Responsive E-Mail Tasarımı Neden Önemlidir?

8/09/2022 | E-posta Pazarlama

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte pazardaki ürün sayısı da oldukça artmıştır. Artık tüketiciler diledikleri ürünü birden çok markada bulabilir hale gelmiştir. Markalar  ürettiklerini satma algısından sıyrılıp, tüketici ihtiyaçlarına ve isteklerine yönelik bir satış tekniği benimsemişlerdir. Pazardaki hareketlilik, hızla değişen pazardaki rekabet markaları harekete geçmeye ve yeni yöntemler bulmaya zorlamıştır. 

Bu yöntemlerden biri e-mail pazarlamasıdır. Sadık veya potansiyel müşterilerin e-posta adreslerine gönderilen mailler ile yapılan bu pazarlama stratejisi son zamanlarda gelişmiş ve yeni boyutlar kazanmıştır. Başarılı bir e-mail pazarlamasının arkasında birden çok unsur yatmaktadır.  Bu unsurlar temel anlamda doğru zaman, doğru hedef kitle, doğru mesaj olarak üçe ayrılmaktadır.  E-mail pazarlamasının hayatlarımıza girmesi ile bir kavram daha gün yüzüne çıkmıştır. Bu kavram “Responsive E-mail “dir. Ayrıntılı bir şekilde responsive e-maili ele alalım.

 

Responsive E-mail Nedir?

Digital 2022 April Global Statshot 2022 Nisan ayı itibariyle Dünya üzerinde internet kullanım oranı % 63 telefon kullanım oranı ise %67’dir. Bu da demek oluyor ki her yüz insandan 63’ü internete erişebiliyor.  E-mail pazarlaması yapan bir marka için bu veriler oldukça önemli çünkü hedef kitlenin e-maillerini okuması için bir internete ve cihaza ihtiyacı vardır.  Peki e-mailller en çok nereden okunuyor. Elbette mobil cihazlardan okunma oranı bilgisayarlara oranla oldukça fazla.  Bu veriler göz önüne alındığında karşımıza responsive e-mail kavramı çıkıyor. Responsive e-mail hedef kitlenin açtığı cihaza göre şekilleniyor. 

 

Responsive E-mail Neden Önemlidir?

Günümüzde responsive e-mail oldukça yaygın bir şekilde markalar tarafından kullanılmaktadır. Bunun başlıca sebebi gönderilen e-mailin en doğru şekilde hedef kitleye gösterilmek istenmesidir. Sizlerde mutlaka karşılaşmışsınızdır. Telefonunuza bir mail geldiğinde tam göremediğiniz, görseli indirmek zorunda  kaldığınız durumlar olmuştur.  Bu sorun genellikle markaların e-mail pazarlaması yaparken mobil cihazları göz ardı etmesinden kaynaklanmaktadır. Responsive e-mail neden önemlidir daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim;

 1. Normal bir insan günde yaklaşık 150 kere telefonuna bakmaktadır. Bu sebeple bir pazarlama faaliyeti yürütülecek ise mobil cihaza uyumlu olması gerekmektedir. Kimse bir reklam, e-mail için bilgisayarını açmak istemez. 
 2. Gönderilen e-maillerin %47 gibi büyük bir oranı mobil cihazlardan açılmaktadır.

Bu nedenle telefonda açılan maillerin okunma oranı çok daha yüksektir. Buna ek olarak  gönderdiğiniz e-mail   telefonda açılmaz ise büyük ihtimalle okunmadan silinecektir.

Responsive e-mail ise e-mailinizin hem  mobil hem de diğer cihazlardan okunabilir olmasını sağlamaktadır.  E-maili hangi cihazda açarsanız o cihaza göre e-mail  şekillenmektedir. Eğer açmakta sorun yaşıyorsanız bu ileti gönderen markanın responsive e-mail kullanmadığını göstermektedir. Bir marka gönderdiği e-mailden verim almak istiyorsa standart ve geride kalmış yöntemleri kullanmaktan vazgeçilmelidir. Çağa ayak uydurarak araştırmalı ve hedef kitlesine en doğru şekilde nasıl ulaşabileceğini öğrenmelidir.  Böyle bir adımı gerçekleştirmeyen markalar hem maddi hemde manevi zarara uğramaktadır. Yalnızca olsun diyerek değilde en doğrusu nasıl olmalı diyerek hareket edilmelidir. Örneğin A markası bir ürün tanıtımının e-mail olarak duyurmak istiyor ve bunu 10.000 kişiye gönderiyor diyelim. Geride kalmış e-mail yöntemi kullanan bu markanın iletisi yalnızca bilgisayarlardan görüntülenebiliyor. Sonuca baktığımızda gönderilen 10.000 e-mailin 4.700 gibi büyük bir kısmı okunmayacak, görülmeyecek veya silinecektir. Bu da  hem zaman kaybı hem de maddi bir kayıptır. Oysa ki marka responsive e-mail kullansaydı 10.000 kişiye gönderilen e-mail hangi cihazdan açılırsa açılsın düzgün görünecekti. Bu da aslında e-mail gönderiminde responsive seçeneğinin ne kadar önemli olduğunu vurgular niteliktedir.

 

Responsive E-mail Tasarımı Nasıl Yapılır?

