E posta Listesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

E posta listesinin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve e posta listesi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyor musunuz? Sosyal medya hesabı, blog veya işletmeye sahipseniz yahut sahip olmak gibi bir düşünceniz varsa e posta listesi oluşturmak pazarlama stratejiniz konusunda tahmin ettiğinizden daha fazla yardımcı olabilir. İçeriğimizin devamı e posta listesine dair merak ettiklerinize cevap bulmanıza yardımcı olacak.

 

E posta Listesi Nedir?

 

E posta listesi,sosyal medya hesabınız,markanız veya işletmeniz hakkında bilgi almayı tercih eden kişilerin listesi olarak tanımlanabilir. E posta listeleri tercih eden kişiler bilgi almak isterse etkili şekilde pazarlama stratejinize yardımcı olabilir. E posta listeleri sizin markanız veya işletmeniz için e posta pazarlama yazılımı/altyapılarını kullanmanızı sağlayabilir. 

E posta listelerini oluşturmak için platformunuz veya sitenize formlar ekleyerek abonelik hizmeti sunulabilir. E posta listenizi sizi tercih eden kişilere göndermek istediğiniz zaman e postanızı oluşturmak ve bu formları göndermek için e posta yazılım altyapıları size destek olacaktır.

 

E Posta Listesi Neden Önemlidir? 

 

Günümüzde teknolojik gelişmelerin de etkisi ile birçok dijital dönüşüm gerçekleşir. Birçok sektörde gerçekleşen bu dönüşümler pazarlama alanında da etkili olur. Böylelikle günden güne dijital pazarlama önem kazanır. Dijital pazarlama da e posta pazarlaması işinizi büyütmenizde size kolaylık sağlayabilir. Kişilerle bağ kurmanıza yardımcı olabilir. E posta listeleri bu kişileri müşterileriniz haline getirebilir.

E postalar, hayatımızın her alanında özellikle iş hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Özellikle işletmeler ve müşterileri arasında sosyal medya hesapları dışında etkili iletişim araçlarından biri olarak öne çıktığı söylenebilir.

 

E Posta Listesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 

E posta listesi, dijital pazarlama da oldukça önemli bir yere sahiptir. Markanız veya işletmeniz için size yardımcı olan e posta listesi kullanırken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur olabilir. E posta listesi kullanırken dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Öncelikle müşterilerinizden izin alın:

Bir e posta listesi oluşturmak istediğinizde öncelikli ve önemli adımlardan biri müşterilerden izin almanız olabilir. E posta göndermeden önce müşterilerinizden izin alarak onay vermeleri önemlidir. Müşterilerinize daha fazla mail göndermek ve  ürünleriniz,hizmetleriniz hakkında bilgilendirmeniz için bu adıma önem vermenizi tavsiye edebilir. Eğer müşterilerinize herhangi bir izinleri olmadan mail gönderimi gerçekleştirirseniz muhtemelen bu mailler spam olarak görüleceğinden bu durum markanız adına hoş olmayabilir. Bu yüzden e posta listenize katılmak isteyen kişileri ekleyerek onlarla iletişime geçmeniz uygun bir tercih olabilir.

 

  • Yeni abonelerinize hoş geldin maili gönderin

Sosyal medya hesabınıza,markanıza veya işletmenizi dair bilgilerden haberdar olmak isteyen abonelerinize hoş geldin başlıklı bir mail gönderebilirsiniz. Gönderdiğiniz bu mailde ürünleriniz, hizmetleriniz, güncel kampanyalarınız veya paylaşımlarınız hakkında bilgilere kısaca yer verebilirsiniz.

 

  • E posta segmentasyonuna önem verin:

Markanız,işletmeniz veya sosyal medya hesabınızı takip eden kullanıcılarınızdan e posta listenizde yer alanları küçük gruplara ayırabilirsiniz. Bu küçük grupları müşterilerinizin ilgi alanları,tercihler ve etkileşimleri gibi unsurlara göre gruplandırabilirsiniz. e posta segmentasyonu ile müşterilerinizin ilk olarak nasıl e posta listenize abone olduğunu anlayabilirsiniz.Temiz liste oluşturarak göndereceğiniz  e postanın içeriğine göre en çok etkileşim sağlayabilecek müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

 

  • E posta gönderi sıklığı oluşturun:

Dijital pazarlamanın önemli adımlarından biri iş dünyasının her alanında olduğu gibi planlama yapılmasıdır. E posta listesi kullanımında önemli unsurlardan biride e posta gönderi sıklığını ayarlamanız olabilir. E posta listenizi marka,sosyal medya hesabınız veya işletmenizin hedef kitlesini göz önüne alarak stratejik bir e posta gönderi sıklığı planlaması yapmanız size yardımcı olabilir.

 

  • Basit ve sade bir dil kullanın:

e posta listeniz için basit ve sade bir dil kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin basit ifadelerle onları yormadan, net bir biçimde markanızı ve sunduklarınızı anlamanızı sağlayabilirsiniz.

