SMTP Nedir? Ne İşe Yarar?

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

Günümüzde çoğunlukla web siteleri tarafından kullanılan webmailler için geliştirilmiş bir sistem olan SMTP protokolü, sunucular arasındaki iletinin doğru, hızlı ve güvenilir bir şekilde yayılmasını sağlar. SMTP protokolü, sunucuya gönderilen mesajları kaydedip daha sonra izleme imkanı sunmaktadır. SMTP protokolü ile e-postalarınıza gelen mesajları bilgisayar, laptop, telefon ve tabletlerden okuyabilme imkanına erişebilirsiniz.

Teknolojinin günümüzde gelişmesiyle birlikte internet ve haberleşme teknolojisinde değişiklikler meydana gelmesi kaçınılmaz olmuştur. İnternet kullanımının gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte kişiler ve kurumlar arasındaki iletişimin sağlanmasında temel rol oynayan e-posta, dünya üzerinde binlerce kişi tarafından tercih edilmiştir. İnternet kullanıcılarının yaşamını çok daha kolay hale getiren e-posta basit ve kullanışlı bir haber yöntemidir. Simple Mail Transfer Protocol olarak da bilinen SMTP Türkçeye “basit posta aktarımı” olarak çevrilmiştir. 

E-posta almak ve göndermek için kullanılan SMTP, TCP/IP olarak da adlandırılır. Alıcı, iletilen mesajları sunucuya sıralar ve sunucuların gelen mesajları kaydetmesine imkan tanır. SMTP, POP3 (Posta Ofisi Protokolü) ve IMAP (İnternet Mesaj Erişim Protokolü) ile birlikte kullanılır. E-posta göndermek için genellikle SMTP, posta almak içinde POP3 ya da IMAP tercih edilir. Ayrıca sadece e-posta için değil internet için gerekli olan sunucu ya da veri aktarımı için de kullanılır. SMTP ayarları oluşturmak istediğiniz e-postaları posta sunucusuna yüklemek için gerekmektedir. SMTP ayarı yapmak için admin panelinde sol tarafta yer alan başlangıç menüsünden eklentiler seçeneğini tıklayınız. Açılan menüden yeni ekle butonunu seçiniz. Açılan sayfada sağ üst tarafta olan “Wp Mail SMTP “ibaresini ekleyip aratınız. Çıkan sonuçlardan “Wp Mail SMTP by Wpforms “seçeneğini şimdi kur butonuna basarak kurabilirsiniz.

 

SMTP Nasıl Çalışır? 

 

SMTP, üç aşamalı bir işlem modeli kullanılarak çalışır hale getirilir. Bu üç aşama işlemci, gönderen sunucu ve alan sunucu şeklinde sıralanır. İlk olarak Outlook ve Webmail ya da buna benzer bir e-posta göndermek isteyen sunucusuna mesaj göndermek için SMTP protokolünü kullanır. İkinci aşamada mesajı gönderen e-posta sunucusu, iletilen mesajı alan alıcı SMTP protokolü ile mesajını sunucuya aktarır. Son olarak da sunucu kendisine iletilen e-postayı Webmail, Outlook gibi işlemcileri kullanarak POP3 veya IMAP yardımıyla indirebilir. SMTP’nin işlev kazanması için son süreçte POP3 veya IMAP’yı kullanması gerekir. 

Kısacası SMTP iki sunucunun aynı dili konuşmasıdır. Bu dil iki sunucunun birbirlerine birtakım kodlar göndermesi sonucunda sunucunun isteğine karşı tarafın onay vermesi ile mümkün olur. SMTP protokolü masaüstü bilgisayar, laptop, telefon gibi elektronik cihazlardan gönderilen e-postaların karşı tarafa ulaşmasıdır. Gönderilen e-posta iletilerinin mobil cihazlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda alıcı tarafından depolanmasına yardımcı olur. SMTP protokolü e-posta uygulaması üzerinde olan bilgilerin iletilen adresler üzerinde saklanmasını sağlar. Ayrıca internet üzerinden gönderilen mesajların tarayıcı üzerinde gelen kutusuna kaydedilmesini sağlar. Zararlı olabilecek iletileri spam dosyasında bulundurur. Her koşulda alınan iletiler SMTP protokolü ile kaydedilir ve isteğe göre çevrimiçi ya da çevrimdışı olarak da kullanılabilir. 

 

SMTP Ne İşe Yarar? 

