E-posta Tasarımlarında Dikkat Edilmesi Gereken 6 İpucu

11/11/2020 | E-posta Pazarlama

Dijital çağın etkisiyle müşterilerin önüne her gün binlerce görsel ve içerik sunuluyor. İçeriklerin bu kadar hızlı tüketildiği bir dönemde ise her alanda etkileyici bir görsel uyuma sahip olmak markalar açısından oldukça önemli. Müşteriyle kurulan iletişimde hala en çok tercih edilen kanal olan e-postalar için ise durum pek de farklı değil. Söz konusu e-posta pazarlama olduğunda; grafikler, butonlar, renk ve içerik bölümlerinin açıkça tanımlanması e-posta kampanyalarınızın fark yaratabilmesi, mevcut ve olası müşteri adaylarınızın dikkatini çekebilmesi için büyük önem arz ediyor. Başarılı bir e-posta kampanyası oluşturmanızın önemli adımlarından biri olan e-posta tasarımını nasıl göz alıcı bir hale getirebileceğiniz ile ilgili ipuçlarını sizler için derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

Görselleri Optimize Etmeyi İhmal Etmeyin

E-postalarda vermek istediğiniz mesaj ve alt metinle uyumlu görsellere yer vermeniz, alıcılarınızın dikkatini daha çok çekecek ve geri dönüş oranlarınızı arttıracaktır. Yapılan son araştırmalara göre, birçok sektörden işletmeler kampanyalarında doğru görsel kullanımı ile kampanya verimliliğini büyük ölçüde artırabilmekte; özellikle perakende, gıda ve giyim sektöründe hizmet veren markaların, alıcıların e-postalarda ürünlerin görsellerini gördüklerinde satın alma oranlarının arttığı göz önünde bulundurulduğunda doğru görsel kullanımına ekstra önem göstermesi beklenebilir. 

Ancak e-postalarınızın spame düşmesini engellemek ve alıcının kısa bir sürede dikkatini kampanyanıza çekebilmek için, e-postalarınızın görseller metin dengesini doğru kurmak oldukça önemli. Ayrıca, alıcılarınızın e-postalarını, görüntüleri devre dışı bırakarak görüntüleme ihtimalini aklınızdan çıkarmamanızda fayda var. Bu nedenle alt metinde de vermek istediğiniz mesajı doğru bir şekilde ilettiğinizden emin olun.

Uyumlu Bir E-posta Tasarımı İçin Hizalama Yapmayı Unutmayın

E-postalarınızın uyumlu ve özenli bir görünüme sahip olması, alıcılarınızda prestiji yüksek bir marka olduğunuz izlenimini yaratan önemli ipuçlarından biridir. Ayrıca, hizalanmış bir e-posta, hedef kitlenizin kampanyanızı okumasını kolaylaştırarak, mesajınızı doğru bir şekilde iletmenize olanak tanır. Bu nedenle; görsellerden metinlere, butonlardan linklere her ayrıntının her zaman belirli bir hizada tasarlanması gerekir. Uyumlu bir görünüme sahip bir e-posta kampanyası oluşturmak ve en doğal okuma koşulunu sağlamak için orta ve sağ hizalama yapmak yerine, soldan hizalı bir tasarım yapmaya özen gösterin.

E-postalarınızda Renk Uyumunu Yakalayın

İnsan psikolojisi üzerinde oldukça etkili renkler, e-posta kampanyalarınızda başarıyı yakalamanızı sağlayacak önemli faktörlerden biri. Marka karakterinize uygun, uyumlu ve vermek istediğiniz mesaja uygun renkleri tercih ederek, hedef kitlenizin duygularını harekete geçirebilir, kampanyalarınıza ilgisini arttırabilirsiniz. Örneğin, yeşil renk güven ve sıcaklık duygusunu harekete geçirirken, beyaz sadelik, netlik ve soğukkanlılığı temsil eder. Kırmızı rengin harekete geçirici bir etkisi varken, mor renk markanızın daha asil bir görünüme bürünmesini sağlar. 

Renk tercihlerinizi yaparken, doğru kontrast kullanmaya ve kampanyanızın arka plan renginin kaybolmamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca, hedef kitlenizde renk körlüğü rahatsızlığına sahip kişiler olabileceği ihtimalini düşünerek, renklerinizi herkesin görebileceği şekilde seçmenizde fayda var.

Yazı Tipini Doğru Seçmeye Özen Gösterin

Marka bilinirliğinin artması ve güvenli bir marka algısı yaratabilmeniz için, markanızın her zaman kullanmayı tercih ettiği belirli metrikler oluşturmanız oldukça önemlidir. E-postalarınızda markanızın devamlı tercih edeceği, kendinize özel bir font kullanmayı ihmal etmeyin. Bu sayede, alıcınızın markanızı tanımasını kolaylaştırmış olacaksınız. 

Ayrıca, seçtiğiniz yazı tipinin Gmail, Outlook gibi tüm platformlar ve cihazlara uyumlu bir font olmasına dikkat edin. Alıcılarınızın gönderdiğiniz mesajları okuyamamasnı istemezsiniz değil mi? E-postalarınızın okunabilirliğini arttırmanız için, güvenli fontları tercih edebilir, kampanyalarınızı başarıya ulaştırabilirsiniz. 

Satır Aralıklarının ve Boşlukların Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Alıcılarınızın kolaylıkla metni okuyup, görseli görebilmesini sağlamak için doğru satır aralıkları ve yüksekliklerini kullanmak gerekir. İç içe geçmiş, karmaşık görünümlü metinlerle oluşturulmuş, boşluk alanlarına yer verilmemiş e-postalar, alıcıların kampanyalarınızı okuma ihtimalini düşürür. Okunabilirlik oranını arttırmak için, mutlaka hedef kitlenizin çabucak tarayabileceği, satır aralıkları ve boşlukları doğru ayarlanmış e-postalar oluşturmaya özen gösterin.

E-postalarınızda Beyaz Alana Mutlaka Yer Verin

Mesajınızı en net ve doğru bir şekilde, yüksek okunabilirlik oranlarıyla iletebilmeniz için, e-postalarınızda beyaz alana yer vermeniz oldukça önemlidir. Hedef kitlenize kolay okuma ve anlama deneyimi sunmak için; sağ ve sol kenar boşluklarında ve paragraflar arasında beyaz alan kullanmayı ihmal etmeyin. 

Ayrıca, yoğun arka plan renklerinin kullanıldığı tasarımlar ucuz ve basit görünebileceği için, markanızın “kalite” algısına zarar verebilir. Beyaz alanlara yer vererek, bir yandan alıcılarınıza kaliteli bir marka izlenimi verirken, diğer yandan kolay bir okuma deneyimi sunabilirsiniz.

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This