Satış Sonrası Mail Göndermek Neden Önemlidir?

14/09/2023 | E-posta Pazarlama

Hedef kitle ya da potansiyel müşteri ile ilk iletişimi kurduğunuzda müşteri dönüşüm sürecini başlatırsınız. Peki ya sonrası için planlarınız neler? Müşterilerinizi kampanyalarınızdan, ürün ya da hizmetlerinizden haberdar ettikten sonra onları takip etmeyi ihmal etmemelisiniz. E-posta pazarlaması her ne kadar ürün tanıtımı gibi görünse de, bu pazarlama kanalını kullanabileceğiniz pek çok yol mevcut. Bunlardan biri ise satış sonrası e-posta gönderimi.

 

Hedef kitlenizle iletişime geçebileceğiniz e-posta pazarlama aracı kitlenizle aranızdaki etkileşimin artmasına yardımcı olabilir. Satış sonrası e-posta gönderimi şirketlerin stratejilerinden verim almasını sağlar. Müşterilerinize satış sonra mail göndermek onların dikkatini çekmenizi destekler. Müşteri satın alma işlemini tamamladıktan sonra onlara satış sonrası e-posta gönderebilirsiniz. Bu şekilde kitlenizle olan etkileşimlerini artırabileceğiniz gibi müşteri deneyimi de iyileştirebilirsiniz.

 

Satış Sonrası E-Posta Göndermenin Faydaları

Satış sonrası e-posta gönderimi şirketler ve müşteriler arasında önemli bağlar kurulmasına olanak sağlayabilir. Kimi zaman görüşlerini sorduğunuz e-postalar atabilir ya da teşekkür e-postası gönderebilirsiniz. Kullanıcılar için kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde bulunabilir ve iade koşulları hakkında onları bilgilendirerek memnuniyet duygusu uyandırabilirsiniz. 

 

Satış sonrası gönderebileceğiniz pek çok e-posta türü bulunur. Bunlar arasında kullanıcı deneyimi paylaşımı e-postaları bulunur. Müşterilerin düşüncelerini ya da ürün hakkında yorum yapmalarını isteyebileceğiniz bu e-posta türünde yapılmış iyi yorumlar ile diğer tüketicileri etkileyebilirsiniz. Müşteriler ilk kez satış yapmışsa, göndereceğiniz e-postanın onlara özel olmasına dikkat etmelisiniz. Onlara özel fırsatlar hazırlayabilir ve kampanyalarınız hakkında bilgilendirmeler yapabilirsiniz. Bu sayede tekrar satın alma işlemini teşvik edebilirsiniz. Satış sonrası e-postası düşündüğünüzden daha fazlası olabilir. İşte şirketinize sunacağı altı fayda.

 

1. Ağınızın Daha Güçlü Olmasını Sağlar

Ağ oluşturma, her marka için önemli. Özellikle güçlü bir ağa sahip olmak, ürün ve hizmetlerinizin daha fazla kişi tarafından tanınmasını kolaylaştırır. Müşterilerinize satış sonrası e-posta göndererek müşteri deneyimlerini iyileştirebilir ve çevrelerine sizden bahsetmelerini sağlayabilirsiniz.

 

E-posta, hedef kitlenizle etkileşim kurma ve onlar ilişkilerinizi güçlendirme noktasında tercih edebileceğiniz harika pazarlama kanallarından. Satış sonrası kitlenize kendisini özel hissettirecek e-postalar göndererek ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. Geliştirilmiş müşteri deneyimi sonucunda müşterilerinizin sizin için referans görevi görmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede nihai hedefinize ulaşabilir ve başarılarınızı artırabilirsiniz.

 

2. Teklifler ve İndirimler Sunabilirsiniz

Teklifler ve indirimler, herkese cazip gelir. Peki bunu abonelerinize bir marka olarak nasıl sunabilirsiniz? Yapmanız gereken şey müşteriniz web sitenizden satın alma işlemini gerçekleştirdiğinde onları son teklifleriniz hakkında bilgilendirmek. Özel indirim e-postaları, müşteri katılımını artırmakla kalmaz satışların artmasını da destekleyebilir. 

