Kampanya Ön İzleme Metni (Pre-header) Nedir?

10/08/2020 | E-posta Pazarlama, Yeni Başlayanlar

E-posta pazarlaması yapan herkesin sıkça karşılaştığı kısımlardan biri de kampanya ön izleme metni, yani uluslararası adı ile pre-header kısmıdır. Ön izleme metni (pre-header), gönderdiğin e-postanın konu başlığı altında yer alan alt başlık niteliğinde olup, kampanya konu başlığından sonra, alıcılarının dikkatini çekmeni sağlayacak en etkili alandır. Ön izleme metnini(pre-header), kampanyanın başladığı yer olarak düşünebilirsin. 

Mail uygulamalarında pre-headerın gözüktüğü alan.

E-posta pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmenin en etkili yolu, e-posta açılma oranlarını ölçümlemekten geçer. İşte bu noktada, ön izleme metni(pre-header) oldukça büyük önem taşıyan bir alandır. Kısıtlı bir alan olan ön izleme metni(pre-header) sayesinde, alıcılarında güçlü bir izlenim bırakıp, e-postalarının açılma oranını arttırabilirsin.  

Neden Ön İzleme Metni(Pre-header) Önemlidir?

Alıcılar e-postalarını açmadan önce, ilgili e-postanın içeriği hakkında bilgi almak isterler. Bu nedenle, ön izleme metni(pre-header) oldukça önemli bir alandır. E-posta pazarlama dünyasında, konu başlığından sonra, alıcılarda ilk izlenimi oluşturacak en etkili alan ön izleme metnidir(pre-header) ve ilk izlenim her zaman çok önemlidir. E-posta içeriğin ile ilgili, kısa ve çarpıcı ön izleme metinleri(pre-header) oluşturman, e-postanın açılma oranını pozitif oranda etkileyecek ve bu sayede kampanyalarının başarısını arttıracaktır.

Gmail, Hotmail ve Outlook gibi birçok e-posta hizmet sağlayıcısı firma, ön izleme metni(pre-header) kısmını, e-posta kutularında aktif olarak kullanmaktadır.  Ayrıca Google, kendisi ile ilgili bilgilendirme ve gönderi içeriklerini ilettiği e-postalarında, bu kısma büyük önem vermektedir.  Çünkü, etkili bir ön izleme metni(pre-header), geri dönüşü çok yüksek olan, verimli bir yatırımdır.

blank
Euromsg Express Kampanya Panel Görüntüsü

Doğru Ön İzleme Metni(Pre-header) İçin Yapılması Gerekenler 

Kullanılan Karakter Sayısına Dikkat Edilmeli

Çok uzun yazılan ön izleme metni(pre-header), alıcılarının e-posta içeriği ile ilgili merakını azaltabileceği gibi; çok kısa yazılan ön izleme metni(pre-header) de ilgi çekmek için yeterli değildir. En fazla 100 karakter kullanabileceğin ön izleme metninde(pre-header), 50-60 karakteri aşmamaya özen göstermen gerekir. Bu karakter sayısını aştığında, karakterler alıcının gelen kutusunun ön izleme metni(pre-header) kısmına sığmayacağı için, üç nokta (…) ile kısaltılacak, alıcılarının kampanya içeriğini e-postayı açmadan anlamasını engelleyecektir. Bu durum, alıcılarında oluşturmak istediğin etkiyi ve e-posta kampanyalarına gösterilmesini istediğin ilgiyi azaltacaktır.

Pre-header Örnekleri

Bir yeni yıl tebrik e-postası atarken;

Konu: Mutlu Yıllar! 

Ön izleme metni(pre-header): Euromsg Express Ailesi Mutlu, Sağlıklı, Huzur…  (yanlış)

Ön izleme metni(pre-header): Euromsg Express Ailesi Mutlu Yıllar Diler. (doğru)

Vermek İstenilen İzlenime Dikkat Edilmeli

Gönderdiğin e-posta kampanya içeriği ile ilgili doğru bilgi verdiğinden emin olmalısın. 

E-postalarının konu kısmında vermiş olduğun mesajın devamı olarak düşünebileceğin ön izleme metninin(pre-header), gönderilen e-posta içeriği ile ilgili ve doğru bir anlatıma sahip olduğundan emin olmalısın.

Pre-header Örnekleri

Kampanyanız hakkında hatırlatma e-posta gönderim yaparken;

Konu: Kampanyalarda Son Gün!
Ön izleme metni(pre-header): Black Friday’e Özel Kampanyalı Fiyatlar Bugün Sona Eriyor.

Ön İzleme Metninin(Pre-header), Konu Metniyle Aynı Olmamasına Dikkat Edilmeli

Konuda kullanılan aynı metnin, ön izleme metninde(pre-header) de kullanılması, alıcıda pozitif etki yaratmanın tam aksine, gönderdiğin e-postalarının açılma oranlarının düşmesine de neden olabilir.

Ön izleme metnini(pre-header), konu metninin devamı niteliğinde düşünebilirsin. Konunun akışını bozmayan ve anlam olarak konuyu devam ettiren, tamamlayıcı nitelikte bir ön izleme içeriği oluşturarak, alıcılarının dikkatini üzerine çekebilirsin.

Pre-header Örnekleri

İndirim kampanyanızın e-posta gönderimini yaparken;

Konu: %50 İndirimi Kaçırma
Ön izleme metni(pre-header): 500 TL Üzeri Alışverişlerde Elektronik Ürünlerinde %50 İndirim

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt ol!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmeni geliştir, büyüt ve cironu katla.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karını katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluştur.

Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarını oluşturmaya başla!

Okumaya devam et…

E-posta Gönderimi İçin En Uygun Gün ve Saat Nedir?

E-posta Gönderimi İçin En Uygun Gün ve Saat Nedir?

Kampanyalarınızı oluşturdunuz ve abonelerinize göndermek için hazırsınız diyelim; peki ya e-posta gönderimi için uygun bir zaman olduğuna emin misiniz? Kampanyalarınızın ve pazarlama e-postalarınızın etkili olmasında gönderim zamanının rolü oldukça büyük. Doğru...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt ol!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This