 

Başlangıçta ABD hükümeti tarafından oluşturulan Arpanet ağı olmak üzere daha fazla bilgisayarı birbirine bağlayan ve farklı sistemler kullanan kullanıcıların birbirleriyle e-posta kullanmalarına olanak sağlaması amacıyla tasarlanmıştır. SMTP, 1970 yılında geliştirilmiştir. Arpanet 1980 yılında SMTP protokolünü modern internete dönüştürmüştür. SMTP, internet kullanıcılarının e-posta iletilerini görüntülemesine, depolamasına ve ihtiyaç duyduğunda kullanılmasına yardımcı olmak için bilgilerini arşivlemiştir. SMTP protokolü sayesinde kullanıcıların e-postalar içerisinde yer alan önemli bilgileri saklanır ve gerekli durumlarda silinmesini sağlar. SMTP protokolü ne işe yarar sorusuna gelin bir göz atalım:

 

  • E-posta platformu üzerinde kullanıcı mesajlarının hızlı bir şekilde iletilmesini sağlar. 
  • Adresi belli olan e-postaların internet erişimi sayesinde iletilerini basitleştirir ve iletilerin sadece IP adresi üzerinden değil her yerden erişilmesini sağlar. 
  • SMTP iletilemeyen, ulaşılamayan ya da hata veren iletilerin alıcılara ulaşılabilmesi için işlemin tekrarlanmasını sağlar. 
  • SMTP protokolü e-postaların güvenli olmasını sağlar.
  • Profesyonel anlamda kullanılan e-postaların iletilebilmesi için firmalara özel işlenmiş Dedicated Server özelliği bulunur. 
  • Hızlı bir şekilde internet üzerinden posta gönderimi yapmanızı sağlar. 
  • SMTP, e-posta iletilerinin kullanımında özelleştirme seçeneği sağlar.
  • SMTP Protokolü farklı adres özelliği sayesinde mesaj iletimini basit bir şekilde sunar.
  • Bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanılarak gönderilmek istenen e-postanın alıcıya ulaşması sağlar ve aradaki iletişimi sürekli hale getirir. 

 

SMTP ve IMAP Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

IMAP, 1986 yılında geliştirilmiştir. Bulunduğunuz her yerden maillerinize rahat bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır. IMAP kullanımı doğrultusunda telefon, bilgisayar ve tabletten dilediğiniz zaman mesajlarınıza hızlı bir şekilde ulaşabilme olanağı elde edebilirsiniz. IMAP gelen mesajları doğrudan indirmez. Gelen maillerin üzerine tıkladıktan sonra görüntüleme ve indirme imkanı elde edebilirsiniz. Maillerinizi silebilmek için sunucunun içerisine girmenize gerek yoktur. IMAP ayarları için bilgisayarınızda gmail’i açın. Sağ üst taraftan ayarlar kısmından tüm ayarları göster sekmesini tıklayın. Yönlendirme ve IMAP sekmesini tıklayın. IMAP erişim bölümünden IMAP’ı etkinleştir. Son olarak değişiklikleri kaydet seçeneğini tıklayın. IMAP şifresi genellikle e-posta adresidir ya da “@” simgesinden önceki bölüm hesabınızın parolasıdır. Genellikle bu parola duyarlı olmaktadır. IMAP sayesinde çoklu mailbox oluşturabilirsiniz. IMAP, Simple Mail Transfer Protocol hizmeti sunan bir iletişim aracıdır. SMTP veya IMAP bilgisayarınıza gelen bilgileri indiren iletişim protokolüdür. SMTP protokolünden farkı ise gönderilen iletinin uzak bilgisayardan da indirilebilme imkanını sunmasıdır. IMAP hizmeti, iletilen bilginin kişinin bilgisayarına ya da mobil cihazına ulaştığı anda bütün cihazlarda aynı anda indirilebilmesidir. Bu bakımdan IMAP, POP3 hizmetinden ayrılır. SMTP protokolü elektronik posta göndermek için kullanılır. IMAP hizmeti ise gönderilen elektronik postaları okumak için kullanılır. IMAP hizmeti elektronik cihaza indirilen bilgilerin sadece o cihazda kullanılacağı anlamına gelmez. Bu işlem IMAP yüklü her cihazda indirilen her türlü elektronik postaya ulaşılabileceği anlamına gelir. 

Ayrıca SMTP port 587 olarak kullanılmaktadır. Eğer farklı bir mail sunucusu kullanmak isterseniz sunucunun size vermiş olduğu portu girebilirsiniz. Fakat verilmiş olan mail adresinden farklı bir mail adresi kullanmak isterseniz ayarlar kullanım için geçerli olmayacaktır. Bunun için sunucunun kişi ya da kurum tarafından bilgilerinin sizin için temin etmesi gerekir. Alan adınıza uzantılı mail açma imkanınız vardır.  Ayrıca daha önce açmış olduğunuz mail hesaplarını da yönetebilirsiniz. Eğer mevcut olan mail hesaplarınızın şifresini değiştirmek için simgeyi düzenle butonuna basarak kolayca halledebilirsiniz. Şifrenizi en fazla 32 en az da 8 karakter olarak yapabilirsiniz. Ayrıca şifre içerisinde büyük harf, küçük harf ve rakamlar kullanma zorunluluğu bulunmaktadır. Sonuç olarak size iletilen mailleri hızlı ve güvenilir bir şekilde elde edebilme olanağına kavuşabilirsiniz. Bunun yanı sıra tarafınıza iletilen mailleri SMTP ve IMAP aracılığıyla kaydedebilir ve dilediğiniz zaman bu maillere tekrardan erişme imkanı elde edebilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This