 

  • Abonelikten çıkmayı kolay hale getirin:

E posta listesi oluştururken önemli unsurlardan biri de kullanım kolaylığı sağlayan özellikleri içermesi olabilir. Sitenize ,blog sayfanıza veya sosyal medya hesabınıza ekleyebileceğiniz dinamik ve kişiselleştirebileceğiniz formlar oluşturmanız e posta listeniz açısından önemli olabilir. Bu yüzden e posta listesinde yer almayan kişilere rastgele e posta gönderimi gerçekleştirmeniz markanız için olumsuz bir etki oluşmasına sebep olabilir. 

Rastgele ve istenmeyen e postaları göndermeniz spam olarak işaretlenmesine sebep olabilir. Yüksek etkileşim alan ve hedef kitleniz ile etkili iletişim kurmanız açısından diledikleri zaman e posta listesinden ayrılabilmeleri marka kimliğiniz açısından önemli olabilir. Bu yüzden abonelikten çıkmayı kolay hale getirmek isteyebilirsiniz. E posta listelerinize böyle bir seçenek eklemeniz ve düzenli olarak güncellemeniz marka stratejinize olumlu etki edebilir.

 

  • Liste satın almayın:

E posta listeniz için e posta pazarlamasına dair araştırma yapabilir hatta e posta pazarlama yazılımlarından destek alabilirsiniz. Fakat e posta listesi satın almayı tercih etmeyebilirsiniz. E posta listelerindeki formları kullanıcılarınızı ve gönderi içeriğiniz baz alarak oluşturmanız öne çıkmanıza yardımcı olabilir. e posta yazılımlarından destek alarak veya e posta listesi satın almayı tercih ederseniz bile formların kullanıcı profilinize uygun olup olmadığını incelemeniz size yardımcı olabilir.

 

  • Kampanyalar ile dikkat çekin:

E posta listesi oluşturmak istiyorsanız etkili ve etkileşim oranı yüksek  bir dönüş oranına sahip olmak için yapmanız gereken birkaç adım olabilir. İlgi çekici kampanyalar ile kitlenizi koruyabilir hatta potansiyel müşterileriniz ile tanışabilirsiniz. İndirim kuponları,ücretsiz deneme ve daha birçok seçenek ile uygun fiyatlı bir politika kullanarak potansiyel müşteri profilinizi işletmenize çekebilirsiniz. İnsanları çekmek için kullanabileceğiniz en etkili yollardan birinin çözüm odaklı olmak olduğu söylenebilir. Herhangi bir duruma veya soruna ilişkin çözüm hizmeti sunmanız markanızın dikkat çekmesi konusunda etki yaratabilir.

 

  • Sosyal medya hesaplarınızdan destek alın:

Günümüzde herkesin en az bir sosyal medya hesabını aktif kullandığı söylenebilir. En azından büyük bir çoğunluğun bir adet bile olsa sosyal medya hesabı vardır. Bu kadar kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformları e posta listesi oluşturmanıza destek olabilir. Markanızın veya işletmenizin sosyal medya hesabını aktif bir şekilde yönetmeniz ve kitle oluşturmanız e posta listeniz içinde bir fırsat olabilir. 

Sosyal medya hesapları tanıtım yapmanızda günümüzde size kolaylık sağlayabilecek öncelikle seçenek olarak dikkat çeker. Sosyal medya hesaplarınızda ki takipçilerinizi önce potansiyel müşterilerinize daha sonra müşterilerinize dönüştürmeyi deneyebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda ki paylaşımlarınız,etkinlikler,seminerler,eğitimler ve daha fazla ile kitlenizle bağ kurabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarında kitleniz ile bağ kurarak daha sonra e posta listelerinize onları davet edebilirsiniz.

 

  • E postaların kitleniz tarafından okunmasını artırmayı önemseyin:

E posta listelerini oluşturmanın yanı sıra bu oluşturduğunuz e posta listelerinin okunması da oldukça önemlidir. Gönderdiğimiz e postaların görüntülenmesini yani okunmasını arttırmamız gerekmektedir. Kişiler gönderdiğiniz e postayı açmaz ise bilgi alamayabilir.Kitlenizle bağ kurma yollarından biri olan e posta listeleri ile hedefinize ulaşamayabilirsiniz. E posta listenizdeki kişilerin okuması için e postalarınızın ilgi çekici olması için özen gösterebilirsiniz. E postalarınızı yazarken sade dilin dışında satış odaklı değil samimiyet ve arkadaşça bir tutumla yazabilirsiniz. Tabii ki laubali bir üslupla yazılmış olması uygun olmayacaktır. Konu başlığını yazarken kısa,sade ve ilgi çekici olmasına özen göstermeniz merak edilmesini sağlayabilir. E postaları ,e posta listeniz ile paylaşırken doğru bir zaman aralığı tercih etmeniz önemli olabilir. Başarılı ve doğru bir e posta planlaması ile daha fazla okunmaya ulaşabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This