Mailing kelimesi anlam olarak, bir amaç listesi içerisinde bulunan kişilere, programlar vasıtasıyla toplu  bir şekilde gönderim yapılmasıdır. Belirli olan bir ürün veya da hizmet ile ilgili kampalardan, etkinliklerden, yeni ürünlerden, önemli güncellemeler ve de gelişmeler hakkında bilgilendirmede bulunmak için yapılır. Mail gönderilirken dikkat edilmesi gerekilen konular vardır. Bunlar gönderim sıklığı, gönderinin tasarımı ve doğru hedef kitleyi bulmadır. Kampanyalar, indirimler ve fiyat değişikliği gibi özel durumlarda atarak kişileri boğucu mail trafiğinden kurtarabilirsiniz. Kendisini sisteme kaydetmiş olan kişilere mail atılması önemlidir.

 Bilgi almak istemeyen birisine posta yollamak zaman kaybı ve de onların buna karşı bir önyargı oluşmasına yol açar. E postanın tasarımını yaparken özenli ve de doğru bir tasarım ögeleri kullanılmalı. İlgi çekici bir görüntüye sahip olan ve  popüler yazı fontları kullanılan e postalar kullanıcıların gözüne çarpar. Tasarımlarda ilk önce tanıtıma uygun içerik ve mesajlar seçilir. Dikkat çekici ve net ifadeler ile okuyanı kendisine çeken cümleler içermeli. Bu cümlelerinde yeterli boyutta olup düzgün okunabilir olması gerekir. İçeriklerin kendine özgü bir yapıya sahip olması için popüler yazı fontları kullanılarak yazılması gereklidir. Doğru yazı tipi sayesinde kendi marka kimliğinizi en uygun şekilde yansıtabilirsiniz. Küçük çapta bir mail trafiği olacağını düşünseniz bile popüler yazı fontlarını kullanarak mailinizin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Güvenli e posta yazı tiplerini veya da alternatiflerini kullanarak mailing tasarımınızı oluşturabilirsiniz.

 

E Postalarda Yazı Fontu Önemli Midir?

 

Font, günümüz dijital dünyasında yazı stillerinin uzunluk, genişlik gibi özelliklerinin tanımlanmasında kullanılır. Yazı stili tipi olarak da adlandırılır. Fontların kendilerince  sert, yumuşak, temiz, zeki ya da modern gibi özellikleri bulunduğu için kullanıma göre seçilen yazı stili değişiklik gösterir. Bir görsel tasarım aslında psikoloji, göz anatomisi ve de beynin algılama şekillerine hitap eder. Fontlar mail içerisindeki duyguların aktarımını kolaylaştırır. Bu yüzden de font seçimi kişilerin e postaya olan ilgisini değiştirecek bir opsiyondur. Mail tasarlarken birinci öncelik içeriğe ve de göz zevkine uygun olan en iyi yazı stilini bulmak olmalıdır. Bilgilerin kolay okunabilir olması önemlidir. 

Genellikle bir e posta açıldığında sadece 11 saniye göz gezdirilir. Bu yüzden de seçilen yazı tiplerinin okunması ve taranması kolay olması gerekir. Standart yani popüler yazı fontları kullanarak okuyucuyu çekebilirsiniz. Sıradışı bir yazı stili tipi seçerseniz insanların okuması uzayabilir. Bu da onların e postaya olan ilgisinin az olacağının göstergesidir. Doğru olan yazı fontunu bulduktan sonra başka önemli olan detay ise yazının boyutudur. Küçük boyutlarda bir yazının okunması oldukça zordur. Büyük boyutlarda yazının ise tasarım içerisine sığdırılması oldukça güç olur. Bu yüzden tercih edilen yazı fontunun uygun bir boyutta mail tasarımında yer alması gerekir. Düzgün bir şekilde ayarlanabilen boyutlar sayesinde insanların dikkatini kolaylıkla çekebilirsiniz. Yazı boyutunun mail üzerinde oldukça büyük bir etkisi vardır. Yazı stili tipleri mail içerisinde bağlantısı olan site hakkında bir önyargı oluşturur. Bunların iyi yönde olması büyük bir önem arz eder. 

Yazı stili tipleri tasarlayanın bakış açısını anlamaya yarar. Kişinin ne anlatmak istediği bu sayede bir miktar ortaya çıkmış olur. Fontlar ile e posta sahiplerinin bir miktar beklentisini karşılamalısınız. Bu sayede kendi çekiciliğinizi arttırabilirsiniz. Popüler yazı fontları ile oluşan mail kendini resmen yaşlı bir ağacın gövdesine dayar. Bu sayede e posta güvenilir ve oldukça profesyonel bir görüntü kazanır. Bu durum da kişilerin tercih edilebilirliğini arttırır. Kaliteli ve profesyonel olarak hazırlanan tasarımlar sayesinde maillerin tıklanma oranı artış gösterir. 

