E Posta Pazarlamayı SMS ile Birleştirmenin Faydaları

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

Her sektöre fayda sağlayan hız, son zamanlarda dijital pazarlama sektörünün de imdadına yetişti. Gelişen teknolojiyle birlikte, e-posta pazarlamaları da oldukça yaygınlaştı. Yaş skalasını hesaba katacak olursak herkesin elinde telefon olduğunu söyleyebilmek mümkün. Bu teknikte amaç kısa süre içerisinde hem genç hem de orta yaştaki bireylere olabildiğince kısa vakitte ulaşıp pazarlama yapabilmeyi sağlamak. Büyük ölçüde faydalı olduğunu da söylemek mümkün. Peki bu faydalar nedir ve hayatımıza getirileri tam olarak ne? Gelin bir göz atalım.

 

E-Posta Listesinin Büyümesi

 

Teknolojinin hayatımıza bir anda gereğinden fazla girmesi tüm sektörlere fayda sağladığı gibi pazarlama sektörüne de elini değdirdi. Özellikle dijital pazarlama bu teknolojik gelişmeden olumlu yönde fazlası ile etkilendi. Dijital pazarlamada amaç potansiyel müşteriyi kendinize ve markanıza kısa ve hızlı yoldan çekebilmektir. E-Posta listesini büyütmek de tam olarak bu duruma fayda sağlıyor. Çünkü, özellikle yeni açılan işletmeler için en başarılı sayılan yöntemlerden birisi e-posta listeleri oluşturmaktır. Ek olarak, e-posta pazarlamayı SMS ile birleştirmenin faydalarından birisi olarak listelerin büyümesini de örnek gösterebiliriz.

 

Birden Fazla Kanaldan Daha Fazla Müşteriye Ulaşmak

 

Günden güne değişen bir durum olsa da şu an için konuşacak olursak genç yaştaki bireyler e-postalarını daha sık ve düzenli olarak kontrol ediyorlar. E-posta kontrolleri yaşı ilerlemiş ve teferruattan olabildiğince kaçmak isteyen bireyler için adeta külfet sayılıyor. Fakat pazarlama sektörü hedef kitleyi yalnızca gençler olarak hesaplamıyor. Tüm kesimlere hitap etmek ve birden fazla kanaldan müşteriye ulaşmak istiyor. Bu sebeple atılan e-posta mesajlarını SMS mesajları ile de destekleyip her kesimden müşterinin gönlünü fethetmeyi hedefliyor. Faydalı da oluyor, çünkü cep telefonları her daim elimizde olduğu için gelen SMS mesajlarını görmemiz neredeyse saniyelik bir durum. Üstelik içeriğini okuyup ilgimizi çektiği takdirde firmanın başarılı bir pazarlama gerçekleştirmemesi için ortada hiçbir sebep kalmıyor. 

 

Hızlı Etkileşim Sağlamak

 

Pazarlamacı şirketlerin en hassas olduğu konulardan bir tanesi hızdır. Ne kadar kısa süre içerisinde hedef kitleye ulaşım sağlayabilirlerse başarı da doğru orantı olarak o denli hızlı gelecektir. Bu sebeptendir ki atılan e-postaları SMS mesajları ile desteklemek tam da bu hassas noktaya fayda sağlıyor. Bilgisayarları veya cep telefonlarındaki mail hesaplarını kontrol etmek pek çok kişiye zor gelmektedir. Bazı durumlarda e-postalar okunmayabilir. İnsanların ilgisini çekmeyebilir. Bunun gibi birçok sebep e-postaları okumamamıza neden olabilir. Öte yandan cep telefonlarına gelen SMS mesajları günün mutlaka belirli bir saatinde ilgimizi çekip, bizler tarafından okunacaktır. Pazarlamacı şirketler, hedef kitleyi genişletmeyi ve olabildiğince hızlı bir şekilde satış yapmayı ön gördükleri için hem e-posta yolu ile hem de SMS yolu ile bizleri bilgilendiriyorlar. Üstelik bu durum hızlı etkileşim saplamak adına atılmış oldukça etkili bir yol diyebiliriz.

