Nöropazarlama (Neuromarketing)

24/04/2024 | Dijital Pazarlama, E-posta Pazarlama

Tüketicilerin satın alma davranışlarında duygularını ve ürün satın alırken ki süreçleri anlamak için Nöropazarlama sinirbilimini kullanmaktadır. Bu sayede tüketicilerin beyin aktivitelerini iyi değerlendirerek bunlara göre satış stratejisi belirler. Aynı zamanda tüketicideki satın alma karar süreçlerini ürün tasarlamada, reklam kampanyası üretmede ve satış noktası belirleme gibi bir takım pazarlama stratejilerini belirlemekte de kullanmaktadır. Bu yöntem hem şirketlerin kendi stratejilerini en uygun şekilde optimize etmeye yarar hem de tüketicinin işini kolaylaştırır.

Nöropazarlama Nedir?

Nöropazarlama, nörobilimsel teknikleri kullanarak pazarlama stratejilerinin geliştirilmesini amaçlar. Tüketicinin davranışları, beyin aktiviteleri ve beyin görüntülemeleri gibi unsurları araştırarak analiz eder ve sonuç olarak pazarlamada kullanılır. Bu yöntem geleneksel Pazar araştırmalarına alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Nöropazarlama tüketicilerin bilinçaltına yönelik sunulan reklam, ürün ambalajları veya pazarlama teknikleri belirlenir. Ancak nöropazarlamanın beyin aktivitelerini izlenimi ve bilgilerin pazarlama için kullanımı bazı kişilerin etik olmadığını düşünerek istememesi sonucunu beraberinde getirir. Bu pazarlamanın etik olmadığını düşünen kişiler pazarlama tekniğinde kişisel verilerin gizliliği ihlal edilip manipüle edileceğini düşünmekteler. Bu yüzden nöropazarlama teknikleri titizlikle uygulanıp düzenlenmelidir.

Nöropazarlama Neden Ortaya Çıkmıştır?

Nöropazalarma, tüketicilerin tercihlerini ve isteklerini daha derinlemesine araştırarak elde edilen bu bilgileri pazarlamada kullanmak için ortaya çıkmıştır. Elbette sadece bu yüzden değil birçok sebep için bu pazarlama tekniği oluşturulmuştur. Fakat en önemli sebebi de tüketicinin bilinçaltına odaklanmaktır. Geleneksel pazarlama araştırmalarında tüketicilerin sadece ifade ettikleri tercihlere ve isteklere odaklanılır, nöropazarlamada ise nörobilimsel tekniklerden yararlanarak uygulanır. Böylece tüketicinin neden hangi ürünleri tercih ettiğini anlamak için nöropazarlama tekniği ortaya çıkmıştır. Bu pazarlama tekniğinde tüketicilerin duygusal tepkilerini ölçmek ve anlamak çok önemlidir, böylelikle tüketiciyle marka sadakati ve derin bağlantılar oluşturulabilir. Nöropazarlama tekniği diğer geleneksel pazarlama araştırmalarına oranla daha etkilidir.

Nöropazarlamanın Amacı Nedir?

Nöropazarlamanın amacı tüketici kitlesinin satın alma kararlarını etkileyen beyin aktivitelerini inceleyip anlamaktır. Markaların ve reklamların insanlar üzerinde daha etkili hale gelmesini sağlamak için tasarlanır. Bu pazarlama tekniği hedef kitleye daha kişisel bir hizmet sunar ve müşterilerin sadakatini artırmış olur. Kısaca bu pazarlama tekniğinin amacı tüketicilerin davranış ve duygularının derinlemesine incelemek ve anlamak için oluşturulmuş ve buna bağlı olarak pazarlama stratejilerini geliştirmiş olur.

Nöropazarlama Nasıl Yapılır?

Nöropazarlama tekniği insanların beyin dalgaları ve beyindeki kan akışı gibi unsurları inceler, böylelikle hedef kitlenin mutluluk, üzüntü, öfke ve heyecan gibi duygu durumlarını gözlemler. Bu araştırma sonucuna göre e posta pazarlama veya dijital pazarlama stratejisi belirlenerek ürün veya hizmet sunulur.  Hedef kitleye sunulan ürün ve marka nöropazarlama tekniği ile hangi duyguları nasıl oluşturduğu hakkında bilgi vermiş olur. Bundan sonra markanın oluşturabileceği kampanyaların ve reklamların nasıl içerik oluşturacağına karar verilir. Kampanyalar oluşturulur ve sürekli geliştirilir. Bu pazarlama tekniği büyük markalar tarafından tercih edilir. Reklam kampanyalarını, paketleme ve ürün tasarımında bu nörolojik tekniklerden yardım alarak oluşturulmuş olur.