Satış tamamlandığında müşterilerinize sunacağınız teklifler ve indirimler ile onları bir sonraki ürünü indirimli almaya teşvik edebilirsiniz. Bu tarz e-postalarda kişiselleştirmeye de başvurarak pazarlama kampanyanızın başarısını artırabilirsiniz. Bu sayede aynı zamanda müşterilerinize kendilerini özel hissettirerek aranızda güçlü bir ilişki oluşturabilirsiniz. Ek olarak özel indirimler ile müşterilerde aciliyet duygusu yaratacağınız için teklifinizden büyük ihtimaller yararlanacaklardır.

 

3. Müşterinizle Markanız Arasındaki İlişki Güçlenir

Satış sonrası göndereceğiniz e-postalar, müşterilerinizin dikkatini kazanmanıza yardımcı olur. E-posta pazarlaması temelde müşteri sadakatini kazanmak için tercih edebileceğiniz en güçlü araçlardan biri. Abonelerinize göndereceğiniz e-postalar ile ilişkilerinizi güçlendirebilir ve tutarlı bir etkileşim halinde olabilirsiniz.

Abonelerinize göndereceğiniz satış sonrası e-postalar, markanızın her daim müşterileri ile temas halinde olduğunu gösterir. Bu durum ise uzun vadeli müşteri sadakati geliştirmenizi mümkün kılar.

 

4. Satın Alma Davranışlarını Teşvik Edebilirsiniz 

E-posta pazarlama kampanyaları, titizlikle tasarlandığında müşterilerin gelecekte satın alma işlemleri gerçekleştirmesine olanak sunabilir. Müşteriler sizden bir ürün ya da hizmet satın aldığında onları memnun etmeyi başarırsanız, sizden tekrar satın alma işleminde bulunabilirler. 

 

Müşterilerinize satış sonrası e-posta göndererek marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Marka bilinirliğinizin artması ise müşteride güven duygusu oluşturabilir. Ayrıca satış sonrası göndereceğiniz mesajlarda ürün teklifinizin ayrıntılarını verebilirsiniz. Bu şekilde müşterilerinizin gelecekte sizden tekrar ürün alma ihtimalini artırabilirsiniz.

 

5. Daha Az Müdahalecidir 

E-postalar, daha az müdahaleci özelliğiyle dikkat çeker. Pazarlamacılar için hedef kitle ile iletişim halinde olmak önemli. Müşteriler, sevdikleri markalardan e-posta aldıklarında bu durumdan keyif alma eğiliminde olurlar. Müşterilere satış sonrası e-posta gönderdiğinizde müsait oldukları zaman diliminde okuyabilirler. 

Tüketicilerin %99’unun her gün e-postalarını kontrol ettikleri de göz önünde bulundurulursa, müşterilerinize gönderdiğiniz satış sonrası e-postaların gün içerisinde açılma ve okunma olasılığı fazla diyebiliriz. Kısacası e-posta ile çok fazla rahatsızlık hissi uyandırmadan müşterilerinizin nabzını tutabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizi öne çıkarabilirsiniz.

 

6. Paradan ve Zamandan Tasarruf Edebilirsiniz 

E-posta pazarlamasının öne çıkan faydalarından biri paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlaması. Uygun maliyetli e-posta ile müşterilerinizi hızlı bir şekilde bilgilendirebilir ve etkili bir iletişim gerçekleştirebilirsiniz. Geleneksel kampanyalara kıyasla daha uygun maliyetli olan e-posta ile satış sonrası e-postalarınızı hızlıca ve uygun maliyete hazırlayabilirsiniz.

Bütçenin yanı sıra zaman konusunda da sıkıntı yaşıyorsanız, e-postalar kurtarıcınız olabilir. Müşterilerinizle iletişime geçmek için saatler harcamanıza gerek yok. Hazırladığınız satış sonrası e-postaları birkaç adımda binlerce müşterilerinize hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz. 

Zamanınız kısıtlıysa ve düşük maliyetli bir pazarlama aracı arıyorsanız, beklentilerinizi boşa çıkarmayacak e-posta pazarlama aracını tercih edebilirsiniz. Geniş kitlelere ulaşmak, satışları artırmak, müşteri deneyimini iyileştirmek ve daha fazlasını e-posta ile gerçekleştirebilirsiniz. Euromsg Express ile sizi başarılara götürecek kampanyalarınızı hızlıca hazırlayabilir ve kolaylıkla hedef kitlenizle buluşturabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This