Mailing Tasarımında Dikkat Etmeniz Gereken 5 Konu

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

Şirketler birbirinden farklı pazarlama yöntemleri ile ürün ve hizmetlerini kullanıcılarına tanıtmayı amaçlar. Mailing ise gelişen teknoloji ile beraber firmaların en çok tercih ettiği pazarlama çeşitlerindendir. Uygun fiyatlı ve hızlı olmasıyla ön plana çıkan bu sistemde mailing tasarımı, kullanıcılar üzerinde etki yaratmak için dikkatlice hazırlanmalıdır. Bu amaçla mailing tasarımında göz önünde bulundurulması gereken çeşitli hususlar vardır. 

 

Mailing Tasarımı Nedir?

 

İnternet kullanımının tüm dünyada yaygınlaşmasıyla beraber firmalar pazarlama kanalı olarak internete yönelmiştir. Yalnızca tek bir tuşla ürün ve hizmetlerin milyonlarca kişi tarafından görülmesi sağlanabilen bu ortamda uzmanlar, birbirinden farklı pazarlama yöntemleri geliştirilmiştir. Mailing ise söz konusu pazarlama yöntemleri arasında şirketlerin tercih ettiği en ucuz seçenekler arasındadır. Ancak gönderilen maillerin, kullanıcılar tarafından henüz okunmadan silinebileceği de bilinmelidir. 

Bu nedenle şirketler, müşterilerinin ilgisini çekebilmek için e-postaları mümkün olduğunca düzenli ve sık atmalıdır. Fakat kararlılık, mailing için tek başına yeterli değildir. Diğer tüm tanıtım kanallarında olduğu gibi mailing için de tasarım oldukça önemlidir. Mailing tasarımı,  gönderildiği kişilerin kullandıkları cihazlara otomatik olarak entegre olabilen e-postaların, müşterilerin ilgisini çekebilecek şekilde titizlikle hazırlanmasıdır. Üzerinde yeterince düşünülmemiş mailing tasarımları insanların şirkete olan aboneliklerini sonlandırmasına neden olabilir. Bu durum şirketler için büyük bir kayıp oluşturacağından mailing tasarımı ile uğraşan kişiler tüm detaylara hakim olarak e-postaları şekillendirirler.

 

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

 

Öncelikle gönderilecek olan e-postaların, doğru kişilere ulaşacağından emin olunması gerekir. Şirketin ürün ve hizmetlerine ilgi duymayan, hedef kitlenin dışında kalan bireylere gönderilen mailler, firmalar için zaman kaybına yol açar. Ayrıca kesin sonuçlar elde etmek isteyen firmaların, müşterilerine mail göndermeden önce onlardan izin alması da önemlidir. Çünkü kullanıcıdan izin alınmadan gönderilen mailler, gelen kutularına spam olarak düşer. Yaşanabilecek bu durum firmalar için hem para hem de itibar kaybına neden olur. Bu sebeple şirketler mailing pazarlama yöntemini kullanmadan önce müşterilerinden e-posta göndermek için izin alır. Ancak ürün ve hizmetlerin tanıtımına başlanmadan önce mailing tasarımı bazı kurallara göre hazırlanmalıdır.

Teknolojinin yaygınlaşması ve insan hayatının temel bir parçası olmasıyla beraber telefon, tablet ve bilgisayar modelleri çeşitlilik kazanmıştır. Elektronik cihazlarda kullanılan ekranların birbirinden farklı olması, görüntülenen içeriklerin kimi zaman değişime uğramasına neden olmaktadır. E-postalar da bu değişimden etkilenebilmektedir. Kullanıcılara gönderilecek mailinglerin her cihazda aynı görünmesini sağlayabilmek için ise programlama dilleri kullanılır. Bu nedenle tasarımı hazırlayacak kişinin bazı kodlama dillerine hakim olması beklenir. Mailing tasarımında çoğunlukla kullanılan programlama dilleri HTML ve CSS’dir. Kodlama ile oluşturulan mailing tasarımları, müşterilerin veya müşteri olma potansiyeline sahip kişilerin ilgisini çekmekte çok daha başarılıdır. Kodlama ile alakalı bilgi sahibi olmayan kişiler ise site dizayn programlarını tercih edebilir. 

 

Mailing Tasarımı Neden Önemlidir?

 

İnternet sitelerinin firmaların dijital dünyadaki yansımaları olduğu bilinir. Firmaların müşterilerine veya müşteri adaylarına gönderdiği mailler ise tıpkı bir internet sitesi gibi özenle hazırlanarak, doğrudan hedef kişiye gönderilir. Bu durum etkin bir biçimde kullanılmış mailing pazarlama yönteminin, internet sitesi kadar etkili olabileceğini göstermektedir. Tasarımsal açıdan iyi planlanmış bir mailing, şirketlerin profesyonel imajını destekler ve kurumsal açıdan değerini arttırır. Mailing tasarımı, müşteri üzerinde olumlu bir etki yaratabileceği gibi olumsuz izlenimler de oluşturabilir.