 

Müşteri Deneyimi

 

Müşteri deneyimi, pazarlama aşamasındaki hedef kitle ile pazarlamacı firma arasında kurulan iletişim şeklidir diyebiliriz. Veya kısaca müşteri ile firma arasındaki tüm etkileşimlerdir. Bu müşteri deneyimi e-posta pazarlamalarında oldukça önemli bir durumdur. Peki müşteri deneyimi neden bu kadar önemlidir biraz da onlara değinelim. Müşteriler, yapacakları alışverişlerde kendilerini değerli hissetmek isterler. Kendilerini o markaya ait hissetmek, aynı zamanda marka ile aralarında bir bağ oluşsun isterler. 

Bu memnuniyeti sağlayabilmek ise birkaç önemli maddeye bağlıdır. Örneğin; markanın pazarlama kampanyalarına müşterinin ihtiyacı var mı? Veya bu kampanyalar müşterinin ne denli ilgisini çekiyor? Eğer ki müşteriler, onların isteklerini anladığınızı hissederlerse memnuniyetleri artıyor. Bu da marka için olumlu bir müşteri deneyimi oluşturuyor. Müşteri deneyimini artırabilmenin tek yolu bu saydıklarım değil elbette. Metinin başından beri üzerinde durduğumuz gönderilen e-posta metinlerini SMSler ile birleştirmek de müşteri deneyimlerini olumlu yönde etkiliyor. Bu nasıl mümkün olabilir derseniz birkaç cümle ile açıklanabilir. SMS mesajları yardımı ile hızlı bir şekilde hedef kitleye ulaşılabildiğini belirtmiştik. Müşteri deneyiminde olumsuzluk yaratan başlıca sebeplerden birisi de yaşanılan yavaşlık durumudur. Fakat SMSler bu durumun önüne set çekerek verilmek istenen mesajı hızlı ve net bir biçimde karşı tarafa aktarabiliyor. Bu da müşteri açısından olumlu bir deneyim oluşmasına yardımcı oluyor. 

 

Doğru Hedef Kitleye Ulaşmak

 

Satış yaparken asıl önemli olan doğru hedef kitleye ulaşılıp ulaşılamadığıdır. Örneğin; pazarlanan ürün eğer bir bebek bezi ise hedef kitlemiz; yeni doğum yapmış anneler, bebek bekleyen aileler, torunu olan anneanneler olmalıdır. Şayet 10-20 yaş aralığındaki bireyler hedef kitle olarak belirlenirse yapılan pazarlama başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Bu sebeple öncelikle pazarlamacının, zihninde doğru hedef kitleyi planlaması gerekir. Planlama işlemi bittikten sonra geriye bu hedef kitleye doğru ve en kısa şekilde ulaşabilmek kalacaktır. 

Teknolojinin hayatımıza getirdiği kolaylıkları hesaba katacak olursak istenilen hedef kitleye ulaşmak günümüzde oldukça kolay. Hatta belki saniyeler içinde hedef kitleye ulaşıp, satışı gerçekleştirmek bile mümkün. Bunu hayata geçirebilmek için elden geldiğince pratik ve etkili yöntemler tercih ediliyor elbette. E-posta kampanyalarının SMS ile birleştirilmesinin ise doğru hedef kitleye ulaşılabilirliği açısından olumlu sonuçları olduğunu söyleyebiliriz. Örnek gösterecek olursak; orta veya ileri yaş grubuna sahip bir hedef kitlemiz mevcut ise onlara ulaşabilmek SMS yolu ile daha kolay ve hızlı olacaktır. Şayet genç bireylerden oluşan bir hedef kitleye sesleneceksek iki kanal yolu ile de şansımızı deneyebiliriz. Fakat, günümüzde gençler e-postalarını daha güncel bir şekilde kontrol ediyor ve geri dönüş sağlıyor olduğu için tercihen e-posta yolu ile iletişim kurmak daha sağlıklı olacaktır. 

 

Özet olarak günümüzde istenilen hedef kitleye ulaşmak saniyeler bile sürebilir. Fakat yalnızca doğru strateji, doğru hamleler, doğru kanallar ile atılan adımlar pazarlama oranını istenilen düzeye getirebilir. 

 

Profesyonel e posta kampanyaları hazırlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz!

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This