SEO, içerik pazarlama ya da herhangi bir web pazarlamayla ilgileniyorsanız Evergreen içerik ifadesini muhtemelen duymuşsunuzdur. Sitenizin Evergreen içeriğe ihtiyacı olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz. Peki Evergreen içerik nedir? Evergreen içerik, sürekli olarak alakalı olan ve okuyucular için daima taze kalan SEO içeriğidir.

Evergreen içerik, tıpkı hiç yaprak dökmeyen ağaçlar gibi, mevsimden veya zaman diliminden bağımsız olarak geçerliliğini koruyan içeriktir. Değer açısından, geriye kalan trafik seviyesini asla kaybetmemektedir. Doğru stratejiyle, Evergreen içerik zaman içinde sürekli olarak ilgi çeker ve insanlar aylar, yıllar, hatta on yıllar boyunca bu içeriği aramaya devam eder. 

 

Evergreen içerik nedir?

 

Evergreen içeriğin kapsadığı konular sabit bir sürekli ilgi düzeyine sahiptir ve talepte önemli mevsimsel iniş çıkışlar yaşamazlar. Haberler ne olursa olsun, yılın hangi zamanı olursa olsun, her zaman bu konularla ilgili içerik tüketmek isteyen insanlar vardır. Evergreen içerik parçalarında yer alan bilgiler, bir soruyu yanıtlamak veya daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular için her zaman tazedir. 

Trafiğinizi artırmanın en etkili yollarından biri, uzun süre alakalı ve ilgi çekici kalmaya yönelik içerik oluşturmaktır. Bu tür içeriklerin son kullanma tarihi yoktur ve uzun süre konuşulacak bir konuya odaklanır.

Çoğu pazarlamacı, web sitelerine trafik çekmenin nispeten kolay bir yolu olan, her zaman güncel olan konular hakkında yazar. Konuya her zaman çok fazla ilgi olacaktır, bu nedenle içeriğiniz için kolayca bir kitle bulabilirsiniz.

Hedef kitleniz için uzun süre alakalı ve faydalı kalacak içerikler oluşturmanız gerekir.

İçerik oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri içeriğin güncel olduğundan emin olmaktır. Örneğin, arama motoru optimizasyonu hakkında çok fazla bilgiye sahipseniz, Google sıralama algoritmasını güncelledikten sonra listenize eklemek isteyebilirsiniz.

Uzun vadeli değer ve alaka düzeyine odaklandığınız sürece, etkili ve zamansız içerikler oluşturmaya devam edebilirsiniz. Okuyucularınızın ilgisini canlı tutabilmek için hem güncel hem de zamansız içerikler oluşturmalısınız.

 

Evergreen içerik neden önemli?

 

Web sitenizin trafiğini artırmanın en etkili yollarından biri, sürekli yenilenen içeriktir. Bu tür içerikler, rekabetçi anahtar kelimeler için sıralama yapmanıza ve daha fazla trafik çekmenize yardımcı olabilir.

Bir web içeriğini arama motorlarında sıralamak çok zaman alır. Harika bir içerik ancak yetkili bir marka veya long-tail bir konu ile birlikte sunulduğunda başarılı olabilir.

Çoğu işletmenin ayrıca içeriklerini düzenli olarak oluşturması ve kitlelerine tanıtması gerekir. Bir içeriğin en yüksek performansa ulaşması genellikle birkaç ay sürdüğü için bu süreç uzun zaman alabilir. Bununla birlikte, Evergreen içeriği tanıtarak, görünürlük arttıkça daha fazla bağlantı almaya devam edebilir ve arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilirsiniz.

Evergreen içeriğin, içeriğinizin dönüşüm oranı üzerindeki etkileri hakkında veri sağlamak, her pazarlama kampanyası için yapılması gereken bir şeydir. Hangi içeriğin güncel kalacağını ve hangisinin en çok potansiyel müşteri yaratacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Evergreen içerik örnekleri nelerdir?

