E-mail Pazarlama ile Toplu Mail Gönderme E-Ticaret için Neden Önemlidir?

5/07/2022 | E-posta Pazarlama

E-mail pazarlama bir şirketin tüm pazarlama süreçleri içerisinde e-ticaret için önemli rol tutan bir türdür. Toplu mail gönderme yoluyla e-ticaret sürecinde önemli bir yol kat edebilir, şirketinize birçok farklı yönden olumlu çıktılar kazandırabilirsiniz. 

E-mail pazarlama, farklı etkenlere bağlı olarak (mobile optimize olması, kişiselleştirilebilir olması gibi) günden güne daha çok kullanılıyor. Bu yazımızda biz de e-ticaret için toplu mail gönderme neden önemlidir ve dijital pazarlama süreçlerine nasıl katkı sağlayabileceğini konuşacağız.

 

E-mail pazarlamanın dijital pazarlama için önemi nedir?

 

E-ticarette e-mail pazarlaması, bir çevrimiçi mağazanın ürünlerini mevcut veya potansiyel müşterilere tanıtmak için e-mail kullanan etkili bir pazarlama stratejisidir. E-mailler, dijital iletişimin en popüler araçlarından biridir ve onları pazarlama faaliyetlerinde kullanmanın son derece etkili olmasının ana nedeni budur. Kullanıcı etkileşimini artırmaya, müşteri sadakati oluşturmaya, faydalı bilgiler paylaşmaya, ön plana çıkarmak istediğiniz fırsatları duyurmaya ve satışları arttırmaya yardımcı olurlar. Sadık müşterilerinizle iletişim halinde olmak, onları sipariş bilgilerini güncellemek ve daha fazla satış yapmak dahil olmak üzere birçok konuda başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

E-mail birçokları için önemli pazarlama kanallarından biridir, ancak nakliye bilgileri, sipariş onayları ve diğer işlem ayrıntıları hakkında müşterileriyle düzenli olarak iletişim kurması gereken e-ticaret işletmeleri için iki kat önemlidir.

İşinizi bir arada tutan, keyifli bir müşteri deneyimi yaratan ve alıcılarda güven oluşturan bir yapıya sahiptir. E-ticaret için e-mail pazarlamanız zaman içinde işinizi sürekli olarak iyileştirmenize ve büyütmenize yardımcı olabilir.

 

E-mail pazarlama ile toplu mail göndermenin e ticarete faydaları nelerdir?

 

Kitlesel e-mail pazarlamasının en büyük avantajı, tanımından da anlaşılacağı gibi, aynı anda sayısız kişiye ulaşma özgürlüğüdür. Bilgi aktarımını hızlandıran bu yöntemin sağladığı zaman tasarrufu, bu avantajın en büyük ​​olarak nitelendirilmesinde önemli rol oynuyor. Toplu e-mail pazarlamasının diğer avantajlarını özetlemek gerekirse:

  • Tek bir müşteri listesi olsa bile bu listenin sınırsız sayıda küçük hedef kitleye bölünerek gönderilmesi planlanan mailler, hedef kitleye göre özelleştirilebilir.
  • Dijitalleşen dünyada etkili iletişim araçlarından biri olan e-mail pazarlama, herkesin bir e-mail adresine sahip olması nedeniyle bilgi aktarımında kullanılması uygun bir araçtır.
  • Satış telefonları gibi anlık etkileşim gerektiren ilkel yöntemlerden farklı olarak e-mail göndermek, kullanıcıya e-maili istediği yerde ve zamanda okuma ve sunulan bilgileri değerlendirme özgürlüğü verir.
  • Gönderilen e-mail alıcıya ulaştıktan sonra, alıcı bu mesajı önemli bulur ve çevresine iletir, çaba harcamadan hedef kitlenin büyümesine katkıda bulunur.
  • Toplu mail gönderimi sonucunda alınan tüm geri bildirimler ve çıktılar rapor halinde düzenlenebilir ve sonraki maillerde veri olarak kullanılabilir.

 

Mevcut ve potansiyel müşterilerinize toplu mail gönderin!

 

Hedef kitlelerine ulaşmak için toplu mail yöntemini sıklıkla kullanan e-ticaret işletmeleri, dijital iletişim açısından pek çok fayda elde etmektedir. Toplu e-mail gönderimi, ürün ve hizmetlerin tanıtılması, markaya olan ilginin canlı tutulması ve bazen e-maile yerleştirilen anketler ile alıcılardan geri bildirim alınması gibi pazarlama faaliyetlerini gerçekleştirir. 

E-mail pazarlama sayesinde e-maillerin tek tek gönderilmesinden kaynaklanan zaman kaybının önüne geçilir, aynı anda birçok kişiye ulaşma avantajından yararlanılır. Potansiyel müşteri çekmeyi başaran firmalar, toplu e-mailler ile harcadıkları zamanı ve varlığı, kazandıkları müşterilerle telafi edeceğinden, bu alanda yapılan yatırımlar oldukça önemli ve işlevseldir.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinize toplu e-mail göndererek tüm bu bahsettiklerimizden faydalanabilir, işletmenizin amaçları doğrultusunda adım adım ilerleyebilirsiniz.