Nöropazarlamanın Geleneksel Araştırma Yöntemlerinden Farkları Nelerdir?

Nöropazarlama tüketicilerin beyin aktivitileri ve duyguları incelenerek ve ölçülerek çalışır. Böylelikle tüketicinin bilinç dışı ve farkında olmadan verebileceği kararları öğrenmiş, bunun üzerine çalışmış olur. Geleneksel pazarlamada tüketicilerin beyin aktiviteleri bu kadar detaylı incelenmez. Nöropazarlama tekniğinde hedef kitlenin davranışsal verileri kullanılır. Tüketici gözlemlenir ve tepkileri doğrultusunda pazarlama stratejileri oluşturulur. Fakat geleneksel pazarlamada araştırmalar genellikle ankete dayalı olur ve tüketicilerin geribildirimlerine göre hareket eder.   Nöropazarlamada tüketicilerin bilinçaltı düzeyindeki tercihlere ve tepkilerine göre bir strateji oluştururken, geleneksel pazarlamada bu kadar derinlemesine araştırma yapılamaz. Nöropazarlamada nörobilim ve ileri düzey teknoloji araçlar kullanılarak oluşturulur ve bu da tüketicinin beyin aktivitelerini incelemek için yapılır. Geleneksel pazarlamada araştırmalar daha klasik veri toplama şeklinde düzenlenir. Bu farklara göre nöropazarlama daha derinlemesine ve kişisel olarak odaklanır böylece daha etkili pazarlama stratejisi oluşturabilir.

Nöropazarlama Teknikleri Nelerdir?

Nöropazarlama tekniklerini kullanırken tüketicinin beyin aktivitelerini, duygu ve davranışlarını çözümlemek için belirli birkaç araç ve yöntem kullanır. İlk olarak beyin taraması tekniği kullanılır. Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) ve elektroensefalografi (EEG) adlı bu iki teknik ile tüketicilerin çeşitli uyarıcılara karşı nasıl tepkiler verildiği ölçülür. Bu teknikler sonucuna göre ürün ve reklamların beyinde hangi duyguların tetiklendiği gözlemlenir. Bir diğer teknik ise göz izleme tekniğidir. Bu teknik sayesinde kişinin bir reklam ve ürün üzerinde nereye baktığı nelere dikkatini verdiği gibi unsurlara değinilmiş olur. Bu unsurların belirlenmesi sonucu tüketici kitlesinin istediği ürün veya hizmet optimize edilir. Kalp atış hızı ve yüz ifadeleri gibi biyometrik ölçümlerde bir nöropazarlama tekniği olarak yerini alır. Ve bu teknik sayesinde tüketicilerin duygusal tepkileri ölçülmüş olunur.   Nöro-görüntüleme tekniği sayesinde tüketicilerin ürün veya markayı gördüklerindeki tepkilerinin nasıl oluşturulduğu hakkında veri toplar. Bu teknik sayesinde tüketicilerin bilinçaltı tercihleri ve duygularını değerlendirmek için kullanılır. Hassas zamanlama ve konumlandırma tekniği ile tüketiciler için reklamların belirli zamanlarda belirli yerlerde en etkili şekilde ortaya çıkacağı stratejileri geliştirmekte kullanılır. Bu teknik sayesinde tüketici konum ve zamanlamadan dolayı en etkili üründen ve hizmetten yararlanmış olacaktır. Deneysel pazarlama tekniğinde ise laboratuvar ortamında yapılan araştırma sonucu tüketici davranışlarını incelemeye yarar sağlayacaktır.

 

HEMEN BAŞLA!

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

CTOR (Click to Open Rate) Nedir?

Click to Open Rate (CTOR), e-posta pazarlaması veya dijital pazarlama kampanyaları için önemli bir ölçümdür. CTOR, bir e-postanın kaç kişi tarafından açıldığını yani açılma oranını ve bu açılan e-postalarının kaçının içindeki bağlantılara (örneğin, bir web sitesine...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This