E Posta Pazarlamasında Sık Yapılan Hatalar

4/08/2022 | E-posta Pazarlama

 

Markalar hedef kitlelerine ulaşmak için bir çok yol izlerler. Bu yollar TV reklamlarından broşür dağıtımına kadar  geniş bir alanı kapsamaktadır. Verilmek istenen mesaj ister geniş isterse daha niş bir kitleye  ulaştırılır. Teknoloji  geliştikçe ve ilerledikçe yeni yollar ve çözümler de ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri ise e-posta pazarlamadır.

E-posta pazarlamada ile ürün tanıtımı, bilgilendirme, kampanya ve kutlama gibi pek çok mesaj belirlenen hedef kitleye “e-posta”  yöntemi ile ulaştırılır.  İnternetin hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan bu pazarlama türü aracı olmadan direkt bir şekilde istenilen zamanda alıcıya veya alıcılara gönderilir. Bir çok marka bu pazarlama türünü stratejileri olarak benimsemiştir.

 

 

E Posta Pazarlamasının avantajları nelerdir?

 

 • Düşük Maliyet

Markalar en düşük maliyetle en fazla geri dönüşü amaçlarlar. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde ise maliyetler oldukça yüksektir. E posta  göndermek ise diğer iletişim yöntemlerinden çok daha ucuzdur.

 

 • Hedef Kitleyi Yakalama

E-posta pazarlama ile hedef kitlenizi kendiniz belirler ve direkt iletebilirsiniz. Yaş, eğitim, cinsiyet gibi pek çok segmenti keniniz belirler ve ona göre e-posta atarsınız. Böylelikle dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

 

 • Özel Hissettirme

Her müşteri kendini özel hissetmek ister. E-posta yöntemi ile alıcıya kendi ismiyle hitap edebilir  kişiye özel paketler sunulabilir.

 

 • Doğru Zaman 

Bu pazarlama yönteminde mesaj anlık olarak iletilebilir. Özellikle kampanya bilgilerini  e-posta ile iletmek son derece avantajlıdır.

 

 • Analiz Kolaylığı 

Teknolojinin sağladığı bir kolaylık olan e-posta yöntemi  takip imkanı da sağlamaktadır. Gönderilen e-postanın açılıp açılmadığını, silinip silinmediği gibi pek çok veriye ulaşılır. Böylelikle  doğru bir analizle  e-posta yönteminin markalara etkisi öğrenilebilir.

E-posta pazarlamasının pek çok avantajı olduğunu anlattık.  Markalar bu yöntem ile doğru bir yol izleyerek maddi ve manevi kazançlar sağlayabilir.  Mevcut müşteriler ve potansiyel müşteriler  ile  bağ  kurulabilir. Fakat bunların olabilmesi için e-posta pazarlamasının doğru ve etkili yapılması gerekmektedir.  Yanlış e-posta pazarlaması vakit ve nakit kaybıdır. Sizler için e-posta pazarlamasında sık yapılan hataları listeledik.

 

E Posta Pazarlamasında Sık Yapılan Hatalar

 

Yanlış veya eksik bir e-posta pazarlaması sizin hem vaktinizi çalar hem de iletmek istediğiniz mesajın anlaşılırlığını etkiler. E- posta pazarlaması yaparken şu hataları yapmamaya dikkat etmelisiniz.

 

 • Başlık ve Konu Uyumsuzluğu

Başlıklar içeriğin yansımasıdır.  Bir e-posta alındığında ilk dikkat çeken ve okunan yine başlıklardır. Bu sebeple başlıklarınız da içeriğin  bir yansıması  olmalıdır. Sadece dikkat çekmek için yalan, abartı, asılsız teklifler yazılmamalıdır.

