinde en çok rastlanan durum kampanyalarınızın spam (istenmeyen) klasörüne düşmesidir. Gönderdiğiniz her kampanya e-postasının spam olup olmadığı tespit etmek için e-posta servis sağlayıcılar (gmail, hotmail, yahoo, yandex vb.) tarafından gerçekleştirilen, neredeyse 800 farklı testten geçmesi gerektiğini biliyor muydunuz?
Bu durumda kampanyanızın spam (istenmeyen) klasörüne düşmesini engellemeye yardımcı olacak, kolay uygulanabilen yöntemler kampanyalarınızın kurtarıcısı olabilir.
Gelin kampanyalarınızın spam kutusuna düşmesini engelleyecek ve en kolay şekilde uygulayabileceğiniz 10 tavsiyeyi aşağıda inceleyelim.

1. Kampanyalarınızı Kurumsal Kimliğiniz ile Gönderin

Arkadaşlarınıza e-posta gönderirken veya iş hayatınızda gönderdiğiniz günlük e-postalarınızı ‘free mail’ olarak adlandırılan ( @gmail, @hotmail, @yahoo vb.) uzantılara sahip mail adreslerini kullanarak göndermenizde bir sakınca yoktur. Ancak toplu kampanya e-posta gönderimlerinizde free mail olarak adlandırılan bu mail adreslerini kullanmanız spam kutusuna düşme riskinizi ciddi oranda arttıracaktır. Bu nedenle kampanyalarınızı her zaman web mail olarak adlandırılan kurumsal mail adresi ile kurumsal kimliğiniz üzerinden göndermenizde fayda var.

Kurumsal mail adresi ile kurumsal kimliğiniz üzerinden göndereceğiniz kampanyalarınız için info@, bilgi@, buten@, duyuru@ gibi açık ve toplu gönderimle uyumlu e-posta gönderici bilgisi kullanmanız, iletilebilirliğinizi daha da arttıracaktır.

Kurumsal e-posta adresinizi gönderici profili olarak belirlemenizin ardından alan adı kaydınızın doğrulamasını yapmayı unutmayın. Alan adı kaydı doğrulaması, toplu e-posta gönderimleri için alan adının sunuculara tanımlanma yöntemidir. Euromsg express panel içerisinden doğrulama işleminizi yapabilirsiniz.

2. Kampanya Şablon İçeriğini Kontrol Edin

Spam filtreleri öncelikle kampanya e-postanızda göndereceğiniz şablon içeriğinizi kontrol eder. Şablon içeriği, kampanya e-posta gönderilerinizin gelen kutusuna düşmesinde önemli rol oynar. Spam filtrelerinin tüm kampanya içeriğini kelime kelime ve şablona özel analiz etme becerisi yoktur, bu nedenle temel olarak spam ile ilişkili kelimeleri veya kelime öbeklerini işaretlerler. İçeriklerinizde bu kelime ve kelime öbekleri var ise kampanyanız otomatik olarak spam olarak işaretlenir.
Spam filtrelerine takılmamanız için şablon içeriğinizi oluştururken dikkat etmenizin faydalı olacağı bir kaç durum aşağıdadır.

● Görselleri ve metinleri dengeli kullanın. Tümü görsel veya tümü metin olan şablonlar, spam filtrelerinin takibindedir. Spam filtreleri, şablon içeriğinde sadece yazı kullanılmasını veya çok fazla kelime kullanılmasını sevmezler. Ortalama olarak 200 kelimeye kadar metin kullanmanız güvenli içerik izlenimi yaratmakta etkilidir. Bu durum aynı zamanda alıcılarınızın içeriği yorulmadan anlamasını sağlayacaktır.

● Konu satırında veya ön izleme satırındaki metinlerin tamamının büyük harf ile yazılı olmamasına ve şablon içeriğinde yer alan metinlerin tamamının büyük harf ile yazılı olmamasına dikkat edin.

● Konu başlığında ünlem, soru işareti gibi noktalama işaretleri kullanmayın. Şablon içeriğinde de çok fazla ünlem kullanmamaya dikkat edin.

● Şablon içeriğinde “spam değildir” “bunu kaçırmayın” “büyük fırsat” gibi, spam filtreleri tarafından kolayca yakalanacak eylem çağrılarında bulunmak yerine “bu fırsattan yararlanmayı unutmayın”, “size özel fırsatlardan yararlanın” gibi kullanımları tercih edin.

