Mailing Tasarımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

5/07/2022 | E-posta Pazarlama

Şirketlerin müşterilerine ulaşmasının en etkili yollarından biri posta göndermektir. Toplu postayı göndermeden önce, postanın tasarımının iyice kontrol edilmesi önemlidir. Bunu yapmak, mesajın doğru kişilere iletilmesini ve ayrıntıların anlaşılmasının kolay olmasını sağlayacaktır. Ne yazık ki, zayıf görsel-metin uyumu müşterilerin abonelik listenizden çıkma isteğini doğurabilir. Yazımızın devamında mailing nedir, nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir birlikte inceleyeceğiz. 

 

Mailing nedir?

 

Mailing, hedeflenen bir kitleye çeşitli türde bilgilerin gönderilmesini içeren bir pazarlama stratejisidir. Genellikle basit kampanyalarla ilişkilendirilir, ancak daha sofistike bir şekilde de kullanılabilir. Bunun nedeni, müşterileri çekmek ve elde tutmak için onlara ilginç bilgiler gönderilmesi gerektiğidir.

Mailing’in amacı, müşterilerin sunduğunuz çeşitli ürün ve hizmetlerden haberdar olmasını sağlamaktır. Ayrıca ürünlerinizin satışını arttırmak ve müşteri sadakatini yükseltmek de amaçlanmaktadır.

Bir mail listesi planlamaya başlamadan önce, hedef kitleniz hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmanız önemlidir. Bu, maillerinizi almakla ilgilenen kişilerden oluşan bir liste oluşturmanızı sağlayacaktır.

Yapacağınız mailing planlamasında, “hangi hedef kitleye ulaşmak istiyorum” sorusunun yanıtını vermelisiniz. Doğru hedef kitleye doğru mailing tasarımının planlaması büyük önem taşır.

Bir hizmet sağlayıcı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri, postalarınızdaki spam filtrelerini azaltma yetenekleridir. İyi tanımlanmış ve sürekli bir destek sistemine sahip olmak, ihtiyacınız olan yardımı alabilmenizi sağlamak için çok önemlidir.

 

Mailing tasarımı nasıl yapılır?

 

Dijital pazarlamada mailing, potansiyel müşterilerinize toplu mailler göndermeyi içeren bir süreçtir. Bu yöntemin uygulanması çok basit ve ucuzdur ve potansiyel müşterileri sadık müşterilere dönüştürmeye yardımcı olabilir. Potansiyel müşteri oluşturmada çok etkili olmasının yanı sıra, müşterilerinizi yeni ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirmenize de yardımcı olabilir.

Mailing tasarımı, şirketler tarafından ürün ve hizmetlerini online olarak tanıtmak için yaygın olarak kullanılan bir pazarlama tekniğidir. Tasarım profesyonel ve yüksek kaliteye sahipse çok etkili olabilir. Ancak, bir mail göndermeden önce dikkatlice düşünülmelidir. Tasarımın kalitesinin yanı sıra, yatırımın geri dönüşü ve hedef kitlenin erişimi gibi diğer faktörler de dikkate alınmalıdır.

Bir mailing tasarımı söz konusu olduğunda bir tasarımcının göz önünde bulundurması gereken en önemli faktörlerden biri renk kullanımıdır. Bu, mailin görsel unsurlarını tamamlayacak şekilde yapılmalıdır. Bunun yanı sıra, mailin zamanlaması da doğru planlanmalıdır. Bir tasarımcının göz önünde bulundurması gereken bir diğer önemli husus da tasarım söz konusu olduğunda hedef kitlenin tercihidir. Bu, mailin alınıp alınmayacağını belirleyecektir.

 

 • Mailinge başlamadan önce, önceki mail örneklerini iyice araştırmanız önemlidir. Bunu yapmak hata oranınızı azaltmaya ve başarı oranınızı artırmaya yardımcı olacaktır.

 

 • Topladığınız müşteri maillerini hazır veri olarak kullanmamalısınız. Bunun yerine kendi müşterileriniz için bir mail listesi oluşturmalısınız. Bu, sizden daha önce alışveriş yapmış kişilere ulaşmanızı ve geri dönüşlerini daha kolay ve hızlı yapmanızı sağlayacaktır.

 

 • Hedef kitle ile iletişim kurarken doğru dilin kullanılması, onların kendilerini özel hissetmelerini sağlamak için oldukça önemlidir. Kendilerini markanın bir parçası gibi hissetmelerine ve markayla bağ kurmalarına yardımcı olabilir. Hedef kitleyi özel hissettirmenin en etkili yollarından biri de samimi bir diyalog yürütmektir.

 

 • Hedef kitlenize ne zaman ve nasıl ulaşabileceğinizi bilirseniz dönüşüm oranınız daha yüksek olacaktır. Mail göndermek için doğru zaman ve yere sahip olmak, ideal müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

 • Hedef kitlenize değerli olduklarını hissettirmek için onlara e-mail da göndermelisiniz. Mesajların sıklığını ayarlayarak yapabilirsiniz.

