E-posta Pazarlama Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

19/07/2022 | E-posta Pazarlama

E-posta teknolojisi, tıpkı telefon gibi haberleşme amacı güderek tasarlanmıştır. Ancak günümüzde giderek bir reklam mecrasına dönüşmüştür. Nitekim artık insanlar, haberleşme amacının dışında çoğunlukla e-posta hizmetini tanıtım amaçlı kullanmaya endekslenmiştir. Tam da bu esnada yazımızın konusunu oluşturan e-posta pazarlama; diğer adıyla e-mail marketing, ticari içerik barındıran metinlerin toplu olarak okuyuculara gönderilmesidir. Bir anda birden çok insana giden e-postalar, birer e-posta pazarlaması kapsamı içindedir. Mesela internet üzerinden herhangi bir site veya uygulamada üyelik oluşturduğunuz anda tarafınıza yönlendirilen ilk mail de e-posta pazarlamanın bir başka versiyonu diyebiliriz. Reklam, indirim kuponu, hoş geldiniz postası gibi. 

Geçmiş senelerden bu yana kullanılan bu önemli hizmetin birçok avantajı da vardır. Milyonlarca insana tek bir tıkla ulaşmak elbette hayal gibi bir şeyken, bu gerçekleştiğinde insanlar bu yönteme rağbet göstermekte çok haklılar. Maliyeti minimumda olan bu yöntemin belki de en büyük avantajı ucuz bir hizmet sunmasıdır. Gönderim süresi kısalırken, hedef kitlenizi belirleyebilir ve ona göre e-posta pazarlaması sunabilirsiniz. Tabii ki bu hedef kitleyi belirlerken kişiler de iyi analiz edilmelidir. Bu gibi avantajlar kulağa çok güzel geliyor ki günümüzde internet kullanımının en yaygın olduğu e-ticaret platformlarında sıklıkla kullanıldığını görmekteyiz. 

Dönüşümü en iyi reklam stratejisi olan e-posta pazarlama yöntemini elbette dezavantajları da mevcuttur. Bu olumsuzlukların en başında bahsettiğimiz gibi hedef kitle gelir. Doğru kitleyi seçememek dönüşüm oranını da düşürebilir. “Ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar iyidir” mantığı her zaman tutmuyor ne yazık ki! En basit örneği, bir makyaj ürününü erkek kitleye göndererek olumlu dönüş almak hayal ürünü olur. Hiçbir erkek “bugün şöyle bir posta aldım, allığın fiyatı çok uygundu” diye kimseye bahsetmez; bu da doğal olarak hüsranla sonuçlanmış bir girişimi doğurur. Bundan ziyade insanları daraltacak seviyede çok mail gönderimi markayı zedeler ve olumlu dönüş oranını minimuma indirecektir. Çünkü herkes, gün içinde birden fazla mail aldığı bir firma ya da markayı spam olarak işaretleyeceği için muhtemeldir ki sizin mailinizi tekrar görmeyecektir. Bu gibi konular dikkate alındığı takdirde e-posta pazarlama oldukça avantajlı bir kapı aralar.

 

Depolama

 

Metinde son olarak bahsettiğimiz kısım aslında burayı ilgilendiren bir konudur. Öyle ki, hedef kitleye sürekli posta yollamak doğru bir tercih olmayacaktır. Birçok e-posta servisi, kullanıcılara çok kısıtlı bir depolama alanı sağlar. Bu alanın dolmak üzere olduğunu gören kişi, ilk olarak tabii ki çok fazla e-posta gönderen adresleri engeller. Bu durumla karşılaşmamak adına, kitleyi sıkmayacak ve rahatsızlık hissi yaratmayacak şekilde hizmetlerden haberdar ederek bir pazarlama yapılması gereklidir. E-posta pazarlama önemli ölçüde yasal uygunluk da sağlamalıdır. KVKK ve İYS’ye göre hazırlanan bu postaları, yine yasalara uygun olarak depolamanız da dikkat etmeniz gereken bir durumdur. 

 

Güvenlik

 

E-posta hizmetlerinin hatalı bir şekilde yapılandırılması, bir güvenlik zafiyetidir. Bu durum da kurum ve şirketler için büyük bir tehdidi beraberinde getirir. Bu tehditlerin en büyüğü siber saldırılardır. Saldırganlar sizin ve şirketinizin olumsuz sonuçlardan etkilenmesi için birçok farklı yöntem deneyebilmektedir. Bu yöntemlere karşı tedbirli olarak güvenlik önlemini artırmanız bu esnada yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Eğer ki güvenlik zafiyeti oluştuysa, kimlik doğrulama aşamasını geçen siber saldırganlar, dosyalarınızı kullanarak sizin adınıza e-posta gönderimi sağlarken kurum ve kuruluşlara sizin ya da şirketinizin adına kötü bir izlenim kazandırmış olurlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına yasal yollar ile e-posta pazarlama hizmeti gerçekleştirirken, dikkat edilmesi gerekenleri yerine getirmek tam da bu açıdan büyük önem arz eder. 