Okumanızda Yarar Var: E-posta Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gereken 6 İpucu

3. Spam Skor da Belirtilenlere Dikkat Edin

Euromsg express içerisinde şablonunuzu hazırladıktan sonra, şablon özelinde spam skor hesaplaması yapılır. Yapılan bu spam skor hesaplaması sonrasında çıkan spam puanının, şablon içerisinde nerede yer aldığı ve ne şekilde değiştirilebileceğine dair yapılan bilgilendirmeyi dikkate alın. Spam skorunuz 1.99 un ne kadar altında ise o kadar güvenli şablon tasarımına sahipsinizdir. Ayrıca spam skoru 4.00 ve üzeri olan şablonların gönderimi sistem tarafından otomatik olarak engellenir.

4. Satın Alınmış ve İzinsiz Üye Listeleri Kullanmayın!

01 Mayıs 2015 tarihi itibari ile hayatımıza giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu her ne kadar satın alınmış listeleri engellemiş olsa da maalesef hala yasa dışı üye listesi satışları yapılmaktadır. Üye listesi satın alarak daha çok kişiye kolayca ulaşabilme düşüncesi oluşuyor olsa da bu yöntem hem yasa dışıdır hem de sizin itibarınızı düşürecektir.
Tüm bu durumlara ek olarak da aktif olmayan e-posta adresleri ve spam tuzaklarıyla dolu olan bu listelere göndereceğiniz e-postalar, kuralları çiğneyerek istenmeyen e-posta gönderdiğiniz bilgisinin mail servis sağlayıcılarına iletilmesini sağlayacaktır.
Bu durum , e-posta adresinizin ve alan adınızın spam sağlayıcı olarak işaretlenmesine neden olacak ve alan adı repütasyonunuzu düşürecektir. Bu işlemi bir defa bile yapmış olsanız, e-postanız spam sağlayıcı olarak işaretlenmiş ise, e-postanızın sicilini temizlemek oldukça uzun zaman alacak ve teknik geliştirmeye ihtiyaç duymanıza neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir: İzinli E-posta Listesi Oluşturma Yolları

5. Gönderi Öncesinde Test Edin

Euromsg express içerisinde ayarlar ekranından test üyelerinizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede kampanya e-posta şablonunuzu hazırladıktan sonra, üye listelerinize göndermeden “teste gönder” özelliği ile kampanyanızı öncelikle test üyelerinize göndererek, listelerinizde yer alan üyelere gidecek olan kampanya e-postasını test etme şansına sahip olursunuz.

6. Abonelikten Kolay Ayrılma Hakkı Tanıyın

Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun gereği tüm üyelerinize iletişime geçmiş olduğunuz kanal üzerinden abonelikten çıkma hakkı da tanımanız gereklidir. Bu durum yasal duruma ek olarak üyelerinize hem güven sağlamanıza hem de listelerinizi temiz tutmanıza yardımcı olacak bir yöntemdir.
“Abonelikten ayrılmak için tıklayınız.” linkini sizler için sistem tarafından kampanya içerisinde giden her e-postanıza otomatik eklemekteyiz. Linke tıklayan alıcılar, euromsg express içerisinde yer alan listelerinizde otomatik olarak izin durumunu kapalı olarak günceller ve üyelerinize bu işlem sonrasındaki kampanyalarınız bir daha gönderilmez.

7. Kampanya Konu Satırına Özen Gösterin

Oluşturmuş olduğunuz kampanyanızın gönderimi sonrasında kampanyanızın alıcınız ile ilk temas ettiği kısım, konu satırıdır. Konu satırınız ne kadar ilgi çekici ve hazırlamış olduğunuz kampanya içeriği ile uyumlu ise açılma oranınız o kadar artacaktır.

Bu duruma ek olarak spam filtrelerinde ilk dikkat edilen alan yine alıcınız ile etkileşimi başlattığınız bu konu satırıdır. O nedenle göndermiş olduğunuz kampanyalarınızın konusu belirlerken çok dikkatli olmalısınız. İşte konu satırı ile ilgili birkaç kampanya kurtarıcı tavsiye;

● Konu satırınız kısa olmalıdır. Konu belirlerken 4 kelimeyi geçmemeye özen gösterin. Eğer kampanya ile ilgili farklı bir cümle daha kurmak isterseniz bunu önizleme metni (pre – header) kısmına bırakın.

Önizleme ile ilgili detaylı bilgi için: Kampanya Ön İzleme Metni(Pre-header) Nedir?

