Yılbaşı E-Posta Pazarlama Kampanyaları Nasıl Yönetilmeli?

10/11/2023 | E-posta Pazarlama

Yılın belli zamanlarında insanlar daha fazla satın alma eğilimindedir. Yılbaşı bu zamanların başında gelir. Hem yeni bir yıla hazırlık heyecanı hem de tatil telaşı ile insanların ihtiyaçları da artar. Tabii bunun sonucunda insanlar bu dönemde indirimleri ve kampanyaları dikkatle takip ederler. E posta kullanıcıları da satıcılardan gelen mailleri daha fazla görüntüler ve dikkate alır.

Yılbaşı E-Posta Kampanyası Nasıl Planlanır?

Öncelikle geçtiğimiz sene düzenlediğiniz yılbaşı kampanyasını gözden geçirin. Hangi kampanyalarınızın başarılı olduğunu inceleyin ve bu doğrultuda çalışmalarınızı analiz edin. Yılbaşı kampanyanız için e-posta tasarlarken bu analizlerden elde edeceğiniz sonuçları muhakkak değerlendirin. Sonrasında ise hedef kitlenize yönelik hazırlıklar yapın. Adres defterinizi temizleyin ve güncel hale getirin. Adres defterlerini temizlemek rutin bir işlem dahi olsa bu tip kampanyalardan önce mutlaka kontrol edilmeli. Aktif veya güncel olmayan ya da var olmayan e-posta adreslerini temizlemek şirketlerin kampanyaları adına oldukça önemlidir. Adres defterinde sadece aktif üyeleri tutmak olası zararlardan firmayı koruyacaktır. Sonrasında mutlaka kampanyanızın amacını netleştirin. Yeni müşteriler mi kazanmak istiyorsunuz, mevcut müşterilerinizi daha bağlı hale getirme mi, yoksa satışlarınızı artırma mı? Hedefinizi belirlemek yol çizmenizde size oldukça yardım edecektir. Çünkü bu şekilde mevcut müşterilere özel bir kampanya mı yoksa yeni müşterilere özel bir indirim kampanyası mı olduğunu da belirleyebilirsiniz.

 

Yılbaşı temasına uygun bir slogan veya mesaj hazırlayın. Bunları yaparken müşterilerinizi değerli hissettirmeyi de unutmayın. Sıra geldi e-postanızı hazırlamaya; dikkat çekici, dönemin ruhunu yakalayan ve mobil kullanıcıları da göz ardı etmeyen bir tasarım hazırlamak son derece önemlidir. Tabii içeriği de unutmamalı. Yılbaşı dönemine özel teklifler ve indirimler hazırlamalısınız. Böylece müşterilerinizi alışverişe de teşvik etmiş olursunuz. Fakat zamanlama da bu e-posta kampanyasını hazırlarken en önem verdiğiniz husus olmalı. Yılbaşı haftası başlamadan e-posta kampanyalarınızı hazırlamalısınız. Kampanyanızı müşterilerinize ilettikten sonra da açılma oranları veya tıklanma oranları gibi verileri değerlendirerek analiz edin. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde etkili bir yılbaşı e-posta kampanyası planlamış olursunuz.

Yılbaşı E-Posta Kampanyalarını Planlarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yılbaşı tüketicilerin alışveriş yapması için en önemli fırsatlardan biri ve e-posta hazırlarken müşteri memnuniyetini düşünmek de en önemli husus. Siz yeter ki hangi müşteri segmentine odaklanacağınıza karar verin. Bu kampanyalarınızı özelleştirirken işinizi kolaylaştıracaktır. E-postalarınızı hazırlarken müşterilerinizin dikkatini çekecek ve onları meşgul edecek sorular sormanız önemli bir adım. Eğer iyi bir soru hazırlasanız mailinizin içeriği için sade bir fon ve göz alıcı olmayan bir tasarım da seçebilirsiniz.  Çünkü siz zaten müşterinizi sorduğunuz soruyla yakaladınız. Yılbaşı temasında sorular hazırlamak ise oldukça keyifli olacaktır. İndirimlerinizi ve kampanyalarınızı belirlerken onların ilgisini çekmek satışlarınızı artırmak için oldukça etkili olacaktır. Yılbaşı dönemi oldukça verimli bir dönem ancak zamanlamaya dikkat ederseniz bu konuda daha başarılı olursunuz. 