 

E Posta Yazı Fontu Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

E posta da bulunan yazı fontlarında; okunabilirlik, netlik, psikolojik olarak uygunluk ve markaya olan uyguluk dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Mail içerisinde bulunan yazının okunabilir olması lazım. Bu da laf kalabalığı olmadan, kısa ve net cümlelerin olması demektir. Güç anlaşılır bir dil olmaması gerekir. Okuyan kişi, zorluk yaşamadan tasarımın içeriğini kavrayabilmeli. Bu sayede de anlaşılabilir olan maillerin okunma oranı oldukça yüksektir. Net olan temiz yazı tipleri e postalarda oldukça önemlidir. Okunması kolay olduğu için büyük yazı tipi boyutları tasarım içerisinde iyi sonuçlar gösterir. Seçilmiş olan yazı tipinin boyutunu bir veya da iki punto kadar büyüterek içeriğin çekiciliğini arttırmış olursunuz. Tasarım içerisinde net bir yazı stili tipi seçerek sistematik bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu sayede de tasarımın düzenli görüntüsü bozulmaz. 

Cümlelerin alt alta geldiği durumlarda satır aralarındaki boşluğu belirlemek oldukça önemlidir. Bu boşluk ile yazıların birbirine girmesi engellenir. 1,5 cm satır araları için yeterli bir miktar olur. Yazı fontları tasarımın psikolojisine uygun olmalıdır. Fontların kendilerine ait hisleri bulunabilir. E posta hazırlayanlar da kendi hislerine uygun olan fontu bulması gerekir. Seçilen yazı tipi ile içeriğin amacı en iyi şekilde aktarılabilir. Yapılan içerik ile okuyucuya geçirilmek istenen duygu da bu fontlar ile sağlanabilir. Bu yüzden font seçimi oldukça önemlidir. Mailin amacına ve de geçirilmek istenen genel ruh haline uygun olarak bir seçim yapmalısınız. Tasarım ile uyum içerisinde olan fontların markayla da uyumlu olması gerekir. Hedef bir kitleye attığınız mailleri özenle yazarsınız. Bu sırada kullandığınız yazı tipi stilleri bu niş topluluk içerisinde sırıtmamalı. Bulunulan sektöre, tarza ve de yapıya göre seçimler değişebilir. Aşırı modern havası olan şirkette eski tarzda olan bir yazı tipi stili kullanmak oldukça uygunsuz olur.

 

Mailin Yaparken Kullanabileceğiniz Popüler Yazı Fontları

 

Mail hazırlarken güvenli e posta yazı tiplerini kullanmalısınız. Bunun birinci sebebi normal bir mail okuyucusunun 11 saniye de bütün metne göz atmak istemesidir. Güvenli yazı tipleri sayesinde de kişi düşünmeden metni okuyabilir ve dönüş sağlayabilir. Güvenli ve de popüler yazı fontları pek çoktur. Bunlar; Arial, Verdana, Helvetica, Georgia, Tahoma ve de Times New Roman olarak gösterilebilir. Arial fontu oldukça kullanılan popüler bir yazı stilidir. 1982 tarihinde Patricia Saunders ve Robin Nicholas tarafından geliştirilen bu stil başlangıçta İBM lazer aracılığı ile kullanılması için tasarlanır. Bu font ilerleyen yıllarda dijital ortamlarda, online makalelerde ve medya içeriklerinde sıklıkla kullanılır. Times New Roman oldukça geleneksel bir görünüme sahiptir. Bu yüzden de dergi, kitap gibi basılı olarak yayın yapan dijital ortamlarda sıklıkla tercih edilir. 

Ekranda veya de basılı olarak rahatça okuyabileceğiniz bir fonttur. Verdana fontu çok düşük olan görüntü kalitesinde okunabilir. Uzmanlar bu yazı tipini genellikle ekran yazı tipi olarak belirler. Mail tasarımı sırasında görüntünün üzerine yerleştirebileceğiniz elverişli bir fonttur. Helvetica, görsel tasarımcılar tarafından çokça tercih edilir. Bu fontun bir güven hissi yaydığı düşünülür. Okunaklı ve de gözü yormayan bir şekle sahiptir. Georgia e posta tasarımlarında oldukça popüler bir fonttur. Bu yazı stili sayesinde harflerin her biri ayrı karakteristik görünüme sahip olur. Mail tasarımı yaparken efor sarf etmeden, yapısı gereği birbirinden aralıklı harfleri vardır. Bu sayede herhangi bir karışıklık oluşmasının önüne geçer. Rahat okunabilir bir e postanın oluşmasında katkı sağlar. Tahoma, küçük boyutlarda olsa dahi netliğini ve okunabilirliğini kaybetmeyen bir yapıdadır. Bunun ile de farklı mail tasarımlarında oldukça işe yarayacak bir font seçeneğidir. Görüldüğü üzere pek çok çeşitte popüler yazı fontları bulunur. Tasarıma uygun olan popüler yazı fontunu bulmak dönüşümleri artırır. 

 

HEMEN BAŞLA
Share This