 

 • Her müşteri günde birçok e-mail alır. Bu nedenle, hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için mailin ve mailin tasarımının farklı olması önemlidir. E-mail gönderirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri de karşınızdaki kişinin ilgi alanlarıdır. Bu da karşı tarafı iyi hissettirecek bir cümle seçerek ya da kişisel bir dokunuş katarak yapılabilir.

 

 • Şirketinizin adı basit ve net olmalı, ayrıca anlaşılması kolay bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca postada her şeyin açıklandığından ve soru sorulmadığından emin olmalısınız. Ayrıca mailin içine “Nasıl yardımcı olabiliriz?” yazan bir buton koyarak etkili ve verimli çözümler sunabilmelisiniz.

 

Mailing tasarımında dikkat edilmesi gerekenler

 

 • Call to Action (CTA)

CTA (harekete geçirici mesaj), bir mailing kampanyasının tasarımında çok önemli bir adımdır. Hedef kitleyi organize etmeyi ve maili geri göndermelerini sağlamayı içerir. Bu strateji, pazarlama ekibinin doğru kitleye ulaşmasına ve alıcıların şirketin tanıtımını yaptığı ürün veya hizmetleri satın alma olasılığını artırmasına yardımcı olur.

Bir e-mail veya e-bültenin amacı, hedef kitleyi harekete geçirmektir. Bunu yapabilmek için mesajın sonunda aşağıdaki cümlelere yer vermeniz önerilir:

 • “Bizimle iletişime geçebilirsiniz” 
 • “Özel tekliflerimizden yararlanabilirsiniz” 
 • “Mesajı alan ilk kişi indirim kazanacaktır”. 

Bunlar bir pazarlama kampanyasında kullanılabilecek CTA cümlelerinden bazılarıdır.

 

 • Renk Kullanımı

Bir mailing tasarımı söz konusu olduğunda bir tasarımcının göz önünde bulundurması gereken en önemli faktörlerden biri renk kullanımının doğruluğudur. Bu, tasarımın başarı oranını etkileyebilir. Temiz ve doğru bir şekilde kullanılmasının yanı sıra, daha etkili ve akılda kalıcı bir mesaj oluşturmak için canlı ve karışık renklerin kullanımından da kaçınılmalıdır. Bir tasarımcının göz önünde bulundurması gereken bir diğer önemli husus da markanın logosunun tasarımda kullanılmasıdır. Bu, geri dönüş sağlayacak ve şirketin kimliğini vurgulayacak şekilde yapılmalıdır.

 

 • Mail Boyutu

Bir mail tasarlarken, mailin boyutunun doğru şekilde düzenlenmesi önemlidir. Bu, mailin hedeflenen alıcılara ulaşabilmesini sağlar. Bununla birlikte, alıcının görüşünü engellemesini önlemek için maile büyük dosyalar ve resimler eklemekten kaçınmak da önemlidir.

 

 • Görsel Bütünlüğü

Bir mailing tasarımı söz konusu olduğunda bir tasarımcının göz önünde bulundurması gereken önemli faktörlerden bir diğer ise görüntünün görsel bütünlüğüdür. Çünkü doğru görseller kullanılmazsa, mailing hedef kitlesine ulaşamayacaktır. Bir tasarımcının göz önünde bulundurması gereken bir diğer konu da PDF gibi yayın formatlarının kullanılmasıdır. Doğru görsellerin kullanılması çok önemli olsa da PDF dosyalarının kullanılması mailin güvenilirliğine zarar verebilir.

Tasarım söz konusu olduğunda göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri de görüntüsünün boyutudur. Zira görsel çok büyük olursa gerekli görsel bütünlüğü sağlanamayacaktır. Görselin doğru boyutta olduğundan emin olmak için 600 ila 700 px olmasına dikkat edebilirsiniz.

 

 • Gönderim Zamanlaması

Bir kampanyanın tasarlanması söz konusu olduğunda mailing zamanlaması çok önemlidir. Hedef kitle için günün hangi saatlerinin en aktif olduğu ve maillere bakmak için en yoğun zaman diliminin hangisi olduğu belirlenmelidir. Örneğin, bir mailin gündüz ve gece gönderim saatleri arasında geri dönüş açısından fark olur.

Gece gönderilen maillerde alıcının geri dönüşü ve harekete geçme oranı gündüze oranla düşüktür. Ancak yapılan araştırmalar, öğlen saatlerinde gönderilen e-maillerde geri dönüş oranının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

 

 • Hedef Kitle Seçimi

Bir pazarlama kampanyasının başarısı, ulaşmak için tasarlandığı hedef kitleye bağlıdır. Ulaşılmak üzere tasarlanan kişilerin yaş aralığı ve cinsiyeti de bir pazarlama stratejisi seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerdir. 

 

 

SIGN UP FREE

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This