 • Başlık yazarken dikkat etmeniz gereken şey ise içerikle uyumlu olmasıdır.  Dikkat çekici bir şekilde içeriğinizi kısaca özetlemelisiniz. Fakat bu özetleme uzun olmamalıdır. Başlık yazarken 50 karakteri geçmemeye dikkat edilmelidir. Bunun sebebi eğer başlık uzun olursa okuyucunun dikkatini içeriğe çekmeden silmesine neden olabileceğidir. 

 

 • CTA Kullanmamak

E-posta pazarlamasında yapılan bir diğer hata ise CTA kullanmamaktır.  Öncelikle CTA nedir onu açalım.  Açılımı “Call to action” demektir. CTA  gönderdiğiniz e-postanın sahibinin hareket almasını sağlamayı hedeflemektedir.  E-postaya eklediğiniz CTA butonları ile  hedeflediğiniz kişiyi dilediğiniz adrese yönlendirebilirsiniz. CTA’lar resimlerin ve metinlerin üzerine konulabilmektedir. İstenildiği takdirde bir sonraki adım butonu konulmaktadır. Birçok kullanım şekli olan CTA’lar  markalara göre özelleştirilebilir.

 • CTA kullanacaksanız bunu gizli şekilde yapmamalısınız. Gizli bağlantılar olumsuz bir etkiye neden olabilir.  Amacınız müşterinizin isteyerek ve bilinçli bir şekilde bağlantınıza tıklaması olmalıdır.

 

 • Yalnızca Bilgisayarda Okunabilirlik

E-posta gönderimi yapılmadan önce mobil uyumlu şekilde olmasına dikkat edilmelidir. Bunun sebebi mobil kullanımın  bilgisayarlardan daha fazla olmasıdır. Çoğu insan bilgisayarından önce  e-postalarını telefonlarından açmaktadır. Bu sebeple e-postalarınızı tasarlarken mobil cihazlarda görünecek içerikler kullanmalısınız.

 • E-posta pazarlaması  yapılırken cihaz uyumluluğuna dikkat edilmeli özellikle mobile uygun olarak tasarlanmalıdır..

 

 • Abone Olmayan Kullanıcılara E- Posta Yollamak

Sisteminize abone olmayan yani e-posta almak için onay vermeyen kişilere ileti göndermek doğru değildir.  Örneğin  sitenize girmiş fakat e-posta almak için onay vermemiş potansiyel bir müşteriye atılan e-mail “SPAM” anlamına gelir.  Bunun yanısıra gönderdiğiniz e-postalar izinsiz olduğu için  gönderdiğiniz kişilerde bir olumsuz algı yaratabilirsiniz

 • E-posta gönderirken mutlaka izin alınan kişilere öncelik tanımalısınız. .  İzin alınan e-posta gönderilerinin izin alınmadan gönderilenlere  oranla geri dönüş oranı daha fazladır.

 

 • Müşterinin  Yerine Kendini Koyamamak/ Empati Kurmamak 

Her tüketici kendini özel hissetmek ve ihtiyaçlarının karşılanmasını ister. Markalarda bu doğrultuda en iyi şekilde stratejilerini geliştirmek zorundadır.  Fakat çoğu zaman tüketicinin bir insan olduğu unutulmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey empati kurmaktır.  Kendinizi tüketicinin yerine koyduğunuzda  daha etkili bir pazarlama gerçekleştirebilirsiniz. Çoğu marka ise e-posta pazarlaması yaparken  makineleşmiş bir şekilde hareket edip  müşretilerilerinin isteklerini ve ihtiyalarını göz ardı edebiliyorlar. Bu da aslında bir nevi makineleşmenin getirdiği körlüktür.

 • E-posta pazarlaması yaparken bazen bulunduğunuz çerçeveden sıyrılıp  bir tüketici olarak düşünmelisiniz. Bu doğrultuda müşterinin ilgili olduğu konulara eğilmelisiniz.

