Güçlü bir dijital pazarlama kampanyası için gerekli olan unsurlar kabaca aynı olsa da detaylar her endüstri ve müşteri kitlesi için farklılık gösterecektir. Her sektör farklı sosyal medya platformları ve farklı dijital pazarlama araçlarında daha belirgin başarı elde eder.

Turizm ve gezi sektörü günümüzde reklamcılık ve pazarlama konusunda diğer sektörlere kıyasla dijital pazarlamaya çok daha fazla yer veren bir endüstri haline gelmiştir. Yolculuk aracı, gezi planlaması ve konaklama için artık neredeyse bütün rezervasyon ve ödemelerin internet üzerinden yapılmasının bunda etkisi büyüktür.

Gezi sektörünün dijital dünyadaki başarısını tamamlamak için alıcı kitlesine yönelik özel stratejiler kullanılmalıdır. Bu blog yazımızda sizler için sektöre yönelik öneriler ve ipuçlarını özetledik.

 

1- B2B ve B2C Pazarlamalarınızı Ayrı Tutun

 

Gezi ve turizm sektörü hem bireylere hem de farklı büyüklüklerde işletmelere hitap eden nadir endüstrilerden bir tanesidir. Bireylere yönelik eğlence, dinlenme ya da kişisel sebeplerden yapılan tatil ve seyahatlerin yanında farklı büyüklükten işletmelerin toplu halde ya da kişisel yapılan iş seyahatleri genelde aynı şirketler tarafından karşılanır.

Eğer işletmeniz her iki müşteri tipine de hizmet veriyorsa ayrı stratejiler izleyip farklı kampanyalar oluşturmanız en doğrusu olacaktır. B2B pazarlamanın çok daha değişik dinamikleri vardır. Farklı sosyal medya platformları kullanmalı, ödemeli reklamlarınızı artırmalı ve içeriklerinizde kullandığınız dili değiştirmelisiniz.

Farklı kampanyalar oluşturmak ve yayımlamak özellikle de küçük ve orta ölçekli işletmeler için bütçe ve zaman kaybı gibi görünebilir. Fakat sonucunda elde edilecek yüksek dönüşüm oranları ve güçlü marka kimliği kesinlikle buna değecektir.

 

2- Geofencing Kullanarak Hedef Kitlenizi Belirli Bölgelerle Sınırlayın

 

Seyahat sektörü geofencing özelliğinin en çok yararlı olacağı endüstrilerden bir tanesidir. Bu dijital pazarlama aracını kullanarak kampanyalarınızı, bildirim ve reklamlarınızı yalnızca belli bölgedeki insanlara gösterebilirsiniz. Örneğin belli bir şehrin havaalanındaki insanları hedef alabilirsiniz. Plansız seyahat eden kişiler potansiyel müşteri kitlenizi oluşturacaktır. Otel ve seyahat aracı reklamlarınızı bu bölgeye yönelik yapabilirsiniz.

Geofencing şehirlere ve bölgelere özel fırsatları doğru kitlelere ulaştırmanızı sağlar. Böylece yalnızca satışlarınız artmakla kalmaz, satışın gerçekleşmeyeceği bölgeleri dışarıda tutarak bütçenizi korumuş olursunuz. 

 

3- Hedef Kitlenizi Segmentlere Ayırarak Daha Kişisel Mesajlara Yer Verin

 

Seyahat ve turizm herkes için farklı bir anlam taşıyabilir. Kimileri için dalga sesleri eşliğinde güneşin altında uzanmak, kimileri için dağlık bölgelerde yorulmadan yürüyüş yaparak tırmanmak, kimileri içinse yepyeni bir şehiri ziyaret ederek gizemli sokaklar ve dükkanlar keşfetmektir. Bunlara dikkat ederek ve farklı demografikleri kullanarak hedef kitlenizi segmentlere ayırabilir ve her bir segmente daha kişisel ve ilgilerine yönelik kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

Başarılı bir segmentasyon için yeterli dataya sahip olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Topladığınız ham data mutlaka analiz edilmeli ve pazarlama çalışmalarınızda kullanılabilecek bir şekilde düzenlenmiş olmalıdır. Ham data maalesef tek başına anlam sahibi değildir.

 

4- İçeriklere Odaklanın ve Görsel Kullanımını Artırın

 

Turizm ve gezi ürünlerini ve hizmetlerini tanıtırken içerik, özellikle de görseller en güçlü silahınız olmaya adaydır. Müşterilerinizin tatillerini ve seyahatlerini gözlerinde canlandırmalarına yardımcı olacak yüksek kalitede ve zevkli görseller satışlarınızı artırmak için birebirdir.

Bunun yanında akıllarda soru işareti bırakmamak, en küçük detaylara kadar bilgiyi ulaşılabilir yapmak müşterilerin, özellikle de B2B müşterilerin gözünde markanızı çok daha güvenilir bir hâle getirir. 

 

5- E-Postalarınızda Sektörünüze Özel Şablonlar Kullanın

 

E-posta pazarlaması turizm sektörü için en kullanışlı dijital pazarlama araçlarından biridir. Geniş kitlelere ulaşmanızı sağlar ve düşük bir bütçe gerektirir. Segmentasyon ve kişiselleştirme yapılması ise son derece kolaydır. Şablon kullanımı ile istikrarlı bir görünüm çizebillir ve marka bağlılığını güçlendirebilirsiniz.

Euromsg express gezi ve turizm de dahil olmak üzere pek çok farklı sektör için özel tasarlanmış e-posta şablonları sunuyor. Bu şablonlar sayesinde vakit ve enerjiden tasarruf etmekle kalmayacak aynı zamanda da her daim özenli ve şık tasarımlara sahip e-postalarla güçlü ve başarılı kampanyalara imza atabileceksiniz.

 

HEMEN BAŞLA
Share This