Instagram Nedir?

23/03/2022 | E-posta Pazarlama, Sosyal Medya

Instagram 6 Ekim 2010 yılında San Francisco’da ortaya çıkan sosyal medya platformlarından biridir. Bu platformun işleyişi ücretsiz fotoğraf ya da video paylaşım buna dayanmaktadır.  Yüklenecek fotoğraf veya videolar çeşitli filtrelerle veya çeşitli hashtag ler ile düzenlenebilmektedir.  Kullanıcılar birbirlerini sayfasına girerek fotoğrafları görebilir kişilerin konumlarını erişebilir ya da trend olan herhangi bir fotoğrafa ulaşabilirler. Paylaşılan gönderileri, beğenebilir ya da bu gönderiler hakkında yorum yapabilirler, ayrıca kullanıcılar birbirleri ile arkadaş da olabilmektedir.

Instagram ilk kurulduğu 2010’lu yıllarda sadece kare boyundaki fotoğrafları paylaşmaya izin vermekteydi. Fakat daha sonra 2015 li yıllara gelindiğinde bu piksel sayısı yükseltildi.  Daha sonra uygulama üzerinde çeşitli gelişmeler meydana geldi. Bu gelişmelere örnek verilecek olursa, mesajlaşma özellikleri ya da tek bir gönderide birden çok resim yükleme, video yükleme ve story ekleme özelliği gelmiştir.  Instagram kullanıcıların geçmişten günümüze kadar çoğalmaktadır.  İlk kez 5 sene önce bir milyar kullanıcıyı geçen tek sosyal medya platformu Instagram’dır.

 

Instagram Nasıl Kullanılır?

 

 • Instagram’ı kullanmak için ilk olarak uygulamayı edinmeniz gerekmektedir. Bu uygulama ücretsiz indirilebilen uygulamalar arasındadır. Bunun için cihazınızın modeline göre uygulama indirme mağazasına girip Instagram aramasını yapıp uygulamayı telefonunuza indirebilirsiniz.
 • Simgesi renkli bir fotoğraf makinesini andıran Instagram uygulamasını telefonunuza indirdikten sonra tıklayarak giriş yapmanız gerekmektedir.  Ekranda karşınıza gelen kaydol tuşuna tıklamanız ve yeni bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.  Hesap oluştururken e-posta adresinizi, kullanıcı adınızı ve belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekir. İsteğinize bağlı olarak telefon numaranızı da girebilirsiniz.  Diğer kullanıcıların sizi daha iyi tanıması için bir profil resmi de oluşturmanız önerilmektedir.  Biyografi kısmına insanların  sizinle ilgili bilmesi gereken bilgileri kısaca girebilirsiniz.
 • Instagram hesabınızı oluşturduktan sonra rehberimizde yer alan kişileri ya da Facebook hesabınız varsa buradaki kişileri arkadaş arama butonuna tıklayarak ekleyebilirsiniz.  Karşınıza çıkan kullanıcıların sayfalarından isimlerini yanında yer alan “takip et” butonuna tıklayarak bu kişileri takip edebilirsiniz ve gönderi paylaştıkça ana sayfanızda bu gönderileri görebilirsiniz.  
 • Her şeyi tamamladığınızda ” bitti” butonuna tıklayarak takip ettiğiniz kişilerin gönderilerini ana sayfanızda görmeniz mümkündür.
 • Ekranın sol altında yer alan” ev” düğmesi ise sizin ana sayfanızdır. Burada takip ettiğiniz kişilerin bütün gönderilerini görebilme hakkına sahipsiniz.  Bu gönderileri beğenebilir veya gönderiler hakkında yorum yapabilirsiniz.
 • Ana sayfa düğmesinin yanında yer alan “büyüteç” işaretini dokunarak da arama sayfasına gelebilirsiniz Burada da  çeşitli hesapları yerleri veya hashtagleri arayabilirsiniz.
 • Büyüteç simgesinin yanında yer alan “kalp” simgesine dokunarak da hesabınıza yapılan bütün etkileşimleri görebilirsiniz. Yani burada; fotoğraflarınızı beğenen, yorum yapan ya da size arkadaşlık isteği gönderen kişilere ulaşmanız mümkündür.
 • “Artı” işareti ile Instagram’da fotoğraf yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Burada galeriden önceden çekindiğiniz fotoğrafları elde edebilir veya kamera uygulamasına girerek yeni fotoğraflar çekinip anında paylaşabilirsiniz.  Seçilen fotoğraf veya videolardan sonra herhangi bir açıklama, hashtag ekleyebilir veya fotoğraf ve videolardan çeşitli filtreler uygulayabilirsiniz.  Bütün bu işlemlerden sonra paylaş düğmesine tıkladığınızda Instagram fotoğrafınız anında ana sayfaya düşmekte ve sizi takip eden kişilerle paylaşılmaktadır.