 

 •  Uzun ve Karmaşık E-postalar  Kullanmak 

E-posta hazırlarken yapılan hatalardan en büyüğü çok uzun mail kullanmaktır. Hedef kitlenize bilgi vermek isteyebilirsiniz. Bu doğrultuda fazla yazmak ve  daha fazla şey anlatmayı istiyor olabilirsiniz. Fakat içeriğiniz ne kadar uzun olursa alıcıların okumama oranları da o kadar artar.

 • E-postalarınızın okunurluğunu arttırmak için kısa, yalın ve anlatılmak istenen konuya odaklı  kelimeler seçmelisiniz.

 

 •  Abonelik İptali İşlemini Karmaşık Hale Getirmek

Abonelik iptal işlemini kullanıcıların zorlanacağı şekilde yapmak veya kullanıcıların çıkmamaları için karmaşık bir sistem kullanmak yanlış bir seçimdir. Kullanıcıların müşteri deneyimini olumsuz etkiler.

 • Kullanıcılara daha yalın bir hizmet  sunmalısınız.  İptal süreci de bunlardan biridir. Kullanıcıya saygı duymak ve marka imajını korumak için maksimum iki kere tıklayarak iptal işlemini gerçekleştirebileceği ve abonelikten çıkabileceği bir e-posta girişi yapmalısınız.

 

 • Analiz Yapmayı Göz Ardı Etme 

Analizler pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Hangi pazarlama yöntemini kullanırsanız kullanın sonuçlarını görmelisiniz. E-posta pazarlamasında da “Teslim Oranı” , “Abonelikten Çıkma”,  “Tıklama Oranı” gibi verileri göz ardı etmek  bu pazarlama yönteminde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini  görmenize engel olur.

 • Doğru bir e-posta pazarlamasında yukarıda bahsedilen veriler mutlaka incelenmeli ve analiz edilmelidir. Böylelikle e-posta sıklığınızı, anlatım biçiminizi, e-posta biçimlendirme şeklinizi, en çok geri dönüş aldığınız veya geri dönüş alamadığınız segmenti  öğrenebilir bu yönde kendinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin e-posta yolladığınız kişilerin büyük bir kısmı geri dönüş sağlıyor ise  bu kişilere e-posta göndermeye devam edebilirsiniz.  Fakat geri dönüş alamadığınız kesime tekrar tekrar e-posta göndermek gereksiz bir vakit ne maliyet kaybı olacaktır. Bu  kesime farklı yollarla ulaşmaya çalışmak sizin için daha doğru olacaktır.

 

 

HEMEN BAŞLA

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Küçük veya orta ölçekli işletmenizi geliştirin, büyütün ve cironuzu katlayın.

Self-servis toplu e-posta gönderim platformu euromsg express ile, kolay ve hızlı bir şekilde, karınızı katlayacak e-posta pazarlama kampanyaları oluşturun.
Tükçe ve kullanıcı dostu paneli, %100 güvenli, KVKK uyumlu ve IYS’ye entegre yapısı ile sözleşme ve taahhüt süreçleri olmadan hemen e-posta kampanyalarınızı oluşturmaya başlayın!

Okumaya devam edin…

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Özel Günlerin Dijital Pazarlamadaki Önemi

Dijitalleşmenin her geçen gün hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmasıyla birlikte, dijital pazarlama da markalar ve işletmeler için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. Marka bilinirliğini ve satışları artırmak için dijital pazarlama stratejilerinden faydalanmak son...

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024’te E-Posta Listenizi Büyütecek 5 Tavsiye

2024 e-posta listenizi büyütmek, e-posta pazarlama stratejisinin etkinliğini artırmak ve potansiyel müşterilere ulaşmak için önemlidir.  E-Posta Metriklerinizi İnceleyin E-posta metriklerinizi inceleyerek e-posta pazarlamasında yeni stratejiler geliştirin. Açılma...

Tüm bloglarımızdan anında haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun!

Kaydınız alınmıştır, teşekkür ederiz.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Share This