 

E ticaret müşterilerine toplu mail gönderirken nelere dikkat edilmelidir?

 

E-mail pazarlaması, iş başarısı elde etmek için çok önemlidir. Etkili e-mail stratejileri uygulamanın faydaları işletmeler için tartışmasız büyük katkı sağlar. E-mail pazarlaması, marka bilinirliği geliştirmeye, güvenilirlik oluşturmaya ve müşteriyle güvenilir ilişkiler kurmaya olanak tanır. Ayrıca, olası satışlar oluşturmak, daha fazla satış sağlamak ve web sitesi trafiğini artırmak için mükemmel bir yoldur. 

 

 

Başarılı bir e-ticaret e-mail pazarlama kampanyası için dikkat etmeniz gerekenler:

 

Karşılama maili oluşturun

 

Yeni aboneler kaydolduklarında otomatik olarak bir hoşgeldiniz e-maili gönderilir. İnsanlara kaydoldukları için teşekkür eder, onları işletmenizle tanıştırır ve e-maillerinizden neler bekleyebileceklerini özetler. Tıklamayı ve etkileşimi teşvik etmek için toplu maillerinize CTA (harekete geçirici mesaj) ekleyebilirsiniz.

 

E-mailleri otomatikleştirin

 

E-mail otomasyonu, yoğun e-ticaret işletmeleri için bir can kurtaran görevi görür. Bir müşteri belirli bir eylemi gerçekleştirdiğinde (veya yapmadığında) tetiklenen e-mailler göndermek için e-mail hizmetinizi kullanabilirsiniz. Zamanlaması ve konuyla ilginliği bakımından e-mail pazarlama otomasyonu, e-mail pazarlamada dikkat edeceğiniz adımlar arasında en iyi dönüşüm oranına ulaşmanıza etki eder.

Örneğin, biri satın alım gerçekleştirmeden sitenizden ayrıldığında terk edilen alışveriş sepeti için göndereceğiniz e-mailleri ayarlayabilirsiniz. Veya bir müşteri, beklediğiniz belirli bir süre boyunca hiçbir şey sipariş etmediğinde otomatik bir hatırlatma e-maili gönderebilirsiniz. Ya da satın alımlardan sonra teşekkür maili gönderebilirsiniz. Bunların hepsini belirli yazılımlar sayesinde otomatik e-mailler haline getirebilir, böylece aynı durumdaki kullanıcılara kolayca ulaştırabilirsiniz.

 

Doğru e-mail gönderme sıklığını seçin

 

Müşterilerinizle ne sıklıkla iletişim halinde olmayı planlıyorsunuz? Müşterilerin akıllarında kalmak ve onları bunaltmamak arasındaki dengeyi kurmanız gerekiyor. E-ticaret müşterilerine toplu mail gönderirken bu dengeyi ideal bir şekilde ayarlamaya özen gösterin. Örneğin, haftada bir toplu bülten gönderimi, ya da promosyon gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu e-mailleri A/B testi ile deneyimleyebilir böylece daha rahat karar alabilirsiniz.

 

Önceden planlayın

 

E-ticaret müşterileri tarafından çabuk sonuç alınan e-mail pazarlaması stratejileri önceden planlanmıştır. Önemli e-mailleri önceden planlamak, her hafta gönderecek bir şeyler bulmaya çalışmakla uğraşmayacağınız anlamına gelir. Yaklaşan sezonluk etkinlikleri ve promosyonları ve ufukta olan yeni lansmanları erkenden belirleyebilir, böylece bunlar için önceden kampanyalar oluşturabilirsiniz.

 

E-mail listesini bölümlere ayırın

 

E-maili göndereceğiniz kişi listenizi bölümlere ayırmak, en iyi e-mail pazarlama uygulamaları arasındadır. Yaptıkları belirli eylemlere (sizden birden çok kez birden fazla ürün satın alıp almadıkları gibi) veya belirli ürün gruplarını beğenen abone listeleri oluşturarak müşterileri ayırabilirsiniz. Daha sonra özel ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına hitap eden kişiselleştirilmiş e-mailler gönderebilirsiniz. Ürün önerileriniz çok daha iyi hedeflenir ve muhtemelen daha fazla tekrar alışveriş yapan müşteri elde edersiniz.

Toplu e-mail gönderimlerinde Türkiye’nin lider markalarının kullandığı e-mail marketing platformu Euromessage ile tanışın; Uzman bir ekip ile, başarılı bir planlama ve süreç için hemen şimdi gönül rahatlığıyla bir adım atabilirsiniz!

 

 

SIGN UP FREE

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This