İçerik Pazarlama Nedir?

17/03/2022 | E-posta Pazarlama, İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama sayesinde bir hedef kitleye hitap etmek oldukça önemlidir. Hedef kitlenin değerli gördüğü, araştırmaya ihtiyaç duyduğu ve ilgilendiği içeriklerin üretilmesiyle oluşan pazarlama stratejisidir. İçerik pazarlamasını inceleyebileceğimiz bir içerik pazarlama piramidi vardır. İçerik pazarlamasında beş tane seviye bulunmaktadır. Bunlar temel içerik, türev içerik ve mikro içerik olarak aşamalıdır.

 

Temel İçerik (Seviye 1)

Temel içerikte büyük ve derin bir araştırma gereklidir. En önemli, orijinal içerik temel içeriktir. Bu aşamadaki içerikler genellikle kaynak olarak kullanılır. Örneğin makaleler, basılı kitaplar, akademik kitaplar, kılavuzlar temel içeriklerdir. Piramide bakıldığında diğer içeriklerde bu içeriğe yönelik olmaktadır. Referans gösterilen içerik yöntemidir.

 

Türev İçerik (Seviye 2,3,4)

İlk aşamadaki temel içerik örnek alınarak üretilmiş olan içeriklere türev içerik adı verilir. Temel içeriğin aksine dili daha anlaşılır ve sadedir. Aynı zamanda hedef kitleye daha kolay ulaşır ve her kitleye hitap eder. Seviye 2,3’teki içerikler temel içeriğe en çok katkıda bulunan içeriklerdir. Örneğin, infografikler, ayrıntılı slaytlar, blog postları bu tarz içeriklerdendir. Seviye 4’teki içerikler ise sık biçimde üretilen ve sürekli beklenen içeriklerdir. SEO stratejisinde web siteleri ön plana çıkartan içeriklerdendir.

 

Mikro İçerik (Seviye 5)

İçerik piramidinin son aşaması ise mikro içerik evresidir. Bu evrede diğer içeriklerin görünürlüğü artırılır ve farkındalık yaratmak, tüketimini artırmak amaçlanır. Tanıtım ve etkileşim amaçlı üretilen bu içerikler içerisinde sosyal medya gönderileri bulunur.

 

İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?

 

İçerik pazarlaması dendiğinde ilk akla gelen ürün veya hizmetin tanımını yapmak gibi gelse de aslında içerik pazarlaması bilinçli müşteri oluşturmayı amaçlar. İşletmelerin müşterilerinin tutarlı olması aslında onlar için büyük bir nimettir. Bunun içinde birçok markanın ürünleri ya da hizmetlerini tanıttıkları blogları bulunmaktadır. Geleneksel tanıtımın aksine içerik pazarlaması tüketiciye kendini değerli hissettirir. Satın almaya motive eder ve potansiyel müşteriler yaratır. Sosyal medyada gördüğümüz içerikler, podcastler kısacası görsel, işitsel ve metin şeklindeki her şey içerik pazarlamasının içerisinde kabul edilir.

İçerik pazarlamasında ilk olarak hedef kitle belirlenmelidir. Kurumumuzun, markamızın, şirketimizin vizyonuna ve misyonuna uygun içerikler üretmelidir. Hedef kitlenin demografik ve psikografik özellikleri de hedef kitleyi tanımak için oldukça önemlidir. İçerik üretirken hedef kitleye ve vizyon, misyonumuza özel içerikler ortaya çıkarılmalıdır. Hep aynı dili kullanan markanın diline aşına olan hedef kitle içerikleri takip etmekten memnun kalırsa sadık bir müşteri haline gelebilir.

Hedef kitleyi tanıdıktan sonra strateji oluşturulmalıdır. Hedef kitleye içerik içerisinde ne söylemek isteniyor belirlenmelidir. Marka uygun bir persona oluşturmak her zaman iyi bir çözüm olacaktır. Oluşturulan persona üzerinden markayı hangi kanallardan ve nasıl tanıtacağınıza karar verin. Her zaman yedek bir planınız olsun ve bütçeyi de buna göre planlayın.

Stratejinin ardından içerikler belirlenmeli ve taslak halindeki düşünceler artık gerçekleştirilmelidir. İçerikler oldukça net, samimi, düzenli, bilgilendirici ve eğlendirici olmalıdır. Bu sayede içerikler ile karşılaşan hedef kitle güvenilir bir işletmeyle karşılaştığını düşünürken sadık bir tüketici olarak karşımıza çıkar. İçerik paylaşımı sık sık yapılmalı fakat hedef kitlenin sıkılacağı kadar çok olmamalıdır.

İçerik paylaşımı yapıldıktan sonra düzenli olarak ölçümler yapılmalıdır. Yayınlanan içeriğin ne kadar verimli olduğuna ve etkin bir şekilde hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığına bakılmalıdır. SEO çalışmaları ile hedef kitlenin içeriğe ulaşması kolaylaştırılabilir. Dijital araçların kullanımı içeriğin hızla yayılması için bir fırsattır. Düzenli olarak ölçümleme ve raporlama yapılması ileriye ve geriye dönük iyileştirme yapabilmenize yardımcı olur.