Zararlı bağlantılar, kampanya ya da indirim kuponu gibi tuzak linkler, zararlı virüs dosyaları gibi birçok gönderim kitleye sağlanmaktadır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için, sezgisel analiz yapabilen güvenlik uygulamaları tercih edilmelidir. Güvenlik sağlanması için mutlaka bir antivirüs programı kullanılmalı, güvenlik uygulamaları sıklaştırılmalıdır. Böylelikle firma adına olabilecek tüm riskler minimuma inerek güvenliğin en üst seviyede sağlanması, bu tür riskleri de ortadan kaldırır.

 

E-posta Sunucusu

 

Birçok şirket ve kurum, toplu mail gönderimine izin veren sunucular kiralarlar. Ancak bu kira hizmetini alırken dikkat etmeniz gereken nokta, bu firmanın hizmeti verebilmek için yasal olarak bir yetkisi olup olmadığıdır. Yasal izni olmayan birçok firma, bahsettiğimiz gibi hem e-posta listenizi farklı amaçlarla saldırgan biçimde kullanabilir; hem de sizin izniniz dışında listenize zararlı olarak adlandırdığımız posta gönderimleri sağlar ve bu da bahsettiğimiz gibi birçok olumsuz sonucu beraberinde getirir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman firmanın sunucu hizmeti sunma yetkisinin olup olmadığını kontrol etmeniz yapmanız gereken ilk şeydir. Çünkü hosting firmalarının neredeyse birçoğu, toplu mail gönderme hizmetine izin vermemektedir. Bu konuda ise devreye mail gönderme hizmetine izin veren firmalar ve ne gibi durumlarda bu durumun gerçekleştiği gibi soru işaretlerini gidermek için araştırma yapmak girmektedir.

 

Kolay Kontrol

 

Önemini uzun yıllar kaybetmeyecek gibi duran e-posta pazarlama yöntemi, kullanıcılara yönelik doğrudan pazarlama stratejisi sunmaktadır. Birçok insanın neredeyse her gün düzenli bir şekilde e-postasını kontrol ettiği kanıtlanmış bir gerçek. Buna bakarak düzenli şekilde e-posta kontrolü yapan kişilere iletmek istediğiniz mesajınız yollanırken, iletinizin de okunmuş olduğu ihtimalini göz önünde bulundurmanız gereklidir. Bu esnada sizin dikkat etmeniz gereken kısım ise, hedef kitlenin posta kutusunu kontrol ettiği ortalama saati tespit ederek, kişilere o zaman diliminde mail gönderimi sağlamaktır. E-postalarınızı okumayan ya da hiç açmamış kişilere gönderim sağlamanız sizin aleyhinize olur; zira iletilerinizin spam kutusuna düşmesi istenecek en son durumdur. 

 

Senkronizasyon

 

Ve son olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri senkronizasyon; diğer deyişle eş zamanlamadır. Metnin başında dikkatini çektiğimiz meseleye tekrar değinilecek ancak postaların alıcılara eş zamanlı olarak ulaşması oldukça önemli bir konudur. E-posta pazarlamanın sunduğu avantajların da bir maddesini oluşturan senkronizasyon, amiyane tabir ile birden fazla kitleye tek tıkla reklam pazarlaması yapmaktır. E-posta iletişimi kişiler arasında her daim eş zamanlı olmasa dahi, birçok kişi ve kurum maillere sanıldığından daha hızlı bir dönüt ve tepki verebilmektedir. Bu gibi durumlar için e-postanın birbiriyle uyum halinde ve hedef kitleye eş zamanlı olarak gönderim sağlanmalıdır. Bu da elektronik pazarlama sektörünün bir vazgeçilmezi olarak bizi karşılamaktadır. Birçok e-posta kullanıcısı, günün belli saatlerinde posta kutularını kontrol ettiği tespit edilirken, bu zaman aralığı dikkate alınarak mail gönderimleri o zaman dilimlerinde yapılıyor olmalıdır. Bu sayede kişilerin maillere bakmadığı bir saatte göndermiş olduğunu mailin okunma olasılığı, posta kutularını kontrol ettikleri saatte gönderdiğiniz maile göre oldukça düşüktür. Her zaman bu zamanlamayı takip ederek mail gönderimi sağlandığı takdirde, iletilmek istenen mail de başarılı bir şekilde alıcıya ulaşırken hedef de başarıya ulaşmış olacaktır. 

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This