● Kampanya konusunu belirlerken kampanya var, indirimi kaçırmayın, gibi spam filtrelerine kolayca yakalanabilecek kelimeleri kullanmak yerine kendinize özgü kelimeler ile eylem çağrısını gerçekleştirin.

● Kampanya konusunu belirlerken yüzdelik (%), ünlem (!) ve soru işareti (?) gibi noktalama işaretleri kullanmaktan kaçının.

8. Üye Listenizi Temiz Tutun

Kampanya gönderiminiz sonrasında kampanyanıza ait raporlar ekranımızda göndermiş olduğunuz kampanyada seçmiş olduğunuz listeleriniz içerisinde yer alan tüm üyelerinizin kampanyanız ile olan etkileşimlerini ve durum bilgilerini görebilirsiniz. Buradaki en önemli konu kampanya gönderi raporunuzda durum bilgisi olarak geçersiz (hardbounce) olan üyelerinize daha sonraki gönderimleriniz ulaşmayacağı için bu üyeleriniz üye limitinizi verimsiz kullanmanıza neden olacaktır. Ayrıca geçersiz üyelere tekrar gönderim yaparak domaininizin e-posta servis sağlayıcılar (gmail, hotmail vb.) tarafından bloklanmasını engellemiş olursunuz.

Daha önceki kampanya gönderimlerinizde şablonunuz içerisinde yer alan “abonelikten ayrılmak için tıklayınız” linki üzerinden gönderi izin durumunu kapatan üyelerinize de daha sonrasında gönderilen kampanyalarınız iletilmeyeceğinden bu üyelerinizi de listelerinizden kaldırmak hem listelerinizi temizlemenize hem de gönderim hakkınızı daha verimli kullanabilmenize olanak tanır.

9. E-posta Listelerinizi Üyelerinize Göre Daraltın

Toplu e-posta gönderimlerinde kampanyanın içeriği kadar kampanyanızı doğru alıcıya iletmeniz de önemlidir. Oluşturacağınız listelerinizi üyelerinizin ilgi alanları, davranış modelleri, kültürel özellikleri gibi demografik bilgilere göre ayırarak, listelerinizi daraltabilirsiniz.
Bu sayede göndereceğiniz kampanya içeriğine uygun üye listesini seçebilirsiniz. Doğru mesajı doğru üyeye iletmek kampanyanızın açılma oranını arttıracaktır.

10. Eklediğiniz Link Oranına Dikkat Edin

Bir kampanya şablonu, kampanyanızı her zaman üyelerinize duyurmak, tanıtmak veya bilgilendirmek için yeterli alana sahip olmayabilir. İçerisine eklediğiniz görseller, metinler zaman zaman sizin anlatmak istediklerinize yetmeyebilir.

Bu gibi durumlarda kampanya şablonunuz içerisine bir yönlendirme linki ekleyerek, üyelerinizi daha geniş anlatımlı bir sayfaya yönlendirmeniz daha verimli olabilir.
Kampanya şablonunuzun içerisine link koymak, üyeleriniz ile olan etkileşiminizin artması için en kolay ve etkili yollardan biri iken aynı zamanda dikkatsiz kullanımı sizin istenmeyen (spam) klasörüne düşürecek en temel nedenlerden biri olabilir.

Peki spam (istenmeyen) klasörüne düşmeden mailinize link eklemek için nelere dikkat etmelisiniz?

● Linklerinizi kampanya içerisine URL olarak eklemek yerine, metin içerisine veya şablon içerisinde yer alan bir görsele bağlantı linki olarak eklemeniz kampanya kurtarıcı olacaktır.

● Aynı kampanya şablonu içerisine eklediğiniz link sayısına dikkat edin. Aynı şablon içerisine ikiden fazla link koymak kampanyanızın spam (istenmeyen) klasörüne düşmesine neden olabilir.

BONUS: Alan adı (Domain) Repütasyonunuza Dikkat Edin

Daha önceden kendi e-posta kutunuz üzerinden toplu gönderimler yapmışsanız veya gönderi listelerinizi temizlemeden kirli veriye sahip listeye gönderim yapmışsanız bu gibi durumlar alan adı (domain)nızın free mail filtreleri üzerinde işaretlenmiş olma ihtimalini arttıracaktır. Bu nedenle domain repütasyonunuzu kontrol etmeyi unutmayın. Hosting hizmeti almış olduğunuz firmanın size vermiş olduğu bilgiler ile paneline girerek, domain repütasyonunuzu kontrol edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: E-posta Listesini Temiz ve Düzenli Tutmanın 4 Yolu

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This