Ucuz ve hızlı bir pazarlama yöntemi olduğundan tercih edilen mailing, sahip olduğu avantajlarını uygunsuz bir tasarım ile dezavantaja çevirebilir. Kullanıcının beğenisini kazanmakta yetersiz kalan mailing tasarımları; firma, ürün veya hizmet hakkındaki görüşlerin değişmesine yol açar. Hedef kitlede bırakılan kötü izlenim, ilerleyen zamanlarda onarılması güç bir hale gelebilir ve bu durum dolaylı yoldan tüketici ile firma arasında sorun yaratabilir. Bu nedenle mailing tasarımı, kusursuz hale getirildiğinden emin olunmadan kullanıcılara kesinlikle gönderilmemelidir.

 

Mailing Tasarımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Mailing, kullanıcıların gözünde basit bir pazarlama yöntemi olarak görülebilir. Ancak mailing tasarımı aşamasında dikkat edilen unsurlar, bu yöntemin sanılanın aksine ince düşünülmüş bir çalışma olduğunu ortaya koymaktadır. Mailing oluşturulurken dikkat edilmesi gereken başlıca 5 kural bulunmaktadır. Tasarımsal açıdan kuvvetli bir mailing ortaya koymak için bu 5 kurala kesinlikle uyulması beklenir.

 

  • Görseller

Dikkat çekici bir mailing için mutlaka görsellerden yararlanılmalıdır. Zira yalnızca yazılardan oluşan tasarımlar, insanların dikkatini çekmekte yetersiz kalmaktadır. Fakat görsel ile yazı miktarı dengeli bir biçimde oluşturulmalı, mailing görsel ağırlıklı olmamalıdır. Çünkü maile eklenen görsellerin, kullanıcılar tarafından indirilmeden görünmesi engellenebilir. Özellikle bir firmadan ilk kez mailing alan kişi, güvenlik amacıyla görselleri açmamayı tercih edebilir. Bu da yalnızca görselden oluşan, tek parçalık tasarımların kullanıcılar tarafından içeriğe bakılmadan silinmesine sebep olur.

 

  • Mail Boyutu

Maillerin, hedeflenen tüm kullanıcılara ulaşacağından emin olunması için mailing tasarımı sırasında mail boyutu da ayarlanmalıdır. Büyük boyuta sahip maillerin kullanıcılara ulaşamama veya açılmama ihtimali vardır. Mail boyutunu azaltmak için yüksek kaliteli görseller ve büyük dosyalar kullanmamaya dikkat edilmelidir. Kısaca, boyutu doğru ayarlanmamış mailing tasarımlarının bütün kullanıcılara ulaşamayacağı söylenebilir.

 

  • CTA

Açılımı “call to action” olan CTA, mailing tasarımının kullanıcılar üzerinde harekete geçirici etki yaratması için önemli bir etkendir. Pazarlamanın temelinde var olan bu hamle, çoğu zaman metinlerin son bölümlerinde yer alır ve yalnızca birkaç kelimeden oluşur. Müşterileri istenilen eylemi yapmaya iten CTA mesajları, mailing pazarlamada daima kullanılır. CTA bulunmayan mailing tasarımları, ürün ve hizmet pazarlamasında beklenen başarıyı elde etmekte yetersiz kalır.

 

  • Renk

Renkler bir mailing tasarımı için en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Göz yoran, karmaşık ve ciddiyetten uzak renk seçimleri gönderilen mailin içeriğinin geri planda kalmasına neden olur. Firmalar mailing tasarımlarında genellikle markalarının ana renklerini kullanmayı tercih eder. Bu seçimleri, kurumsal duruşlarını destekler.

 

  • Mobil Uyumluluk

Pazarlama amacıyla gönderilen maillerin genellikle mobil üzerinden okunduğu bilinir. Bu nedenle mailing tasarımları mobil ile uyumlu olarak hazırlanmalıdır. Farklı ekran boyutlarına uyumlu olmayan e-postaların tasarımları ne kadar iyi olursa olsun, kullanıcılar tarafından ilgi görmez. Bunu sağlamak için programlama dillerinden faydalanılır. Her cihazda benzer şekilde görüntülenebilen mailler, kullanıcıların mailing içeriğini incelenmesini kolaylaştırır.

 

 Bu 5 başlıca kuralın yanı sıra, en az bunlar kadar önemli bazı mailing tasarım detayları daha mevcuttur. Öncelikle her metinde olduğu gibi yazım ve imla kuralları, mailing için de oldukça önemlidir. Şirketin kişiliği yansıtacak olan e-postaların yazım hatalarından arındırılması gerekir. Aksi takdirde müşterilerin firma hakkındaki düşünceleri olumsuz şekillenerek hedeften şaşabilir. Bir mailing tasarımında mutlaka dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise gönderen kişinin kim olduğunun mailde açıkça görülmesidir. Çünkü bir firmadan ilk kez mailing alan kişiler, göndericisi belirsiz tanıtım içeriklerine beklenen ilgiyi göstermez.

 Son olarak mail içerisinde, kullanıcıların daha fazla mail almak istemediklerinde aboneliklerini iptal edebilecekleri açıkça yazmalıdır. Abonelik iptalini gerçekleştirebilmeleri için gereken adımlar belirtilerek kullanıcılara özgürlük tanınmalıdır. Tüm bu kurallar çerçevesinde hazırlanan mailler, pazarlama açısından firmalara fayda sağlayacaktır. Profesyonel ve ölçümlenebilir mailing için hemen iletişime geçin!

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This