Kampanya Ön İzleme Metni (Pre-header) Nedir?

10/08/2020 | E-posta Pazarlama

E-posta pazarlaması yapan herkesin sıkça karşılaştığı kısımlardan biri de kampanya ön izleme metni, yani uluslararası adı ile pre-header kısmıdır. Ön izleme metni (pre-header), gönderdiğin e-postanın konu başlığı altında yer alan alt başlık niteliğinde olup, kampanya konu başlığından sonra, alıcılarının dikkatini çekmeni sağlayacak en etkili alandır. Ön izleme metnini(pre-header), kampanyanın başladığı yer olarak düşünebilirsin. 

Mail uygulamalarında pre-headerın gözüktüğü alan.

E-posta pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmenin en etkili yolu, e-posta açılma oranlarını ölçümlemekten geçer. İşte bu noktada, ön izleme metni(pre-header) oldukça büyük önem taşıyan bir alandır. Kısıtlı bir alan olan ön izleme metni(pre-header) sayesinde, alıcılarında güçlü bir izlenim bırakıp, e-postalarının açılma oranını arttırabilirsin.  

Neden Ön İzleme Metni(Pre-header) Önemlidir?

Alıcılar e-postalarını açmadan önce, ilgili e-postanın içeriği hakkında bilgi almak isterler. Bu nedenle, ön izleme metni(pre-header) oldukça önemli bir alandır. E-posta pazarlama dünyasında, konu başlığından sonra, alıcılarda ilk izlenimi oluşturacak en etkili alan ön izleme metnidir(pre-header) ve ilk izlenim her zaman çok önemlidir. E-posta içeriğin ile ilgili, kısa ve çarpıcı ön izleme metinleri(pre-header) oluşturman, e-postanın açılma oranını pozitif oranda etkileyecek ve bu sayede kampanyalarının başarısını arttıracaktır.

Gmail, Hotmail ve Outlook gibi birçok e-posta hizmet sağlayıcısı firma, ön izleme metni(pre-header) kısmını, e-posta kutularında aktif olarak kullanmaktadır.  Ayrıca Google, kendisi ile ilgili bilgilendirme ve gönderi içeriklerini ilettiği e-postalarında, bu kısma büyük önem vermektedir.  Çünkü, etkili bir ön izleme metni(pre-header), geri dönüşü çok yüksek olan, verimli bir yatırımdır.

Euromsg Express Kampanya Panel Görüntüsü

Doğru Ön İzleme Metni(Pre-header) İçin Yapılması Gerekenler 

Kullanılan Karakter Sayısına Dikkat Edilmeli

Çok uzun yazılan ön izleme metni(pre-header), alıcılarının e-posta içeriği ile ilgili merakını azaltabileceği gibi; çok kısa yazılan ön izleme metni(pre-header) de ilgi çekmek için yeterli değildir. En fazla 100 karakter kullanabileceğin ön izleme metninde(pre-header), 50-60 karakteri aşmamaya özen göstermen gerekir. Bu karakter sayısını aştığında, karakterler alıcının gelen kutusunun ön izleme metni(pre-header) kısmına sığmayacağı için, üç nokta (…) ile kısaltılacak, alıcılarının kampanya içeriğini e-postayı açmadan anlamasını engelleyecektir. Bu durum, alıcılarında oluşturmak istediğin etkiyi ve e-posta kampanyalarına gösterilmesini istediğin ilgiyi azaltacaktır.

Pre-header Örnekleri

Bir yeni yıl tebrik e-postası atarken;

Konu: Mutlu Yıllar! 

Ön izleme metni(pre-header): Euromsg Express Ailesi Mutlu, Sağlıklı, Huzur…  (yanlış)

Ön izleme metni(pre-header): Euromsg Express Ailesi Mutlu Yıllar Diler. (doğru)

Vermek İstenilen İzlenime Dikkat Edilmeli

Gönderdiğin e-posta kampanya içeriği ile ilgili doğru bilgi verdiğinden emin olmalısın. 

E-postalarının konu kısmında vermiş olduğun mesajın devamı olarak düşünebileceğin ön izleme metninin(pre-header), gönderilen e-posta içeriği ile ilgili ve doğru bir anlatıma sahip olduğundan emin olmalısın.

Pre-header Örnekleri

Kampanyanız hakkında hatırlatma e-posta gönderim yaparken;

Konu: Kampanyalarda Son Gün!
Ön izleme metni(pre-header): Black Friday’e Özel Kampanyalı Fiyatlar Bugün Sona Eriyor.

Ön İzleme Metninin(Pre-header), Konu Metniyle Aynı Olmamasına Dikkat Edilmeli

Konuda kullanılan aynı metnin, ön izleme metninde(pre-header) de kullanılması, alıcıda pozitif etki yaratmanın tam aksine, gönderdiğin e-postalarının açılma oranlarının düşmesine de neden olabilir.

Ön izleme metnini(pre-header), konu metninin devamı niteliğinde düşünebilirsin. Konunun akışını bozmayan ve anlam olarak konuyu devam ettiren, tamamlayıcı nitelikte bir ön izleme içeriği oluşturarak, alıcılarının dikkatini üzerine çekebilirsin.

Pre-header Örnekleri

İndirim kampanyanızın e-posta gönderimini yaparken;

Konu: %50 İndirimi Kaçırma
Ön izleme metni(pre-header): 500 TL Üzeri Alışverişlerde Elektronik Ürünlerinde %50 İndirim

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This