Düzenli ölçümlemelerin yanı sıra sosyal medyadan yararlanmakta içerik pazarlaması için önemlidir. Ürettiğimiz içerikleri blog sayfalarında, web sitemizde, sosyal mecralarda paylaşmamız markayla bağ kurulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda farklı alanlarda markayı konumlandırmak güvenilirlik, kolay ulaşım ve saygınlık gibi değerleri de beraberinde getirir.

 

İçerik Pazarlamasının Amacı Nedir?

 

İçerik pazarlaması nedir, nasıl yapılır gibi soruların yanı sıra içerik pazarlamasının amacı da merak edilmektedir. İçerik pazarlaması satın alma döngünün dört farklı adımını tüketicinin kolay yoldan anlamasına yardımcı olur.

  • Farkındalık: Öncelikle herhangi bir tüketici bir şeye ihtiyaç duyabilir fakat ihtiyacı olduğu şeyin çözümü olduğunu bilmiyordur.
  • Araştırma: Bir çözümün olduğunu anlayan tüketici bu çözüm hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecektir ve bu yüzden araştırma yapacaktır. Örneğin, beyaz eşya almak isteyen bir kullanıcı hangi farklı beyaz eşya türlerinin olduğuna ve hangisine ihtiyaç duyduğuna bakmak için araştırma yapmalıdır.
  • Düşünme: Tüketici karar verdiği sırada daha uygun ve fiyat performans açısından daha kaliteli olan bir ürünle karşılaşmak isteyecektir. Bunun içinde ürünleri karşılaştırmaya başlayacaktır.
  • Satın Alma: Satın alma döngüsünün son adımında tüketici kararını tam olarak verir ve satın alma işlemine ilerler.

İçerik pazarlaması tüm bu süreçleri çözmeyi kolaylaştırır. Farklı bağlantılara yönlendirilebilecek içerikler hazırlayabilir, tüketicinin keyifli ve uzun süre web sitenizde vakit geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. SEO için en önemli olan şeylerden biri içerik pazarlamasıdır. Doğru içerik pazarlaması ile dinamik bir marka haline gelebilirsiniz.

 

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

 

İçerik pazarlaması birçok marka için büyük önem kazanmıştır. 1996’da “İçerik kraldır.” Sözüyle damga vuran Bill Gates’e o zamanlarda kimse kulak asmasa da şimdilerde içerik pazarlamasından uzaklaşmak neredeyse imkansızdır. Bir markanın her koşulda tüketiciye ulaşmasına olanak sağlayan bir strateji yöntemidir. Tabii ki daha önce de söylediğimiz gibi içerik pazarlaması yapılırken reklam verir şekilde içerik üretilmemelidir.

İçerik pazarlarken tüketiciyi eğlendirmeli, yeni fikirler üretebilmesi için ilham vermeli, ilham verirken bilgilendirmeli ve aynı zamanda da ikna edilmelidir. Büyük, küçük her markanın kullanabildiği içerik pazarlama okuyucuları içerisine çekmeli ve hatta paylaşmasını da sağlamalıdır. Gerçekten beğenilen ve hedef kitleyi etkileyen içerikler üretebilirsiniz. Web siteniz hedef kitlenin bilgilenmek için baktığı bir yer halinden çıkarak bir sürekli uğradığı mecra halini bile alabilir.

 

İçerik Pazarlamada Hangi Yöntemler Kullanılabilir?

 

İçerik pazarlamasında sosyal medya içerikleri, bloglar, e-bültenler, organizasyonlar, makaleler, videolar, fotoğraflar, web seminerleri, sunumlar kullanılan yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat en çok kullanılan yöntemlerden biri sosyal medya içeriklerinin kullanımıdır. Aslında bakıldığında hem görsel hem işitsel hem de yazınsal tüm içerikleri içerisinde barındıran sosyal medya içeriklerinin en çok kullanılan yöntem olması şaşırtıcı değildir.

Bunun yanı sıra pandeminin de hayatımıza girmesiyle işitsel içerikler (podcast) ve kısa videolar popülerliğini artırmıştır. Bunun nedeni insanların çabuk sıkılıyor olması ya da zaman kaybetmek istemiyor olmasıdır. Tüketiciler kısa içerikler sayesinde daha fazla içerik tüketebiliyor ve daha çok verim almış hissini yaşayabiliyorlar. Podcastlere bakıldığında ise işe, okula, markete giderken de daima yanımızda olan telefonlarımızı kulaklıklarımıza bağlayarak başka bir iş yaparken bir yandan da istediğimiz içeriği de dinleyebiliyoruz. Aslında bu sayede hem birden fazla şey yapabiliyor hem de zamanı iyi yönetebiliyoruz. Teknolojinin ve internetin gelişmesiyle içerikler de farklılaşıyor.

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kurumsal Mail Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Yapılan bir araştırmaya göre dünyada günlük olarak sadece 2019’da 293,6 milyar mail gönderilip alınıyor. Bu rakamın 2023’te 347,3 milyara çıktığı söylenebilir. Kurumsal bir çalışanın günde yaklaşık 121 e-posta aldığı ve gönderdiği varsayılıyor. Tüm bu istatistikler,...

Spam E-Posta Nedir?

Spam E-Posta Nedir?

Resim, fotoğraf, müzik ve video gibi farklı dosya çeşitlerinin yüklenip ekte gönderilebildiği e-postaları dijital mektuplar olarak adlandırabiliriz. Nasıl ki mektupların türleri varsa e-postaların da kişisel ve kurumsal gibi türleri vardır. Günümüzde en çok kullanılan...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This