E-posta Pazarlama için Basit Ama Etkili İpuçları

29/08/2023 | E-posta Pazarlama

Pazarlama dünyasında en etkili araçlar arasında yer alan e-posta pazarlaması, küçük ya da büyük her işletme için önemli. E-posta sizin ve müşterileriniz arasında güvenilirlik oluşturur. Oluşan güven ise işletmenizin değerini artırmaya yardımcı olur. Müşterilerin güvendikleri ve tanıdıkları yerlerden hizmet ve ürün aldığı göz önünde bulundurulursa, e-posta pazarlamasına daha fazla odaklanmak şirketinizin başarısını artırabilir.

Kısaca özetlemek gerekirse, e-posta ürünlerinizi ve hizmetlerinizi pazarlamanın en etkili yollarından biri olarak daha fazla müşteriye ulaşmanıza aracılık eder. Mevcut müşterileri elde tutmanızı destekler. Ölçeklenebilir olması sayesinde nasıl ilerlemeniz gerektiği konusunda size yol gösterir. Peki başarılı bir pazarlama için nelere dikkat edilmeli? İşte aradığınız yanıtlar.

 

Kişi Listeleri Satın Almayın

Güçlü ve doğru şekilde yönetilmiş bir e-posta listesi kampanyanızda harikalar yaratabilir. Bu noktada yapmamanız gereken şey bir e-posta listesi satın almak. Genel olarak müşteriler e-postalarını satın alan şirketlerden ürün ve hizmet satın almak istemezler. Ayrıca liste kalitesinin iyi olmaması da muhtemel. 

En temiz listeler bile güncelliğini hızlıca yitirebilir. Dolayısıyla satın alınan listelerin kalitesi iyi olmayacağından dolayı e-posta performansından istediğiniz sonuçları almayabilirsiniz. Nedenine gelecek olursak, satın alınan e-posta listeleri daha yüksek spam şikayetleri ile yüzleşmenize yol açar. Ayrıca e-posta adresleri ya da listeler sürekli değişir. Bu yüzden e-posta listesi satın almak yerine kendi listenizi oluşturabilir ve güncel tutmaya özen gösterebilirsiniz.

 

Bir E-Posta İmzası Ekleyin

E-posta imzası, e-postaların sonunda yer alan bazı bilgileri içeren pazarlama yöntemidir denilebilir. Bu imzada iş unvanı, sosyal medya profillerine bağlantılar, resimler, videolar ve iletişim bilgileri gibi ayrıntılar yer alır. Eğer şirket olarak e-posta imza pazarlamasını etkili bir şekilde kullanıyorsanız, iyi bir marka izlenimi yaratabilir ve alıcının dikkatini çekebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinizin zihninde güçlü çağrışımlar oluşturabilirsiniz. Geniş kitleye ulaşarak etkili bir pazarlama çözümü yaratabilirsiniz.

 

Posta Listenizi Düzenli Olarak Temizleyin

E-posta pazarlamasında başarı elde etmek için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlardan biri de e-posta listesini güncel tutmak. E-posta temizliği aslında etkin olmayan kişileri temizlemek ve listeyi güncel tutmak anlamına gelir. E-posta adresini değiştiren, etkileşimde bulunmayan ya da ürünlerinize ilgi göstermeyen aboneler, spam filtrelerine yol açar. Eğer posta listenizi düzenli aralıklarla temizlerseniz, spam olarak işaretlenme olasılığınız minimuma iner. Hedef kitlenize uygun kampanyalar düzenleyebilir ve ürünlerinize ilgi gösteren abonelerinize odaklanabilirsiniz. Müşterilerle daha etkili iletişim sağlayabilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

 

Ana Mesajı ve Harekete Geçirici Mesajı Ekranın Üst Kısmında Tutun

E-posta pazarlaması, iş dünyasındaki en güçlü araç. Bu gücü etkili kullanmak sizin elinizde! Pazarlama dünyasındaki çabalarınızı boşa gidermeyecek adımlardan biri de harekete geçirici mesajlar. Harekete geçirici mesaj temelde okuyucu satın almaya, hizmetten yararlanmaya ya da abone olmaya itebilir. E-posta pazarlamasında dönüşümleri artırabilir. Ancak mesajlarınızda titiz davranmalısınız.

Başarının anahtarı olacak hareket geçirici mesajı oluştururken açık ve spesifik olmaya özen gösterebilirsiniz. Okuyucu harekete geçirecek ve istediğinizi yapmaya teşvik edecek net mesajlar kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken çok ısrarcı olmamalısınız. Büyük harf ya da ünlem işareti kullanmak yerine “Şimdi satın alın” ya da “Ücretsiz kılavuzumuzu şimdi indirin” gibi çekici ifadelere yer verebilirsiniz. Mesajınızı ise ekranın üst kısmında tutarak müşterilerinizin daha fazla dikkatini çekebilirsiniz.