 

Instagram Algoritması Nedir?

 

Instagram algoritması kullanıcılardan öte daha çok bu işleri profesyonel olarak yapanlar tarafından dikkate alınmaktadır. Instagram algoritması; kullanıcıların ana sayfalarda gezinirken gördükleri gönderilerin sırasını belirlemeye yarar.  Bu algoritma en iyi gönderilere öncelik vererek ve onlarla alakalı olanları öne çıkararak bu gönderilerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlar.

Instagram algoritması markalar için oldukça önemlidir. Çünkü Instagram üzerinde marka pazarlaması yapan kişiler daha fazla kullanıcıya ulaşarak marka bilinirliğini arttırma, daha fazla satış yapma gibi özelliklere sahip olmak istemektedir. Bunun için de daha fazla Instagram kullanıcısının ana sayfasına ya da keşfet bölümüne düşmek bu markalar için oldukça önemlidir.  Instagram algoritmasını etkileyen pek çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bu faktörler dikkate alındığında veya uygulandığında Instagram algoritması sayesinde gönderilerinizin en öne çıkmasını ve daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilmeniz oldukça kolaydır. 

Instagram algoritmasının belirleyen faktörlerin başında; beğeniler, paylaşımlar, fotoğraflara veya gönderilere yapılan yorumlar, bu yorumların yanıtlanması gibi etkileşimler yer almaktadır.  Bu etkileşimlerin hepsinin güncel ve popüler olması da Instagram algoritması açısından önemlidir.  Instagram algoritması kişinin hangi içeriklere önem verdiği ile alakalı da çalışmalar yapmaktadır. 

Örneğin, takip edilen kişinin internette hangi sayfalara girdiği ve bu sayfalardaki içeriklere verdiği tepkilere bakılarak keşfet bölümündeki gönderiler oluşturulmaktadır.  Instagram algoritması sayesinde daha önce beğeni yaptığınız, yorum yaptığınız veya yanıtladığınız gönderilere benzer gönderiler ile karşılaşmanız mümkündür. Sizin için bu gönderileri ön plana çıkartan şey algoritmadır.

 

Instagram Algoritması Nasıl Çalışır?

 

Instagram algoritmasının çalışma şekli oldukça basittir fakat bunu anlamak için birkaç noktaya önem vermek gerekmektedir.  Herhangi bir kullanıcının akışında ilk görülen şeyler Instagram hikaye kısmıdır ve en çok etkileşimde bulunan alanlardan biri de instagram hikayeleridir. Instagram algoritmaları; hikaye yorumlarına, beğenilerine veya özel mesaj gibi alanlara göre çalışmaktadır.

Kullanıcılara gösterilen hikayeler konuma göre de belirlenmektedir. Ayrıca hikayelerde hashtaglerin kullanılması da öne çıkmada etkili olan bir diğer faktördür.  Hikaye paylaşımı ne kadar aktif olursa sayfaların ziyaret edilme oranları da o kadar aktiftir.

Instagram’da fotoğraf kadar video içerikleri de üretilmektedir. Bu video içerikleri ya sayfanızın Reels sırasında ya da ayrıca IGTV olarak paylaşılmaktadır.  Bu gönderiler oluştururken sizinle en çok etkileşime giren dikkate alınır. Fakat videolarınızın daha fazla görünür olması ve herkesin keşfetine düşmesi için çeşitli; etiketleri kullanmanız oldukça önemlidir.

Bunlar için popüler olana önem vermek ve aktif bir şekilde Instagram algoritmasında hakim olmanız önerilmektedir. Çünkü Instagram oldukça hızlı gelişen bir sosyal medya sitesidir. Instagram algoritmasında öne çıkmak için güncel içerikler paylaşarak hesabınızı aktif olarak kullanmanız gerekmektedir.

 

İnstagram’da Link Paylaşım Türleri Nelerdir?

 

Instagram üzerinden link paylaşımı ile çok sayıda içerik düzenleyebilmektedir. Ayrıca bu linkler sayesinde gelir de elde edilmektedir. Link paylaşımı yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak;

 • Instagram hesabınızın biyografi kısmı,
 • Direkt mesajlar,
 • Instagram hikaye kısmı,
 • Instagram reklamları,
 • Paylaşılan gönderiler üzerinden link paylaşımları yapılabilmektedir. İlgisini çeken kullanıcılar linklere tıklamaktadır. Linkler üzerinden alışverişler yapılabilmektedir. 

 

HEMEN BAŞLA  

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This