Responsive e-mail tasarımı oldukça kolaydır.  Tasarımlarınızda şunları yapabilirsiniz;

 •  İletiniz içerisinde birden fazla font boyutu seçebilirsiniz. Başlıkları büyük, içeriği daha  küçük yapmak mümkündür. Böylelikle dikkat çekecek noktaları belirtmiş olursunuz.
 • Sıralamaları kendiniz düzenleyebilir ve istediğiniz şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • İletinin yapısını değiştirebilirsiniz.
 •  İleti içerisinde seçtiğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Özellikle belirli bir marka renginiz varsa bunu e-maillerinizde kullanmak çok hoş olacaktır.
 • İleti içerisinde resimleri tekrar boyutlandırabilirsiniz. Böylelikle metin resim dengesini dilediğiniz gibi oluşturabilirsiniz.

 

Responsive E-mailin Avantajları Nelerdir?

Standart bir e-mail genellikle bilgisayarlar için tasarlanmıştır ve mobil cihazlardan açılmaya çalışıldığında doğru bir şekilde görülmez.  Mobil çin uygun olmayan e-mail ya tam açılmaz ya da düzgün bir şekilde anlaşılmaz.  Yazılar belirlenen puntoda olmaz, resim boyutu kayar yada metnin üstüne gelir, tablolar taşar. Tüm bunlar bilgisayarlar için hazırlanan e-mailin mobil cihazlarda açılması durumunda karşılaşılır.

Responsive e-mailin ise en büyük avantajı tüm cihazlarda uygun ve doğru bir şekilde açılmasıdır. 

 • Yazı belirlenen puntoda görünür.
 • Resimlerde kayma olmaz.
 • Tablo ve grafiklerde taşma olmaz.
 • Anlatılmak istenen anlaşılır.
 • Kullanıcı mobil ekran daha küçük olsa bile karmaşa olmada mailini okur.

Bunlara ek olarak responsive e-mailler standart e-mailin sahip olduğu avantajlara da sahiptirler.  Bunları şöyle listeleyebiliriz;

 • Anında ileti gönderme imkanının olması, bunun yanı sıra belirlenen bir plan doğrultusunda otomatik olarak da  e-mail gönderebilirsiniz.
 • Arada hiç bir aracı yoktur. Diğer pazarlama faaliyetlerinin çoğunda alici ile gönderen yani marka arasında bir aracı bulunmaktadır. E-mail ile dilediğiniz müşteriye, aboneye direkt olarak e-mail gönderebilirsiniz. Özellikle müşteri sadakati yüksek olan müşterilerinize bireysel kupon, promosyon,teklif sunmak için e-mail göndermek oldukça avantajlıdır.
 • Toplu e-mail gönderebilirsiniz.  Büyük veya küçük işletme fark etmeksizin aynı anda binlerce kişiye ileti gönderebilirsiniz. Bunun için e-mail pazarlama araçlarından birini kullanmanız yeterlidir.
 • Resim,video,metin,tablo, grafik gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. 
 • Analiz yapabilirsiniz. E-mail pazarlamasının size sunduğu avantajlardan birisi ise pazarlama faaliyetinin sonucunu görmenizi sağlayacak istatistiksel veriler sunmasıdır. Bunlardan bazıları CTA’lara tıklama,e-mail okunma gibi verilerdir.Bu veriler doğrultusunda e-mail pazarlamasının size faydalı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer gereksiz ve işlevsiz ise müşterilerinize bu kanal aracılığıyla ulaşmakta zorlanıyorsanız boşa zaman ve para kaybetmezsiniz.

 

Responsive E-mailin Püf Noktaları Nelerdir?

 

 • Amaç

Öncelikle responsive e-mail gönderme amacınızı belirleyin. Tanıtım yapmak, kampanya duyurmak, indirim yapmak, bilgilendirmek bu amaçlardan bir kaçı olabilir.

 • Hedef Kitle

Hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemelisiniz.  Fazla responsive e-mail atmak doğru değildir. Doğru olan işinize yarayacak ve geri dönüşü yüksek olacak kişileri hedeflemenizdir.

 • Preheader

Responsive e-mail hazırlarken  içeriğinizin bir özeti mobil,masaüstü ve web email istemcisi tarafından verilmektedir. Buna predeaders denilir.  Bu özetler dikkat çekici bir şekilde yazılırsa e-mailin okunma oranını oldukça arttırmaktadır.

 • Resim Boyutu 

Markalar e-mail  gönderirken resim eklemeye dikkat ederler. Resim eklemek oldukça dikkat çekicidir. Fakat e-maillerinizin açılacağı cihazlara yanlış boyutta fotoğraf seçmek  etkisini azaltmaktadır. Fotoğraflar bilgisayarda görünecek boyutta ayarlanırsa mobil cihazlarda kayma, yüklenmeme gibi sorunlar yaşanabilir.  

Buna ek olarak çok fazla görsel kullanmamaya metin görsel dengesini kurmaya özen göstermelisiniz. İletiyi alan kişi ekranın neresine bakacağını şaşırmamalıdır.

 • Orijinal Metin

Responsive e-maillerinizin özgün olmasına dikkat etmelisiniz.  Özellikle rekabetin çok olduğu günümüzde diğer markalardan farklı olmak için özgün ve farklılaşan bir metin yazmanız çok etkili olacaktır.

 • CTA  Eklemek

Responsive e-maillerinize mutlaka Call to Action eklemelisiniz. Böylelikle satış amacı güdüyorsanız satın alma sayfasına müşterilerinizi yönlendirebilirsiniz.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This