 

Bir içerik parçasının “Evergreen” olması, içeriğin yayınlanmasının üzerinden zaman geçtikten sonra da alakalı olmaya devam eden içerik olduğunu ve bu nedenle trafiğin zaman içinde arttığını gösterir. Her konu Evergreen içerik yazımına uygun olmayabilir. Buna örnek olarak değişmesi ve güncelliğini yitirmesi mümkün olan istatistikler ya da sayısal raporlar, belirli bir tatil ya da mevsimle ilgili parçalar, son moda trendleri, haber makaleleri verilebilir. Evergreen içeriklerin son kullanma tarihi olmaz. Bu yüzden uzun vadede değerini korumaya devam eder. Zamanı ve modası geçen içeriklerle ilişkili olan birçok anahtar kelime bir daha aranmamak üzere ortadan kaybolur. Kalıcı içerik oluşturmak istiyorsanız önünüze birçok farklı Evergreen içerik biçimi çıkar. 

 

 • Listeler, 
 • İpucu sunan listeler, 
 • Öğretici ve bilgilendirici ‘Nasıl Yapılır’ yazıları, 
 • Ansiklopedi benzeri giriş yazıları, 
 • Ürün incelemeleri,  
 • Röportajlar,
 • Sık sorulan sorular (SSS)
 • Vaka çalışmaları,
 • Araştırma yazıları

gibi pek çok örnek Evergreen içerik için oldukça uygundur. Bu örnekleri kullanarak içerik oluşturduğunuzda direkt olarak yazınız güncel kalmaz, fakat bu örnekler güncel yazılarla iyi çalışam eğilimi gösterir.  

 

Evergreen içerik oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 

Evergreen içerikler pazarlama stratejiniz için önemli olsa da uzun süre güncel kalabilirler. Bu, pazarlama çabalarınızı artırmanın ve daha fazla potansiyel müşteri çekmenin etkili bir yoludur.

Evergreen içeriğe sahip olmanın önemi hem okuyucular hem de yazarlar tarafından kabul edilmektedir. Diğer yazarlar için değerli bir kaynak sağlar ve diğer insanlarla bağlantı kurmalarına yardımcı olur. Bu ayrım, diğer sitelere ve sosyal medya platformlarına bağlanma şansınızı artırır. Ayrıca, yeni başlayan ve niş konuların web’de dolaşıma girme ve öne çıkarılma olasılığı daha yüksektir.

Hiç eskimeyen içerik oluşturmak ve yayınlamak, organik trafiği artırmak ve hedef kitleniz karşısında güvenilirlik oluşturmak için harika bir yoldur.

 

 

Evergreen içeriklerin faydaları nelerdir?

 

 

 • Daha yüksek arama motoru sıralaması

Google ve diğer arama motorları, ulaşmaya çalıştığınız arama terimleriyle ilgili ve değerli olduğunu düşündükleri Evergreen içeriğin önemini kabul eder. Her içerik parçasını analiz ederek ve sıralayarak size daha yüksek bir sıralama verecektir.

 

 • Daha fazla web sitesi trafiği

Web sitenizin SEO’sunu geliştirmenin en etkili yollarından biri, sürekli yenilenen bir içerik stratejisi uygulamaktır. Bu yöntem, içeriğinizi arama motorlarıyla daha alakalı hale getirerek blogunuza daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacaktır. İçeriğiniz henüz yayınlanmamış olsa bile insanların onu aramasını sağlayarak onları blogunuza yönlendirecektir.

Blog içeriğiniz her zaman güncel kalmalıdır. Bu, yayınlanma tarihinden sonra bile daha fazla trafik çekmeye devam edecektir. Yalnızca alakalı kalmanızı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda size düzenli bir trafik akışı da sağlayacaktır.

Sosyal medyanın her zaman güncel olan içeriği paylaştığı bilinmektedir, bu da içeriğin daha sık paylaşılacağı anlamına gelir. Trafiğinizi artırmanıza ve markanızı geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

 • Devam eden müşteri sirkülasyonu

Web sitenize daha fazla trafik çekmek, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Daha fazla ziyaretçiye sahip olmak, sunabileceğiniz satış ve fırsat sayısını artırmanızı sağlayacaktır. Sürekli yenilenen bir içerik stratejisi oluşturmak da daha fazla potansiyel müşteri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Evergreen içeriğinizi optimize etmek söz konusu olduğunda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biri, ilgi çekici ve harekete geçirici mesajlar eklemektir. Bu, daha fazla blog ziyaretçisi çekmenize ve blogunuzun abone tabanını artırmanıza yardımcı olabilir. 

 

SIGN UP FREE
Share This