Sosyal Medya Nedir?

23/03/2022 | E-posta Pazarlama, Sosyal Medya

Sosyal medya, 2004 yılında Web 2.0’ın hizmet vermeye başlamasıyla kullanıma açılmıştır. İlk olarak ABD merkezli kullanılmaya başlanan bu hizmet daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Özellikle küreselleşen dünyada sıkça kullanılmaya devam edilmektedir. Bilginin küresel ölçekte herkese aynı anda ve çift taraflı olarak ulaşılması da sosyal medya kullanımını artırmıştır. Sosyal medya aracılığıyla pek çok şey yapılabilmektedir. Hatta teknolojinin bu denli ilerle kaydetmesinin ardından sosyal medya yeni bir pazarlama alanı haline de gelmiştir. Çok sayıda firma yeni stratejilerinde en çok sosyal medya kanallarını kullanmaktadır. 

Sosyal medya aracılığıyla pek çok şey yapılmaktadır. Bunlar arasında ilk olarak diyalog ve bilgi paylaşımı gelmektedir. Sosyal medya kullanıcıların birbirleri ile iletişim halinde olmaları, birbirlerine yardım etmeleri veya birbirlerinin sorularına cevap vermeleri gibi avantajları da bünyesinde barındırır.  

 

 En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri Nelerdir?

 

Dünyada her gün çok fazla insan sosyal medyada vakit geçirmektedir.  Bu yüzden bazı belirli sitelere günlük giriş oldukça fazladır. Kullanıcıların zaman geçirmek istediği, satış yapmak veya bilgi alışverişinde bulunmak istediği site sayısı oldukça fazladır. Bu siteler ve aylık aktif kullanıcı sayısı şu şekilde listelendirilebilir: 

 • Facebook (2,5 milyar aylık aktif kullanıcı sayısı)
 • YouTube (aylık 2,00 milyar aktif kullanıcı sayısı)
 • WhatsApp (aylık 1,7 milyar aktif kullanıcı sayısı)
 • Instagram ( aylık 1 milyar aktif kullanıcı sayısı)
 • TikTok (aylık 689 milyon aktif kişi)
 • SnapChat (382 milyon kişi aylık aktif kullanıcı)
 • Reddit (431 milyon aylık aktif kullanıcı)
 • Twitter (341 milyon aylık aktif kullanıcı) şeklindedir.

 

 • En çok kullanılan sosyal medya sitelerinin başında Facebook gelmektedir. Facebook her ne kadar son dönemde sıklıkla kullanılmasada hala popülerliğini korumaktadır.  Facebook sayesinde kullanıcılar kendi profillerini oluşturabiliyor, kendi resimlerini veya videolarını arkadaşlarıyla paylaşabiliyorlar. 
 • YouTube ise 2005 yılından beri dünyada hizmet sunuyor. YouTube aracılığıyla kullanıcılar hem kendi içeriklerini yükleyebiliyorlar, hemde hazırlanılan içerikleri buradan izleyebiliyorlar.  Bu platform sayesinde insanlar neredeyse her konu hakkında video bulabiliyor. Ayrıca YouTube içerik üreticilerin para kazanacağı bir platform haline de gelmiştir. YouTube dünyanın en çok kullanılan ikinci sosyal medya sitesidir. 
 • Günlük ziyaret sayısının çok fazla olduğu sosyal medya sitelerinden birisi de WhatsApp’tır. WhatsApp aracılığıyla insanlar rehberindeki kişiler ile konuşabilir, fotoğraf, ses kaydı veya video gönderebilirler.
 • Son dönemlerin oldukça popüler uygulamalarından birisi olan Instagram ise resim veya video yüklenen görsel bir çevrimiçi platformdur. Ayrıca kullanıcılar Instagram sayesinde istedikleri kitleye kolaylıkla ulaşım sağlayabilirler. Markaların da kendi ağlarını büyütmek ve satışlarını artırmak için en çok tercih ettiği sosyal medya sitelerinden birisi yine Instagram’dır.
 • Twitter kullanıcılara ; mesajlaşma, anlık bilgi ve eğlence aktarımı gibi olanaklar sağlayan online sosyal medya ağlarından biridir.  Twitter gündem olan konularla ilgili yorum yapmak veya gündem olan konuları takip etmek için oldukça yararlı bir sosyal ağdır.
 • Linkedin ise daha çok profesyonellere yönelik bir sosyal medya platformudur.  Kullanıcıların network edilmesi veya iş bulması için biçilmiş kaftandır.  Ayrıca işverenler için de avantaj sağlamaktadır.  
 • 2020 sonrasında en çok indirilen uygulamalardan bir diğeri ise TikTok’tur.  Günümüzde oldukça popüler olan bu uygulama insanların video içerikleri üretmesine olanak sağlar.  
 • Snapchat anlık paylaşım yapmayı sağlayan bir sosyal medya platformudur.  Son dönemde çeşitli sosyal medya platformları Snapchat’in önüne geçse bile hala popülerliğini korumaktadır.
 • Reddit 2005 yılında kurulmuştur. Bu site aracılığıyla kişiler kendi ilgi alanlarına göre herhangi bir topluluğa girip kendileri ile aynı fikirde olan insanlarla iletişim kurabilirler. Reddit daha çok forum kültürü ile çalışmaktadır.