 

E-Posta Selamlamasını Kişiselleştirin

E-postada başarıyı yakalamanın ve akılda kalıcı olmanın pek çok yolu mevcut. Ancak en etkili olanı kişiselleştirme. E-posta kişiselleştirme, kişisel verilerin ve geçmiş eylemlerin e-posta konusuna, içeriğine ve selamlamasına dahil edilmesini ifade eder. Kişiselleştirilmiş e-postalar, satın almaları, tıklanmaları ve açılma oranlarını artırabilir. Bununla birlikte güven duygusunun gelişmesine katkı sağlar. Özelleştirilmiş içerik kadar müşterilerinizi selamlama biçiminiz de markanızla etkileşimin artmasını destekleyebilir.

E-posta selamlamasını kişiselleştirmek için müşterilerinizin adını e-posta gövdesine dahil edebilirsiniz. Ek olarak konu satılarına alıcının adını yazabilir ya da ilgi alanlarına atıfta bulunabilirsiniz. Zira konu satırları, müşteriler üzerinde olumlu ya da olumsuz izlenim bırakma gücüne sahip. Bu tarz yerleri kişiselleştirerek e-postanızın açılma oranlarını artırabilirsiniz.

 

Logonuzu Ekleyin

Logolar, dikkat çekmede etkili role sahip olduklarından dolayı e-posta kampanyalarınızda kullanabilirsiniz. E-posta başlığına ekleyeceğiniz logo sayesinde e-postalarınızı markalaştırabilirsiniz. Marka kimliği oluşturarak abonelerin sizi daha rahat fark etmesini sağlayabilirsiniz. İstatistiklere göre e-posta pazarlamasında insanların %45’i tanıdıkları markadan gelen e-postalara güvenmekte. 

Marka bilinirliği ve e-posta açılma oranlarının artması için logonuzu e-posta hesabının profil fotoğrafı olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz e-posta başlığına da logonuzu ekleyebilir ve markanızı her daim hatırlanabilir kılabilirsiniz.

 

Teklifi Konu Satırınızda Adlandırın

E-posta konu satırı, e-postanız alıcılara ulaştığında gördükleri ilk şey. Dolayısıyla abonelerin mesajınızı açıp açmayacağında kilit role sahip diyebiliriz. Kampanyanız için konu satırı hazırlarken müşterilerinizin dikkatini çekecek satırlara yer açmalısınız. İlk gördüklerinde e-posta içerisinde ne olduğuna dair ipuçları verebilirsiniz. E-postalarının okunması için tekliflerinizi konu satırlarında belirtebilirsiniz. Doğru teklif için ise abonelerinizin neye ihtiyacı olduğuna odaklanabilirsiniz.

 

Farklı Konu Satırlarını Ve Harekete Geçirici Mesajları Test Edin

Konu satırlarınızda ve harekete geçirici mesajlarınızı test ederek ne oranda başarılı olduklarını görebilirsiniz. Peki ama bunu nasıl yapabilirsiniz? Eğer konu satırlarını test etmek istiyorsanız, konu satırının uzunluğu, kişiselleştirilmesi, tonu ya da daha fazlasına dikkat etmelisiniz. Bu unsurlardan her seferinde bir tanesine odaklanarak e-posta başarınızı değerlendirebilirsiniz. 

Detaylandırmak gerekirse, konu satırına alıcının ismini yazıp açılma oranlarını takip edebilirsiniz. Bir sonraki e-postanızda aciliyet hissinin mi yoksa soruların mı etkili olduğunu ölçebilirsiniz. Mobil e-posta trendleri hakkında yapılan bir çalışmada aciliyet hissi veren konu satırların açılma oranlarının daha fazla olduğu ortaya konulmuştur. Aciliyet duygusu yaratmak için konu satırlarınıza “Yarın sona eriyor”, “Acil” ya da “Önemli” gibi sözcükleri dahil edebilirsiniz.

Pazarlama dünyasındaki amaç müşteriden olumlu geri dönüşler almak. Tıklama sağlamada etkili olan harekete geçirici mesajların “Ücretsiz deneyin” gibi eylem odaklı olmasına özen gösterebilirsiniz. Özellikle kısa tutmaya dikkat edebilir ve aciliyet duygusu oluşturabilirsiniz. Mesajlarınızın etkinliğini artırmak için farklı fikirleri, rengi ve tasarımı test ederek en iyisini bulabilirsiniz. Kampanya verilerini de göz önünde bulundurarak okuyucularınıza nelerin hitap ettiğini bulabilirsiniz.

Euromsg Express ile düşük maliyetle kampanyalarınızı oluşturabilir ve müşterilerinize hitap e-posta içeriklerinizle işletmenizi büyütebilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA!

 

 

 

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This