E-posta pazarlama, müşterilerle doğrudan iletişim kurmanın en etkili ve stratejik yolu. Her geçen gün güçlü bir yol almaya devam eden pazarlama, büyük bir yatırım getirisi olarak işletmelerin yüzünü güldürür. E-posta kullanılarak yapılan strateji sadece maddi anlamda getiri sağlamaz; müşterilerinizin markanızla irtibatta kalmasına ve etkileşime geçmesine yardımcı olur. 

Günlük 4 milyar e-posta kullanıcısı olduğu düşünülürse, küçük ya da büyük tüm işletmelerin bu stratejiye yönelmesinin ve mesajlarını kişiselleştirerek müşterilerle irtibata geçmesinin devamında büyük faydalar sunacağına şüphe yok. Eğer e-postanın bu konudaki gücünden emin değilseniz, bu konuda pazarlamacıların söylediklerine kulak verebilirsiniz. Zira pazarlamacıların %59’u e-postayı büyük yatırım getirisi kaynağı olarak görmekte. Bununla birlikte segmentlere ayrılmış kampanyaları kullanan pazarlamacıların %760’a varan bir gelir artışı elde ettiği belirtilir.

E-postanın pazarlama aracı olarak önemi gözler önünde. Peki son dakika kontrollerinde de olsa “gönder” butonuna basmadan önce e-postanızda nelere dikkat etmelisiniz?

Kırık Bağlantılar 

Kırık bağlantılar, her şirketin yaşaması muhtemel sorunlardan biri. Bağlantılar, müşterilerinizin paylaştığınız içeriklere erişebilmesine, ya da online sitenizde satın almalar yapmasına olanak sağlar. Dolayısıyla önemi büyük. Kırık bağlantılar, temelde satış konusunda kayıplar yaşayabileceğinizi ifade eder. Bu tarz sorunlar küçük hatalar gibi görünebilir. Fakat söz konusu e-posta pazarlaması ise kırık bağlantıların şirket performansı ve marka üzerinde zararı büyük olabilir. Sadık müşterileriniz bunu görmezden gelse de potansiyel müşterileriniz için aynı durum geçerli olmayabilir. Olumsuz müşteri deneyimi ile birlikte aboneleriniz hayal kırıklığına uğrayabilir. 

Bu tarz sorunları yaşamamak adına gönder butonuna basmadan önce tüm bağlantıları test etmeli ve e-postanızı kapsamlı bir şekilde gözden geçirmelisiniz. Bunu sürecin bir parçası haline getirerek önemli ölçüde kırık bağlantı sorununun önüne geçebilirsiniz.

 

Unutulan Bağlantılar 

Pazarlama kampanyalarında nihai amaç, geliri artırmak. Bu noktada da bağlantılar önemli role sahip. Zira bağlantılar genel müşteri deneyimini iyileştirir. Müşterilerinize e-posta göndermenizin nedeni müşterilerinizin e-postaların tamamını okumaları ve mesajınızla ilgilenmeleri. Pazarlama sayesinde e-postalarınızın ne kadar etkili olduğu hakkında fikir sahibi olursunuz. Ölçümlere ise Click to Open Rate ile ulaşırsınız.

CTOR, e-postanızı açan ya da bağlantıya tıklayan kişilerin yüzdesi. Eğer bağlantı eklemeyi unutursanız, kampanyanızda hedeflediğiniz sonuçlara ulaşamayabilirsiniz. Bağlantı eklemeyi unutarak aynı zamanda CTR (Click Through Rates) yani tıklama oranı yüzdesini de elde edemezsiniz. CTR, müşterilerinizi anlamanıza yardım eden ve etkileşimi ölçen önemli bir metrik. Kısacası tıklama oranı sayesinde kampanyanızın başarısını, konusu satırınızın, metninizin ya da benzeri öğelerinizin etkili olup olmadığını değerlendirerek adımlarınızı şekillendirirsiniz.

 

Yazım Hataları 

Bir işte ne kadar profesyonel olsanız da küçük bir dikkat dağınıklığı hata yapmanıza neden olabilir. Birçoğu telafi edilebilir. Ancak e-posta pazarlamasında en ufak hata bile yıkıcı etkilere yol açabilir. Bazı yazım hataları önemsizken farkında olmadan yazılan kötü bir kelime markanızın itibarını zedeleyebilir. 