 

Sosyal Medya Ne Zaman Ortaya Çıktı?

 

Günümüzde herkesin vazgeçilmez bir noktası olan internet 1970’li yılların başında ortaya çıkmıştır.  1997 yılından 2004 senesine kadar internet ve sosyal medya yavaş yavaş hızını artırmaya devam etmiştir. 2004 yılında hem blog kavramının ortaya çıkması hem de Facebook’un kurulmasıyla sosyal medya önlenemez bir ivme kazanmıştır. 

2004 yılından sonra çeşitli sosyal medya platformlarının sürekli olarak artmasıyla bu süreç hızlanmıştır. Günümüzde de hala dünyanın büyük çoğunluğu hem sosyal medya araçlarını kullanmakta hem de neredeyse günlük bütün işlerinin tümünü sosyal medya üzerinden tamamlamaktadır.

 

 

Sosyal Medya Neleri Kapsar?

 

Sosyal medya, insanların birbiriyle iletişimde olduğu, iş yapabileceği, para kazanabileceği ve bilgi alışverişinde bulunabildiği her platformu kapsar. Bu sosyal medya siteleri şöyle listelenebilir;

 • Facebook,
 • Twitter,
 • LinkedIn,
 • Youtube,
 • Instagram,
 • Pinterest,
 • Tiktok,
 • Snapchat,
 • Swarm. 

 

Sosyal Medya Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

Sosyal medya platformları daha çok görsel içerikli olduğu için tasarımları da oldukça önemlidir.  Özellikle sosyal medyada var olan markalar buna çok dikkat etmektedir.  Bu sayede hem marka bilinirliklerini artırmak hem de markaları büyütmek için sosyal tasarımları sıklıkla kullanmaktadırlar.  Son yıllarda sosyal medya platformları reklamcılık dünyasında da önemini oldukça artırmıştır.  Herhangi bir sosyal medya sitesinde bir tasarım yaparken aşağıdakilere dikkat edilmesi gerekmektedir:

 

 • İlk olarak yapılan tasarımda hem etkili hem de çarpıcı fotoğraflar kullanılması gerekmektedir.  Hedef kitle belirlenmeli ve hedef kitlenin merakı uyandırılmalıdır. 
 • Daha etkili, daha şık ve görsel anlamda daha üst düzey fotoğraflar kullanmak tasarımlarınızı mükemmelleştirir. Ayrıca hedef kitle ile hem duygusal hem de mantıksal bir bağ kurmanızı yardımcı olur.
 • Sosyal medya sitelerinde görsel içerikli tasarımların paylaşımı için önemli kriterlerden biri de tasarımın ölçüleridir. Her platformda birbirinden farklı ölçüler kullanılmaktadır. İlk olarak görselleri veya tasarımınızı hangi platformda yayınlayacağınıza karar vermeli ve tasarımınızı da  ona göre oluşturmalısınız.
 • Yapmış olduğunuz tasarımda kurumsal kimliğiniz için logonuzu mutlaka kullanmanız gerekmektedir.  Bu sayede tasarımlarını üzerinde de kurumsal imajı devam ettirebilmeniz mümkündür.

 

HEMEN BAŞLA  

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This