 

Mutlaka yılbaşı öncesinde e-postalarınızı tasarlamalısınız. Eğer iyi bir hazırlık sürecinden geçtiyseniz yolladığınız e-postalarda müşterilerinize isimleri ile hitap etmek ise onları değerli hissettirecektir. Bu özel ilgi müşterilerinizin gözünde artı puan almanızı sağlayacaktır ve bravo artık onların dikkatini çekmeyi başardınız. Hazırladığınız kampanyaları sosyal medya hesaplarından duyurmak da maillerinize olan dikkati artıracaktır. Tüm bunları yaptınız fakat e-postalarınızın mobil cihazlarda nasıl göründüğüne dikkat etmediyseniz bütün emeğiniz çöp olabilir. Şunu unutmamalısınız; müşterilerinizin çoğu e-postalarını mobil cihazlarında görüntülüyor. Tasarımlarınızda buna mutlaka dikkat etmelisiniz. Son olarak ise kampanyanızın performansını takip edin, gerekirse kampanyanızı optimize etmeyi de ihmal etmeyin.

Yılbaşı E-Posta Pazarlama Kampanyası Ne Zaman Başlamalıdır?

Yılbaşı e-postalarınızı hazırladınız ve sırada doğru zamanı ayarlamak var. Yılın son haftalarına denk gelen bu dönem genellikle kasım ayı sonunda veya aralık ayı başından itibaren kampanya e-postalarınızı ayarlayabilirsiniz. Bu kampanyaların 11.11 kampanyalarına denk gelmemesi önemli. Ancak Black Friday e posta kampanyalarıyla zamanlama açısından denk gelebilir. Bu düşündüğünüz gibi satışı azaltmak yerine müşterinin daha çok dikkatini çekmeyi de sağlayacaktır. Üst üste gelen farklı temalardaki indirimler müşterilerin başını döndürecektir. Ancak bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli husus; birçok firma bu kampanyaları düzenleyeceği için nakliyede yoğunluk yaşanacaktır. Bu yoğunlukta müşteriyi mağdur etmemek çok önemli. Net bir tarih belirleme ve yaşanabilecek aksilikler konusunda müşterileri uyarma veya onları bilgilendirme sizi müşterilerinizin gözünde çok daha değerli yapacaktır. Son dakika siparişleri de göz önünde bulundurarak bir plan hazırlamalısınız. Şunu unutmamak gerekir ki bir müşterinin firmaya duyduğu güven, yeni müşteriler için en önemli referans olacaktır. 

Yılbaşı E-Postalarının Konu Satırları Nasıl Yazılmalıdır?

Yılbaşı e-posta pazarlama kampanyalarını hazırlarken konu satırlarının dikkat çekici olması e-postalarınızın açılma olasılığını artırmak için çok önemlidir. Müşterilerinizin dikkatini çekecek özgün sloganlar hazırlamak kampanyanızın etkisini artıracaktır.  Bu sloganları hazırlarken aciliyet hissi oluşturmak oldukça önemlidir. Böylelikle müşteriler kampanyaya daha hızlı dönüş sağlayacaktır. Müşterilerin sunduğunuz fırsatı kaçırma korkusunu uyandırmak için bazı taktikler uygulamanız gerekebilir. “Sınırlı sayıda stok”, “son adetler” gibi sloganlar veya kampanyanın bitiş tarihini vurgulayan içerikler e-postalarınızı dikkat çekme, dolayısıyla açılma ve kampanyanızın tıklanma oranını da artıracaktır. Tabii bunu yaparken müşterilerinize teşekkür de edebilirsiniz. Bu, basit bir jest gibi görünse de müşterilerinizi değerli hissettirecektir. Kendini değerli hisseden, mutlu bir müşteri alışveriş için hazır demektir. 

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This