Unutmamalısınız ki yazım hatalarının da dönüşüm oranlarını etkileyebilme ihtimali mevcut. Gözden kaçan yazım hatalarının önüne geçmek için içeriği başka kişilerin de okumasına izin verebilir ve yanlışlıkları belirlemesini isteyebilirsiniz. Müşterilerinize göndermeden önce e-postaları test edip ön izlemeye dikkat edebilirsiniz.

 

Bozuk Görüntüler 

Görseller, pazarlama e-postasında mesajınızı güçlendirmenin en pratik yollarından biri. Fotoğraflar ve çeşitli görseller, metin yoluyla iletilmeyen bilgileri de müşterilerinizle paylaşmanıza olanak sağlar. Üstelik görüntüler mesajların anlaşılmasını kolaylaştırır.

Fakat e-postalarınız müşterilerinize ulaştığında görüntülerin bozuk olmadığından emin olmalısınız. Çoğu pazarlamacı görsel boyut konusu üzerinde fazla durmasa da bazı durumlarda görüntü boyutuna ince ayar çekmeniz gerekebilir. Müşterilerin e-postanızı açtığında bozuk görüntü ile karşılaşması size olumsuz bir şekilde yansır. 

Çok büyük boyutlu resimler kullanmak, indirme süresini yavaşlatabilir. Bununla birlikte geç yüklenen resimler bozuk görünebilir. Sonuç ise okuyucun mesajı silmesi ya da spam olarak algılanmasına neden olur. Halbuki görseller ile kitlenizin dikkatini metinlere kıyasla daha fazla çekme olasılığınız bulunur. Bu yüzden müşterilerinize göndermeden önce e-postalarınızı test etmeyi ihmal etmemelisiniz.

 

Renk Sorunları 

Müşteriler gün içerisinde onlarca markadan e-posta alır. Onların dikkatini çekecek stratejiler geliştirerek kampanyalarınızda başarılar yakalayabilirsiniz. Renkler tam da bu noktada öne çıkar ve gerektiğinde oyunun kurallarını değiştirebilir. Bu yüzden renk sorunlarını çözmeli ve odağınızı müşterilerinizin ilgisini çekecek renklere yöneltmelisiniz.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse, e-posta renk seçimini mesajınıza uygun şekilde ayarlamalısınız. 

  • Eğer kampanyanız Sevgililer Günü ile ilgiliyse tercihinizi aşkın ve tutkunun rengi kırmızıdan yana yapmalısınız. İyimserliği yükselten turuncu, genellikle sonbahar ile ilişkilendirilir. 
  • Eğer kampanyanız sonbahar mevsimine dair kampanya veya mesaj içeriyorsa, turuncuyu kullanmaktan geri durmayın. 
  • Güvenin sembolü mavi ise daha çok teknolojiyi temsil eder. Ayrıca Su Günü gibi özel günlerde de e-posta rengi olarak tercih edilir. 
  • Mavi rengi özellikle yemek kampanyalarında kullanmaktan kaçınmalısınız. Zira mavi renk iştahı frenlemesiyle bilinir. Mor, siyah ya da yeşil birçok rengi uygun kampanyalarla eşleştirerek müşterilerinizle aranızdaki etkileşimi artırabilirsiniz.

 

Web’de Görüntüleme Seçeneği

Markanızı yakından takip edenler ya da sadık müşterileriniz bazı durumlarda e-postalarınızı görüntülemekte sorun yaşayabilir. Bu yüzden e-postalarınıza webte görüntüleme seçeneğini eklediğinizden emin olmalısınız. Genel olarak “bu e-postayı tarayıcınızda görüntüleyin,” bağlantısı müşterilerinizin e-postaları Chrome, Edge ya da Safari gibi web sayfalarından görüntülemelerine olanak sağlar. Özellikle birden çok resim ya da animasyon içeren e-postalara webte görüntüleme seçeneğini ekleyip eklemediğinizi gönder butonuna basmadan önce kontrol edebilirsiniz.

Hızlı ve güvenli bir e-posta pazarlama stratejisi için euromsg express’i tercih ederek kampanyalarınızı dilediğiniz renk, görsel ve metinle kolayca oluşturup hedef kitlenize hızlıca ulaştırabilirsiniz.

Share This